Контакт

Забава

Кристи Бринкли се чини дека не старее

Објавено пред

Кристи Бринкли ја покажа својата импресивна фигура во костим за капење на плажа и воедно сподели совети за исхрана со многу овошје.

dobivaj vesti na viber

Бринкли очигледно не старее, што повторно го докажа во неделата со фотографија „како го прави тоа?“, коментираат таблоидите.

Долгоногата актерка (68) на себе има едноделен костим за капење од брендот „Мелиса Одабаш“ додека шета на брегот на Карибите.

На „Инстаграм-стори“ мајката на три деца им открива на следачите што точно јаде за да остане во таква форма. Совет: нејзините оброци вклучуваат многу овошје.

Во една објава таа сподели фотографија од свежо исечена папаја со зеленило одозгора.

„Моите соседи одгледуваат папаја! Видете ја богатата боја! Јас го садам семето од оваа папаја!“ Во друга објава таа го покажа својот појадок, главно свежо овошје.

И уште една објава за здрав појадок – боровинки и малини над чиа-семе измешани со „замена за млеко“ и пекани на врвот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Откриена причината зошто некои сцени со Амбер Херд сe исфрлени од новиот „Аквамен“

Објавено пред

Судската битка на Амбер Херд со Џони Деп воопшто не ѝ помага на нејзината кариера. По појавувањето во „Лига на правдата“ во 2017 година, а потоа го сними и хитот „Аквамен“, нејзината кариера сега стагнира.

dobivaj vesti na viber

Амбер е свесна за лошиот период во кариерата и тоа го потврди во сведочењето пред судот минатата недела.

Медиумите објавија дека некои нејзини сцени се отфрлени од продолжението на „Аквамен“, кое треба да излезе в година.

Главната улога ја има Џејсон Момоа, а Амбер беше веднаш покрај него. Но, според претставници на студиото „Ворнер брос“, тие драстично ги намалиле сцените со Амбер, а одлуката ја правдаат со тоа што меѓу Амбер и Џејсон нема никаква хемија иако тие глумат пар.

Многумина сметаат и дека студиото само се правда со наведената причина и дека главна причина е петицијата. Имено, на веб-страницата Change.org се собрани над 4,3 милиони потписи против Амбер. Со оваа петиција луѓето бараат Амбер да биде исфрлена од новиот „Аквамен“.

Прикажи повеќе...

Забава

Одложен концертот на „Дајте музика“

Објавено пред

Поради лошите временски услови кои се најавени за овој викенд, а кои ќе бидат проследени со дожд и грмотевици, концертот на „Дајте музика“ ќе се одржи на новиот датум – 18  јуни, во сабота, на истата локација- стадион на АРМ во Скопје!

dobivaj vesti na viber

„ Безбедноста нам ни е многу важна, особено кога станува збор за најмладата популација и затоа се одлучивме концертот да го презакажеме за 18 јуни, а да се одржи на истата бина и со истата продукција (звук, светло, лед-екрани) од шоуто на TIËSTO. Со тоа, концертот на нашите и ваши омилени „старомаалци” ќе биде уште поспектакуларен!

Сите што имаат набавено влезници за настанот имаат можност да ги зачуваат бидејќи ќе им бидат важечки за новиот датум, 18 јуни или доколку сакаат рефундација истото тоа може да го сторат од продажното место од каде имаат купено влезници во период од (26.05 до 02.06).

Оние што сèуште немаат набавено влезници, тоа може да го направат на сите продажни места во мрежата на Авалон низ Македонија или онлајн на avalon.mk“ велат организаторите на настанот.

Прикажи повеќе...

Забава

Славните личности испратија порака: Доста е, земјата мора да се промени

Објавено пред

Американски актери и музичари го кренаа гласот по трагедијата што се случи во основно училиште во Тексас и повикаа на построга контрола на оружјето во земјата.

dobivaj vesti na viber

Актерката Блејк Лајвли сподели серија твитови со податоци за деца што настрадале од оружје во САД и порача дека е крајно време да се стави крај на насилството предизвикано со оружје.

„Доколку чекавте знак за да се вклучите во движењето EndGunViolence, ова е тоa“, твитна Лајвли.

Клинт Смит твитна: „Ова беа ученици од основно училиште. Тие се разбудиле ова утро, ги изеле своите омилени житни зрна за појадок, се смееле со своите другари во автобусот, а сега повеќе од 10 се мртви. Ова не е нормално. И не мора да биде вака. И не смее да биде вака“.

„Мака ми е. Испраќам љубов и молитви до семејствата погодени од оваа трагедија“, напиша Кендал Џенер.

Моделот Криси Тајген исто така повика на посилна контрола на оружјето.
Се огласи и Ким Кардашјан. Таа сподели графичка порака дека ништо не се презема систематски за да се спречат вакви настани.

Се огласи и актерката Кери Вашингтон. „Како мајка, ова ми е трагично незамисливо. Училиштето треба да биде БЕЗБЕДНО место. Моето срце се кине од болката и страдањето на секој член на семејствата и личностите поврзани со денешните настани во Тексас. Моите молитви се со вас“, напиша таа.

