Контакт

Забава

Кинез 12 години се преправал дека е полицаец

Објавено пред

Неодамна полицијата уапси Кинез кој 12 години се преправал дека е полицаец.

Ван Фенг (41) отсекогаш сакал да биде полицаец, но никогаш не се обидел да се приклучи на полициската академија. Сè започнало во 2006 година, кога братот на Фенг бил вклучен во еден судски процес и му бил потребен адвокат. За да се осигура дека брат му ќе добие стопроцентна сигурност на судот, Фенг се претставил себеси како полицаец.

Оваа измама поминала во јавноста, па затоа Фенг продолжил така и во други ситуации. Наскоро почнал да им кажува на своите пријатели дека станал полицаец, набавил униформа, лажна значка, пиштол и лисици.

Овој лажен полицаец ја запознал Ксијао Лу, која подоцна станала негова сопруга и која била одушевена со неговите измислени приказни за опасни потери по криминалци и полициски истраги.

Нејзиното семејство почнало да се сомнева во приказните на лажниот полицаец.

По венчавката, Фенг ѝ рекол на својата сопруга дека работи на важен случај и побарал од неа да не му кажува на своето семејство за неговата работа.

Додека неговата сопруга мислела дека е во опасни мисии, тој всушност времето го поминувал во хотел и водел мала печатница која била во долгови. Редовно позајмувал пари, а неговата униформа била гаранција дека ќе им ги врати парите на луѓето, но никогаш не го сторил тоа.

Кога конечно беше уапсен од страна на полицискиот службеник во септември оваа година, беше откриено дека должи 290 000 долари.

Овие долгови, исто така, ги откриле лагите на Фенг бидејќи некои луѓе се умориле од чекање да ги врати парите, па го пријавиле случајот во полиција.

Забава

„Мирор“: Анџелина Џоли повредена и бесна поради романсата на Бред Пит и Џенифер Анистон

Објавено пред

Овој период пред 15 години, Анџелина Џоли и Бред Пит беа заедно во хотел во Палм Спрингс, а во Лос Анџелес Џенифер Анистон поднесуваше барање за развод, пишува британски „Мирор“.

Гласините за жешка романса меѓу главните протагонисти на  „Г-дин и г-ѓа Смит“ со месеци кружеа во јавноста. И покрај негирањата од двете ѕвезди на блокбастерот, петгодишниот брак на Бред и Џенифер заврши.

Но, доколку премотаме напред во денешно време, 2020 година, ќе ги видиме Бред (56) и Џенифер (51) како повторно се дружат и заедно им се радуваат на добиените оскари, и згора на тоа, извори кои тврдат дека двајцата планираат тајна свадба на плажа во Мексико.

„Па што прави Анџелина (44) во врска со ова?“ пишува весникот.

Кога на почетокот од оваа година таблоидите почнаа да шпекулираат за повторно обединување меѓу нејзиниот поранешен и Џенифер, мајката на шест деца беше прилично изненадена и збунета.

„На Анџелина не ѝ е гајле за наводната врска на Џен и Бред … таа знае дека се пријатели и тоа не ѝ смета“, изјави извор близок на холивудската актерка за „Холивуд Лајф“. „Таа продолжува понатаму. Нема да дозволи ова да ја извади од колосек,“ тврдеа извори блиски до Џоли.

Меѓутоа, ситуацијата во последно време нагло се промени, особено откако Бред се нашали за пропаднатиот брак на една цереминија на доделување филмски награди, а на церемонијата беше и насмеаната Џенифер.

Анџелина Џоли сега веќе е бесна поради гласините за обновена романса а уште повеќе и за наводна тајна венчавка.

„Таа приватно побара на Џен да ѝ забрани да ги гледа децата“, изјави инсајдер за австралиското списание Woman’s Day, тврдејќи дека таа поднела барање за единствено старателство.

