Контакт

Забава

Ласерско шоу за 130. „роденден“ на Ајфеловата кула

Објавено пред

Со ласерско шоу, на 15 мај Ајфеловата кула прослави 130 години од своето постоење.

Со своите 324 метри висина, „Железната дама“ која гордо ја краси француската престолнина е дизајнирана од страна на парискиот инженер Густав Ајфел и изградена за Светската изложба во 1889.

Најпрепознатливата конструкција на Париз е изградена за 2 години, 2 месеци и 5 дена, и меѓу 300 и 450 работници.

Секоја година, околу 7 милиони туристи ја посетуваат Ајфеловата кула, а од 1889 до денес вкупно 300 милиони посетители ја виделе оваа монументална градба.

Забава

Деми Мур се кае што се согласила на необично барање од нејзиниот поранешен сопруг

Објавено пред

Долгоочекуваните мемоари на холивудската актерка Деми Мур, конечно, на 24 септември ќе се најдат на полиците на книжарниците. Тоа е книга наречена Inside Out, во која 56-годишната актерка ги открива своите најскриени тајни и детали од животот што го знаеле само нејзините најблиски.

Кога веќе беше откриено во „Њујорк тајмс“, кој објави делови од мемоарите, Деми Мур кажа сè за своето растење, за зависностите со кои се борела, како и за досега непознатиот дел од нејзиниот живот со Ештон Качер. Малкумина знаеја дека Деми Мур била бремена со него и требало да роди девојче, но во шестиот месец од бременоста го загубила бебето.

Но, тоа не е сè што таа откри за нејзиниот поранешен млад сопруг. Таа се осврна на неговата вонбрачна афера со Бритни Џонс и Сара Лил, како и за сексот во тројка на кој ја наговорил. Нивната врска почнала во 2003 година, а две години подоцна тие решиле да стапат во брак.

Деми Мур сакала да му роди бебе, па затоа отишла на потпомогнато оплодување, но не успеало. Тогаш почнала нивната борба да го спасат бракот. Во мемоарите таа напиша дека Ештон во еден момент ѝ предложил секс во тројка, а таа признава дека се согласила само за да му докаже на својот 15 години помлад сопруг дека е кул сопруга. Двапати учествувала во тоа, но сфатила дека е грешка.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Новиот филм на Џенифер Лопез забранет во Малезија

Објавено пред

Малезија го забрани филмот „Измамничките од Вол стрит“ во кој главната улога ја има Џенифер Лопез. Одборот за цензура одлучил дека филмот не е соодветен за јавно прикажување.

Филмот за стриптизерки кои се обидуваат да се збогатат е забранет поради исклучително непристојна содржина.

Одборот утврдил дека голите гради, еротските танци и сцени во кои е прикажана и дрога се несоодветни.

„Сквер бокс пикчрс“, компанијата која го дистрибуира филмот, потврди дека е забранет во Малезија.

Покрај Лопез, во филмот глумат и Констанц Ву, Џулија Стајлс, пејачката Лизо и раперката Карди Би. Станува збор за вистинска приказна за егзотични танчарки кои се обидуваат да ги измамат своите богати клиенти.

На почетокот на годинава Малезија ги цензурира геј-сцените во филмот „Рокетмен“ за животот на Елтон Џон.

Прикажи повеќе...

Забава

Тејлор Свифт не сака да се преправа дека е во добри односи со Канје Вест

Објавено пред

Откако раперот Канје Вест (42) ја посрамоти пејачката Тејлор Свифт (29) на MTV Video Awards во 2009 година, нивната врска никогаш не се подобрила. Во интервју за магазинот „Ролинг стоун“, Тејлор изјави дека веќе нема да се преправа оти сè е во ред меѓу неа и Вест.

По 2009 година, ситуацијата постојано се менувала. Канје и Тејлор станале пријатели, излегле на вечера заедно, а раперот понекогаш знаел да ја пофали музиката на Тејлор. Сепак, сето тоа паднало во вода во 2015 година на ВМА-наградите. Канје, рече Тејлор, ја молел да му ја додели наградата „Вангуард“ затоа што тоа би значело многу за него. Тој побарал да го повика на сцената и да каже дека Ем-ти-ви ја донел таа одлука поради зголемена гледаност.

„Сфатив дека е многу дволичен. Тој сака да биде добар со мене зад сцената, но тој сака да биде кул, да стане пред сите и да зборува сешто. Се вознемирив. Тој сакаше да дојдам во соблекувалната по настанот да разговараме, но јас одбив“, рече Тејлор.

Канје тогаш ѝ испрати цвеќе на Тејлор во знак на извинување, што таа го прифатила. Нивното пријателство се тресело цело време кулминирајќи кога Канје ја објавил песната Famous пред три години, во која тој ја спомнал.

„Имам чувство дека Тејлор и јас ќе имаме секс. Зошто? Ја направив таа кучка популарна“, се стиховите на песната на раперот, на што Тејлор полуде.

„Дотогаш мислев дека сме во добри односи, но кога ја слушнав песната, си реков за себе: ‘завршив со ова’“, вели Тејлор.

