Контакт

Забава

Мадона за текстот во „Њујорк тајмс“: Се чувствував како да сум силувана

Објавено пред

Поп-пејачката Мадона рече дека се чувствува како да е силувана кога го прочитала специјалниот текст за неа објавен во „Њујорк тајмс“ и додаде дека секогаш ќе се бори против патријархалното општество.

„Ако кажам дека сум разочарана од текстот, тоа ќе биде еуфемизам“, напиша пејачката на „Инстаграм“.

 

View this post on Instagram

 

Madame ❌ on the cover of N.Y.T. Magazine photographed by my dear friend @jr……….Also sharing my fav photo that never made it in, along with pre-shoot chat and a celebratory glass of wine 🍷 after many hours of work! To say that I was disappointed in the article would be an understatement- It seems. You cant fix society And its endless need to diminish, Disparage or degrade that which they know is good. Especially strong independent women. The journalist who wrote this article spent days and hours and months with me and was invited into a world which many people dont get to see, but chose to focus on trivial and superficial matters such as the ethnicity of my stand in or the fabric of my curtains and never ending comments about my age which would never have been mentioned had I been a MAN! Women have a really hard time being the champions of other women even if. they are posing as intellectual feminists. Im sorry i spent 5 minutes with her. It makes me feel raped. And yes I’m allowed to use that analogy having been raped at the age of 19. Further proof that the venerable N.Y.T. Is one of the founding fathers of the Patriarchy. And I say—-DEATH TO THE PATRIARCHY woven deep into the fabric of Society. I will never stop fighting to eradicate it. 💔

A post shared by Madonna (@madonna) on

Весникот објави портрет со наслов „Мадона на 60 години“, кој ги опфаќа сите периоди од животот на пејачката.

„Новинарката што го напиша текстот помина часови, денови и месеци со мене и беше повикана во свет што малку луѓе имаат можност да го видат. Но, таа избра да се фокусира на тривијални и површни работи, како што е етничкото потекло на моите двојнички, материјалот од кој се направени моите завеси и на бескрајни коментари за моите години, кои никогаш не би биле споменати ако бев маж“, напиша Мадона.

Таа вели дека има право да каже оти се чувствувала како силувана затоа што знае како е тоа затоа што го доживела кога имала 19 години кога се доселила во Њујорк.

Таа смета дека текстот е уште еден доказ дека „Њујорк тајмс“ е еден од основачите на патријархатот.

„Никогаш нема да престанам да се борам да го искоренам патријархатот. Изгледа дека не можеме да го поправиме општеството и неговата бескрајна потреба да го оцрни и понижи тоа што е позитивно, особено силните и независни жени“, напиша Мадона, која лани наполни 60 години.

Забава

Бакнеж под маска: Жерард Батлер и Морган Браун во калифорниската Венеција

Објавено пред

Тие се заедно веќе шест години.

А во понеделникот, шкотскиот актер Џерард Батлер и неговата девојка Морган Браун беа забележани на плажата „Венеција“ во Лос Анџелес како разменуваат нежност во доба на коронавирус.

Холивудскиот заводник ја бакнува својата свршеница , но ја држи маската за лице, на куса пауза од возење велосипед околу познатата плажа.

Батлер и Браун започнаа да се гледаат во 2014 година, но се разделија следната година. Една година подоцна се смирија и отидоа на романтичен одмор во Мексико. Оттогаш, врската се чини дека стана поцврста.

Тие прошетаа на црвениот тепих како двојка на доделувањето на „Оскарите“ овој февруари.

Шкотската sвезда глуми види во филмот за природна катастрофа „Гренланд“ чија што премиера се очекува кон крајот на септември.

Прикажи повеќе...

Забава

Саманта Ронсон изрази поддршка за Елен Деџенерис

Објавено пред

Саманта Ронсон, британски музички уметник и диџеј, се појави на „Твитер“ со љубезни зборови за водителката на ток-шоуто Елен Деџенерис, чие шоу е среде внатрешна истрага од матичната компанија „Ворнер медија“ поради тврдењата за токсична култура зад камерите, недолично однесување, расизам и сексуално вознемирување на работно место.

