Контакт

Забава

Луксузен хотел на Малдиви нуди бесплатен одмор со една интересна задача

Објавено пред

„Коко Палм Дуни Кол“ на Малдиви бара личност кој ќе се грижи за желките. Всушност, работата подразбира уживање на сонце, покрај синиот океан, на недопрена плажа со платени трошоци за сместување и храна, додека со дел од окото ќе ги набљудува и желките, пренесе „Unilad“.

Луксузниот хотел сака да ангажира личност која ќе работи две недели во август и иако за работното место не е предвидена плата, избраниот кандидат ќе добие бесплатен одмор на Малдивите.

View this post on Instagram

👉Marzysz o wakacjach na Malediwach, ale koszty podróży utrudniają Ci realizację tego celu? Spróbuj swoich szans w konkursie organizowanym przez luksusowy hotel Coco Palm Dhuni Kolhu, który chce zatrudnić stażystę do swojego Ośrodka Ratowania Żółwi Morskich na Malediwach. 👉Osoba, która rozpocznie dwutygodniowy staż w sierpniu będzie zajmować się m.in. karmieniem gadów, obserwacją operacji i procedur medycznych, pomocą w akcjach ratunkowych, ale także udzielaniem informacji gościom Centrum Ratowania Żółwi Morskich Olive Ridley. Do jej zadań należeć będzie również promocja centrum i projektu opieki nad żółwiami w mediach społecznościowych. 👉W zamian za pracę organizatorzy oferują loty w obie strony, zakwaterowanie w luksusowym bungalowie na wodzie, wyżywienie oraz możliwość skorzystania z takich atrakcji, jak rejs o zachodzie słońca czy nurkowanie z delfinami. Pełnoletni kandydat musi tylko wysłać 3-minutowy filmik oraz list motywacyjny na adres [email protected] ______________________________ #travelintandem #turtle #zolwie #marineturtle #maldives #malediwy #staz #competition #konkurs #cocopalmdhunikolhu #oliveridleyproject #marineturtle #rescue #center #travel #travelphotography #podrozeposwiecie #blogerka #instapic #instaoftheday #podroze

A post shared by TRAVEL IN TANDEM (@travel_in_tandem) on

Планирано е волонтерот да работи со еден од водечките британски ветеринарски специјалисти хирурзи, доктор Клер Петрос, а неговата одговорост би била да се грижи за исхраната на желките, да им го чисти просторот, да биде присутен во случај на хируршки интервенции или други медицински постапки, да присуствува на мисии за спасување на желки, како и нивно враќање во океан.

Додека е надвор од работните задачи, на стажистот му е овозможено да искуси некои од возбудите кои ги нуди ова одморалиште, како што е крстарење со заоѓање на сонцето и нуркање крај коралниот гребен Ба.

Забава

Глувци и стаорци ја окупираа Бакингемската палата, кралицата привремено се исели од дворот

Објавено пред

Кралицата Елизабета одлучи да ја напушти Бакингемската палата. Таа ги спакува ковчезите и привремено се исели од дворот, а на помош ѝ дојдоа експерти, кои се обидуваат да го решат ширењето на глодачите. Инвазијата на глувци и стаорци ја принуди кралицата на привремено бегство, пишува британски „Сан“.

Откога кујнскиот персонал се пожали на појавата на глодачи во кујната, беа повикани службите за дератизација и дезинфекција за да почнат со решавање на сериозниот проблем со поставување силни отрови.

Сепак, извор близок до кралското семејство за овие медиуми изјави дека персоналот е навикнат да гледа мали кафеави глувци во палатата и дека овој проблем ќе биде тешко да се реши.

Портпаролите на Агенцијата за контрола на штетници признаа дека глодачите станале имуни на отровите што ги користат во такви случаи.

Прикажи повеќе...

Hitech

„Епл“ го повлекува MacBook Pro

Објавено пред

„Епл“ објави доброволна покана за повлекување одредени број примероци на постар модел на 15-инчниот MacBooka Pro. Причината за повлекувањето е батеријата што може да се прегрее и претставува безбедносен ризик.

Повикот се однесува на модели што се продадени меѓу септември 2015 година и февруари 2017 година. „Епл“ им порачува на корисниците да престанат да ги користат ваквите лаптопи, а батеријата ќе им биде заменета бесплатно.

Корисниците лесно може да проверат дали нивниот лаптоп е ризичен на тој начин што на интернет-страницата на компанијата ќе го внесат серискиот број на уредот. Батеријата може да се замени во продавница на „Епл“ или кај овластен сервисен центар.
Можна е и замена по пошта.

 

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Обезбедувањето го нападна момчето на Кејт Мос мислејќи дека е нејзин полуден обожавател

Објавено пред

Момчето на Кејт Мос доживеа непријатност пред почетокот на ревијата на Диор во Париз бидејќи некој од обезбедувањето, кое го следеше познатиот модел, не го препозна, па го нападнаа мислејќи дека тој е нејзин полуден обожавател!

Обезбедувањето го одвлече грофот Николај Леополд Арчибалд (32) од Кејт и нејзината ќерка, но и тој реагира многу остро.

