Контакт

Забава

Кендрик Ламар – првиот рапер во историјата добитник на Пулицеровата награда

Објавено пред

Раперот Кендрик Ламар ја доби Пулицеровата награда за музика за неговиот албум DAMN. Тој е прв некласичен музичар што ја добива оваа награда.

Одборот за доделување на наградата соопшти дека албумот на Ламар ја опфаќа комплексноста на афроамериканскиот и американскиот живот. Тој бил пофален за длабоката лирска содржина на неговите песни за неговите исклучителни настапи во живо и неговиот длабок микс на хип-хоп, џез, соул, фанк, поезија и африкански звукови.

Неговите албуми Good kid, m.A.A.d city, To Pimp a Butterfly и DAMN станаа уметнички дела на кои се наоѓаат песни на кои Ламар пее за тоа како е да се биде Афромаериканец, за животот на улица, за полициското насилство, издржливоста, преживувањето.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Естрада

Мајли Сајрус во провокативно издание

Објавено пред

Пејачката Мајли Сајрус ја објави својата гола фотографија на социјалните мрежи и иницира лавина коментари.

Пејачката се сончаше гола на лежалка, на себе имаше само капа што ѝ ја штитеше главата од сонцето, а градите ги покри со рацете.

Мајли успеа повторно да го привлече вниманието, па некои коментираа дека пејачката блеска по мажачката со Лијам Хемсворт, а други ја критикуваа поради ова провокативно издание.

„Подготвен сум за забава, ајде да одиме во лето 2019 година!“, порача покрај фотографијата.

Прикажи повеќе...

Забава

На десет места во светот е забрането селфи

Објавено пред

Многумина ги избираат дестинациите на кои ќе патуваат според фотографиите што ги виделе на интернет, а ссо војата архитектура или природна убавина ги воодушевиле толку многу што и сами едвај чекале да снимат селфи на тоа место. Сепак, на некои од најпопуларните светски дестинации снимањето селфи е илегално, пренесе „Машабл“.

Градот Мека, во кој многубројни верници се молат, забрани фотографирање селфи за да се зачува мирната атмосфера за оние што дошле да се молат.

Во црквата „Свети Петар“ во Вестминстер исто така забраниле селфи за да се одржи светата и интимна атмосфера што  владее во неа.

Според наводите, во Сикстинската капела фотографирањето е илегално уште од 1980 година. Пред историското место во Сан Антонио во Тексас дозволено е снимање селфи, но не и внатре.

На плажата Мумбаи е илегално да се снима селфи бидејќи голем број луѓе го загубиле животот правејќи го токму тоа. Во зградата на Министерството за одбрана на САД забрането е селфи поради преголемиот ризик од кршење на националната безбедност.

Снимањето селфи пред индискиот архитектонски споменик се смета за грев. Италијанската галерија на Академијата строго забранува фотографирање на ова уметничко дело. Музејот на сликарот Винсент ван Гог го усвои правилото за забрана за снимање селфи за да ги спречи напорните посетители да им пречат на другите со нивните долготрајни фотографирања.

Иако внатре и пред самата палата снимањето селфи е илегално, и натаму е дозволено да се прави тоа во градината, што ги радува туристите што дошле да го видат и да го фотографираат домот на кралицата Елизабета Втора.

Прикажи повеќе...

Естрада

Американски кантри-пејач се уби додека снимаше спот

Објавено пред

Познатиот американски кантри-пејач Џастин Картер загина снимајќи спот во Тексас, така што случајно испукал куршум додека го држел пиштолот во раката.

Пејачот трагично настрада на возраст од 35 години, а пиштолот со кој си пукал во окото бил наменет исклучиво за потребите на снимањето.

Тој почина вчера, 21 март, а неговиот тим ја потврди тажната вест на социјалните мрежи.

„Ве молиме да се помолите за семејството на Џастин и да имате разбирање за нивната приватност. Џастин веќе не е со нас, тој почина. Многу ќе ни недостига на сите нас. Тој секогаш беше позитивен, насмеан, сакаше толку многу луѓе во својот живот. Тој ги ценеше обожавателите и поддршката. Ви благодарам на сите за вашата поддршка! Набргу ќе ве информираме за повеќе детали за донирање и помагање на неговото семејство за погребот и за сè друго. Почивај во мир, брате мој!“

Пејачот го објави последното видео пред две недели, а во него има и сцени со пиштол.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет11 час

(Видео) Трамп: Исламската држава веќе не постои

Американскиот претседател, Доналд Трамп, објави дека Исламската држава повеќе не постои. Тој на новинарите им покажа две карти. „Ова е...

