Контакт

Забава

Марк Волберг барал помош од државата за да ги исплати работниците

Објавено пред

Актерот Марк Волберг, за кој се вели дека има 270 милиони американски долари на својата банкарска сметка, е критикуван затоа што барал финансиска помош од државата за да ги исплати работниците.

Холивудскиот актер и неговите браќа водат ресторан во Лондон, кој мораше да се затвори поради пандемијата на коронавирусот. Поради тоа, тој мораше да ги испрати работниците на присилно отсуство.

За да исплати 30 работници, Волберг побарал финансиска помош од државата, но британската јавност негодуваше поради тоа.

„Одлуката на Марк самиот да не ги исплати вработените предизвика чудење, особено кога се има предвид колку пари има. Персоналот се прашуваше дали тој ќе помогне во исплатата на нивните плати, но тоа не се случи“, изјави пријател на Волберг за „Сан“.

Истиот соговорник наведува дека Волберг наводно планирал да отвори уште 10 ресторани во Велика Британија, но дека се откажал од тоа поради пандемијата на коронавирусот.

Hitech

Конференција со над 150 светски лидери од 60 земји

Објавено пред

Во четврток ќе се одржи Women in Tech светска 24/7 конференција со над 150 светски лидери од 60 земји.

Секој заинтересиран во технологија ќе може да ја проследи конференцијата на следниот линк: https://www.facebook.com/events/251476715959825/.

Прикажи повеќе...

Забава

Тони Брекстон облече бикини за домашно селфи

Објавено пред

Тони Брекстон ја покажа својата прекрасна фигура на 52 години во бикини, откако одбра социјална дистанца наместо да оди на плажа.

Една од најголемите аренби ѕвезди од 90-тите во неделата сподели фотографија од себеси во бикини за нејзините 3,3 милиони следачи на Инстаграм.

52-годишната аренби легенда, позната по култната Un-break My Heart, направи селфи во огледало. Таа им пркоси на годините со својата младешки изглед и атлетска фигура. Се чини дека се чувствува убаво и изгледа убаво, без притоа да вложи поголем напор.

Иако изгледа подготвена за на плажа, Тони се реши за безбедната и одговорна опција придржувајќи се кон препораките за социјално дистанцирање за да се спречи ширењето на коронавирусот.

Под фотографијата напиша „Плажите се отворени и јас сум подготвена … но премногу сум исплашена да одам. Сè уште има КОВИД-19. Останете безбедни!“

Тони реши „да игра на сигурно“ во време кога илјадници луѓе се чекираа на социјалните мрежи како слават на плажите и езерата низ целата земја, дури и откако „Њујорк тајмс“ го привлече вниманието со објавување на некои од имињата на приближно 100.000 Американци кои починаа од Ковид-19.

На почетокот на овој месец, Тони се појави со новиот сингл Do It, со текст што ги повикува слушателите да прекинат безплодна врска.

Објавувањето се совпадна со најавата за нејзиното преселување во дискографската куќа „Ајланд рекордс“, за која снимаат многу современи sвезди, меѓу кои Ариана Гранде, Џастин Бибер и Дрејк, и  класични музичари како Елтон Џон, Боб Марли и „Квин“.

Прикажи повеќе...

Забава

Поддршка за медицинската сестра којашто се појави на работа само со бикини под заштитното одело

Објавено пред

Медицинската сестра Надежда Жукова се фотографираше во ковид-болницата во Тула, Русија, само во бикини под заштитното одело и со тоа стана популарна низ целиот свет.

Таа доби поддршка од жителите на рускиот град Самара, кои се сликаа само во долна облека под заштитните одела и ги споделија фотографиите на социјалните мрежи.

Како што велат, тие сакаа да ја поддржат Надежда, но и да испробаат сами како е да се работи во заштитно одело.

Против Надежда била отворена дисциплинска постапка кога нејзината фотографија се појавила на Интернет, но таа, сепак, нема да биде казнета, затоа што добила поддршка од многумина.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет7 минути

(Видео) Додека претседателот на Бразил јадеше хот-дог на улица минувачите извикуваа „убиец“

Минувачите во Бразил извикуваа „убиец“ и „ѓубре“ кон бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, кој во саботата опкружен со телохранители излезе на...

