Контакт

Забава

Латино џез-вечер на Карпошово културно лето

Објавено пред

Во звукот на латино џез-ритамот, карпошани вчеравечер се забавуваа на вториот ден од Карпошово културно лето 2023. Со интерпретациите на традиционалната кубанска салса-музика, бразилска самба и латино џез-музика, добро познатиот „Тумбао салса бенд“ на свој сопствен начин ја поврза македонската народна музика.

dobivaj vesti na viber

Многубројните хитови беа испеани од главниот вокал на бендот, Билјана Ѓошева, а беше придружувана од љубителите на овој вид музика, а афро-кубанската латино-еуфорија беше загарантирана.

Оваа вечер, на платото „Млечен“, групата ДНК ќе биде задолжена за добра забава на карпошани како дел од годинешното Културно лето „Карпош 2023“.

Забава

Холивудските сценаристи го прекинаа штрајкот во пресрет на гласањето за конечен договор

Објавено пред

Синдикатот на холивудските сценаристи соопшти дека неговите членови можат да се вратат на работа додека реши дали ќе прифати тригодишен договор кој вклучува зголемување на хонорарите, заштита во однос на употребата на вештачка интелигенција и, исплата на хонорари од прикажување серии и филмови на стриминг-платформите.

dobivaj vesti na viber

„Раководството на Здружението на сценаристи на Америка (WGA) во средата едногласно гласаше за прекин на штрајкот,“ се наведува во соопштението на здружението. Членовите, чија бројка изнесува околу11.500, имаат рок до 9 октомври да гласаат за предложениот договор.

Филмските и телевизиските писатели ја напуштија работата во мај, откако не успеаја да постигнат договор со големите студија, вклучувајќи „Волт Дизни“, „Ворнер Брос дискавери“ и „Нетфликс“.

Се чини дека сценаристите добија отстапки во сите сегменти, со покачувања на хонорарите во текот на тригодишниот прелиминарен договор, зголемени здравствени и пензиски придонеси и, заштитни мерки против вештачката интелигенција (AI).

Според рамковниот договор постигнат во неделата, вештачката интелигенција не може да се користи за поткопување на авторитетот на сценаристите. Сценаристите можат да изберат да користат вештачка интелигенција при изработка на сценариото, но компанијата не може да инсистира на користење на софтвер.

Прикажи повеќе...

Забава

Возењето со овој воз чини и до 67.000 евра

Објавено пред

Возењето со „Ориент експрес“ не е работа од минатото или од роман на Агата Кристи.

dobivaj vesti na viber

И денес можете да патувате во „Ориент експрес“ низ Европа, а сега овој луксузен хотел на тркала се вика „Венеција Симплон Ориент Експрес“ и е во сопственост на Белмонд.

Како и во минатото,  нуди рути низ Европа, а неговите патници, односно гостите, уживаат во годишен одмор во воз.

Цените се фиксни и зависат од рутата. Возот патува низ цела Европа,  на пример, за патување од Париз до Венеција, цената за обична кабина е најмалку 4.300 евра. Најскапиот билет на денешниот „Ориент експрес чини“ 67.000 евра, колку што плаќаат патниците кои патуваат од Истанбул до Париз во најскапата кабина на возот.

Цените ги вклучуваат сите оброци, кои вообичаено се состојат од вечера со четири јадења, континентален доручек и доцен оброк или ручек од три јадења, услуга на стјуардот и прием со шампањ при пристигнувањето.

Луксузниот хотел на тркала, кој ја инспирираше Агата Кристи да го напише својот познат крими-роман „Убиство на Ориент Експрес“, го поврзува Париз со Истанбул од крајот на 19 век.

Со текот на годините, рутите се менуваа, а една од најпопуларните беше од Париз до Истанбул и онаа што ги поврзува Лондон и Венеција. „Ориент експрес“ неодамна соопшти дека повеќе нема да патува до и од Лондон.