Во 2009 година Канје ја прекина Тејлор и рече дека наградата за најдобро женско видео требаше да ја освои Бијонсе (37) за Single Ladies. Оттогаш нивната врска е бурна.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет5 часа

Трамп се закани дека ќе ги однесе затворените борци на ИД на границите на Европа

Американскиот претседател Доналд Трамп ги повика европските држави да ги примат назад своите граѓани кои ѝ се приклучиле на Исламската...

Македонија5 часа

Советот за реформи во правосудството: Избор на шеф на обвинителство предложен од партија отвора врата за политизација

Избор на шеф на кое било јавно обвинителство на предлог на политичките партии, вклучувајќи ја опозицијата, е решение кое отвора...

Интервју/Дебата5 часа

(Видео) Поповска од ДОМ: Оптимист сум дека на следните избори ќе гласаме во една изборна единица

Пратеничката од партијата ДОМ, Лилјана Поповска, во интервју за „Макфакс“ изјави дека очекува да помине иницијативата за една изборна единица...

Свет9 часа

Над 30 светски лидери потпишаа иницијатива за борба против климатските промени

Над 30 шефови на држави и влади потпишаа апел за засилување на активностите во борбата против климатските промени, што ги...

Топ13 часа

Воз на релација Гевгелија – Скопје прегази 23-годишен мигрант

Пакистанец на возраст од 23 години загина на пругата во близина на селото Ногаевци кога во него удрил воз што...

Македонија13 часа

Почна уривањето на дивоградбите во Охрид

Општина Охрид ја почна најавената акција за уривање дивоизградени објекти на подрачјето на општината во согласност со законските процедури и...

Македонија14 часа

(Видео) Одложено судењето на Латас, предметот „Тотал“ сѐ уште во доказна постапка

Денешното рочиште за случајот „Тотал“, каде што обвинет е новинарот и поранешен уредник, Драган Павловиќ-Латас, е одложено за 17 октомври...

Свет14 часа

Во светот се одржуваат големи климатски протести, ќе се протестира и кај нас

Глобален протест против климатските промени за денеска е најавен во 139 земји и се очекува ова да биде најмасовниот во...

Свет15 часа

(Видео) Пукање во близина на Белата куќа, еден загинат и петмина повредени

Еден човек загина, а петмина се повредени при пукање во Вашингтон, во близина на Белата куќа, пренесуваат американските медиуми. Не...

Свет16 часа

Пентагон на Трамп ќе му претстави воени опции за Иран

Воени опции како одговор на иранскиот напад врз саудиската рафинерија, денеска, ќе му бидат претставени на американскиот претседател Доналд Трамп....

Свет16 часа

Саудиска Арабија почна воена операција во Јемен

Коалицијата што ја предводи Саудиска Арабија почна воена операција северно од јеменскиот пристаништен град Ходеида. Целта на операцијата, како што...

Европа1 ден

Макрон: „Жолтите елеци“ ме наведоа подобро да ги слушам луѓето

Францускиот претседател Емануел Макрон откри дека кризата со граѓанското движење „Жолти елеци“ на некој начин била добра за него, бидејќи...

Свет1 ден

Трудо среде скандал, најмалку трипати се маскирал како црнец

Канадскиот премиер Џастин Трудо денеска западна во голем скандал. Утрово беше објавена негова стара фотографија на која тој е облечен...

Македонија1 ден

Обвинение против ексградоначалник на Демир Хисар, незаконски вработувал луѓе

Битолското Обвинителство поднесе обвинение против три лица за незаконски вработувања. Обвинети се поранешен градоначалник на Демир Хисар, раководител на Центарот...

Македонија1 ден

(Видео) Трајанов: Со една изборна единица ќе се стави крај на прелевањето на гласовите на малите партии

Претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, рече дека очекува поддршка со консензус на иницијативата за промена на Изборниот законик да...

Македонија2 дена

Судењето за „Талир 2“ повторно одложено

Судењето за предметот „Талир 2“ на СЈО, судијката Даниела Алексова-Стојановска го одложи за 15 октомври. Причина за одлагањето е доуредување...

Регион2 дена

Mакедонски државјанин фатен при шверц на антички предмети на граничниот премин Прешево

Српските цариници во соработка со полицијата, во вторникот, 17 септември, на граничниот премин Прешево спречија обид за шверц на антички...

Топ2 дена

Обвинение и за девојката што учествувала во убиството на Пино Секондо

Обвинителството поведе обвинение и против девојка од Скопје за која се смета дека е соизвршител во убиството на Пино Секондо,...

Македонија2 дена

Палмер: САД се надеваат дека Северна Македонија ќе ги почне преговорите во октомври

Специјалниот претставник на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, вели дека очекува Северна Македонија да ги почне...

Топ2 дена

Тракторист загина во сообраќајна несреќа на патот Струга – Дебар

Четириесет и осумгодишен тракторист од струшкото село Велешта загина во сообраќајна несреќа што се случи синоќа на регионалниот пат Струга...

Досие