Контакт

Забава

Мадона за Ноќта на вештерките се трансформира во Харли Квин

Објавено пред

Мадона се појави во уште еден костим за Ноќ на вештерките само неколку дена по нејзината морбидна рекреација на смртта на Мерлин Монро за магазинот V.

dobivaj vesti na viber

63-годишната суперѕвезда се трансформира во Харли Квин од „Одред самоубијци“ со помош на стручни детали, вклучувајќи шарени прасиња, палка за добра ноќ и маичка од блокбастерот со Маргот Роби во главната улога.

Таблоидите објавија дека Мадона ја прослави Ноѓта на вештерките со сите нејзини шест деца и 27-годишното момче Ахламалик Вилијамс, како и со блиските пријатели.

Забава

Принцот Хари во историска судска битка против британските таблоиди

Објавено пред

Принцот Хари стана прв висок член на кралското семејство кој дал исказ од клупата за сведоци во последните 132 години, додека неговата жестока борба против британските таблоиди го достигна пикот во напната пресметка во судницата во вторникот.

dobivaj vesti na viber

Војводата од Сасекс, се појави пред судот во Велика Британија во вторникот за да сведочи во рамки на својата тужба против „Мирор груп“ (МГН). Тој го тужи издавачот на таблоиди поради наводно незаконско собирање информации.

Синот на кралот Чарлс Tрти ја прекрши традицијата осудувајќи ги блиските врски меѓу британските медиуми и владата.

Спротивно на протоколот, петтиот по ред на тронот, исто така, ја осуди британската влада и печатот бидејќи не повикуваат одговорност еден од друг. Членовите на кралското семејство обично ја следат истата практика како и монархот, кој, како шеф на британската држава, би требало да биде над политиката.

Во писмената изјава до Високиот суд, тој вели: „Демократијата пропаѓа кога вашите печатени медиуми не успеваат да ја испитаат и да ја повикаат владата на одговорност, и наместо тоа избираат да влезат во кревет со неа за да обезбедат статус кво.“

„Според мене, за да се спаси новинарството како професија, новинарите треба да ги разоткријат оние луѓе во медиумите кои ги злоупотребиле привилегиите и моќта на медиумот и, користеле незаконски средства за сопствена корист и сопствени агенди.“

38-годишникот има турбулентен однос со печатените медиуми, сметајќи дека весниците и папараците се одговорни за смртта на неговата мајка принцезата Дијана.

Хари изјави дека трпи инвазија од печатените медиуми поголемиот дел од својот живот до денес. Тој ги обвини весниците дека со крајно подлите постапки имаат крв на нивните раце.

„Уште колку крв ќе ги извалка нивните прсти пред некој да го запре ова лудило“, рече тој во изјавата како сведок.

„Тогаш си или ‘плејбој принцот’, ‘неуспешниот’, ‘исфрлениот’ или, во мојот случај, ‘дебелиот’, ‘измамникот’, ‘малолетниот алкохоличар’, ‘неодговорниот наркоман’… списокот продолжува.“

„Тоа беше надолна спирала, при што таблоидите постојано се обидуваа да ме наговорат, мене, ‘оштетен млад човек’, да сторам нешто глупаво што ќе направи добра приказна и ќе продаде многу весници,“ вели Хари во долгата писмена изјава. „Гледајќи наназад сега, таквото однесување од нивна страна е крајно подло.“

„Искрено чувствувам дека во секоја врска што некогаш сум ја имал – било со пријатели, девојки, со семејството или со војската, секогаш имало трета страна, таблоидите,“ стои во писмената изјава на Хари.

„Чувствував дека не можам да верувам никому, што беше ужасно чувство, особено на толку млада возраст. Додека го откривам обемот на незаконски активности извршени од новинари на МГН и раководители, се чувствувам малку олеснето бидејќи знам дека мојата параноја кон моите пријатели и семејството, всушност, била на погрешно место, сепак тажно е колку тоа влијаеше на мојата адолесценција.“

Прикажи повеќе...

