Контакт

Забава

Кејт Мидлтон морала да направи тестови за плодност пред венчавката

Објавено пред

Том Квин фрла уште повеќе бомби за принцот и принцезата од Велс во својата нова книга „Позлатена младост: Историја на растење во кралското семејство“.

dobivaj vesti na viber

И кога сите мислеа дека доволна бомба е кога испливаа на површина ужасните кавги помеѓу принцот Вилијам (40) и Кејт Мидлтон (41) – каде што наводно дури и си фрлале работи еден на друг – сега е откриено уште нешто, што остави доста луѓе без текст.

Според Квин, имало неколку правила што Кејт и Вилијам морале да ги следат пред нивната голема кралска венчавка во Вестминстерската опатија во април 2011 година поради фактот што Кејт требало да биде невеста надвор од кралското семејство или аристократијата и во суштина се сметала како обичен човек.

А да се осигури дека Кејт може да раѓа деца било една од најголемите правила и, како што тврди авторот на книгата, Кејт морала да направи тестови за плодност пред да се омажи за Вилијам.

„Тие секогаш сè прават за да се осигури дека идната кралица ќе може да има деца“, пишува Квин. „Ако Кејт не беше плодна, нема сомнеж дека бракот немаше ад биде склучен“.

Авторот исто така додава дека принцезата мора точно да знаела што се случува, но дека таа не е, ниту некогаш била бунтовничка.

Книгата открива дека и принцезата Дијана, мајката на Вилијам, морала да помине низ слични тестови пред да се омажи за тогашниот принц Чарлс во 1981 година.

„Веќе знаеме дека можноста да забремени и да раѓа наследници на тронот е толку важна во кралското семејство. И веќе знаеме дека принцезата Дијана беше помлада и имаше поголеми шанси да му даде наследници на идниот крал Чарлс, всушност ова беше една од главните причини што тој избра да се ожени со неа наместо со својата вистинска љубов, Камила“.

Квин го спомнува тестирањето на покојната принцеза Дијана: „Дијана се пожали во куса средба со сегашниот автор (алудирајќи на себе) и со сета наивност мислела дека нејзините предбрачни прегледи се поврзани со општото здравје, дури подоцна сфатила дека била тестирана за плодност. „Бев толку наивна што во таа фаза се согласував со сè“, рекла принцезата Дијана.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Бред Пит го прекина молкот со нови тврдења за Анџелина Џоли

Објавено пред

Бред Пит ја обвини поранешната сопруга Анџелина Џоли дека го продала својот удел во винарницата во јужна Франција за намерно да му наштети на неговиот углед.

dobivaj vesti na viber

Поранешната двојка е заглавена во спор откога Џоли својот удел во „Шато Миравал“ му го продаде на „Тенут дел Мондо, подружница на „Столи груп“, поради што нејзиниот поранешен сопруг поведе правна постапка.

Познат како „Шато Миравал“, имотот вклучува и замок и винарница – па дури беше и местото на свадбата на парот во 2014 година.

Пит тврди дека кога ги купиле лозјето и замокот на југот од Франција, двајцата се обврзале никогаш да не го продаваат својот дел без дозвола на другиот.

Но, според судските документи до кои дојде „Дејли мејл“, а биле поднесени во Лос Анџелес минатата недела, Пит дознал од соопштението за медиуми дека Џоли тајно ја продала својата половина на руски олигарх во 2021 година. Тој наводно дознал дека има нови деловни партнери по излегувањето на соопштението.

„Како што ќе се покаже на судењето, постапките на Џоли беа незаконски, сериозно и намерно го оштетија Пит, а таа неправедно се збогати“, се наведува во документите.

Во својата ревидирана тужба Пит е дециден дека му било скратено правото да го откупи делот на својата поранешна сопруга во винарницата, а со преземањето на нејзиниот удел од страна на рускиот олигарх Уриј Шефлер брендот станал поврзан со Русија, нејзините хомофобични закони и војната против Украина, што потенцијално ќе го оцрни името на „Шато Миравал“.