„Нешто треба да се промени во оваа земја!“, порачаа членовите на бендот Chainsmoker. „Ние сме единствената земја во која децата одат на училиште и може да завршат застрелани“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Џафери ги заклучи вратите на салата во Собранието и ги исклучи микрофоните

Собранискиот спикер Талат Џафери побара да се заклучат собраниските врати од салата за да службите пребројуваат пратеници, а пратениците на...

Македонија8 часа

Ковачевски – Дендијас: Фокусирани сме на зајакнување на стратешкото партнерство меѓу Македонија и Грција

Претседателот на Владата денеска го прими министерот за надворешни работи на Република Грција Никос Дендијас, кој е во еднодневна посета...

Свет9 часа

Вартоломеј: Руската православна црква нѐ разочара, патријархот Кирил треба да му се спротивстави на Путин

Вселенскиот патријарх Вартоломеј денеска изјави дека Руската православна црква ги предала отците на православната црква поддржувајќи го нападот врз Украина....

Македонија11 час

Повисоки плати ќе добијат судиите и обвинителите

Владата денеска ги прифати и измените и дополнувањата на Законот за плати на јавните обвинители. Со предложените одредби, како што...

Свет13 часа

Нови детали за хоророт во Тексас: сите деца биле убиени во една училница

Објавени се нови детали за страшното масовно убиство што се случи вчера во Основното училиште во Тексас. Во нападот на...

Македонија14 часа

(Интервју) Вангелов: Решение е можно ако Бугарите немаат разорно токсични изјави

Членот на мешовитата Комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија, Огнен Вангелов, во интервју за „Макфакс“ вели...

Македонија14 часа

Се преговара за набавка на посебни ПЦР-тестови за дијагностицирање мајмунски сипаници

Здравствениот систем се подготвува за евентуална појава на мајмунски сипаници и кај нас, извести денес Комисијата за заразни болести. Доктор...

Македонија16 часа

Османи: Императив е во јуни да се почне со долго задоцнетиот пристапен процес

Императив е да се почне со веќе долго задоцнетиот пристапен процес на Македонија и Албанија сега во јуни, порача денеска...

Македонија16 часа

Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА

Признавањето на автокефалноста на црквата во Северна Македонија од страна на Српската православна црква е радосен настан, изјави заменик-претседателот на...

Македонија18 часа

Џафери не чувствува одговорност да им се извини на собраниските службеници

Собранискиот спикер Талат Џафери не чувствува одговорност да се извини на собраниските службеници кон кои се обратил со пцости, а...

Свет18 часа

Убиецот пред масакрот во Тексас и’ испратил порака на непозната девојка: „Имам мала тајна“

Осумнаесетгодишниот Салвадор Рамос, кој уби најмалку 19 ученици и двајца учители во основното училиште „Роб“ во Тексас, пред масакрот на...

Македонија19 часа

„Бегај бе таму, хеј сус“ – пратениците од ВМРО-ДПМНЕ со транспаренти во Собранието побараа оставка од Талат Џафери

Со транспарент, на кој е испишано „Бегај бе таму, хеј сус“, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ побараа оставка од претседателот на Собранието,...

Топ19 часа

Четиринаесетгодишник со нож ѝ се заканувал на аптекарка, ѝ го одзел прометот и ја удрил со тврд предмет

Скопското Обвинителство до Кривичниот суд во Скопје достави барање за поведување подготвителна постапка против дете поради разбојништво. На 23 мај,...

Свет19 часа

Познат идентитетот на децата убиени во масакрот во Тексас

Неколку часа по масакрот во основното училиште во Тексас, почнаа да пристигнуваат информации за жртвите. Полицијата потврди дека загинале 19...

Свет19 часа

Сорос предупредува: Русија можеби го означи почетокот на третата светска војна, нашата цивилизација можеби нема да опстане

Американскиот милијардер и филантроп Џорџ Сорос се обрати на Светскиот економски форум во Давос предупредувајќи дека руската инвазија на Украина...

Свет20 часа

(Видео) Ова е напаѓачот што уби 18 деца – објавена е снимка пред да го почне масакрот

Вооружен напаѓач уби 18 деца и наставник во основно училиште во Увалде, Јужен Тексас, објави гувернерот Грег Абот, пренесоа АФП...

Свет20 часа

Наставничка е првата идентификувана жртва од масакрот во Тексас – се обидела да ги заштити децата од напаѓачот

Голема трагедија се случи вчера во САД кога 18-годишниот Салвадор Рамос уби најмалку 21 лице, меѓу кои 19 деца, ученик...

Свет20 часа

Лансирани три балистички проектили во Северна Кореја кога Бајден го напуштил регионот

Јужнокорејската војска соопшти дека Северна Кореја лансирала три балистички ракети рано утринава. Властите во Сеул соопштија дека проектилите биле лансирани...

Свет20 часа

Бајден по крвопролевањето во Тексас: Мора да направиме нешто, децата како да се на бојно поле

Американскиот претседател Џо Бајден ѝ се обрати на нацијата неколку часа по големото крвопролевање во основното училиште во Тексас, каде...

Европа1 ден

(Видео) Орбан прогласи вонредна состојба во земјата

Унгарската влада денеска прогласи вонредна состојба, соопшти премиерот Виктор Орбан. Причина за прогласување вонредна состојба е војната во Украина, а...