Контакт

Забава

Мајкл Шин ја повикa Велика Британија да ги користи хотелите како засолништа додека трае изолацијата поради Ковид-19

Објавено пред

Холивудскиот актер и активист Мајкл Шин ја повика британската влада да ги претвори празните хотели во засолништа за лица што бегаат од насилство дома додека трае карантинот против ширење на коронавирусот и предупреди дека ќе има драматично зголемување на семејното насилство.

Велшкиот актер, познат по своите улоги во фантастичната сага „Самрак“, како и во „Никсон и Фрост“ – филм номиниран за „Оскар“, во кој Шин го игра новинарот Дејвид Фрост – рече дека засолништата во Велика Британија се веќе преполни во шестиот ден од изолацијата, во која е ставена земјата.

„Во овие тешки времиња има тенденција на драматичен раст на случаите на семејно насилство“, вели Шин во видеото на „Твитер“, а ја повикува владата да обезбеди клучно финансирање за да може службите да одговорат на зголемениот притисок“.

„Според евиденцијата од други земји во периодот на изолација, пријавените случаи на насилнички постапки и семејно насилство се зголемиле 30, 40, па дури и до 50 проценти во некои случаи“, вели Шин.

Британија минатата недела им се придружи на Италија, Шпанија, Франција и други земји, кои им наредија на граѓаните да останат дома за да го спречат ширењето на вирусот Ковид-19, кој уби повеќе од 30.000 луѓе во светот.

 

Забава

„Ворнер брос“ му понуди 50 милиони долари на Хоакин Феникс за две продолженија на „Џокер“

Објавено пред

Хоакин Феникс, кој оваа година освои „Оскар“ за најдобра машка улога за филмот „Џокер“, би можел да добие огромен чек од 50 милиони долари за да ја репризира својата улога во две продолженија на оригиналниот филм.

Актерот, кој освои голем број награди за портретот на негативецот од стриповите, е во преговори за негово враќање.

„Џокер“ прилично ја подели публиката на самиот почеток, но останува фактот дека таа публика беше огромна. Имајќи предвид дека филмот заработи над 1 милијарда долари од продадени билети на киноблагајните, не е изненадување намерата на продуцентската куќа „Ворнер брос“ да го прошират проектот и за таа цел му понудија на Феникс 50 милиони долари за уште два филма.

Двата проекта ќе бидат продолжение на филмот од 2019 година, кој набргу ќе стане култен, и воедно ќе му дадат шанса на Феникс да ја репризира својата оскаровска улога на Артур Флек, супернегативецот Џокер, најголемиот непријател на Бетмен, пишува британски „Мирор“ и додава дека студиото е подготвено да му даде многу пари на Феникс за да го обезбеди неговиот потпис.

Прикажи повеќе...

Забава

Tом Харди е новиот Џејмс Бонд, тврдат медиумите

Објавено пред

Том Харди, наводно, е избран како следен Џејмс Бонд кој ќе го замени Даниел Крејг по „Не е време за умирање“, објави весникот „Дејли експрес“ повикувајќи се на извор близок до продукцијата.

Тој во последните неколку години беше еден од главните фаворити во обложувалниците. А сега, британскиот таблоид цитира извор дека Том Харди ќе биде новиот 007, замена за Крејг, кој реши да се откаже од оваа улога. Сепак, ова не е официјална потврда и затоа таквото тврдење треба да се земе со мала резерва.

И други таблоиди тврдат дека уште во јуни се знаело дека Харди ќе ја добие улогата на славниот британски агент по успешната аудиција.

„Не е време за умирање“ првично требаше да почне да се прикажува во април, но, како и многу други високобуџетни филмови, премиерата беше одложена поради светската здравствена криза. Според последната најава, филмот ќе почне да се прикажува во киносалите во ноември, односно премиерата во Велика Британија е презакажана за 12 ноември, а онаа ширум светот за 25 ноември.

 

Прикажи повеќе...

Забава

Принцот Вилијам ќе се појави на „ТЕД-разговори“ за да дискутира за климатските промени

Објавено пред

Британскиот принц Вилијам ќе се приклучи на виртуелен панел составен од страствени активисти за животна средина, како Ал Гор, Џејден Смит, Крис Хемсворт, Марк Руфало, Јеми Аладе и Дон Чидл, каде ќе дискутираат за тоа како светот може да се справи со климатските промени и како да се обезбеди поздрава иднина на планетата.

Настанот, наречен Одбројување“ (Countdown), ќе биде прва бесплатна „ТЕД токс“ конференција, а ќе се одржи на 10 октомври.

