Контакт

Естрада

Концерт на Каролина во Античкиот театар во Охрид

Објавено пред

Каролина и нејзиниот бенд на 11 август ќе одржат двочасовен концерт во Античкиот театар во Охрид. На концертот ќе прозвучат сите песни од албумот „Извор“, како и од проектот „Македонско девојче“.

Билетите ќе бидат пуштени во продажба од утре, 4 јули, во 09 часот, онлајн преку Avalon.mk, продажната мрежа на Купи Карти За Се низ цела Македонија и во Југотон по цени од 500 и 800 денари.

Естрада

Eлтон Џон во најочекуваната божикна реклама во светот

Објавено пред

Божикната реклама на стоковната куќа „Џон Луис“ е најочекуваниот празничен спот секоја година, а многумина сметаат дека токму објавувањето на оваа реклама го означува почетокот на празниците.

Ѕвездата на годинешната реклама е Елтон Џон, а приказната проследена со неговиот хит „Your Song“ ретроспективно го следи неговиот живот сè до моментот кога како четиригодишно момче на божикното утро го добива на подарок пијаното од неговата баба.

It’s here! This year’s Christmas ad, as launched by our Partners, we hope you like it… 🌟🚀 #EltonJohnLewis 🎹

Gepostet von John Lewis & Partners am Mittwoch, 14. November 2018

Пејачот признал во британските медиуми дека снимањето реклама за него е многу емотивен процес и дека е голема чест  да биде дел од неа.

Рекламите на стоковната куќа „Џон Луис“ веќе станаа дел од претпразничното расположение, не само во Велика Британија туку и во целиот свет. Големи пари се вложуваат во нивните кампањи, а во 2016 година, рекламата и целата кампања чинеа 61 милион куни.

Прикажи повеќе...

Естрада

„Форбс“ објави листа на починати личности што и натаму заработуваат милиони

Објавено пред

Американскиот магазин „Форбс“ објави листа на славни личности, кои, иако се починати, и натаму заработуваат милиони долари, а на оваа листа на првото место убедливо е кралот на поп-музиката, Мајкл Џексон.

Џексон, кој почина пред девет години и во 2017 беше на првото место, а само годинава неговата бруто-заработувачка е дури 400 милиони долари, најголем дел од продажба има од авторски права.

На второ место е Елвис Присли, кој во 2018 заработил 40 милиони долари. На третото место е легендарниот голф-играч, Арнолд Палмер, кој заработил 35 милиони долари.

„Форбс“ наведува дека познатите личности, кои веќе не се меѓу живите и се на оваа листа, заработиле 628 милиони долари, двојно повеќе од минатата година кога заработувачката во оваа категорија изнесувала 312 милиони.

На четвртото место по бруто-заработка е авторот на серијалот за Снупи и Чарли Браун, Чарлс Шулц, кој заработил 34 милиони долари.

На петтото место е реге-пејачот Боб Марли со 23 милиони долари, а како што се наведува, неговите приходи се направени од продажба на производи како слушалки и прибори за пушење.

Доктор Сус е на шестата позиција со 16 милиони долари, а зад него е Хју Хефнер, креаторот на „Плејбој“, со заработка од 15 милиони долари.

На осмото место е актерката Мерилин Монро со 14 милиони, а деветти е музичарот Принц со инкасирани 13 милиони долари.

На 10. позиција е поранешниот член на Битлси, Џон Ленон, кој заработил 12 милиони долари и за кого се тврди дека и 38 години по смртта, продава околу два милиона албуми годишно.

Меѓу оние што се наоѓаат на листата се и раперот XXXTentacion, кој беше убиен на Флорида годинава, боксерот Мухамед Али и манекенката Бети Пејџ.

Како што наведува „Форбс“, податоците се однесуваат на приходи остварени од 1 октомври минатата година до 1 октомври годинава, а се земени пред одбивањето на надоместоците за агентите, менаџерите и адвокатите.

Прикажи повеќе...

Естрада

Во декември аукција на предмети од бракот на Френк и Барбара Синатра

Објавено пред

Повеќе од 200 предмети од Френк и Барбара Синатра, од филмски сценарија до накит, ќе бидат понудени на аукција што следниот месец ќе се одржи во Њујорк.

Аукциската куќа „Сотби“ објави дека предметите што двојката ги собрала во текот на 22-годишниот брак даваат јасен приказ на нивниот приватен и јавен живот.

Прикажи повеќе...

Најново

Крвав четврток34 минути

Вибер контакт на Мукоски на 27 април: „Шеќерка мене остајте ми ја, отварајте ги вратите“

Од Вибер групата каде членуваат дел од пратениците и членови на ВМРО-ДПМНЕ, преку која се организирале граѓаните да дојдат во...

