Контакт

Забава

(Видео) Куче робот ги опоменува луѓето и го чува Сингапур од коронавирусот

Објавено пред

Сингапур објави дека ќе користи куче робот со цел да се почитуваат мерките за физичко растојание во парковите.

Тоа е куче робот наречено Спот, кое е произведено од компанијата „Бостон динамикс“, а првин ќе патролира во локалниот парк и ќе ги предупредува граѓаните да го почитуваат физичкото растојание со говорни пораки.

Спот е опремен со камери, кои може да го скенираат неговото опкружување и на тој начин да им овозможи на надлежните органи да проценат колку луѓе се наоѓаат во парковите.

Експериментот ќе трае две недели во еден парк, а доколку сè оди добро, програмата би можела да се прошири, пишува Си-ен-ен.

Сингапур на почетокот доби многубројни пофалби за начинот на кој се справи со пандемијата на коронавирусот, но подоцна ситуацијата значително се влоши, па властите решија да почнат со примена на технологијата во борбата против пандемијата.

Куче робот Спот се користи и во локалниот центар за изолација на пациенти, каде што им доставува лекови на пациентите.

Забава

Сајмон Кауел призна дека веќе три години не користи мобилен телефон

Објавено пред

Судијата на британскиот и американскиот „Суперталент“, Сајмон Кауел, изненади многумина откривајќи дека веќе три години не користи мобилен телефон.

Тој објасни дека едно утро, кога видел колку пораки добил, едноставно го исклучил и оттогаш не го вклучил мобилниот телефон.

„Се разбудив едно утро и имав 52 непрочитани пораки. Си помислив дека дури и да одговорам на секоја од нив, истиот ден ќе добијам уште“, рече Кауел за ЕТ.

„И сфатив дека тоа, всушност, ме спречува да работам и да живеам нормално, затоа го исклучив и помина еден месец, три месеци, потоа една година, потоа две години, а потоа три години. И уживам“, продолжи тој.

„Дури и ако го ограничите времето на телефон, не сакате тоа да ви го води животот“, вели тој додавајќи дека сфатил оти луѓето помалку се дружат затоа што на телефоните пишуваат и за време на вечера или состанок.

Иако нема мобилен, Кауел разговара со своите најблиски преку „Зум“.

Прикажи повеќе...

Забава

Бред Пит го запостави својот изглед за време на карантинот

Објавено пред

Легендарниот холивудски актер Бред Пит (56) се чини дека е еден од оние мажи што се запоставија за време на карантинот поради пандемијата на Ковид-19.

Актерот е фотографиран пред својот дом во Малибу во непрепознатливо издание. Тој има долга, неуредна и мрсна коса, како и подолга побелена брада, која не е карактеристична за него.

Тој е фотографиран во широки искинати фармерки и стуткана широка маица, а може да се види и дека пуштил мал стомак.

Бред не се ни обидел сам да ја потстриже својата коса, туку тоа сакал да им го остави на професионалците, кои секогаш ја потстрижуваат и ja стилизираат неговата коса.

Бред е снимен во друштво на басистот на легендарниот бенд „Ред хот чили пеперс“, Фли, додека ги гледале мотоциклите на улица, но тој не бил премногу загрижен поради папараците што биле во близина на неговиот дом.

Бред и Фли (57) се добри пријатели уште од 90-тите години и честопати се дружат. Тие имаат неколку заеднички интереси, како што се мотоцикли и дизајнерски мебел, кои уживаат заедно да ги купуваат, а и честопати излегуваат заедно.

Прикажи повеќе...

Забава

Ресторан со кадифени мечиња ги одушеви луѓето

Објавено пред

За да ја направи пријатна атмосферата во ресторанот, еден германскиот угостител поставил големи кадифени мечиња на масите, кои треба да бидат празни поради физичката дистанца.

Кадифените животни изгледаат многу попријателски отколку предупредувачките ленти или преградите од плексиглас, рече Муса Гезер, сопственик на ресторанот Beef’n’ Beer во Хофхајм, во западниот дел на земјата.

„Гостите го примија тоа многу, многу добро“, рече тој. „Насмевката им е загарантирана“.

Фотографиите од големи мечки на масите ги преплавија социјалните мрежи.

„Одлична идеја“, „Генијално“, „Ова сигурно ќе ме развесели“, се само некои од коментарите на корисниците на интернет.

Германските ресторани полека почнуваат да работат откога со недели беа затворени поради пандемијата.

Засега отворањата се спорадични поради правилата кои бараат физичка дистанца меѓу гостите, но и поради нивниот страв затоа што вирусот сè уште циркулира.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 час

Кафеаните ќе работат до 22 часот, на маса ќе можат да седат четворица само ако се од исто семејство

Со одлука на Владата од утре може да отпочнат со работа кафетериите и угостителските објекти со посетители во отворените делови...