Свет12 часа

Туск: Сè е можно до новиот рок за брегзит

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, изјави дека сè е можно до новиот рок за брегзит одреден за 12 април...

Македонија13 часа

Власта и опозицијата без договор за СЈО

Без договор помина и денешниот состанок на работните групи на власта и опозицијата за Законот за јавното обвинителство, со кој...

Македонија17 часа

(Видео) „Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фета Алими

Група граѓани се собраа денеска на протестен марш, на кој побараа осолободување на Абдулфета Алими, кој е осуден за крвавиот...

Македонија19 часа

Кавга меѓу ИВЗ и Владата: Реџепи си го бара имотот, Заев се жали дека е уценет

Нерешените спорови за денационализација ги скараа Владата и Исласмата верска заедница (ИВЗ). Од ИВЗ обвинуваат дека Владата е селективна и...

Македонија19 часа

Ѓорче Петров донираше за социјално загрозеното семејство од Долно Лисиче, од општина Аеродром ниту трага, ниту глас

Трајче Конески и Моника Антевска од Долно Лисиче заедно со своите две деца, 9 годишниот Бојан и 2 годишната Бојана...

Избори 201921 час

(Видео) Утврден редоследот на кандидатите за претседател на гласачкото ливче

Блерим Река, Гордана Силјановска, Стево Пендаровски – под овој редослед ќе бидат испишани претседателските кандидати на гласачкото ливче, одлучи жрепката...

Топ22 часа

Во Прилеп, 19-годишник со „голф“ удрил во дете на велосипед

На крстосница меѓу прилепските улиците „Мукос“ и „Шаќир Војвода“ во претпладневните часови на 21 март, 19-годишен прилепчанец управувајќи автомобил „голф“,...

Регион22 часа

Рачна бомба фрлена врз рускиот конзулат во Атина

Рачна бомба е фрлена утрово во дворот на руската амбасада во Атина. Грчката полиција соопшти дека гранатата експлодирала, нема повредени,...

Регион23 часа

Лавров: Западот прикрива злосторства на НАТО во Југославија

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, изјави дека западните земји ги прикриваат злосторствата извршени за време на воената операција...

Македонија23 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Терористите од ИСИС добија три пати помали казни од осудените за 27-ми април

ВМРО-ДПМНЕ утрово оцени дека е срамота што  терористите од ИСИС, добиле три пати помали казни од осудените за 27-ми април „Срамен...

Топ2 дена

Контроли на јавниот превоз по несреќата кај Ласкарци, откриени 35 возила со неисправни сопирачки

По смртоносната автобуска несреќа кај Ласкарци, вчера во неколку општини била спровдена акциска контрола за техничка исправност на возилата што вршат...

Македонија2 дена

МАНУ сака да стане Академија на науките и уметностите на Република Северна Македонија – МАНУ

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) претпочита нејзиното ново име да гласи – Академија на науките и уметностите на...

СЈО2 дена

ВМРО-ДПМНЕ има забелешки на 120 страници за законот за СЈО

Претседателот на правната комисија на ВМРО-ДПМНЕ, Тони Менкиновски, кој е дел од работната група во преговорите со власта за новиот...

Македонија2 дена

НБРМ: Арнаудовска не врши ревизија во банката каде директор е нејзиниот сопруг

Народната банка, во одговор на прашањето на „Макфакс“ дали има судир на интереси помеѓу директорката на секторот за супервизија Милица...

Македонија2 дена

(Видео) Седумтемина македонски борци во ИСИС осудени на 6 и 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје ги осуди на 6 години затворска казна шестмината македонски државјани кои биле дел од паравоената формација...

Македонија2 дена

(Видео) Беџети: Нема да ги легализираме платформите на Матка ама нема ни да ги уриваме

Општина Сарај ќе ги одбие барањата за легализација на трите платформи на Матка, но сега нема да ги урива. Градоначалникот...

Македонија2 дена

(Видео) Караџовски: Не можам да ви кажам зошто бев во Обвинителството

„Кој ве информирал? Службени обврски имав во оваа зграда. Не можам да ви кажам во врска со што е“. Ова...

Македонија2 дена

(Видео) Утре протестен марш за ослободување на Фета Алими, кој е осуден за крвавиот четврток

Синот на Абдулфета Алими, кој е осуден на 7 години затвор за настаните од 27 април 2017 година, Бурим Алими,...

Македонија2 дена

Судот ја забрани книгата на Стојан Андов поради тужбата на Фрчкоски

Основниот суд Скопје 2 за „Макфакс“ потврди дека е донесена мерка за изрекување времена мерка забрана за продажба на книгата...

Досие