„Непопуларно мислење: со години работев на @TheEllenShow како диџеј, за нејзините забави, и таа секогаш беше љубезна и драга кон мене“, напиша Ронсон на „Твитер“ во понеделникот.

Британката на своите следачи на социјалните мрежи им објасни дека начинот на кој Елен се однесувала кон неа како познато лице не го одразува, генерално, начинот на кој таа се однесувала кон тие од понизок профил.

Друг корисник на „Твитер“ ѝ коментира: „Ти си била славна гостинка. Таа наводно се однесувала лошо со луѓето што работат за неа“.

Ронсон одговори: „Јас не бев славна гостинка. Јас бев вработена. Има голема разлика. Верувај ми“.

Твитот на Ронсон следување кога сопругата на Елен, австралиската актерка Порша де Роси, објави графичка страница на „Инстаграм“ со наслов: „Јас стојам покрај Елен“ и напиша: „За сите наши фанови… Се гледаме набргу… ви благодарам за поддршката“. Оваа иницијатива на Де Роси се чини како обид да придобие поддршка од јавноста за водителката на ток-шоуто.

Прикажи повеќе...

Забава

Дали Џејмс Корден ја заменува Елен Деџенерис како домаќин на шоуто изложено на скандал?

Објавено пред

Бидејќи ток-шоуто на Елен Деџенерис станува сè повеќе вовлечено во скандал и е на работ на колапс, Британецот Џејмс Корден, водител на популарното „Лејт лејт шоу“ на телевизијата Си-би-ес, наводно е во преговори да ја замени.

Цитирајќи инсајдер, британски „Сан“во саботата објави дека Корден (41) одамна се сметаше за долгорочен наследник на 62-годишната Деџенерис, дури и пред да се појават наводите за непријателска работна атмосфера зад камерите.

Корден, британски актер и комичар, стана популарен со своето ток-шоу, кое вклучува сегменти, како што е „карпул караоке“ – домаќинот Корден пее заедно со гостинот музичар додека се возат во автомобил, како и Drop The Mic-сегмент – во кој Корден и гостите се вклучуваат во рап-битки.

Истиот извор изјави за „Сан“: Џејмс и неговиот тим се иноватори во модерната телевизија, а нивниот производ стекнува сè поголемо глобално признание.

Изворот додаде дека Корден веќе има огромна посветена публика, глобална привлечност и Холивуд го сака“.

„Замената на Елен секогаш ќе биде тежок предизвик, но тој е природно фит за лесна транзиција. Џејмс го освежува утрото и потоа во текот на денот со слободна рака ќе му биде дозволено да гради нова попладневна ера“.

Проблемите за Деџенерис почнаа минатиот месец кога „Баз њуз“ објави експлозивен извештај во кој беше изложена реалноста на работењето зад камерите во „Шоуто на Деџенерис“. Телевизијата „Ворнер Брос“, која го продуцира шоуто од 2003 година до денес, спроведе интерна истрага по поплаките за наводно малтретирање на вработените и за расизам.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Следната година Русите ќе ја тестираат вакцината против коронавирус врз деца

Националниот истражувачки центар „Гамалеи“ во Русија планира да започне со тестирање на вакцината против коронавирус врз деца во јануари-февруари следната...

Регион2 часа

Грчките премини Дојрани и Ники ќе се отворат по 15 август

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека грчките гранични премини Дојрани и Ники ќе бидат целосно затворени за сообраќај до 15.8.2020...

Топ2 часа

Прегазена жена во Охрид

Деветнаесетгодишен скопјанец со „мерцедес“ на улицата Сирма Војвода во Охрид удрил во пешакот М. Т. (58) од Охрид. Жената била...

