Контакт

Забава

Кевин Костнер покрена тужба против поранешен деловен партнер

Објавено пред

Американскиот актер, продуцент и режисер Кевин Костнер го тужи поранешниот деловен партнер Џим Вилсон за 15 милиони долари откако овој, наводно, одбил да се откаже од своите права во компанијата која актерот се обидува да ја ликвидира.

Костнер проценува дека Вилсон заработил повеќе од 35 милиони долари во текот на нивната повеќегодишна соработка, која датира од кастинг-повикот во 1983 година што резултираше во прва главна улога на актерот. Костнер го донесе Вилсон како продуцент за „Танцува со волците“ (1990) што им донесе „Оскар“ за најдобар филм.

Следната година, Костнер го ангажираше Вилсон како извршен директор на ТИГ и му помогна да биде продуцент за филмовите „Телохранител“, „Вајат Ерп“, „Поштар“ и „Порака во шише“.

А во 1992 година, Костнер го повикал Вилсон да биде партнер во неговата продуцентска куќа Good Ones Production, но сега се обидува да ја затвори и да ги пoврати акциите на Вилсон во компанијата, според „Пипл“.

Меѓутоа, Костнер тврди дека Вилсон одбива да ги предаде акциите.

„Со оглед на тоа што Костнер и Вилсон не работеле заедно повеќе од 12 години, а Вилсон повеќе не е службеник на ТИГ, нема основа Вилсон да има уддел во Good Ones Production, стои во текстот на тужбата до која дојде магазинот „Пипл“.

Во тужбата се тврди дека Вилсон барал 500.000 долари за акциите и давал погрдни коментари за актерот.

Костнер сега го тужи Вилсон за измама, прекршување на доверба и неправедно богатење.

Забава

Мајкл Б. Џордан и Лори Харви на раскошно бегство во Сент Бартс

Објавено пред

Мајкл Б. Џордан и неговата нова девојка Лори Харви беа уловени од папараците за време на нивното романтично бегство во Сен-Бартелеми минатиот петок.

Со чаша мартини во раката, 33-годишниот актер и моментно најсекси маж на планетава, ја прегрнува атрактивната манекенка на лебдечка платформа среде океан.

Тие заедно го прославија нејзиниот 24-ти роденден.

Мајкл Б. Џордан во ноември беше прогласен за најсекси маж на светот за 2020 година, според магазинот „Пипл“.

Прикажи повеќе...

Забава

Костимот за капење на Кајли Џенер го вжешти „Инстаграм“

Објавено пред

Кајли Џенер го запали „Инстаграм“ во вторникот вечерта кога сподели три селфија.

Најмладата сестра во семејството Кардашјан ги покажа бујните облини во микробикини во боја на праска и напиша: „Уште еден вторник навечер“.

Реалниот могул (23) стои пред бела заднина на зајдисонце, облеана во килибарна сончева светлина.

Прикажи повеќе...

Забава

Новите сопственици на зоолошката од „Кралот на тигрите“ треба да ги предадат младенчињата

Објавено пред

Новите сопственици на приватна зоолошка градина со тигри во Оклахома, прикажана во хит-документарецот Tiger King на „Нетфликс“, добија наредба да ѝ ги предадат на сојузната влада сите тигарчиња и нивните мајки.

Случајот е поднесен против Џеф и Лорен Лоу, сопственици на паркот со егзотични животни Greater Wynnewood. Тие се обвинети за кршење на Законот за загрозените видови и Законот за благосостојба на животните.

Џеф Лоу е поранешен деловен партнер на Џо Егзотик, ексцентричниот крал на тигри, кој беше главна sвезда на документарецот.

Егзотик, кому вистинско име му е Џозеф Малдонадо-Пасаж, во моментот издржува 22-годишна казна затвор за вмешаност во заговор за убивање и злоупотреба на животни.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 минута

(Видео) Трамп ја напушти Белата куќа

Доналд Трамп ја напушти Белата куќа и со тоа му го отстапи местото на новиот претседател на САД, Џо Бајден....