Во поднесокот е наведено дека Анџелина првично признала дека може или да му дозволи на Бред да ја откупи или заеднички да го продадат бизнисот и се согласила да се подели на 68 со 38 проценти во негова корист бидејќи тој повеќе вложувал.

„Но, во летото 2021 година, во услови на жесток судски спор за старателството над децата, Џоли ги прекина разговорите и тајно продаде 50 отсто од акциите во семејниот дом и семејниот бизнис на ‘Тенут дел Мондо’“, стои во удскиот документ.

„’Тенут дел Мондо’ е дел од конгломератот за алкохолни пијалоци поврзани со ‘Столи груп’, поврзана со Русија, во сопственост и под контрола на милијардерот Јуриј Шефлер“.

„Шефлер, кого американското Министерство за финансии го означи како олигарх во Руската Федерација, претходно сакаше да го купи ‘Миравал’, а Пит го одби“.

„Пит дозна за наводната продажба на делот на Џоли на ‘Столи груп’ преку соопштението за печат, во кое стои дека ‘Столи’ е воодушевен што има место покрај Бред Пит како кустос на ‘миравал розе’“.

„Тоа било планирано: Џоли тајно соработувала со Шефлер и неговите соработници за да ја финализира наводната продажба, се потрудила Пит да не дознае ништо бидејќи ‘Столи груп’ и Џоли свесно ги прекршија договорните права и донесоа странец во семејниот дом на Пит“.

Ревидираната тужба го посочува сообвинетиот Шефлер како виновник за дестабилизација на винарницата и учество во заговор за непријателско преземање.

Прикажи повеќе...

Забава

Набилдани милијардери се новиот знак дека мускулите стануваат симбол на машка убавина

Објавено пред

Идеалот за совршено машко тело е доста променет во последните неколку децении.

dobivaj vesti na viber

Идеалната физиономија на современ маж подразбира убаво дефинирано и мускулесто тело и можеби ова е причината што неколку магнати сè почесто ги покажуваат своите бицепси.

Фотографиите од мускулестиот Џеф Безос на јахта го обиколија светот, а милијардерот гордо ги покажа голите гради на својата јахта вредна 500 милиони долари.

Прашање на здравиот разум е што се крие зад овој нов тренд на мускулести милијардери. Дали е тоа затоа што знаат дека многу луѓе ги мразат? Дали се плашат од револуција? Или можеби се подготвуваат за апокалиптична иднина за борба со роботи? Колку и да звучи ова смешно, факт е дека милијардерите станаа опседнати со мускулите, пишува британски „Гардијан“ во статија со поднаслов „Добредојдовте во ерата на набилдани милијардери“.

Трансформацијата на Безос од ‘бубалица’ во малку полоша верзија на Вин Дизел ги инспирира неговите врсници со кои ја дели титулата милијардер.

Изгледа дека Марк Закерберг стана редовен во сала за вежбање бидејќи меморијалниот ден го одбележа со тренингот „Марф“.

Станува збор за интензивен тренинг, именуван по поручникот Мајкл Марфи, а вклучува трчање 1,6 км, 100 згибови, 200 склекови и 300 сквотови и потоа трчање уште 1.6 км додека носите елек од 20 килограми. Закерберг тоа го прави за помалку од 40 минути, што е навистина импресивен резултат.

Пред неколку недели Закерберг освои злато и сребро на бразилскиот турнир во џиу-џицу. Очигледно, тој се заинтересирал за борачката вештина во текот на пандемијата.

Но, Зак и Безос не се единствените. „Се наоѓаме во ерата на набилдани могули“, најави „Њујорк пост“ неодамна. „Стегнати стомачни мускули станаа новиот знак на моќ за извршните директори“, потврдува и шпанскиот весник „Ел Паис“.

Се чини дека големината на бицепсот стана статусен симбол еднакво важен како и импресивното салдо на банкарската сметка. Постојат многубројни причини за тоа, а меѓу нив вреди да се истакне опсесијата на технолошкиот свет со биохакирање и третирање на човечкото тело како да е машина што може да се оптимизира.