Забава

Од „Сам дома“ до семеен човек! Меколи Калкин на прошетка со двата сина и свршеницата

Објавено пред

Меколи Калкин и неговата свршеница Бренда Сонг беа фотографирани во Барбенк, Калифорнија.

dobivaj vesti na viber

Актерот (42), кој како мал се прослави со улогата на Кевин во божиќниот класик „Сам дома“, и актерката од „Долфејс“ (35) ја потврдија својата свршувачка претходно оваа година, а во понеделникот беа забележани со нивните два сина.

Меколи и Бренда се запознаа на снимањето на филмот Changeland од 2019 година.

Двојката првпат поттикна шпекулации за романса кога филмот сè уште беше во продукција во септември 2017 година кога беа видени на фармата Нотс Бери во Буена Парк, Калифорнија.

Меколи, главниот протагонист во „Сам дома“, комедија што нема кој не ја знае или кој не ја гледал, беше најплатеното дете актер во историјата.

Тој го глумеше осумгодишниот Кевин Мекалистер, кој мора да ја заштити својата куќа од двајца крадци кога случајно ќе биде оставен сам дома од семејството.

Прикажи повеќе...

Забава

Авторката на „Сексот и градот“ не ги добила хонорарите што ги заслужила

Објавено пред

Кендис Бушнел се пожали дека не ги добила парите што ги заслужила за „Сексот и градот“ по огромниот успех на серијата, базирана на нејзината истоимена колумна во „Њујорк обсервер“.

dobivaj vesti na viber

Авторката на истоимениот бестселер вели дека видела само мал дел од стотиците милиони долари што ги заработи серијата. Таа ја критикува серијата дека не ѝ платиле доволно по хонорарот од 60.000 долари.

64-годишната Кендис напиша колумна за „Њујорк опсервер“, која беше адаптирана во најпродавана антологија.

Но, кога книгите му биле продадени на Ејч-би-о за она што потоа стана мултимилионски серијал – шест сезони и два филма со Сара Џесика Паркер во главната улога – на авторката наводно ѝ биле исплатени само 60.000 долари за правата.

Во интервју за весникот „Сандеј мирор“ таа вели: „Не ги добив хонорарите што ги заслужив. Знаев дека тоа не е добра зделка, но бев под притисок од разни причини. Дури и мојот покоен татко во една пригода пред 15-ина години ми рече: Посакувам да учествуваше поцелосно во економскиот успех на ова дело“.

Кендис се надева дека продолжението на серијата, со наслов And Just Like That… („И, едноставно, така…“), кое неодамна се врати во втора сезона – ќе продолжи да се прикажува со успех.

Но, таа се прашува што се случило со својата верзија што ја вгради во книгата во ликот на Кери Бредшо пред да забележи дека Сара Џесика Паркер успеала да го направи тоа на свој начин и станала омилена меѓу фановите на серијата.

„Што се случи со Кери? Сè се вртеше околу мистер Биг – јас не ја замислив така приказната. Мојата цел, мојата порака до жените не е да го бараат господин Биг. Треба да бидат свој сопствен мистер Биг. Сè е во пронаоѓање љубов, а тоа не е мојата порака до жените. Мојата порака е самоактуализација. Но, Кери е омилена кај фановите. Таа го направи тоа на свој начин – и добро за неа“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 минути

Меџити денеска ќе ги даде причините за смената на доктор Јовев

Министерот за здравство Фатмир Меџити денеска треба да ги објасни причините за смената на докторото Сашко Јовев. Меџити предупреди дека...

Свет23 минути

Спасувачите се жалат: не е проблем водата туку Русите кои не гаѓаат од другата страна

Спасувачите кои работат на украинската страна на реката Днепар известуваат дека работат под оган. „Најголемиот проблем во моментов не е...

Свет32 минути

Сателитски снимки го покажуваат размерот на катастрофата во Украина: водата проголта цели градови, куќи, паркови

Компанијата „Maxar Technologies“ објави сателитски фотографии од село во јужниот регион Херсон, направени пред и по уништувањето на браната и...

Македонија2 часа

Ковачевски и Мицкоски денес ќе се соочат на лидерска средба

Премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес во Клубот на пратеници ќе се состанат на лидерска средба....