Свет4 часа

Гутереш: Коронавирусот ќе уништи генерации поради затворањето на училиштата

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди дека светот се соочува со генерациска катастрофа поради затворањето на училиштата во...

Свет4 часа

СЗО ќе распореди меѓународен тим експерти во Вухан

Светската здравствена организација соопшти дека тимот што го истражува потеклото на пандемијата на коронавирусот ја завршил својата мисија во Кина...

Европа5 часа

Расте бројот на тешко заболени од коронавирус во Франција

Бројот на пациенти заразени со коронавирус во одделите за интензивна нега во Франција денеска се искачи на 384, што е...

Македонија16 часа

Привремено е прекината потрагата по момчето кое се удави во Преспанското езеро

Потрагата по момчето кое исчезна во водите на Преспанското езеро е привремено прекината поради временските услови. Како што информираат од...

Регион16 часа

Преглед на состојбата во регионот: Во Албанија почина уште еден лекар, во Србија пад на бројот на новозаразени

Преглед на состојбата со коронавирусот во регионот во изминатото деноноќие. Уште еден лекар почина во Албанија од коронавирус Во болницата...

Македонија18 часа

Поранешни вработени во СЈО бараат од Пендаровски да им се извини: „Обвинителството не беше една личност“

Поранешни вработени во Специјалното јавно обвинителство реагираа на говорот на претседателот Стево Пендаровски во Пелинце. Тие велат дека СЈО не...

Топ20 часа

Лекар од Итната помош физички нападнат од татко на починато лице

Taтко на момче кое починало во сообраќајна несреќа, нападнал лекар од Итната медицинска помош. Лекарот бил на интервенција по претходно...

Македонија20 часа

Досега 500 лица починаа од коронавирус во Македонија

Бројот на починати од коронавирус во земјава достигна 500 лица, откако денеска беа потврдени 3 нови смртни случаи. Тројцата починати...

Македонија21 час

Гостивар со најмногу новозаразени во изминатото деноноќие

Гостивар е на врвот на листата со најмногу новозаразени од коронавирус во земјава во изминатите 24 часа. Според податоците на...

Свет22 часа

СЗО: Mајките да ги дојат своите деца и кога имаат ковид-19

Светската здравствена организација денеска предупреди дека наспроти големите надежи за пронаоѓање на вакцина, можеби никогаш нема да има чудотворено решение...

Македонија23 часа

Нови 74 заболени и тројца починати од ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 689 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на...

Свет24 часа

Германските ученици се вратија во училишните клупи во екот на пандемијата

Десетици илјади училишни деца денеска се вратија во училиштата во северна Германија. Мекленбург-Западна Померанија е првата од 16 германски држави...

Македонија1 ден

Џафери: Добро се чувствувам, јас ќе ја водам седницата

Претседателот на Собранието, Тала Џафери изјави дека утре тој ќе ја води конститутивната седница. Џафери денеска ја напушта Клиниката за...

Свет1 ден

Руски доктор: Пандемијата личи на проба за биолошка војна

Ситуацијата со пандемијата на коронавирус личи на проба за биолошка војна, изјави рускиот детски хирург, Леонид Рошаљ, пренесе „Спутник“. „...

Свет1 ден

Мелбурн ги затвора речиси сите продавници и фабрики за да го спречи вирусот

Вториот по големина австралиски град Мелбурн, во кој веќе на сила е ноќен полициски час, најави нови ограничувања за индустријата,...

Свет1 ден

Латинска Америка најтешко погоден регион во светот, има речиси пет милиони заразени

Аргентина вчера надмина 200.000 случаи на ковида-19, Колумбија поставува дневен рекорд, а во Латинска Америка се рушат црните рекорди со...

Свет1 ден

Трамп: Ретко кој заслужил смртна казна повеќе од бомбашот од Бостон

Американската сојузна влада би можела уште еднаш да побара смртна казна за Чеченецот Џохар Царнаев, изјави американскиот претседател Доналд Трамп....

Досие