Не е новост дека живееме во култура опседната со имиџ. Не е тајна дека мускулите отсекогаш биле поврзани со мажественост, но во последните неколку децении дојде до промена во машкиот идеал за убавина. Имено, идеалната машка фигура стана многу погломазна и затоа тешко остварлива за просечниот маж.

Прикажи повеќе...

Забава

Амбер Херд размислува да напише автобиографија

Објавено пред

Амбер Херд, поранешанта сопруга на Џони Деп, размислува за можноста да објави свои мемоари.

dobivaj vesti na viber

Актерката од Danish Girl („Девојката од Данска“) наводно е подготвена „да ја сподели својата вистина“ со експлозивни сеопфатни мемоари, во кои ќе ги изнесе деталите за својот турбулентен двегодишен брак со Џони Деп и нивната жестока судска битка. Тој ја тужеше за клевета поради авторски текст во „Вашингтон пост“ од 2018 година, во кој таа тврди дека е жртва на семејна злоупотреба.

Извори за „Радар онлајн.ком“ рекоа дека 37-годишната актерка, која сега живее во Мадрид, Шпанија, со својата двегодишна ќерка, ќе бара околу 15 милиони долари за својата приказна и дека е подготвена да проговори откога стана цел на интернет-тролови во текот на минатогодишното судење.

„Амбер нема да биде замолчена. Таа чувствува дека била третирана многу лошо за време на судењето“, рече инсајдерот. „Таа се чувствува како да е жртва овде“.

Во меѓувреме, Камил Васкез, една од адвокатите на Џони на судењето, неодамна призна дека размислува за пишување книга, делумно за правната битка, но нагласи дека во моментот тоа е само идеја.

Таа изјави за „Пипл“: „Размислувавме за тоа. Бен (од адвокатскиот тим на Деп) и јас се пошегувавме дека треба да напишеме книга заедно, можеби за судењето. Чувствувам дека мојата приказна е можеби половина напишана. Се чувствувам како да има уште многу да се направи“.

„Иако судењето беше значаен дел од мојата кариера… вистинската приказна за тоа која сум јас и мојот пат, има толку многу за да се напише и да се направи.

„Имам наслов на ум. Можеби еден ден“.

Камил и остатокот од адвокатскиот тим на Џони често се во контакт со 59-годишниот актер уште од судењето и планираат да присуствуваат на еден од концертите на неговиот бенд „Холивуд вампајрс“ подоцна ова лето.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

На нож дочекано разрешувањето на кардиохирургот Јовев: „Не вирее професионалец овде“, „Меџити, добар ли си со глаата?!“

Разрешувањето на кардиохирургот Сашко Јовев од функцијата директор на Кардиологија наиде на бурни реакции во јавноста, како од фелата, така...

Македонија11 часа

Мицкоски: Ќе дојдам на лидерска и ќе кажам не за уставни измени по бугарски диктат

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашната дебата во Велес насловена како „Развојни политики за стабилна економија“ се осврна за...

Топ13 часа

МВР со информации за несреќата кај „Борис Трајковски“: повредени се две лица

Две лица се повредени во сообраќајната несреќа на булеварот 8-ми Септември во близина на спортскиот центар Борис Трајковски. Според информациите...

Македонија13 часа

Останува во притвор првиот уапсен за двојното убиство во чаршиското кафуле „Шиша бар“

Притворот на скопјанецот осомничен за двојното убиство во чаршиското кафуле „Шиша бар“ е продолжен на 30 дена. Од Обвинителството за...

Македонија15 часа

(Видео) Функционерите во хотел, фракционерите под шатор на дожд – две роденденски прослави на ДУИ

Додека функционерите за роденденот на ДУИ се собраа во хотелот „Александар палас“ во Скопје на дебатата „Европски фронт“, фракционерите се криеја под шатор...