Свет2 часа

(Видео) Во Вашингтон поставени железна ограда и бетонски блокови – „Ова потсетува на Багдад“

Инаугурацијата на Џо Бајден за претседател на Соединетите Американски Држави ќе се одржи денеска напладне по локално време, односно во...

Свет3 часа

Русите тврдат дека нивната вакцина „епивакорона“ обезбедува стопроцентна заштита

Втората руска вакцина против Ковид-19 обезбедува стопроцентна заштита, соопшти здравствениот регулатор „Роспотребнадзор“, врз основа на резултатите од клиничките испитувања, објави...

Македонија4 часа

ИЈЗ: Намален бројот на нови позитивни случаи, зголемен бројот на оздравени лица

Во периодот од 11 до 17 јануари е забележано намалување на бројот на нови позитивни случаи и на процентот на позитивни...

Топ4 часа

МВР го пронајде тетовецот кој објави видео како незаконски поминува на наплатна рампа

Тетовската полиција го расчисти случајот со видео-клипот кој неодамна преку социјалната мрежа „Тик-ток“ се појави во јавноста, а се однесува...

Свет5 часа

(Видео) Кина гради голем камп за карантин

Кина забрзано гради огромен камп за карантин, кој може да прими над 4.000 луѓе, пишува Си-ен-ен. Десетици милиони луѓе во...

Свет5 часа

Џо Бајден денеска ќе стане 46. претседател на САД

Џо Бајден денеска ќе положи заклетва како 46. претседател на САД. За разлика од претходните церемонии, традиционалните говори, настапи и...

Македонија6 часа

Во делови од Македонија почувствуван земјотрес со епицентар во Албанија

Земјотрес со локална Рихтерова магнитуда од 4,0 степени во соседна Албанија бил почувствуван во делови од државата синоќа околу 3.29...

Свет18 часа

Германија воведува уште построги мерки до 14 февруари

Германија ќе воведе уште построги мерки на заклучување и нивно продолжување до 14 февруари. Канцеларката Ангела Меркел се состана со...

Свет18 часа

ЕУ очекува до лето да биде вакцинирано најмалку 70 проценти од населението

Земјите од Европската унија треба до лето да имаат за цел да вакцинираат најмалку 70 проценти од нивната возрасна популација,...

Македонија20 часа

Матурантите ќе го бојкотираат почетокот на второто полугодие

Средношколскиот сојуз ги повика матурантите да го бојкотираат почетокот на второто полугодие кое стартува во четврток. Како образложение го наведуваат...

Македонија20 часа

Во Македонија нови 400 заболени и 11 починати од коронавирус

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2327 тестирања, а регистрирани се 400 нови случаи на...

Македонија21 час

Владата го усвои планот за распределба на административните службеници

Владата денеска на својата 40-та седница го усвои планот за распределување на административните службеници вработени преку програмата К5, соопшти првиот...

Македонија1 ден

Угостителските објекти од четврток ќе работат до 21 часот

Донесена е одлука угостителските објекти да работат до 21 часот, наместо до 18 часот како што беше претходно. За ова...

Македонија1 ден

Влада: Нема да се гради ски-центар на Галичица, ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје

Нема да се гради ски-центар на Галичица, а ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје, велат од Владата по...

Македонија1 ден

Повеќе нема да се лекуваат пациенти со коронавирус на очна и на клиниката за уво, нос и грло

Ковид центарот на Клиниката за Очни бочести од вчера е затворен. Од Министерството за здравство информираат дека во текот на денешниот...

Македонија1 ден

Вучиќ: Помошта со вакцини за Северна Македонија е братски и пријателски потег

Сепскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска истакна дека не вреди за Србите да бидат здрави, ако луѓето во околината имаат милион...

Свет1 ден

Истражување: Една третина од излекуваните од коронавирус повторно се разболуваат

Една третина од луѓето кои се лекувале од коронавирус по пет месеци морале повторно да бидат згрижени во болница, според...

Македонија1 ден

Водици годинава без скокање по крстот

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици кој се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето...

Македонија1 ден

Не е исклучена можноста жените да одат во пензија и на 62 години

Во однос на дилемите во јавноста за задолжителното пензионирање на 64 години возраст и 15 години стаж, Министерството за труд...

Досие