Контакт

Забава

Концертот на „2 челос“ презакажан за 19 октомври

Објавено пред

Концертот на „2 челос“ во Скопје, наместо на првичниот закажан датум 6 октомври, ќе се одржи на 19 октомври на истата локација – „ВИП-арената“.

Од „Авалон продукција“ информираат дека причината за промената на датумот е од логистички тип. „Поради концертот на Texas на 28 септември и закажаниот референдум на 30 септември, ние со задоволство ја прифативме оваа понуда концертот да биде подоцна во октомври од првичниот датум“, велат од таму.

Од продукцијата информираат и дека поради падот на серверот, кој е во Америка, „Купи карти за сè“ ги изгубило нумерациите на досегашните продадени билети за трибините, па така сите што досега купиле билети, ќе имаат можност до 3 септември да си ги заменат на продажните места од каде што ги купиле билетите и ќе ги добијат истите седишта за новиот датум.

Исто така, до 3 септември нема да се врши продажба на билети за концертот за трибините за тие да може да се заменат за нови, а билетите од категориите апртер и фан пит остануваат во слободна продажба. Од 3 септември сите слободни билети за трибините ќе бидат пуштени во продажба. Од „Авалон“ велат дека повеќе од половина од капацитетот на „ВИП-арената“ е распродаден.

Забава

Ја симна Бијонсе од тронот: Ова е најплатената пејачка во светот

Објавено пред

„Форбс“ ја објави листата на најплатени пејачки за 2018 година, а на прво место се најде Кејти Пери.

34-годишната пејачка успеа да ја симне Бијонсе од тронот. Кејти оваа година заработи 83 милиони долари, а за зголемување на нејзиното богатство голем удел имала турнејата Witness: The tour. Наводно, од секој настап таа заработувала по милион долари. Освен тоа, Кејти Пери беше судија во „Американски идол“, што`  донесе дополнителни 20 милиони долари.

На второ место е Тејлор Свифт со заработка од 80 милиони долари, а многумина очекуваа токму таа да го заземе првото место. Но, се претпоставува дека не го остварила тој успех затоа што нејзината турнеја се одржала откако „Форбс“ завршил со броење на доларите.

На трето место е Бијонсе, која оваа година го зголемила богатството за 60 милиони долари.

Во првите пет се и Пинк (52 милиони) и Лејди Гага (50 милиони), а потоа следуваат Џенифер Лопез (47 милиони), Ријана (37,5 милиони), Хелена Фишер (32 милиони), Селин Дион (31 милион) и Бритни Спирс (30 милиони).

Прикажи повеќе...

Забава

Британските медиуми открија зошто Меган Маркл се смее на семејниот портрет

Објавено пред

На седумдесеттиот роденден на принцот Чарлс кралската палата објави официјални фотографии од целото кралско семејство.

На фотографиите позираа Чарлс, неговата сопруга Камила, принцот Вилијам и неговата сопруга Кејт Мидлтон и нивните три деца, како и принцот Хари и сопругата Меган Маркл. На една од фотографиите сите се смешкаат, што не е вообичаено на официјалните портрети на кралството, пишуваат биртанските медиуми. На една фотографија, со нејзината насмевка, најмногу се истакнува Меган. Сега, британските медиуми открија и што толку ја насмеало.

Зад фотографот стоела дадилката Марија Борало, која се обидувала да ги насмее децата. Дадилката толку многу се потрудила што успеала да ги насмее и возрасните. Наводно сликањето траело само 15 минути и тоа поради децата кои не можеле да останат мирни.

Прикажи повеќе...

Забава

Сестрите од кланот Кардашјан-Џенер највлијателни ѕвезди во светот според „Лист“

Објавено пред

Ким Кардашјан Вест и нејзината помлада сестра Кајли Џенер се највлијателните личости во светот кога станува збор за модата.

„Лист“ ја објави својата годишна листа на највлијателни ѕвезди меѓу модните икони, а сестрите од кланот Кардашјан-Џенер ги зазедоа првите две места.

View this post on Instagram

KKW X KYLIE COMING NOV 23 KYLIECOSMETICS.COM

A post shared by Kim Kardashian West (@kimkardashian) on

Помладата Кајли (21) со 115 милиони следбеници и повеќе од два милиона пребарувања со нејзиното име оваа година го зазеде тронот. Колкаво е нејзиното влијание најдобро се гледа од случајот кога Кајли се појави во розов фустан на својот роденден, а потоа во пребарувањата со терминот „розов фустан“ е забележан пораст од 107 проценти во следните 48 часа.

View this post on Instagram

t-minus two hours

A post shared by Kylie (@kyliejenner) on

Веднаш зад најмладата Кардашјан се наоѓа најпознатата Кардашјан – Ким. Таа стана првата личност што ја доби наградата за највлијателна личност на годината што ја доделува CFDA. Оваа година Ким ги врати во мода неонските костими за капење и тангите што се носеа во деведесеттите години и поради неа велосипедските панталони повторно станаа модерни. Таа му помогна на брендот „Фенди“ кога се појави од глава до петици во облека со нивното лого.

View this post on Instagram

I’ll just leave this right here…

A post shared by Kim Kardashian West (@kimkardashian) on

Третото лице на оваа листа е новодојдената војвотка на Сасекс – Меган Маркл. По правило, кога Меган ќе облече парче од некој бренд, следната недела се забележува пораст од 200 отсто во пребарувањата што се однесуваат на тој бренд.