Европа35 минути

Виена: За првпат во Европа извршена трансплантација на белите дробови на заразен со коронавирус

На Медицинскиот универзитет во Виена деновиве била извршена Итна и екстремно комплицирана трансплантација на белите дробови кај 45-годишна пациентка кој...

Свет1 час

Боливиски министер во притвор – купил респиратори за трипати повисока цена од реалната

Боливискиот министер за здравство Марсел Навахас е задржан во тримесечен притвор поради обвинувањата дека купил респиратори за трипати повисока цела...

Свет2 часа

Во Вухан 6,5 милиони луѓе тестирани за десет дена

Во изминатите десетина дена, 6,5 милиони луѓе се тестирани за присуство на коронавирусот во Вухан, а целта е да се...

Европа2 часа

Психијатарот поради невозвратена љубов ги труел своите колеги со торта

Млад доктор со српско потекло им донел торта на колегите во психијатриска болница во австриски затвор, во која ставил разни...

Македонија5 часа

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна...

Македонија7 часа

Потврден 21 нов случај на коронавирус, нема починати пациенти

Во изминатите 24 часа потврден е 21 нов случај на коронавирус, а Министерството за здравство соопшти дека не се регистрирани починати...

Свет7 часа

Психијатар со српско потекло со торта отрул колеги во Австрија

Психијатар вработен во затвор со српско потекло е уапсен недалеку од Виена под сомнение дека на колегите им дал торта...

Регион8 часа

Албанија од 1 јуни ги отвора границите и плажите

Албанскиот премиер, Еди Рама, рече дека на хотелите во таа земја ќе им биде дозволено да ги отворат своите плажи...

Македонија9 часа

Претседателот на Стопанската комора за енергетика: Измамници нечесни, вирусот не е смртоносен

Претседателот на Стопанската комора за енергетика на Македонија, Ѓорѓи Манасков, тврди дека коронавирусот не е смртоносен и дека е обичен...

Македонија9 часа

Филипче: Коронавирусот ниту е мртов ниту е заминат

Фотографиите и прилозите од вчерашното празнување во верските храмови и пред нив се повторно загрижувачки. И покрај апелите на здравствените...

Економија10 часа

Најбогатите луѓе во светот го зголемија богатството за 255 милијарди долари за два месеца

Вкупното богатство на 25-те најбогати луѓе во светот се зголеми за 255 милијарди американски долари за два месеци, пишува „Форбс“....

Регион10 часа

Храповиќ: Црна Гора е прва „корона фри“ држава во Европа

Црногорскиот министер за здравство, Кенан Храповиќ, соопшти дека Црна Гора последна во Европа го регистрира првиот случај на Ковид-19 и...

Свет22 часа

САД ѝ се заканија на Кина поради ситуацијата во Хонгконг

Aмериканскиот советник за национална безбедност Роберт О’Брајан се закани дека Вашингтон ќе воведе санкции за Кина и Хонгконг доколку Пекинг...

Европа1 ден

Австрискиот претседател го прекршил полицискиот час, полицијата го нашла во ресторан по полноќ

Австрискиот претседател, Александер Ван дер Белен, се извини денеска откако полицијата во друштво на неговата сопруга Дорис Шмидауер, по полноќ...

Европа1 ден

На миса во Франкфурт се заразиле 107 лица

Најмалку 107 лица се заразиле со коронавирус на миса на Баптистичката црква во Франкфурт, објави денеска локалниот министер за здравство....

Свет1 ден

„Њујорк Тајмс“ на насловната страница ги објави имињата на починатите од Ковид-19

Весникот Њујорк Тајмс на насловната страница ги објави имињата на починатите од Ковид-19. Вообичаени текстови, фотографии и цртежи се заменети...

Македонија1 ден

Нови 37 случаи на коронавирус во земјава, нема починати

Во последните 24 часа направени се 508 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на коронавирус и тоа: – Скопје...

Спорт1 ден

Мечот Ливерпул-Атлетико е „одговорен“ за 41 починат од коронавирусот

Анализата на податоците на Британската здравствена служба (НХС) открива дека мечот од осминафиналето од Лигата на шампионите на Ливерпул против...

Свет1 ден

Десетдневна жалост поради жртвите на коронавирусот во Шпанија

Шпанскиот премиер Педро Санчез изјави дека во јули ќе се отворат граници за странските туристи и најави дека ќе се...

Досие