Крвав четврток40 минути

Јанакиески до Мукоски на 27 април: Алал вера за денес брат

Од смс и вибер пораките за 27 април кои Јавното обвинителство денеска ги презентира на рочиштето за „крвавиот четврток“ во...

Македонија2 часа

Министер од кабинетот на Орбан: Груевски побарал азил преку амбасада на Унгарија

Министерот Гергели Гулијаш од кабинетот на унгарскиот премиер, Виктор Орбан, потврди дека Груевски дал изјава во унгарска амбасада, каде што...

Европа3 часа

Британскиот министер за брегзитот поднесе оставка

Британскиот министер за брегзитот, Доминик Раб, денеска поднесе оставка во знак на протест поради договорот на премиерката Тереза Меј за...

Македонија4 часа

Српска „Политика“: Груевски побегнал преку Албанија

Провладиниот белградски весник „Политика“ во денешното издание на насловната страница објавува текст во кој се тврди дека Груевски во Унгарија...

Македонија4 часа

Бугарското Министерство за правда: На Груевски не му е издаден бугарски пасош

Никола Груевски не е бугарски државјанин и нема поднесено документи за издавање бугарски пасош, соопшти бугарското Министерство за правда по...

Македонија15 часа

Рот за бегството на Груевски: Унгарија ги отвори границите за мигрантите, неверојатно

Државниот секретар за европски прашања во Министерството за надворешни работи на Германија, Михаел Рот, доцна вечерва на својот твитер-профил напиша...

Македонија18 часа

Како Груевски го стопи срцето на Орбан

„Орбан одби 70 проценти од барањата за азил на луѓе кои бегаат од војна, сиромаштија и угнетување. Но, има нешто...

Македонија19 часа

Граѓани му оставија слика од Груевски на Заев

Со транспаренти „Нема правда, нема мир или заборавивте?”, „Како што го пуштивте, така да го вратите”, „Одговорност”, „Немојте пред народот”,...

Македонија19 часа

Мицкоски: Одговорност за бегството на Груевски треба да се бара од Заев и Спасовски

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку статус на социјалната мрежа „Фејсбук“ повика одговорност за бегството на експремиерот Никола Груевски да...

Македонија21 час

Унгарската влада за „Макфакс“: Му дозволивме на Груевски да побара азил од безбедносни причини бидејќи беше премиер

Унгарската влада за „Макфакс“ вели дека властите дозволиле Никола Груевски да поднесе барање за азил, а со тоа да биде...

Македонија21 час

Судот ги одби жалбите за „Империја“, Камчев ќе биде 30 дена во притвор

Кривичниот совет од скопска „единица“, составен од судиите Огнен Ставрев, Горан Бошевски и Васка Николовска-Масевска, ги одби жалбите на осомничените...

Македонија22 часа

Унгарски медиуми: Законот е сменет, унгарската влада треба Груевски веднаш да го врати назад

Унгарските медиуми се полни со вести за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Будимпешта. Тие пренесуваат дека портпаролот на...

Македонија23 часа

МВР: Не постои ниту една причина Груевски да добие азил во Унгарија

Не постои ниту една причина Никола Груевски да добие азил во Република Унгарија, изјавија од Министерството за внатрешни работи откако...

Македонија24 часа

Европратеничка прашува дали Груевски има ВИП-третман во барањето за азил

Холандската европратеничка Џудит Саргентини јавно ги праша унгарските власти дали ќе го одбијат барањето за азил на Никола Груевски оти...

Македонија1 ден

Заев: Нема никаков политички договор со Груевски, очекуваме Унгарија да го екстрадира

Премиерот Зоран Заев ги отфрла шпекулациите дека имало каков било политички договор со неговиот претходник Никола Груевски, кој е во...

Македонија1 ден

Груевски повеќе не може да се води како оправдано отсутен од Собранието, платата ќе му биде намалена

Отсуството на пратеникот Никола Груевски од собраниските седници повеќе нема да се води како оправдано, а платата ќе му се...

Македонија1 ден

(Видео) Стефанова за Мијалков: Нема недопирливи во оваа држава

Доколку постои најмал основ за сомнение дека постои опасност од бегство или влијание врз кој било сведок, веднаш ќе биде...

Македонија1 ден

Предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за целосна амнестија на 26 ноември пред пратениците

Предлог-законот за амнестија на осомничените, осудените и обвинетите за 27 април доставен од ВМРО-ДПМНЕ пред пратениците ќе се најде на...

Свет1 ден

Снимка од разговор во случајот со Кашоги: Кажи му на шефот дека мисијата е извршена

Кусо по убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, член на саудискиот одред на...

Досие