Контакт

Забава

Мал град во Европа лежи на 72 илјади тони дијаманти

Објавено пред

Градот Нордлинген во германската сојузна држава Баварија е формиран врз тло богато со дијаманти кои потекнуваат од пред 15 милиони години кога астероид ја погодил Земјата.

Геолозите проценуваат дека ширината на астероидот била дури илјада метри, исто како и денешниот град, а неговата тежина се проценува на околу три милијарди тони. Силниот удар ги зголемил температурата и притисокот доволно за да создаде мешавина од стакло, кристал и дијаманти или суевит.

Покрај тоа, се проценува дека под градот има околу 72 илјади тони дијаманти.

Кога милиони години подоцна се населиле првите жители тие не знаеле дека градат куќи на драгоцена земја. Со години верувале дека потеклото на кратерот е од вулканска природа, па сè до шеесеттите години на минатиот век не било познато дека станува збор за астероид. Суевитот се користел како градежен материјал без ниту најмала идеја дека истиот се состои од ситни дијаманти, па така многу објекти во Нордлинген денес се многу повредни отколку што изгледа на прв поглед.

Денешните жители на гратчето знаат дека живеат врз илјадници тони дијаманти, но тие немаат намера да го уништат градот за да се збогатат.

Сепак, локалците профитираат на поинаков начин – туристи доаѓаат од целиот свет за да ја истражуваат блескавата архитектура и да го посетат музејот „Рис Кратер“ во кој се изложени примероци од кратерот.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

На што се се подготвени фотографите за да дојдат до совршена фотографија

Објавено пред

На прв поглед фотографирањето диви животни звучи како супер работа, патувате низ светот, запознавате луѓе од различни култури и секако, снимате кадри на кои подоцна луѓето ќе се воодушевуваат. Но не е така едноставно како што изгледа, со оглед дека тој вид фотографија бара исклучително многу подготовки, а освен тоа, со животните никогаш не знаете што ве чека. „Брајт сајд“ собра 14 фотографии кои покажуваат колку таа работа може да биде комплицирана, но и благодарна.

View this post on Instagram

Deadly encounter… Not really… People frequently explain to me that I have a dangerous job. Working close to elephants, tigers, polar bears, leopards, lions, sharks, illegal logging operations and venomous snakes such as this beauty. In my line of work doing serious research and reading nature well is key! It'll get my closer to my subjects and it has so far kept me alive! During a @natgeo assignment in the republic of Congo I managed, with kind assistance from Samuel, (my camera assistant at the time) and Zoltan (a great herpethologist), to close in on this beautiful banded water cobra! It resulted in a series of unique images of this rarely seen species. Go to @natgeo or follow this flow if you want see the "result-pictures". My life as a photographer and filmmaker has given me so much! It's very diversified and rarely uneventful and I get to work with a wonderful and skilled team…Photo by #samuelsvensäter/Tierragrande #grateful #teamwork #determination #respectnatur #watercobra #congo #cobra #snake #conservation #rainforest #respect #photooftheday #bestjobintheworld #instagood @bigworldsmallplanet @mattiasklumcollection @nikonprofessional @natgeocreative @thephotosociety @natgeo

A post shared by Mattias A. Klum (@mattiasklumofficial) on

View this post on Instagram

#Natgeocreative #onassignment #china #panda #nikon #lategram

A post shared by Ami Vitale (@amivitale) on

View this post on Instagram

My little camera assistants!

A post shared by Will Burrard-Lucas | Wildlife (@willbl) on

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Италијанец истрча 40 километри на минус 52 степени

Објавено пред

Италијански љубител на екстремни спортови, Пaоло Вентурини, истрча речиси 40 километри на температура од минус 52 Целзиусови степени во подрачје во руската Република Јакутија, соопшти локалното одделение за надворешни односи.

Од прес-службата на одделнието е соопштено дека Вентурини трчал три часа, 54 минути и десет секунди и во тој период поминал 3912 километри од Томтор до Ојмјакон.

Маратонецот го следела екипа во која бил лекар, преведувач и камерман, кој снимал документарец за патувањето на Италијанецот во Русија, објави ТАС С.

Вентурини, кој работи како полицаец во италијанскиот град Падова, минатата година истрча 75 километри во иранската пустина каде температурата достигнала 67 степени.

Италијанецот има голем број обожаватели, како од Италија така и од други земји, кои ја следат неговата работа, а
Вентурини на социјалните мрежи објавува фотографии и видео-снимки од своите тренинзи.

Прикажи повеќе...

Забава

Почина Бу, најпознатото куче во светот

Објавено пред

Едно од најпознатите кучиња во светот, Бу, почина синоќа, објави неговата сопственичка на „Фeјсбук“. Најслаткиот померанец во светот имаше 12 години, а причината за смртта, како што наведува сопственичката, е буквално скршено срце откако Бу се разболе во 2017 година кога угина кучето Бади, неговиот најдобар пријател.

Бу на социјалните мрежи беше попопуларен од многу светски ѕвезди и имаше околу 17 милиони „пријатели“. Симпатиите во светот ги освои поради неговата фризура, фотогеничност и фотографиите кои неговата сопственичка ги објавуваше на интернет.

