Контакт

Забава

Крис Мартин од „Колдплеј“ доби црвен картон од ќерката кога ја изненади на работа

Објавено пред

Фронтменот на „Колдплеј“ е многу горд што 15-годишната Епл, негово најстаро дете со поранешната сопруга Гвинет Палтроу, ја доби првата работа. Затоа, тој помисли дека би било убаво да ја посети на нејзиното работно место во продавница.

Сепак, тинејџерката не била воодушевена кога го видела својот татко како чека на ред на касата и му наредила да си оди, а тој морал да ја почитува нејзината желба.

Во разговор со Елен Деџенерес, Крис рече: „Мојата ќерка работи во продавница за облека, тоа е нејзина прва работа и јас сум толку горд на неа, таа почна да се снаоѓа во светот.“

„Отидов да ја изненадам … Не да ја изненадам, отидов да ја видам и мислев да ѝ купам нешто. Зедов маица од рафтот и застанав во редот,“ вели пејачот. Кога ме виде таа се изненади и ми рече „Тато излегувај!“

„Се чувствував непријатно, па се преместив на друга каса држејќи ја маицата. Се исплашив од ќерка ми“, рече пејачот во разговорот со познатата комичарка и водителка Елен Деџенерес кога беше поканет во нејзината емисија.

„Но, и покрај шокот кога ме виде на нејзиното работно место, се чинеше дека Епл го цени гестот.“

„Маичката беше мало внимание за неа, ѝ ја подадов на една госпоѓа во редот и ја замолив да ѝ ја даде. И додека заминував, Епл извика: Те сакам тато.“

 

 

Забава

Набргу 30 нови продолженија на популарниот детски серијал „Дајте музика“

Објавено пред

Во Студиото 2 на националниот сервис МРТ во текот на август и септември се одвиваше мисијата навидум невозможна: снимањенмови 30 продолженија од детското музичко-забавно шоу „Дајте музика“.

Многу македонска музика, сопствен бенд, битка за тронот главен во маалото, детски кавги, помирувања и други разни згоди и незгоди на добро познатите старомаалци се главните теми на новата сезона на серијалот „Дајте музика 2020“, изработена во копродукција на Македонската-радио телевизија“ и продукцијата „Рифенштал“.

Автор на серијалот е Цаци Паковска, а режијата е на Марко Џоковиќ. Пред камерите застанаа четириесеттина деца актери, повеќето од актерската школа на Весна Петрушевска, а голем дел од протагонистите беше регрутиран преку јавниот повик за млади таленти, кој продукцијата го имаше објавено на своите канали на социјалните мрежи.

Реализацијата на проектот „Дајте музика 2020“ почна по добивањето зелено светло за протоколот зa работа од страна на Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство, а се следеа и препораките на Aсоцијацијата на европските филмски агенции (ЕФАД), како и прописите на Законот за безбедност и заштита при работата. Сите учесници: деца и гости актери, пејачи, техничка екипа и др., беа соодветно тестирани на Ковид-19 и во согласност со препораките уредно се придржуваа кон мерките за карантин за целото времетраење на снимањата.

„Предизвикот беше огромен. Од една страна, имавме проект кој за неполна година достигна речиси 14,5 милиони прегледи и над 25 илјади претплатници на ‘Јутјуб’, прекрасна идеја за нови продолженија, ентузијастички расположен тим и огромна желба да го реализираме проектот. Од друга страна, бевме соочени со опасностите при работата во услови на пандемија. Наш прв приоритет беше да го комплетираме проектот здрави, во што и успеавме! Во оваа пригода би сакала да му се заблагодарам на ангажманот и посветеноста на целиот тим, особено на дечињата, кои дисциплинирано се придржуваа до мерките за здравствена заштита јуначки справувајќи се со предизвиците на работење во вонредни услови, што на камерите практично не смееше да се забележи. Нашата публика мислам дека ќе биде задоволна од сработеното“, изјави Цаци Паковска, продуцент и автор на серијалот.

