Контакт

Забава

Лист од марихуана се најде на знамето на една општина во Естонија

Објавено пред

Општината Канепи во јужниот дел на Естонија на своето знаме има слика од канабис затоа што името на општината на естонски значи канабис. Градоначалникот на општината, Андрус Сим, рекол дека на крајот на минатата година бил одржан референдум на кој 80 отсто од гласачите го одбрале тој дизајн на знамето, сребрен лист на канабис на зелена позадина.

По тоа градскиот совет го усвоил дизајнот, а новото знаме било осмислено откако три општини се споиле во една по административни реформи, пренесува АП.

Градоначалникот објаснил дека локални групи со децении го користеле листот на својот грб како симбол и дека новото знаме наишло на мал отпор во Естонија, каде користењето канабис не е законски дозволено.

Забава

Големи црвени гаќи осамнаа на фасадата на лондонска галерија

Објавено пред

Од

галерија, Лондон, црвени гаќи

Славните огромни црвени гаќи какви што во 2015 година 45 минути се вееја на Прашкиот дворец наместо државното знаме, се закачени на фасадата на „Ред галери“ во Лондон како симбол на сите политичари популисти кои на евтини теми собираат поени кај гласачите.

Лондонската „Црвена галерија“ со црвените гаќи од перформансот на чешката алтернативна уметничка група „Зтоховен“ се простува од публиката затоа што на нејзино место ќе биде изграден хотел.

Галеријата ги одбрала групата „Зтоховен“ и „гаќите на Земан“ кои чешкиот претседател во јуни демонстративно ги запали, како симбол на популизмот во постмодерната политика и за да изрази поддршка на чешката авангарда со оглед на тоа што седиштето на чехословачката влада во егзил во текот на Втората светска војна било во Лондон.

„Реакциите се позитивни со оглед на тоа што политичката ситуација е слична во многу земји, не само во Чешка. Луѓето како Земан, односно политичарите популисти кои користат евтини теми да ги придобијат гласачите, е светски тренд. Од црвените гаќи сакам да направам светски симбол за валкан веш“, рекол кустосот Јарослав Крампол.

По Лондон, гаќите ќе патуваат како уметнички експонат на фестивал во Чешка, а Крампол преговара да бидат закачени и во Њујорк за американскиот претседател Доналд Трамп.

Тројца уметници во септември 2015 година го искористија реновирањето на претседателскиот замок во Прага и преправени во оџачари се качија на покривот и на местото на државното знаме, поставија црвени гаќи.

Прикажи повеќе...

Забава

Во училиштата во Индија се воведуваат часови по среќа

Објавено пред

Од

Предметот „Среќа“ ќе се најде во наставната програма во повеќе од илјада училишта во индиската метропола Делхи.

Министерот за образование, Маниш Сисодиа, рекол дека предметот за среќа се спроведува во рамки на многу важен и корисен проект на чиј развој било работено во текот на изминатите години. Истакнал дека часовите по среќа, кои ќе траат од 30-45 минути, ќе бидат на распоредот секој ден во средните и основните училишта, но и во градинките.

Учениците на овие часови нема да бидат оценувани, ниту, пак, ќе имаат домашни задачи и тестови. Целта на овој предмет е кај учениците да се развие емотивна интелигенција преку разни активности како што се медитација и разговор за вредностите во животот.

Наставниците се надеваат дека часовите по среќа ќе им помогнат на младите во борбата против депресијата, стресот и различните видови на анксиозни нарушувања.

Според податоците на Светската здравствена организација, секое четврто дете на возраст од 13 до 15 години во Индија се бори со депресија.

Прикажи повеќе...

Естрада

По Бени Нон Стоп, вечерва на Три Круши Блага Петреска и Ѓоко Дончев

Објавено пред

Од

Синоќа на Три круши во селото Драчево, во рамки на културното лето на Општина Кисела Вода „Три Круши 2018“, концерт одржа Бени со Нон Стоп.

Меѓу бројната публика беше и градоначалникот на Општината Филип Темелковски со своето семејство. До доцна вечерта, заедно со Бени, се пееше и се играше на хитовите По навика, Ај ма пиши ми, Сам, Пушти коси, Be my brother.

Културното лето Три круши 2018 продолжува вечерва, на истата локација, Три круши, во селото Драчево. Концерт ќе одржат Блага Петреска и Ѓоко Дончев. Почетокот е закажан за 20 часот, а влезот е бесплатен.

Прикажи повеќе...

Најново

Лос Анџелес, заложници Лос Анџелес, заложници
Вести23 минути

(Видео) Заложничка драма во продавница во Лос Анџелес, убиена една жена

Вооружен напаѓач упаднал во продавница во Лос Анџелес и околу три часа како заложници држел 50-тина луѓе пред да ѝ...

Светска банка, јавен долг, Министерство за финансии Светска банка, јавен долг, Министерство за финансии
Економија1 час

МФ: Светска банка забележа напредок во управувањето со јавниот долг во Македонија

Светската банка забележа дека Македонија за кус период има исклучителен напредок во управувањето со јавниот долг, соопшти Министерството за финансии....