Поради неговата фризура, Бу беше толку поинаков од померанците и се мислеше дека е од посебна раса на кучиња. Илјадници сопственици на померанци ширум светот ја копираа неговата фризура, но никогаш не се појави куче слатко како него.

„Драги пријатели, со најдлабока тага ве известувам дека Бу почина ноќеска во сон и му се придружи на неговиот најдобар пријател Бади“, стои во објавата на неговата сопственичка.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Бесплатен јавен превоз, поскап паркинг и запирање на градежните работи поради загадувањето

Наместо градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов, на прес-конференција денеска се појави неговиот портпарол Ваљон Салиху кој ги соопшти чекорите...

Свет2 часа

Британците го молат принцот Филип да ја врати возачката дозвола

Војводата од Единбург е забележан како вози нов „Ленд Ровер“, два дена откако учествуваше во сообраќајна несреќа на пат во...

Свет4 часа

(Видео) Ужас во француски ски-центар, две лица изгореа во пожар во хотел

Најмалку две лица загинаа а повеќе се повредени во пожар кој изби во хотел рано утрово, во ски ресортот Куршевел...

Свет4 часа

(Видео) Силен земјотрес во Чиле, двајца загинати и илјадници без струја

Силен земјотрес со интензитет од 6,7 степени по Рихтер го погоди средишниот и северниот дел на Чиле. Најмалку две лица...

Свет4 часа

Трамп понуди договор за миграција во замена за блокадата на Владата

Американскиот претседател Доналд Трамп предложи договор за миграција во кој за финансирање на ѕидот на границата со Мексико, тој нуди...

Економија5 часа

СДСМ: Кон средината на годината ќе се воведе поврат на ДДВ за физички лица

Владата предводена од СДСМ во претстојната 2019 година продолжува да ги спроведува зацртаните мерки што се во интерес на граѓаните,...

Македонија18 часа

Загаденоста на воздухот во Прилеп 20 пати над дозволеното

Прилеп вечерва доживува рекорди во загаденост на воздухот. Концентрацијата на ПМ10 канцерогените честички достигна дури 1012 микрограми, што е за...

Македонија19 часа

Повредена новинарка на Канал 5 на одбележувањето на Водици

Новинарката Мирјана Мирчевска од Канал 5 телевизија заврши во болница со повреда на вратот и на раката откако, за време...

Свет20 часа

Масовни протести во Унгарија против премиерот Виктор Орбан

Неколку илјади Унгарци протестираа денеска во Будимпешта против премиерот Виктор Орбан и неговиот закон за прекувремени часови, кој досега неколкупати...

Свет21 час

(Видео) Расте бројот на загинати во најголемата експлозија на нафтовод во Мексико

Билансот на загинати во силната експлозија на нафтовод во Мексико се искачи на 66 луѓе. Повредени се 76, изјави гувернерот...

Македонија23 часа

Загадувањето во Битола, Тетово и Струмица до шест пати над дозволеното

Присуството на штетните ПМ10 честички во воздухот во Битола, Тетово и Струмица, во изминативе два дена било и до шест...

Топ23 часа

Расправија во кафеана му претходела на пукањето во Кочани, напаѓачот е во бегство

На пукањето што се случи вчера околу 17 часот во угостителски објект во Кочани, а во кое едно лице беше...

Регион1 ден

Епидемија во Хрватска, девет лица починаа од грип

Девет лица починаa од грип во Хрватска, но за два смртни случаи во Сплит сè уште се чекаат официјални информации,...

Македонија1 ден

Директор на основно училиште склучувал договори во четири очи, го оштетил Буџетот за 1,2 милиони денари

Директор на основно училиште во Кратово, без да објавува јавни огласи, склучувал договори во четири очи за набавка на разни...

Македонија1 ден

Скопјани се гневни откако градот се искачи на прво место по загаденост во светот

Социјалните мрежи се преполни со реакции, откако вчеравечер Скопје се искачи на првото место по загаденост во светот.   Мерните...

Македонија1 ден

82 обвинители ја тужат државата за неисплатени додатоци на плата

82 обвинители од јавните обвинителства низ земјава ја тужат државата пред домашните судови за неисплатени додатоци во вкупен износ од...

Економија1 ден

„Фич” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија ББ, со позитивен изглед

Aгенцијата „Фич” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ, со позитивен изглед. Од Министерството за финансии соопштија дека...

Свет2 дена

Втората средба меѓу Трамп и Ким ќе се одржи кон крајот на февруари

Американскиот претседател, Доналд Трамп, и севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун ,повторно ќе се состанат кон крајот на февруари, соопшти Белата куќа...

Регион2 дена

(Видео) Објавена снимка од свечениот ручек во Белград: Дачиќ пее, а Путин ракоплеска

Руската новинска агенција ТАСС објави видеоснимка од свечениот ручек кој вчера во Белград беше приреден во чест на посетата на...

Истражувања2 дена

(Видео) Турците ем градат кај Стара железничка ем плаќаат казна од 2 милиона денари месечно

Турската компанија „Лимак“, која го гради комплексот со дваесеткатници кај Старата железничка станица, месечно уплаќа по  2 милиони денари во...

Досие