Новите 30 продолженија од серијалот имаат цел преку забава да ги поттикнат традиционалните семејни вредности преку призмата на една нова модерна генерација на детски идоли, кои ги почитуваат вистинските вредности: добро однесување, здрави навики, чесност, одговорност, вистинско другарство и емпатија.

Во новите 30 епизоди, ќе има 30 музички спота (од кои 19 се снимени на надворешни локации), многу интересни теми и гости и многу нови содржини во однос на минатата сезона, а емитувањето ќе почне на 4 ноември на Првиот канал на МРТ.

Во оваа необична година, исполнета со безброј неизвесности на сите полиња, новите продолженија на серијалот „Дајте музика“ ќе имаат цел на најмладите да им овозможат едно поинакво искуство: на момент да се заборават стегите на пандемијата и домовите да се исполнат со позитивна енергија и добра македонска музика.

(ПР-текст)

Прикажи повеќе...

Забава

Фамке Јансен – совршена елеганција во плетен џемпер и мини здолниште

Објавено пред

Таа има 55 години и сè уште сите погледи се вперени кон неа кога чекори по тротоарите на Њујорк, благодарение на нејзината манекенска фигура и беспрекорното чувство за стил.

И во неделата Фамке Јансен приреди уште едно супер шоу во текот на лежерна прошетка низ градот – долгонога убавица во плетен џемпер, мини здолниште и високи чизми.

Актерката, модел и поранешна Бонд-девојка ги покажа своите долги нозе со добро координиран комплет облека, совршена елеганција па дури и кога вози велосипед или чекори покрај него.

Јансен моментално е ангажирана во два филма во постпродукција: Endless и Redeeming Love. Но, во овој момент, додека Ковид-19 кризата сè уште трае, датумите на премиерите се во мирување до рана пролет.

Таа неодамна глумеше заедно со Џефри Дин Морган и Куш Џамбо во крими-драмата „Убиства со разгледници“ (The Postcard Killings), филм од 2020 година.

Јансен ја започна својата кариера како модел во 80-тите години на минатиот век, работејќи за најголемите имиња во модната индустријата, како Ив Сен Лоран, Џорџо Армани, Шанел и Викторија сикрет.

Атрактивната Холанѓанка беше и Бонд-девојка.

 

Прикажи повеќе...

Забава

Рис Витерспун на прошетка со синот откако гласаше предвреме

Објавено пред

Оскаровката Рис Витерспун беше забележана како го носи пијалакот на нејзиниот осумгодишен син Тенеси Џејмс додека тој го вози својот скутер во квартот Брентвуд во Лос Анџелес во неделата.

44-годишната актерка, родена во Њу Орлеанс, израсната во Нешвил, се погрижи да се заштити себеси и другите од коронавирусот, носејќи маска за лице, откако гувернерот Гевин Њусом на 18 јуни ја направи задолжителна за сите излегувања.

Слаткиот второодделенец е единственото дете на Витерспун со вториот сопруг, извршниот директор на „Квиби“ Џим Тот, со кого се омажи во 2011 година, една година по нивното запознавање на забава.

Рис (родена како Лора Џин) ги потсети своите американски фанови да излезат и „да гласаат затоа што некој порано се борел за нивното право на глас“.

Коосновачката на „Хело саншајн“ – која може да се пофали со 34,7 милиони следачи на социјалните мрежи – објави минатиот петок дека гласала предвреме, откако претходно во август навести дека ќе гласа за Џо Бајден за претседател.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Дванaесет починати и 161 нов случај на коронавирус во Македонија

Дванaесет лица починаа, а потврден е 161 нов случај на коронавирус во земјата во последните 24 часа, соопшти Министерството за...

Топ3 часа

Кумот на Груевски во притвор поради плацовите на Водно

Кривичниот суд во Скопје му изрече 30 дена притвор на Ристо Новачевски, кој се товари за сторено кривично дело перење...

Македонија3 часа

Филипче: Ситуацијата е навистина сериозна, следен чекор би бил полициски час

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека утре до Владата ќе биде предложен дополнителниот сет мерки за превенција од коронавирусот....