Покрај горенаведените говорници, на настанот ќе се појават научници, активисти, претприемачи, урбанисти, земјоделци, извршни директори, инвеститори, уметници, владини службеници и многу други. Целта на панел-дискусијата е да се презентираат најефикасни идеи засновани на докази за да се помогне во борбата против климатските промени.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 минути

Од Германија екстрадиран Јетон Љужа, осомничен за убиството на Саздо

Третоосомничениот Јетон Љужа во случајот за убиството на Никола Саздовски-Саздо, денеска бил екстрадиран од Германија, соопшти МВР. „Денеска од Германија...

Европа2 часа

Две волонтерки претрпеле невролошки проблеми по примањето на оксфордската вакцина

Две лица се разболеле за време на испитувањето на вакцината против коронавирусот на компанијата „Астра Зенека“ во Велика Британија, откриваат...

Економија2 часа

Сојузот на стопански комори предложи 25 мерки за економски спас

Сојузот на стопански комори на Македонија, минатата недела достави 25 мерки за економски спас, кои очекува Владата, да ги усвои...

Македонија2 часа

Приведено лицето што нападна лекар на Токсикологија, Филипче го осуди инцидентот

Приведено е лицето кое вчера го нападна дежурниот лекар на Клиниката за токсикологија, бидејќи го препратил неговото малолетно дете на...

Свет3 часа

Гутереш: Ширете го мирот за да се борите против коронавирусот

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш во своето годишно обраќање во Генералното собрание на светската организација истакна дека повторно ќе...

Свет4 часа

Се урна зграда во Мумбај, загинаа најмалку осум луѓе

Најмалку осум луѓе загинаа во Индија, во уривање на станбена зграда, што се случило рано утрово, пренесуваат локалните медиуми. Според...

Македонија4 часа

Денеска ќе се одлучува дали ќе има дневен престој во училиштата

Комисијата за заразни болести денеска на состанок ќе расправа за воведување целодневен престој во училиштата. Директорот на Здравствен дом Скопје,...

Свет17 часа

САД постигнаа нов рекорд со повеќе од еден милион тестови дневно

САД поставија нов рекорд со повеќе од милион тестови за коронавирус за еден ден, но експертите велат дека им требаат...

Македонија18 часа

Четири лица починаа од коронавирус, потврдени се 178 нови случаи

Во последните 24 часа од коронавирус во Македонија починаа четири лица, а потврдени се 178 нови случаи од 1.368 тестови,...

Македонија21 час

Родилка и нејзиното бебе починаа на Клиниката за гинекологија, внатрешна контрола го испитува случајот

Родилката која заедно со нејзиното бебе вчера попладне починаа на Клиниката за гинекологија не знаела во која недела е од...

Регион23 часа

(Видео) Пронајдена трета жртва по ураганот во Грција, маж загинал кога врз него паднал покрив

Ураганот Јанош, кој ја погоди Грција, ја однесе и третата жртва во Тесалија во централниот дел на земјата, објавија денеска...

Македонија1 ден

Холштајн: Во интерес на Бугарија е да не го блокира проширувањето на ЕУ во овој регион

Билатералните проблеми не треба да бидат дел од преговарачката рамка за проширување на ЕУ, изјави германската амбасадорка во земјава, Анке...

Македонија1 ден

Пендаровски до Вартоломеј: Нашите православни христијани да бидат еднакви со другите во светот

Претседателот Стево Пендаровски, по повод почетокот на Новата црковна година, упати писмо до Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов...

Македонија1 ден

Комисијата одлучува за целодневна настава

Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста за воведување целодневна настава во основните училишта од 1 октомври....

Култура1 ден

Лауреатот на Златна камера 300, Камински со порака на „Браќа Манаки“: Едвај чекам да се видиме во Македонија

На синоќешниот настан за одбележување на 41. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, кој се одржа во...

Економија1 ден

СДСМ: Владата помага со 550 милиони евра, следува четвртиот пакет антикризни мерки

Владата им помага на граѓаните и стопанството со 550 милиони евра, следува четвртиот пакет антикризни мерки, велат од СДСМ преку...

Свет2 дена

Пакет со отров испратен до Доналд Трамп

Пакетот, кој содржи отровен рицин, е испратен до претседателот Доналд Трамп, пренесува „Си-ен-ен“.Двајца полицајци го пријавиле случајот. Извршени се два...

Свет2 дена

Борис Џонсон: Доаѓа вториот бран на епидемијата

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека вториот бран на епидемија на коронавирус пристигнува во Велика Британија. Говорејќи во центарот за...

Култура2 дена

„Браќа Манаки“ во Битола – годинава без црвен тепих, но традицијата продолжува

Претседателот Стево Пендаровски вечерва, во Пациото на НУ Завод и музеј Битола, присуствуваше и се обрати на 41. Издание на...

Свет2 дена

Хаос во Лондон поради рестриктивните мерки: судири меѓу полицијата и демонстрантите

Полицијата во Лондон се судри со демонстрантите против рестриктивните мерки насочени кон спречување на ширењето на коронавирусот. Повеќе од 1.000...

Досие