Контакт

Забава

Маргот Роби учи француски јазик додека е во самоизолација

Објавено пред

Австралиската актерка Маргот Роби ќе учи да свири на банџо, а инструктор ќе ѝ биде Маркус Мамфорд, фронтменот на бендот „Мамфорд“.

Маргот, позната по улогата Харли Квин од Suicide Squad („Одред самоубијци“), го купи музичкиот инструмент додека се самоизолира дома среде пандемијата на коронавирусот, а кога своето ново хоби ѝ го откри на актерката Кери Мулиган, таа ѝ ги понуди услугите на сопругот Маркус Мамфорд – фронтмен на британскиот фолк-рок бенд Mumford & Sons – како учител.

Во разговор со Кери за австралиски „Вог“, Маргот рече: „Излегов да си купам банџо! Учам француски и помислив дека сега е право време да земам часови по банџо затоа што отсекогаш сум го сакала тој инструмент“.

Кери одговори: „Јас познавам некој што може да ти дава часови на FaceTime („Фејс тајм“). Тој во моментот многу се досадува и сигурно ќе сака да ти дава часови“.

Додека Маргот (29) се зафати со француски јазик и свирење, Кери, која има две деца со Маркус – Евелин (4) и Вилфред (2), рече дека сака да научи да плете за време на самоизолацијата.

Забава

Џони Деп пишувал со раскрвавен прст за време на расправија со поранешната сопруга

Објавено пред

Холивудската sвезда Џони Деп пишувал на ѕид со крвта од расечениот врв на прстот, повреда што ја добил во текот на долга и насилна конфронтација со поранешната сопруга Амбер Херд, според неговото сведочење во судот во Лондон во четвртокот.

Деп во судницата изјави дека претрпел некој вид нервен слом за време на расправија со Херд, но негира дека физички ја нападнал. Всушност, тој ја обвини дека му го исекла прстот кога фрлала шишиња вотка кон него.

Ваквите наводи излегоа на површина на третиот ден на судскиот процес за клевета против британскиот таблоид „Сан“. Актерот го тужи издавачот на „Сан“ – News Group Newspapers – за статија во која таблоидот го нарекува тепач на сопругата.

Во текот на судскиот процес Деп ги отфрли сите обвиненија дека бил насилен кон својата поранешна сопруга тврдејќи дека тие се дел од измамата што ја смислила Херд како полиса за осигурување.

„Таа изградила неверојатно досие, полиса за осигурување, што ја искористи по нашиот развод“, рече тој

Прикажи повеќе...

Забава

Меган Маркл сака да го спречи таблоидот да ги објави имињата на нејзините пријателки

Објавено пред

Сопругата на принцот Хари, Меган Маркл, побара од судот да му забрани на издавачот на таблоидот „Мејл он сандеј“ да ги објави имињата на пет нејзини пријателки кои би можеле да бидат сведоци во тековниот судски спор.

Меган го тужи британскиот издавач „Асошиетед њуспејпер“ во врска со написите во таблоидот „Мејл он сандеј“ објавени минатата година, во кои се вклучени делови од писмото што таа му го испратила на својот татко Томас Маркл во август 2018 година.

Таблоидот го оправдува објавувањето на писмото тврдејќи дека пет неименувани пријателки на Меган ја изнеле нејзината верзија на настани во интервјуа за американското списание „Пипл“.

Нејзините адвокати велат дека не е точно оти таа ги овластила своите пријателки или се договорила со нив да му кажат на списанието „Пипл“ за писмото, а во четвртокот рекоа дека „Асошиетед њуспејпер“ се заканува дека ќе ги објави нивните имиња.

View this post on Instagram

NEWS! 🎉 Meghan will be making her first publicized speaking engagement since stepping back from the Royal Family next week! 🎤 The Duchess will be a featured speaker at this year’s @girlupcampaign Leadership Summit! The Girl Up organization is a leadership initiative that has worked with 65,000 girls via 3,500 clubs in nearly 120 countries and all 50 United States, working to inspire a generation of young women to be a force for gender equality and social change. 💗 The summit will take place virtually July 13 & 14 and Meghan will be among other special guests including @michelleobama, @jameelajamilofficial, and @priyankachopra. I’ll put the link to register for the summit in my stories – it’s FREE! 💫🙌

A post shared by Meghan Markle (@hrhofsussex) on

„Не им се суди на овие жени, ниту мене. Му се суди на издавачот (таблоид) ’Мејл он сандеј’“, рече Меган во изјавата за Врховниот суд во Лондон.

„Секоја од овие жени е приватно лице, млада мајка и секоја има основно право на приватност“, додаде таа.

Меган и Хари живеат со својот син Арчи во Лос Анџелес по откажувањето од своите кралски должности кон крајот на март, делумно поради интензивното мешање на медиумите во нивните животи.

Во мај судијата отфрли дел од нејзината тужба дека весникот постапил нечесно и предизвикал расправија помеѓу неа и татко ѝ.

Прикажи повеќе...

Забава

Исчезна актерката Наја Ривера, на бродот пронајден само нејзиниот 4-годишен син

Објавено пред

Aктерката Наја Ривера исчезна во езеро во јужна Калифорнија, а нејзиниот 4-годишен син беше пронајден сам на бродот.

Полицијата верува дека 33-годишната ѕвезда од серијата „Гли“ се удавила, а потрагата по нејзиното тело е прекината во текот на ноќта и продолжува в четврток. Нејзиниот мал син Хозе Холис Дорси наводно изјавил во полицијата дека мама скокнала во водата и никогаш не се вратила.