„Ориент експрес“ беше и остана познат по својот луксуз и елеганција. Внатрешноста на возот ја дизајнирале врвни дизајнери, а просторот е направен од скапи материјали, како ореово дрво, кристал и злато. Патниците можат да уживаат во храна и напитоци со врвен квалитет и разни услуги, како што се кројачи и фризери.

Првото возење е реализирано во 1883 година, а на него патувале бројни познати личности како Винстон Черчил, Агата Кристи и Ернест Хемингвеј. Поминал низ бројни европски земји – патувањата се разликувале по рута, времетраење и луксуз.

„Ориент експрес“ несомнено е еден од најпознатите возови во историјата. Луксузната железничка линија останува симбол на удобно патување, елеганција и гламур.

Прикажи повеќе...

Забава

Александра Грант за својот партнер Кијану Ривс: „Тој ми е вистинска инспирација“

Објавено пред

Александра Грант фрла ново светло на романсата со Кијану Ривс.

dobivaj vesti na viber

Успешната визуелна уметница (50) минатиот викенд во Лос Анџелес присуствуваше на доделувањето на наградите за уметност „Беверли артс ајкон“, без Кијану (59).

На настанот беше една од лауреатите, а на црвениот тепих прошета сама и ги изненади присутните кога одговори на неколку прашања за својата љубовна врска имајќи предвид дека приватниот живот го држи далеку од очите на јавноста.

На прашањето дали е потешко или полесно да се појави сама на црвен килим, таа даде промислен одговор.

„Добрата вест за заљубувањето како возрасен е тоа што изградив сопствена кариера до моментот кога почна мојата врска“, изјави таа за „Пипл“.

„Се чувствувам многу самоуверено во врската кога присуствувам на настан на црвен тепих. Се чувствувам самоуверено кога сум сама таму. Тоа е еден вид независност“.

Тие во јавноста дебитираа како пар во 2019 година.

На прашањето како таа и ѕвездата на „Џон Вик“, кои претходно беа пријатели и соработници, комуницираат меѓусебно со професионалната средина, Грант го почна својот одговор сеќавајќи се на моментот во кој се чувствувала креативно заглавена.

„Во еден момент на фрустрација во мојот живот, еднаш реков: понекогаш се чувствувам како ‘масерати’ заглавен во сообраќај, го имам овој моќен мотор, но од разни причини не можам да поминам“, рече таа за „Пипл“.

„И знам дека многу луѓе се чувствуваат фрустрирани во своите животи, дека не може да го вклучат својот мотор. Мислам дека секоја креативна личност се чувствува така“.

„Она што го сакам кај Кијану и кај нас двајцата кога сме заедно е тоа што се туркаме еден со друг да изградиме нови патишта“, вели таа. „Да гледате друга личност како ги решава проблемите е инспиративно, како, на пример: добро, во ред, ова е ќор-сокак, како да го пробам ова другото?“

„Тој е вистинска инспирација за мене“, продолжи таа. „Тој е многу креативен, добродушен и работи многу напорно.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион45 минути

Ситуацијата во Грција не се смирува: луѓето без струја, заробени во поплави, блокирани патишта во Евија

Грција ја зафати ново невреме, а денеска најтешка е состојбата во областа на градот Волос и островот Евија, каде патиштата...

Македонија1 час

Спречен шверц на 20 рачни часовници од познати модни брендови

Дваесет часовници во вредност од 178.050 денари со потпис на познати модни брендови се запленети од страна на царинските службеници...

Регион1 час

Гардијан за вооружениот конфликт во Косово: Доколку се докаже дека Вучиќ е вмешан, тоа може да доведе до санкции против Србија

Косово ја обвини Србија дека стои зад воената група која во неделата нападна полициска патрола и се судри со косовските...

Македонија2 часа

ЦУК: Во последното деноноќие 24 пожари, до утрово – активни само два

Во текот на вчерашниот ден, според извештаите во Секторот за операции и координација во Центарот за управување со кризи, противпожарните...