Свет12 часа

„Еколошка катастрофа, Чернобил, помор и поплави“ – последиците од рушењето на браната во Украина би можеле да бидат огромни

Украинските научници чекаат водата да се повлече пред целосно да го проценат влијанието врз животната средина од уништувањето на браната...

Македонија14 часа

Зоран Трифуновски е нов директор на Железници

Владата го назначи  Зоран Трифуновски за нов директор на Јавното претпријатие за железничка инфраструктура Железници на Република Северна Македонија – Скопје....

Македонија14 часа

(Вознемирувачко видео) Пациенти тепаат новодојден пациент во „Бардовци“

Вознемирувачко видео на кое пациенти во психијатриската болница Бардовци снимаат и тепаат новодојден пациент се појави на социјалните мрежи. На...

Македонија16 часа

Хари Локвенец поднесе оставка од директорската позиција во Железници

Хари Локвенец поднесе оствка од директорската позиција во Железници-инфраструктура. Локвенец за „Макфакс“ изјави дека се повлекува од функцијата од лични...

Топ16 часа

Двајца затвореници најдени мртви во „Идризово“

Двајца затвореници од Скопје биле најдени починати во затворот „Идризово“. Како што објави МВР, едниот починал синоќа по 3 часот...

Македонија19 часа

Двајца судии поднесоа оставки од Судскиот совет по хаосот и кавгите

Судиите Зоран Герасимовски и Мирјана Радевска-Стефкова поднесоа оставки од функциите членови на Судскиот совет. Причините за овој чекор се непознати...

Топ21 час

(Видео) Меџити се налутил оти Јовев доцна му пратил покана за настан, тврди докторот, кој рече дека е жртва

Професорот Сашко Јовев, кој е сменет од директорската позиција на Кардиохирургија, посочува дека министерот за здравство, Фатмир Миџити, го сменил...

Македонија21 час

(Видео) Револт за разрешувањето на Јовев, пациенти пред Кардиологија: Срамота е ова што се прави

Пред Кардиохирургија дојдоа пациенти, кои му изразуваат поддршка на професорот доктор Сашко Јовев, разрешен од министерот за здравство, Фатмир Меџити....

Македонија22 часа

Зад смената на Јовев, апсолутно политика не стои, секаде каде што има злоупотреби, ќе има санкционирање, уверува Меџити

Смената на директорот на Клиниката за кардиологија, Сашко Јовев, кој ги предводеше трансплантациите на срце во земјат,а не е политичка,...

Македонија22 часа

Вмровските пратеници пред лидерската на Мицкоски: Уставни измени? Ни под разно!

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш го потврдија веќе познатиот став за уставните измени. Во објави на социјалните мрежи тие реагираат...

Топ23 часа

Бегајќи од полиција, излетал од патот со полн автомобил мигранти: приведени двајца тетовци

Синоќа, на регионалниот пат Удово – Демир Капија, кај местото наречено раскрсница Удово, полицијата привела две лица, кои со автомобил...

Свет1 ден

(Видео) Зеленски го свика Советот за безбедност: „Ова е доказ дека Русите се терористи“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на „Твитер“ објави видео од уништената брана „Нова Каховка“ нарекувајќи ги руските сили во Украина „терористи“....

Регион1 ден

Ердоган го постави својот портпарол за шеф на државната разузнавачка служба

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го назначи својот портпарол Ибрахим Калин за шеф на Националната разузнавачка агенција (МИТ). Ова го...

Свет1 ден

(Видео) Разнесена клучна брана кај Херсон, го снабдува Крим со вода: наредена итна евакуација

Украинската јужна оперативна команда рано утринава извести дека руските сили ја разнеле хидроцентралата „Каховка“. На социјалните мрежи се споделуваат видеа...

Македонија1 ден

На нож дочекано разрешувањето на кардиохирургот Јовев: „Не вирее професионалец овде“, „Меџити, добар ли си со глаата?!“

Разрешувањето на кардиохирургот Сашко Јовев од функцијата директор на Кардиологија наиде на бурни реакции во јавноста, како од фелата, така...

Македонија2 дена

Мицкоски: Ќе дојдам на лидерска и ќе кажам не за уставни измени по бугарски диктат

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашната дебата во Велес насловена како „Развојни политики за стабилна економија“ се осврна за...