„Ова е огромен шок за сите. Бред штотуку почна да се чувствува дека неговиот живот се враќа на вистинскиот пат по три години пекол. Тој се надева дека разводот ќе биде финализиран до мај.“

Се чини дека Бред повторно се поврза со Џенифер на забавата што таа ја приреди по повод нејзиниот 50-ти роденден а набргу потоа и на божикната забава  во нејзината куќа во Лос Анџелес. Ова беа први директен контакти по неговата разделба со Анџелина (2016 година).

„Мислам дека Џенифер никогаш не престана да го сака, иако ѝ го скрши срцето и ја остави заради Анџелина. Ѝ требаше многу време за да му прости, а простувањето е голем чекор за да се продолжи понатаму,“ британскиот весник цитра извор близок до Анистон.

Таблоидите коментираат дека Бред никогаш не бил посреќен.

 

Прикажи повеќе...

Бизарно

Во Германија паника за тоалетна хартија, се краде дури и од гробишта

Објавено пред

Пандемијата на коронавирус предизвика недостиг на некои артикли во германските продавници, како тоалетна хартија, а паниката кај граѓаните оди дотаму што дури и од гробиштата јавуваат за кражби на овој сега најбаран производ во земјата.

„И досега се крадеше од гробишта, секогаш исчезнувале метали како бакар или месинг. Но, да се краде тоалетна хартија од тоалетите на гробиштата, тоа досега не сме го доживеале“, вели Рејнхолд Адријан, кој е во администрацијата за градски гробишта.

За да се стави крај на оваа појава, властите решија да ги отворат тоалетите на гробиштата само за време на погреби.

Од избувнувањето на пандемијата на коронавирусот, германските продавници, генерално, немаат недостиг, освен за неколку артикли: брашно, квасец, тестенини, ориз и тоалетна хартија. Додека испораката за други набавки се стабилизира, тоалетната хартија останува дефицитарна стока која исчезнува веднаш штом се појави на полиците во продавниците.

„Забележавме зголемување од 700 проценти во продажбата на тоалетна хартија од февруари“, вели Кристијан Бутчер, портпарол на Сојузот на германските трговци за животни продукти (BVLH).

Од синџирот маркети ДМ велат дека тоалетната хартија е еден од оние производи што ги нарачуваат однапред врз основа на досегашното искуство.

Но, зошто Германците прават резерви од овој производ?

„Кога ќе се најдеме во ситуација да се чувствуваме немоќни, кога сме загрижени за иднината, тогаш многумина бараат некој сегмент каде што може да ги држат работите под контрола. Резервите тоалетна хартија ја симболизираат таа контрола“, објаснува психологот Мајкл Хуперц за германската новинска агенција ДПА.

Складирањето производи исто така на некои луѓе им помага да го надминат стравот од кризни ситуации.

 

 

Прикажи повеќе...

Забава

Годините не ѝ можат ништо – Мелани Грифит не пропушта ден без вежбање

Објавено пред

Иако е во седмата деценија од животот, таа изгледа како пред повеќе од триесетина години.

Мелани Грифит (62) беше забележана од папараците додека се упатува кон салата за вежбање во Беверли Хилс за својот редовен фитнес.

Мелани е во самоизолација во својот дом во Калифорнија среде пандемија на коронавирусот. Но, во вторникот таа излезе надвор на свеж воздух и на вежбање во близина на својот дом во Беверли Хилс.

Актерката ветеран има 62 години и не пропушта ниту еден ден без вежбање, таа е фитнес-фанатик.

Секако, заслуга за зачуваниот младешки изглед на Мелани имаат и естетските хирурзи, но едно е очигледно – актерката изгледа феноменално.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Економија6 минути

Ангеловска: Каматите на кредитите не може да бидат укинати, банкарскиот сектор треба да биде стабилен

Банките ќе пресметуваат камати на одложените кредити за да се овозможи нормално функционирање на банкарскиот сектор. Министерката за финансии Нина...

Свет15 минути

Околу 2.500 туристи ќе тужат скијачки центар во Австрија поради коронавирусот

Околу 2.500 туристи спремаат тужба против ски-центарот Ишгл во Австрија поради лошо постапување за време на епидемија на коронавирус и...

