Контакт

Забава

Колку чини чаша пиво во Лас Вегас?

Објавено пред

Градот среде пустина отсекогаш бил познат по казината и ноќната забава. Но, дали некогаш сте се прашале колку чини излегувањето или, пак, само едно пиво во Лас Вегас?

Вечера во ресторанот „Омниа“ во Caesar’s Palace чини 2.500 евра, додека пивото во просечен ноќен клуб е околу 9 долари. Имено, за да им помогне на туристите кои го посетуваат во овој град, порталот Casino.org направил калкулатор за цените во некои од најголемите казина и клубови во Лас Вегас.

Со негова помош посетителите можат да видат колку ќе ги чини вечера или, пак, само еден пијалак во хотелите како „Белаџио“ и „Мандалај беј“.

Според овие пресметки, излегување во клубот „1 Оак – Мираж“ ќе ве чини 200 долари, додека нешто поевтино е во „Екс најт клаб“, каде што ќе потрошите 184 долари. Најевтин ноќен клуб во градот на неонските светла е „Тако најт“ каде што едно излегување ќе ве чини околу 114 долари. Наведените цени вклучуваат влез за четири лица и една тура пиво.

Најскапото пиво е исто така во клубот „1 Оак“ и чини околу 15 долари, а најевтиното е во „Мандалај беј“ со цена од „само“ 7 долари.

„Вегас е многу скап град, па затоа сакавме да им помогнеме на туристите да заштедат пари и да си поминат што е можно подобро“, вели Дејвид Шелдон, уредник на страницата.

Инаку, Лас Вегас минатата година го посетиле вкупно 37 милиони туристи.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Последниот дел од човечкото тело што еволуирал е палецот

Објавено пред

Од

Научниците откриле дека палецот на нозете е дел од човечкото тело што последен еволуирал, пренесе Би-би-си. Како што човековите предци почнале да одат на две нозе, истовремено уште биле зависни и од дрвјата, па стапалата ги користеле за стабилно да се задржуваат на гранките. На земјатаа оделе поинаку од денешните луѓе, но биле во можност да се движат ефикасно. Големиот палец им давал ефективна моќ да одат и да трчаат, велат експертите во најновата студија.

Истражувањето беше објавено во стручното списание Proceedings of the National Academy of Sciences. За потребите на студијата научниците изработиле 3Д-слика од палецот на нозете од современите човечки сродници и фосили на далечни предци, вклучувајќи примати, како мајмуни и горили, а потоа тоа го споредиле со палецот на современиот човек. Собраните податоци биле ставени на еволутивно дрво за да се откријат времето и текот на развојот на човечката нога.

Главниот наод е дека формата на коските во големиот палец се развила многу доцна во споредба со другите коски што биле предмет на истрага.

„Големиот палец е многу важен при одење. Во нашата студија ние покажавме дека долго време во овој прст не се развила модерната структура како кај другите прсти“, истакнал водечкиот научник во студијата, д-р Питер Фернандез од универзитетот во Милвоки. Причината зошто нашите предци застанале и почнале да се движат исправено е уште една тајна, но постојат многу идеи.

Научниците сметаат дека одењето еволуирало со текот на времето или поради тоа што рацете требало да бидат слободни за со нив да се работи нешто или поради климатските промени што довеле до намалување на шумските површини.

Прикажи повеќе...

Забава

Лазар Ристовски се повлекува од  актерството

Објавено пред

Од

Познатиот српски актер Лазар Ристовски неодамна изјави дека филмот „Кралот Петар I”, најверојатно, ќе биде крај на неговата актерска кариера, а потоа зборуваше и за продукцијата на изведбата, за која вели  дека воопшто не била едноставна.

Премиерата на филмот „Кралот Петар I” е закажана за ноември, додека публиката на малите екрани ќе има можност да го види филмот во форма на серија, која ќе биде прикажана на РТС.

Прикажи повеќе...

Hitech

(Видео) Евакуација во продавница на „Епл“ поради прегреана батерија на „ајпад“

Објавено пред

Од

Епл, Ајпад, Амстердам

Прегреана батерија на „ајпад“ предизвика паника и евакуација на купувачите во продавница на „Епл“ во Амстердам. Таблетот бил ставен во канта со песок, со што била отстранета секоја потенцијална опасност. Инцидентот се случил вчера попладне околу 14 и 20 часот по локално време. Во продавницата пристигнале пожарникари, а проблемот брзо бил саниран.

Иако во продавницата немало чад, три лица се пожалиле на распираторни проблеми по инцидентот. Не е познато дали се работи за купувачи или за вработени во продавницата.

И покрај тоа што се прилично безбедни, литиум-јонските батерии, сепак, може да бидат опасни во одредени ситуации. Постои можност да експлодираат или да се запалат доколку прегрејувањето веднаш не се забележи.