Регион16 часа

Пукање во Љубљана, две лица убиени, главниот град на Словенија под полициска опсада

Истрели одекнале во Љубљана околу 15 часот, јавува N1 Словенија. Како што соопштија од полициската управа во Љубљана, две лица...

Македонија17 часа

Меџити за разрешениот Јовев: Тој е кадар на Венко, нема да има директори што спијат, ова е само почеток

Министерот за здравство, Фатмир Меџити, го разреши кардиохирургот Сашко Јовев од функцијата директор на Кардиологија и предводник на тимот што...

Македонија18 часа

Силувал шестгодишно девојче, ресенец искористил можност додека жртвата си играла со неговата внука

Основното јавно обвинителство Битола донесе наредба за спроведување истражна постапка против жител на Ресен против кого е поднесена пријава за...

Македонија19 часа

(Видео) Дамева против сите во Судскиот совет: Ниту треба ниту сум морала да знам за судските постапки на мојот сопруг, дома не разговараме за тоа

Експретседатеката на Судскиот совет, Весна Дамева, на денешната седница повторно е во центарот на вниманието на колегите, кои инсистираа да...

Македонија20 часа

(Видео) Условни казни за директорите Бесими и Етеми за пожарот во тетовската болница, докторот е ослободен

Ексдиректорот на болницата во Тетово, Флорин Бесими и поранешниот економски директор на болницата Артан Етеми се огласени за виновни за...

Македонија21 час

(Видео) Нови циркуси во Судскиот совет – хајки, нервоза, довикувања и расправии

Нови расправии и обвинувања во Судскиот совет. Точка на дневен ред е судирот на интереси на експретседателката Весна Дамева за...

Македонија22 часа

Жирафата Каспер пцовисала од салмонела во скопската Зоолошка градина

Жирафата Каспер пцовисала од инфекција со салмонела, дознава „Макфакс“. Според патохистолошката анализа до која дојдовме, Факултетот за ветеринарна медицина констатирал...

Свет23 часа

Гори енергетска централа во Белгород, дрон фрлил бомба, тврди руски гувернер

Гувернерот на рускиот град Белгород соопшти дека во тој регион избувнал пожар во енергетска централа. Вјачеслав Гладков, гувернерот на Белгород,...

Вести23 часа

Србите десетти ден околу општинските згради во Косово, ситуацијата не се смирува

И денеска Србите се собираат во близина на зградите на локалната самоуправа на северот од Косово, каде што се спречени...

Свет23 часа

Русија тврди дека спречила голема украинска офанзива: „Се обидоа да навлезат таму каде што сме најранливи“

Руските воени власти соопштија дека спречиле голема украинска офанзива во регионот Донецк. „Целта на непријателот беше да ја пробие нашата...

Вести23 часа

Детали за драмата на небото над Вашингтон: пилотот на „цесна“ не реагирал, подигнати воени авиони, го пробиле звучниот ѕид за време на потерата

Воздухопловните сили на САД ги активираа борбените авиони „Ф16,“ за да го гонат лесниот патнички авион „цесна“, кој го наруши...

Македонија23 часа

21 година постоење – ДУИ и фракцијата со одделни прослави

Демократската унија за интеграција (ДУИ) денеска одбележува 21 година од своето основање. Од раководството на ДУИ соопштија дека организирале панел-дискусија...

Свет2 дена

(Видео) Илјадници Полјаци излегоа на улица во Варшава на протест против власта

Илјадници Полјаци од целата земја се собраа во Варшава на голем марш на покана на лидерот на опозицијата и поранешен...

Македонија2 дена

Сопственикот на „ДоказМ“ однесен во „Идризово“, сајтот исклучен, доменот сѐ уште во негова сопственост

Марјан Стаменковски од „ДоказМ“ намалената затворска казна, започна да ја издржува во затворот „Идризово“. Истовремено, се уште не е спроведена...

Македонија2 дена

Денови се бројат до одлуката на Врховен дали аболициите од Иванов ќе важат

Иднината на аболициите дадени од експретреседателот Ѓорѓе Иванов ќе се знае пред почетокот на судската ферија, а до крајот на...