Четвртото место го зазеде раперката Карди Б, а петтото Бијонсе.

Прикажи повеќе...

Најново

Бегството на Груевски13 минути

Портпаролот на унгарската Влада му одговори на Хан: Прочитај си го извештајот за Македонија

Портпаролот на Владата на Унгарија, Золтан Ковач, му одговори на еврокомесарот Јоханес Хан, кој побара разумно или солидно објаснување од...

Бегството на Груевски2 часа

Дармановиќ: Црна Гора немаше правна основа да го задржи Груевски

Министерот за надворешни работи на Црна Гора, Срѓан Дармановиќ, рече дека Црна Гора немала правна основа да го задржи поранешниот...

Регион2 часа

Могерини: Косово итно да ја укине одлуката за царината на српската стока

Високата претставничка за надворешна политика на Европската Унија, Федерика Могерини, ја повика косовската Влада итно да ја укине одлуката за...

Топ4 часа

В петок состанок на телото за помирување

В петок, најверојатно, ќе се одржи состанок на координативното тело за помирување и интеграција. Деталите околу новиот предлог за амнестија...

Бегството на Груевски6 часа

Рот: Правото на азил е гест на хуманост за прогонетите, но не и за пријател на премиерот

Државниот министер за Европа во германското Министерство за надворешни работи, Михаел Рот, упати критики до унгарските власти кои му доделија...

Македонија6 часа

Италијански медиуми: Папата Франциско во мај ќе ја посети Македонија

Папата Франциско во мај следната година ќе ја посети Македонија, објави римокатоличкиот интернет сервис „Религион дигитал“, повикувајќи се на извори...

Свет8 часа

Турција: Не е можно ЦИА да не знае кој дал наредба за убиството на Кашоги

Турција ги обвини САД дека се обидуваат да го игнорираат убиството на новинарот Џамал Кашоги, што се случи во саудискиот...

Бегството на Груевски10 часа

Унгарскиот министер за правда: Унгарија не може да го екстрадира Груевски, тој може да добие патнички документи

Унгарскиот министер за правда, Ласло Трочањи, за телевизијата „Еко“ изјави дека Никола Груевски може да аплицира за патнички документи како...

Македонија10 часа

Сијарто: Унгарските дипломати не го шверцуваа Груевски преку границите, тој имаше документи

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, денеска одржа прес-конференција, на која рече дека Груевски морал да премине преку три...

Македонија11 час

(Видео) Апостолски: Недозволиво е да се одреди мерка притвор без да биде сослушан обвинетиот

Денеска, го добивме решението за мерката притвор на Сашо Мијалков. Без да се повика на сослушување, недозволиво е на обвинетиот...

Бегството на Груевски11 час

Директорот на затворот „Скопје“: Мијалков е во ќелија со други затвореници, има право на посети и два часа прошетка

Нема наредба од судот за ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, да биде спроведен на рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина“ поврзан со...

Бегството на Груевски11 час

Хан очекува објаснување од Орбан за азилот на Груевски

Еврекомесарот за проширување, Јоханес Хан на Твитер објави дека доколку е потврдена информацијата дека Унгарија одобрила азил за Никола Груевски,...

Свет12 часа

(Видео) Американскиот Сенат преку писмо побара од Трамп втора истрага за Кашоги

ЦИА не успеа со сигурност 100 %, да утврди дали саудискиот престолонаследник го наредил убиство на новинарот Џамал Кашоги, изјави...

Македонија12 часа

МЗД: Да се разреши составот на Комисијата која утврди дискриминација кон Груевски

Со утврдувањето дискриминација кон Никола Груевски, Комисијата за заштита од дискриминација покажа селективно и непрофесионално работење, смета Мрежата за заштита...

Македонија22 часа

СЈО барало притвор за Мијалков поради оперативни информации дека ќе бега

Во решението на кривичниот суд за притворот на ексдиректорот на тајната полиција, Сашо Мијалков, пишува дека мерката му е определена...

Македонија1 ден

Адвокатот на Мијалков: Недозволиво е што тој не беше известен за притворот

Недозволиво е судија на претходна постапка или кривичен совет да не ја извести странката, во случајов Сашо Мијалков, дека за...

Македонија1 ден

(Видео) Мијалков спроведен во затворот во Шуто Оризари

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, вечерва е спроведен во истражниот затвор во Шуто Оризари поради опасност од бегство, велат...

Македонија1 ден

Владата го одби предлог-законот за амнестија предложен од ВМРО-ДПМНЕ

Владата на денешната владина седница донесе негативно мислење за предлог-законот за амнестија за настаните од 27 април. „Владата донесе негативно...

Uncategorized1 ден

Амнестија во текот на судскиот процес, прекин на постапката за тие што не тепале на 27 април?

Кој ќе се спаси од кривична одговорност за инцидентите од 27 април, најверојатно ќе се утврдува според обвинителниот акт, односно...

Македонија1 ден

Влада: Очекуваме Будимпешта да го предаде Груевски во Македонија

Владата соопшти дека официјално покрај протестната нота доставена вчера за улогата на амбасадите на Унгарија во бегството на Груевски од земјата,...

Досие