Николај му возврати на човекот што го одвлече од Кејт, а снимката бргу се рашири на социјалните мрежи. Причината исто така е одговорот на Мос, која не беше премногу возбудена поради скандалот што настана поради неа, како што може јасно да се види во видеото објавено од неколку луѓе на „Твитер“.

Николај е британско-германски фотограф, а Кејт во изминатите неколку години доживеа многу тешки моменти.

Николај ѝ беше поддршка и во октомври 2017 година кога таа беше на лекување од алкохол во установата The Cabin in Chiang Mai, каде што се лекуваат зависници од дрога и алкохол.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Герила акција: Скопските дрвја во синџири

О2 иницијативата во соработка со Институтот за комуникациски студии спроведе герила акција со цел да укаже дека е неопходна слобода на...

Топ7 часа

Две лица се обиделе да запалат кафуле во Лисиче

Синоќа во 22 часот во СВР Скопје било пријавено дека пред кафе бар на улицата „Горно Лисиче“ во Скопје две...

Македонија8 часа

Тројца стружани со државни пари точеле гориво во своите приватни возила

Полицијата поднесе кривична пријава против три лица од струшко кои се сомничат за злоупотреба на службена положба и овластување. Од МВР...

Македонија9 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Атанасов направи храбар чекор и ѝ кажа „не“ на неработливата и криминална Влада

ВМРО-ДПМНЕ ја поздрави одлуката на Петар Атанасов да се повлече од функцијата заменик-министер за образование. „ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува одлуката на...

Македонија10 часа

Јанкулоска не оди во затвор, Врховен ѝ го прифати барањето за одлагање

Врховниот суд ѝ го прифати барањето на поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, за одлагање на извршувањето на казната...

Македонија11 час

Атанасов до Заев: Поднесувам оставка

Заменик-министерот за образование, Петар Атанасов, на „Фејсбук“ му се обрати на премиерот Заев порачувајќи му дека поднесува оставка од функцијата...

Топ13 часа

Камион поклопи маж при истовар на стока

Педесет и седумгодишен маж од село Скудриње вчера почина кога бил поклопен од неговиот камион ТАМ. Несреќата се случила кога...

Регион14 часа

Напнато на Медитеранот, грчките воени сили во состојба на готовност

Грчките вооружени сили се во состојба на готовност поради продолжување на можниот турски провокативен настап на истокот од Медитеранот, пишува...

Регион15 часа

(Видео) Во Банат падна град со големина на тениско топче

Само во Белград во попладневните часови за помалку од еден и пол час падна повеќе дожд од просекот за овој...

Регион15 часа

(Видео) Белград под вода, бликнаа ,,фонтани” на улиците

Невреме проследено со пороен дожд, а во некои места и град со големина на тениски топчиња, го погоди северниот, западниот...

Свет16 часа

Ердоган и ја честиташе победата на опозицијата, на улиците еуфорично се славеше

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган му ја честита на кандидатот на опозицијата Екрем Имамоглу победата на повторените избори за...

Македонија1 ден

,,Октомври е близу, наскоро ќе добиете датум”, порача Вајгл

Тројката европратеници Едвард Кукан, Кнут Флекенштајн и Иво Вајгл, доцна вечерва заедно со претседателот на Собранието, Талат Џафери, од законодавниот...

Топ1 ден

Трагедија во Битола – ја убил сопругата, по што се застрелал

Убиство и самоубиство се случи попладнево во Битола. По расправија, маж ја застрелал сопругата по што си го одземал животот....

Регион1 ден

Топлотен бран и се заканува на Европа со температури над 40 степени

Европејците следната недела ги очекува топлотен бран со температури кои ќе достигнат над 40 степени, кои се невообичаени за јуни,...

Македонија1 ден

Нови министри во Владата се Димковски, Нуредини, Исмаили и Милевски

Премиерот Зоран Заев, денеска од Валандово, го соопшти предлогот со имињата за нови министри како дел од реконструкцијата на Владата...

Македонија1 ден

(Видео) За 24 часа регистрирани два случаи на незаконско исфрлање медицински отпад

Инспекторатот на град Скопје и Државниот санитарен и здравствен инспекторат, по дојава од граѓани, на 20.06.2019 и 21.06.2019 извршија вонреден...

Македонија1 ден

Заев ќе биде и министер за финансии и премиер

Премиерот Зоран Заев го соопшти предлогот на новите имиња на министри, што ќе го достави до Собранието во текот на...

Македонија1 ден

(Видео) Учесниците на Парадата на гордоста ќе бидат безбедни, гарантира МВР

Организаторите на првата парада на гордоста која треба да се случи идниот викенд во Скопје, заедно со портпаролот на МВР,...

Свет2 дена

Ким Џонг-ун доби „одлично“ писмо од Трамп

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, доби лично писмо од американскиот претседател Доналд Трамп, објавија државните медиуми. Ким го пофалил...

Регион2 дена

Повторни избори за градоначалник во Истанбул

Граѓаните на Истанбул денеска повторно избираат градоначалник, откако беа поништени претходните изборни резултати, од изборите на 31 март. На претходните...

Досие