Македонија15 часа

Измените на Изборниот законик в понеделник на собраниска седница

Пратениците в понеделник на седница ќе расправаат за предлог-законот за изменување на Изборниот законик, по завршување на комисиската расправа. Измените...

Македонија20 часа

Лидерската продолжува в понеделник во девет наутро

Лидерската средба ќе продолжи во 9 часот в понеделник во истиот состав како и минатиот пат, потврдија извори од Владата...

bugarija-eu bugarija-eu
Регион22 часа

Бугарскиот парламент и забрани на владата реадмисија на мигрантите од ЕУ

Бугарскиот парламент синоќа, со мнозинство гласови, ја усвои резолуцијата со која на владата и забранува да потпише билатерални договори со...

Debarsko Ezero Debarsko Ezero
Топ23 часа

Рибар го пронајде телото на лице што се водеше за исчезнато во Дебар

Утрово по шест часот, било пријавено дека во водите на Дебарско Езеро од страна на рибар, пронајдено било телото на...

sad-kina sad-kina
Свет23 часа

ЦИА: Кина води тивка студена војна против САД

Главниот експерт на ЦИА за Азија, предупреди дека Кина води „товок вид на студена војна“ против САД, користејќи ги своите...

Македонија1 ден

Четири лица добија кривични за сообраќајката во која починаа двајца мигранти

МВР поднесе кривична пријава против четири лица, во врска со настанот од 25-ти минатиот месец, кога при собраќајна незгода починаа двајца...

Македонија1 ден

Полицаец пронајден мртов со прострелна рана во главата

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Прилеп со екипа од крим-техника, изврши увид на местото во близина на локалниот...

Македонија1 ден

Демократската фракција на ВМРО-ДПМНЕ бара oд Мицкоски да поднесе оставка

ВМРО ДПМНЕ – Демократска Фракција преку соопштение го повика лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски итно да поднесе оставка од функцијата...

Македонија2 дена

Груби ја затвори расправата за Изборниот законик без ниту еден прифатен амандман

Претседателот на Комисијата за европски прашања, Артан Груби, ја затвори расправата за Изборниот законик, без да прифати ниту еден амандман....

artan grubi, komisija. vmro-dpmne, amandmani, dik, izborni izmeni, zakonik artan grubi, komisija. vmro-dpmne, amandmani, dik, izborni izmeni, zakonik
Македонија2 дена

Алими побара нова пауза за проверка на преводот, опозицијата вели: „Власта не сака да дебатира“

По паузата од два часа, пратеникот Ејуп Алими побара нова пауза на Комисијата за европски прашања за да го проверат...

Македонија2 дена

Кој ќе биде амнестиран со можните измени на Кривичниот законик?

ВМРО-ДПМНЕ не преговара за амнестија, туку бара подобри законски решенија, вака опозициската партија реагира на објавите дека се обидуваат да...

Косово, Рамуш Харадинај, Александар Вучиќ Косово, Рамуш Харадинај, Александар Вучиќ
Регион2 дена

Харадинај: Евентуална поделба на Косово би значело почеток на војна

Премиерот на Косово, Рамуш Харадинај, изјави дека евентуална поделба на Косово за него би претставувало почеток на војна. Харадинај го...

Gavril Bubevski SJO Gavril Bubevski SJO
Македонија2 дена

(Видео) СЈО му честиташе на судот за конфискацијата на целата сума од тендерот во пресудата за „Труст“

Обвинителот Гаврил Бубевски од специјалното јавно обвинителство по изрекувањето на пресудата за случајот „Труст“ рече дека е задоволен од пресудата,...

Тимјаник, Мила Царовска, дом Тимјаник, Мила Царовска, дом
Македонија2 дена

Отворен домот во Тимјаник, во него се сместени четири деца

Официјално почнува со работа новиот мал групен дом во Тимјаник, Неготинско. Од денеска тука ќе бидат сместени четири деца од...

Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО
Македонија2 дена

(Видео) Сеад Кочан осуден на 6 години затвор, Авировиќ на три години

Бизнисменот Сеад Кочан е осуден на шест години затворска казна во предметот „Труст“ на СЈО, а Василије Авировиќ на три...

ilija dimovski, amandmani, komisija, DIK ilija dimovski, amandmani, komisija, DIK
Македонија2 дена

Димовски до Груби: Седнете со Џафери и гласајте сами за ДИК

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, му порача на претседателот на Комисијата за европски прашања, Артан Груби, дека Владата ставила европско...

Свет2 дена

Ако не успеат договорите, ќе бидам најголемиот непријател на Путин, порача Трамп

Американскиот претседател, Доналд Трамп, вети дека доколку не успеат неговите договори со рускиот претседател, ќе биде најголемиот непријател на Владимир...

Александар Македонски, мумија, Египет, Александрија Александар Македонски, мумија, Египет, Александрија
Вести2 дена

Отворен саркофагот во кој се веруваше дека се останките на Александар Македонски

Истражувачите го отворија саркофагот стар 2 000 години што беше пронајден во Египет и ги покрена шпекулациите во локалните и...

Досие