Свет1 час

(Видео) Во Лондон за пет дена направена болница за 4.000 пациенти

Британската агенција за јавно здравје со помош на војската за пет дена ја претвори конференциската сала „Ексел“ во Лондон во...

Македонија2 часа

Министерството за здравство со совети како да го заштитиме менталното здравје во време на коронавирус

Карантинот, изолацијата и социјалното дистанцирање се мерки што докажано го забавуваат ширењето на Ковид-19 и ни помагаат да го заштитиме...

Македонија2 часа

Починаа родилката од Охрид и нејзиното бебе

На Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје доцна синоќа почина пациентка на возраст од 37 години од Охрид, која...

Свет3 часа

За еден ден во Москва излекувани 45 луѓе од коронавирусот

Нови 45 луѓе, кои се излекувале од коронавирусот, се пуштени од болница во Москва изминатите 24 часа, соопштија градските власти....

Европа3 часа

Бројот на починати од Ковид-19 во Европа се искачи над 30.000

Европа изгуби над 30.000 животи во пандемијата на новиот коронавирус Ковид-19, од кои повеќе од една третина се во Италија,...

Европа4 часа

Уапсен терорист во Виена, се криел во старски дом

Во Виена е уапсен терористот што го барале руските власти, а кој се криел во старски дом. Руските власти издале...

Свет4 часа

Сто заразени на американски носач на авиони: „Не сме во војна, морнарите не мора да умрат“

Капетанот на американскиот наосач на авиони „Теодор Рузвелт“, на кој има повеќе од 4.000 членови на екипажот, побарал итна помош...

Свет5 часа

Русија испраќа медицинска помош во САД за борбата против коронавирусот

Русија ќе испрати во САД опрема за помош во борбата против коронавирусот, јавуваат руските агенции повикувајќи се на портпаролот на...

Регион5 часа

Бугарија, по еден ден, ја укина наредбата за носење маски

Бугарската влада, по само еден ден од носењето на одлуката, ја укина наредбата за носење заштитни маски на јавни места...

Свет5 часа

Во САД повеќе од 4.000 починати од коронавирус, Трамп најави две многу болни недели

Белата куќа објави нова процена дека во САД коронавирусот ќе одземе меѓу 100.000 и 240.000 животи доколку се почитуваат ограничувањата...

Македонија5 часа

Забрана за камиони на Стража, Плетвар и на патот Маврово – Дебар

Од изутринава има забрана за движење тешки товарни возила на патниот правец крак Маврово – Дебар, на Плетвар и на...

Регион16 часа

Косово ги укина таксите за Србија и БиХ

Косовскиот премиер во оставка Албин Курти објави дека косовската влада донела одлука за укинување на таксите за производи од Србија...

Македонија20 часа

(Видео) Пендаровски: Ситуацијата со коронавирусот останува сложена

Претседателот Стево Пендаровски по седницата на Советот за безбедност посочи дека ситуацијата останува сложена бидејќи не се знае колку долго...

Македонија20 часа

Филипче: Зголемувањето на бројот на пациенти е очекувано, таквиот тренд ќе продолжи до крајот на април

Според министерот за здравство, Венко Филипче, зголемувањето на бројот на пациенти во овој период е очекувано од страна на епидемиолозите,...

Македонија20 часа

Филипче: Инспекторатот утврди пропуст кај охридската болница

Министерот за здравство, Венко Филипче, посочи дека сè уште се чекаат резултатите на 16 пациeнти од Заводот за рехабилитација во...

Македонија21 час

Седум македонски граѓани од Перу преку Португалија ќе се вратат во државава

Министерството за надворешни работи информира дека уште седум македонски граѓани се вратени од Лима, Перу на европско тло. Утрово авионот...

Македонија21 час

(Видео) Владата го донесе вториот пакет економски мерки – платите на функционерите скратени на 14.500 денари

Владата ја одржа 32. седница на која беше разгледан и усвоен вториот пакет економски мерки за справување кризата. Деталите за...

Македонија23 часа

Кумановец и дебаранец починаа од коронавирусот, за еден ден регистрирани 44 заразени

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести од коронавирусот починале двајца мажи, едниот на возраст од 45...

Досие