Европа3 часа

(Видео) Морнарица, елитни трупи, воздухопловни сили: Ирците запленија најмногу дрога досега

Елитна единица на ирската армија претресла товарен брод под панамско знаме во близина на југоисточниот брег на Ирска и пронашла...

Македонија3 часа

Левица: Уставниот суд ги поништи „двојазичните изводи“ на наша иницијатива

„Откако Левица, преку претставка, го оспори Упатството за водење матични книги донесено од Министерство за правда, Уставниот суд одлучи да...

Европа3 часа

Шолц ја блокира испораката на ракети Таурус во Украина поради страв од Русија, пишува Волстрит журнал

Германскиот канцелар Олаф Шолц ја блокираше испораката на ракетите со долг дострел Таурус за Украина, бидејќи стравува дека тоа ќе...

Топ5 часа

Претрес во Скопје, запленета дрога, приведен дилер

Вчера околу 13.30 часот полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија во содејство со Единицата за...

Македонија13 часа

Обвинителството не било консултирано, но мора да ги применува измените на кривичниот законик, вели Јовески

Државниот обвинител Љубомир Јовески, вели дека Обвинителството не било консултирано за измените во Кривичниот законик, но се донесени во Собранието...

Регион15 часа

Бугарија ќе и’ донира на Украина неисправни советски ракети С-300

Бугарскиот парламент денеска одлучи да ѝ донира ракети С-300 од советската ера на Украина, откако претходно го одобри испраќањето оклопни...

Македонија17 часа

Администрацијата на јавните обвинителства штрајкува за повисоки плати

Администрацијата на јавните обвинителства штрајкува за повисоки плати. Бараат зголемување на месечните примања за 78 проценти по примерот на функционерите,...

Топ17 часа

Пукано кон маж на улица во Ѓорче Петров, МВР со детали за настанот

Доцна по полноќ, на подрачјето на Ѓорче Петров во Скопје, две лица пукале кон А.В.(31) и му нанеле прострелна рана....

Топ18 часа

Малолетничко насилство во училиштен двор: натепани двајца тинејџери

Двајца малолетници биле физички нападнати во двор на средно училиште во скопската населба Карпош. Како што информираа од МВР, утрово...

Македонија21 час

МВР демантира дека не постапило по пријавите на сега веќе убиените жени во Кочани и Куманово: да не се пласираат дезинформации

Министерството за внатрешни работи ги демантира дезинформациите изнесени од граѓански здруженија дека полицијата наводно не постапила по пријавите на жените...

Македонија22 часа

Мицкоски: Уште незалечени раните за случајот на Онкологија, има нова афера

Во услови кога не се залечени раните од оној траур и гнев што секој од нас го чувствува поврзан со...

Топ23 часа

Прегазен пешак во Скопје: во него удрил мопед управуван од малолетник

Вчера, во 15.30 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на крстосницата од улицата Благоја Паровиќ и улицата Никола Милошевски...

Топ24 часа

Починат маж пронајден паднат на улица во Гостивар

Утрово, во 7.30 часот, во СВР Тетово било пријавено дека во гостиварската Општа болница „Ферид Мурад“ бил донесен починат 66-годишниот...

Македонија24 часа

Најстрога казна за сторителот и одговорност од институциите за убиството на жените, бара Националната мрежа против насилството

Националната мрежа против насилството врз жените и семејното насилство бара најстрога казна за сторителите на убиствата врз жените, што се...

Македонија1 ден

ЦУК: Вчера 33 пожари на отворено, денеска пожарите почнаа од мугрите

Во текот на вчерашниот ден биле регистрирани 33 пожари во 23 општини, од кои 30 се изгаснати. Според информациите што...

Регион1 ден

(Видео) Дачиќ за снимката на која се гледаат напаѓачите од Косово: Тоа е измама, можете да видите снег

Српскиот министер за надворешни работи и вицепремиер, Ивица Дачиќ, за време на гостувањето на РТС изјави дека Аљбин Курти е...