Актерката изнајмила брод за да отиде на езерото Пира во средата околу 1 часот попладне. Четири часа подоцна друг брод го нашол нејзиниот син како спие сам на бродот и веднаш била повикана помош. Нуркачи, хеликоптер и беспилотни летала тргнале во потрага по актерката.

ТМЗ пишува дека на бродот била пронајдена нејзината јакна и дека момчето спиело кога го нашле само на бродот. Хозе сега е безбеден и е однесен кај неговото семејство.

View this post on Instagram

just the two of us

A post shared by Naya Rivera (@nayarivera) on

Во својата последна објава на социјалните мрежи Ривера објави фотографија со својот син и напиша: „Само ние двајца…“

Во 2018 година таа и таткото на момчето, Рајан Дорси, се разведоа и оттогаш момчето живее само со неа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија17 минути

Гласот за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ, порача Оливер Спасовски од Тетовско

Граѓаните се сигурни со концептот Едно општество за сите, гласот за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ и тие се опасност,...

Регион36 минути

(Видео) Солзавец и димни бомби на протестите во Грција

Грчката полиција синоќа употреби солзавец за да ги растера демонстрантите кои се собрале пред Парламентот за да изразат незадоволство од...

Свет1 час

СЗО: Итно е потребно понатамошно истражување за пренoс на коронавирусот преку воздух

Светската здравствена организација (СЗО) објави нови насоки за коронавирусот кои признаваат некои извештаи за пренесување на вирусот преку воздух, но...

Македонија2 часа

Италија забрани влез за граѓани од Македонија и уште 12 земји

Италија ги затвори своите граници за 13 земји, вклучително и за Македонија, сметајќи ги за најризични места за ширење на...

Македонија3 часа

Хоспитализирани се 412 заразени лица во земјата

Во моментов низ болниците во земјава, хоспитализирани се 412 лица кои се позитивни на ковид-19. На Инфективната клиника вкупно се...

Македонија3 часа

Мицкоски: Се обврзуваме на минимална плата од 18.000 денари која ќе расте со просечната

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски синоќа посочи дека до крајот на мандатот на владата на ВМРО-ДПМНЕ минималната плата ќе стигне...

Македонија13 часа

(Интервју) Најчевска: Уставниот суд носи скандалозни одлуки

За скандалозните одлуки на Уставниот суд, довербата во институциите, за максималното почитување на човековите права, заложбите за истополови бракови, декриминализација...

Македонија14 часа

Заев најави укинување на министрите без ресор и отворање агенции и директорати

Ќе градиме уште поотчетна и потранспарентна влада која ќе работи за народот, за унапредување на правата на сите граѓани, порача...

Македонија16 часа

Бојан Јовановски пријави 40 функционери и бизнисмени: „Ќе ме спречат само ако посегнат по мојот живот“

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски преку писмо соопшти дека кривично ќе гони 40-ина функционери и бизнисмени порди злоупотреба на...

Македонија17 часа

Косово бара да се преиспита одлуката за влез во земјава со негативен тест

Косовскиот министер за здравство, Арменд Земај, побара од Македонија да ја преиспита одлуката за задолжителни тестови за влез на косовските...

Македонија18 часа

Турски државјани врзале чаршав и преку прозорец избегале од државен карантин во Скопје

Двајца државјани на Турција синоќа избегале од државен карантин во Скопје, со чаршав кој бил врзан како импровизирано јаже. Од...

Топ18 часа

Скопјанец ја нападнал со секира својата сопруга додека спиела, а потоа бил пронајден мртов

Шеесет и едногодишен маж од Скопско утрово со секира ја нападнал својата сопруга додека таа спиела во семејниот дом во...

Македонија19 часа

168 новозаразени и тројца починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.470 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на...

Свет20 часа

Директорот на СЗО предупредува: Се забрзува ширењето на вирусот

Пандемијата на коронавирусот сè уште забрзува, а повеќето земји и натаму не успеваат да ја стават под контрола, предупреди директорот...

Регион20 часа

Србија воведува нови рестрикции поради коронавирусот, најстрого ќе биде во Белград

Во Србија, која веќе два дена е потресена од големи немири, донесени се нови мерки за превенција од коронавирусот. Како...

Регион22 часа

Без гушкање и бакнување, дозволен е само бакнеж на младенците – Хрватска воведува нови правила за свадби

Директорот на хрватскиот Институт за јавно здравје, Крунослав Чапак, истакна дека свадбите нема да бидат забранети и откри кои ќе...

Свет23 часа

(Видео) „Победата дојде“ – во болницата во Бергамо нема пациенти со Ковид-19 во одделот за интензивна нега

Во болницата „Папата Јован“ во Бергамо, Италија, нема повеќе пациенти со коронавирус на одделот за интензивна нега, и тоа 137...

Регион24 часа

(Видео) Полицијата нападнала две новинарки на протестот во Белград

Две новинарки на порталот „Нова.рс“ вчера биле нападнати од страна на полицијата на протестот во Белград. Порталот објави дека новинарката...

Топ24 часа

Комбе со 50 мигранти се превртело на патот Валандово – Струмица, возачот побегнал

Во вечерните часови на 8 јули на регионалниот пат Валандово – Струмица, пред крстосницата за село Раборци, се превртело комбе...

Македонија1 ден

Глоба за угостителски објект, на иста маса седеле четири лица што не биле од исто семејство

Обвинителството предложи глоби за угостителски објект во Скопје и за управителот на правното лице поради непочитување на мерките за заштита...

Досие