Македонија12 часа

Продолжува да важи платеното породилно отсуство до завршувањето на времените мерки

Владата донесе Уредба за примена на Законот за работните односи за време на вонредна состојба, во која е предвидено отсуството...

Европа13 часа

Меркел: Уште сме на почетокот со пандемијата

Германската канцеларка Ангела Меркел ги оцени како позитивни досегашните постигнувања во борбата против коронавирусот, но како што рече, општеството е сè...

Европа16 часа

Европската комисија предлага 1.850 милијарди евра за заздравување на економиите

Европската комисија предложи инструмент за заздравување на економиите од корона-кризата, вреден 750 милијарди евра, и повеќегодишна финансиска рамка (ВФО) од...

Регион16 часа

Во Хрватска трет ден нема нови случаи, се укинува забраната за свадби

Трет ден по ред во Хрватска не е потврден ниту еден нов случај на коронавирус. Со ова вкупниот број на...

Македонија17 часа

Разрешен поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи

Ријасетот на Исламската верска заедница на денешната седница донел одлука да се разреши Сулејман ефенди Реџепи од позицијата реис-ул-улема, претседател...

Македонија17 часа

Тројца починати и 25 новозаболени од коронавирус

Тројца починати и 25 новозаболени се регистрирани денеска во државата. Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје...

Македонија18 часа

Бектеши: Угостителите ќе работат до 20 часот, на една маса само по четири лица

На една маса во угостителски објект може да седат до четири лица, а угостителите ќе работат до 20 часот, соопшти...

Македонија18 часа

Чулев: Владата да ја усвои уредбата со која е предвидена награда за полицајците

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, ја повика Владата да ја усвои уредбата со која е предвидена награда за полицајците....

Македонија18 часа

Чулев: Пријавите за семејно насилство за април-мај зголемени 44,6 отсто за разлика од лани

Министерството за внатрешни работи регистрира зголемен број поплаки од граѓани за извршено семејно насилство. Техничкиот министер, Наќе Чулев, рече дека...

Македонија20 часа

Активистката Моника Ристеска објави дека татко ѝ сакал да ја убие, полицијата го уапси

Активистката Моника Ристеска, која минатата година беше уапсена бидејќи јавно пушеше марихуана, објави на социјалните мрежи дека вчера била натепана...

Свет21 час

ЕК ќе го објави планот за заздравување на економиите од пандемијата

Претседателката на Европската комисија, Урсула вон дер Лаен, денеска попладне ќе го објави долгоочекуваниот план за заздравување на економијата од...

Свет21 час

Јужна, Централна и Северна Америка се светско жариште на пандемијата на коронавирусот

Јужна, Централна и Северна Америка станаа жариште на пандемијата на коронавирусот, изјави директорката на Панамериканската здравствена организација (ПАХО), Кариса Етиен....

Македонија22 часа

Маските, дезинфекцијата и растојанието од два метра остануваат задолжителни

Граѓаните мора во целост да ги почитуваат мерките и препораките на Министерството за здравство за заштита од коронавирусот покрај олабавувањето...

Економија22 часа

Србија забрани слетување на „Монтенегро ерлајнс“ на аеродромот во Белград

На авионите на црногорската авиокомпанија „Монтенегро ерлајнс“ ќе им биде одземена дозволата за слетување на белградскиот аеродром „Никола Тесла“, потврдиле...

Македонија23 часа

Од денеска нема полициски час, од утре со работа почнуваат кафулињата

По 66 дена, од денеска се укинува полицискиот час во земјата воведен поради коронавирусот. Владата вчера на седница донесе и...

Забава1 ден

Андреа Бочели: Мојата сопруга, децата и јас оздравевме од коронавирусот и дониравме плазма

Италијанскиот пејач, текстописец и продуцент Андреа Бочели (61) беше заразен со коронавирус, но оздраве, пишуваат локалните медиуми. Музичарот вели дека...

Македонија1 ден

Караџовски: Изминатите 14 дена беше намален бројот на новозаболени затоа препорачавме олеснување

Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје, член на Комисијата за заразни болести ги објасни причините зошто Комисијата се одлучила...

Македонија1 ден

Филипче: Да бидеме одговорни, за да не се вратиме пак на рестриктивните мерки

Министерот за здравство, Венко Филипче по седницата на Владата за олабавување на мерките, рече дека граѓаните мора да ги почитуваат...

Македонија1 ден

Османи: И покрај пропустите, државата добро се справи со коронавирусот

Вицепремиерот Бујар Османи рече дека и покрај тоа што имало одредени пропусти, прекршувања на мерките и одредени критики, државата добро...

Досие