Свет3 часа

Европската агенција за лекови ќе ги разгледа резултатите од студијата на СЗО за лекот ремдесивир

Европската агенција за лекови (ЕМА) ќе ги разгледа резултатите од студијата на Светската здравствена организација (СЗО) за антивирусниот ремдесивир, што...

Македонија3 часа

(Видео) Пендаровски: Научните аргументи и вистината за јазикот се на наша страна и од нив никој разумен не може да се откаже

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на отворањето на манифестацијата Отворени денови на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“. Овогодишниот...

Топ3 часа

Инспекторите растурија свадба во Глумово со 250 гости, следи кривична пријава

Инспекторите откриле уште еден случај на масовно непочитување на мерките против коронавирус во околината на Скопје. Синоќа во периодот од...

Македонија4 часа

Од отворањето на градинките, од корoнавирус заболеле 18 деца и 55 вработени

Од отворањето на градинките на 9 септември досега од коронавирус заболеле 18 деца и 55 вработени, информира министерката за труд...

Македонија5 часа

Приведен кумот на поранешниот премиер Никола Груевски, за плацевите на Водно

По наредба на Обвинителството за организиран криминал и корупција, полицијата утрово го приведе Ристо Новачевски, кум на Никола Груевски, а...

Свет7 часа

(Видео) Запалени две цркви на протестите во Чиле

Најмалку две цркви се запалени во главниот град на Чиле, а илјадници луѓе се собраа на улиците на првата годишнина...

Европа7 часа

(Видео) „Фајзер“ произведе стотици илјади дози вакцина против Ковид-19

Фармацевтската компанија „Фајзер“ објави видео кое покажува дека веќе има произведено стотици илјади дози вакцина против коронавирус во својата белгиска...

Свет8 часа

Научниците предупредуваат: Заразата со коронавирус на отворено не е невозможна, но е ретка

И покрај тоа што речиси целиот документиран пренос на коронавирус се случил во затворен простор, експертите велат дека е оправдано...

Свет8 часа

Европа ги надмина сите рекорди – многу земји воведуваат построги мерки

Европа, соочена со вториот бран на пандемијата, го премина прагот на 250.000 смртни случаи од коронавирус. За една недела се...

Свет8 часа

(Видео) Се качил на кулата на Трамп во Чикаго и барал да разговара со претседателот

Неидентификуван маж се качил на кулата на Трамп во Чикаго, барајќи да разговара со претседателот на САД и медиумите. Мажот,...

Македонија9 часа

Ковид-19 го прележале над 17 илјади лица во земјава

Од Ковид-19 досега оздравеле 17.239 лица во земјава, покажуваат податоците на Министерството за здравство. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во земјава...

Регион9 часа

Полициски час во неколку црногорски градови

Здравствените власти во Црна Гора одлучија да воведат ограничувачки мерки во пет града во црвената зона според бројот на лица...

Европа21 час

(Видео) Илјадници Французи излегоа на улиците поради убиството на наставникот

Илјадници луѓе излегоа на улиците на Франција во знак на поддршка на наставниците и со цел да ја одбранат слободата...

Европа21 час

Стотици демонстранти ја нападнаа полицијата во Прага

Чешката полиција употреби солзавец и водени топови за да растера стотици демонстранти во Прага кои ги нападнаа полицајците по протестот....

Регион22 часа

Црногорските медиуми за Амфилохие: Привилегиран e, го лечат со „ремдесивир“

Митрополитот Амфилохие, кој се зарази со коронавирусот, доби лек „ремдесивир“, кој, според порталот ЦдМ, е недостапен за другите пациенти во...

Свет23 часа

Бројот на заболени во светот надмина 40 милиони

Бројот на заразни лица со Ковид-19 во светот надмина 40 милиони, поточно 40.014.845, според податоците на веб-страницата Worldometer. Бројот на...

Македонија1 ден

Аеродром, Центар и Карпош се општини со најголем број заболени од Ковид-19

Аеродром, Центар и Карпош се скопски општини со најголем број на заболени од Ковид-19. Според најновите податоци од Министерствоот за...

Досие