И претходно доаѓало до вакви инциденти во продавници на „Епл“ од кои еден се случил годинава во продавница во Цирих.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа8 часа

Германски министер во посета на Аушвиц: Со тага и срам се поклонувам пред милиони жртви

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, го посети поранешниот нацистички логор на смртта, Аушвиц. Притоа тој рече дека со...

Мартин Протоѓер, СЈО, Титаник Мартин Протоѓер, СЈО, Титаник
Македонија13 часа

„Ќе им се мочам у уста на ‘А1’“, ѝ вели Протоѓер на Јанкулоска

По паузата во кривичниот суд, продолжи објавувањето на бомбите во предметот „Титаник“. Досега, од 1.063 бомби, објавени се 219. Во...

Македонија14 часа

Полициските станици немаат бензин, му се жали Јанкулоска на Ставрески

Во телефонски разговор од 31 мај 2011 година, меѓу Гордана Јанкулоска и Зоран Ставрески, ексминистерката му се жали на вицепремиерот...

Економија16 часа

Дизелот поскапува, бензините поевтинуваат

Од ноќеска на полноќ бензините ќе поевтинат за половина денар, а цената на дизелот ќе се зголеми за половина денар,...

Регион16 часа

(Фото) Претепаната Британка во Сплит раскажува: Беше ужасно, нè заклучија во соба и почнаа да нè тепаат

Полицијата во Сплит потврди дека младата Британка била нападната за време на својот одмор во Сплит во хостелот во кој...

Македонија16 часа

Дерковски: Јанакиески може давал инструкции, но прашање е дали јас сум го послушал

Учествувам во избори уште од 1994 година и од секогаш сум соработувал со институциите, Јанакиески може да дава насоки, но...

Македонија17 часа

Претседателот на ДИК, Дерковски, во бомбите добива насоки од Јанакиески за денот на гласањето

Оливер Дерковски, сегашниот претседател на ДИК, го има во бомбите што се пуштаат во јавноста. Во еден од разговорите од...

Македонија18 часа

„Кажете дека брашното е канцерогено“, Јанакиески нарачувал инспекции во ромското маало во Струмица

Во кривичниот суд во Скопје продолжи пуштањето на бомбите во предметот „Титаник“ на специјалното јавно обвинителство. Во неколку од разговорите...

Економија18 часа

Грција ја напушта европската програма за помош

Грција излезе од кризата и ја напушта европската програма за помош. По осум години економски реформи, кои беа под надзор...

Регион19 часа

Гром усмрти момче на плажа кај Сплит

Сплит и околината вчера ги зафати невреме во кое загина младо момче. Како што пренесуваат хрватските медиуми, момчето го погодило...

Свет20 часа

(Видео) Пукање врз Амбасадата на САД во Анкара

Врз Амбасада на САД во Анкара, околу пет часот по локално време, биле испалени неколку истрели од возило во движење....

Свет1 ден

Долг, сериозен и детален разговор помеѓу Путин и Меркел

Три часа траеа разговорите помеѓу лидерите на Русија и Германија, Владимир Путин и Ангела Меркел во Берлин. Портпаролот на рускиот...

Свет1 ден

(Видео) Два силни земјотресa од над шест степени ја погодија Индонезија

Индонезискиот остров Ломбок денеска го погодија два силни земјотресa, со јачина од 6,3 и 6,9 степени според Рихтеровата скала, а...

Регион1 ден

Дачиќ во Анталија: Србија нема да биде дел од никаква коалиција против Турција

Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, денеска од Анталија изјави дека Србија е верен и искрен пријател на Турција и...

Свет2 дена

Францијa: Кај 840 мостови постои ризик од евентуално уривање

Околу 840 мостови во Франција имаат сериозна штета и се изложени на голем ризик од нивно можно уривање, покажуваат податоците...

Регион2 дена

Запленети 247 килограми марихуана во близина на грчко-албанската граница

Грчката полиција во две одделни акции запленила 247 килограми марихуана внесена од Албанија. Во првиот случај во Неа Селефкиа, кај...

Економија2 дена

Во вторник ново задолжување од 6,5 милиони евра за да се вратат стари долгови

Во вторник, 21 август, Министерството за финансии од домашните банки ќе побара заем од 6,5 милиони евра. Станува збор за...

Свет2 дена

Нов силен земјотрес го погоди индонезискиот остров Ломбок

Силен земјотрес со јачина од 6,2 степени според рихтеровата скала денеска го погоди индонезискиот остров Ломбок, соопшти американскиот геолошки институт....

Македонија2 дена

На Богородица и Табановце се чека од 15 до 30 минути за влез и излез од државата

Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен, а на граничните премини Богородица и Табановце се...

Свет2 дена

Oд понеделник во Гана еднонеделна жалост по смртта на поранешниот Генерален секретар на ОН

Претседателот на Гана, Нана Акуфо Адо од понеделник прогласи еднонеделна жалост по смртта на поранешниот Генерален секретар на Обединетите нации...

Досие