Контакт

Забава

„Мајкрософт“ ги складира податоците под морето

Објавено пред

Проектот „Натик“ е дел од експерименталната програма на „Мајкрософт“ со која испитува дали таквите центри за податоци може да ја зголемат работната ефикасност и да ги намалат трошоците во однос на вообичаената инфраструктура.

„Мајкрософт“ се досети како на најдобар начин да ја заштити технологијата за складирање, и тоа ни помалку ни повеќе, туку во – море. Проектот е наречен „Натик“, а заживеа пред неколку години. Нивната цел е да се испита дали ова решение е подобро отколку складирање на 27.600 терабајти на податоци на копно.

Центрите лоцирани на дното на океанот може да се напојуваат со мали електрани што ги користат морските струи, а трошоците за изолација и отстранување на топлината ќе бидат сведени на минимум. Компјутерите на дното на океанот лесно ќе ги лади водата што ги опкружува со прилично конзистентни температури.

Се разбира, ова има и други предности над стандардната инфраструктура, особено во крајбрежните места. Благодарение на блиските центри за податоци во водата, овие места би можеле да уживаат во мирен пристап со многу брз одѕив.
Целиот погон е напојуван од голем подводен кабел и ако се покаже добро, ова решение набргу би можело да се примени и во други центри за складирање. Со истиот кабел резервоарот е поврзан и на интернет.

Ако се прашувате како изгледа целата работа, „Мајкрософт“ штотуку ја инсталира камерата покрај големиот резервоар во близина на брегот на Шкотска, пишува „Винг“.

Забава

Познатата актерка ѝ забранила на ќерка си да гледа цртани филмови со принцези

Објавено пред

Британската актерка, Кира Најтли ѝ забранила на нејзината ќерка да гледа цртани филмови со принцези.

Таа призна дека причината за тоа лежи во нејзините сфаќања дека овие приказни ќе ја направат нејзината ќерка зависна од мажи.

„Пепелашка кај нас е забранета. Таа е девојка која чека да ја спаси некој богат маж. Немој, спаси се самата. Малата сирена исто така. Тоа ме лути бидејќи го обожавам тој цртан, песните се прејрасни, но едноставно не можам да го поддржам тоа што се одрекува од својот глас поради маж“, вели Кира.

Прикажи повеќе...

Забава

Модната недела во Токио со најоткачена улична мода во историјата

Објавено пред

Сите модни недели предизвикуваат голема возбуда, но една од нив особено се издвојува – онаа на која ѝ се радуваат најкреативните и најоригиналните, поинаква од сите други – Модната недела во Токио. Заборавете за минимализмот и елеганцијата што сте ги виделе во Њујорк, Париз, Лондон, Милан… и уживајте во слободата! Барем кога станува збор за модата.

 

 

Мешавина од разни отпечатоци, пренагласена шминка за очи, коса во неонски нијанси, маски, мажи во фустани, дури и во традиционална облека што вклучува дрвени сандали…

Така накусо изгледаат сцените од улиците на Јапонија додека трае овој престижен моден настан, кој навистина е празник за вистинските љубители на модата и за оние што по секоја цена сакаат само едно – да бидат поинакви.

Прикажи повеќе...

Забава

Манекенката се омажи во тајност, фотографиите од свадбата ги изненадија сите

Објавено пред

Манекенката Карли Клос, која до неодамна беше еден од „ангелите“ на „Викторијас сикрет“, се омажи во тајност, со нејзиниот свршеник Џошуа Кушнер. Таа објави фотографии на социјалните мрежи, а претходно никогаш во јавност не откри кога ќе прави свадба.

Карли носела фустан од „Диор“, а свадбата се одржала во Њујорк.

Манекенката во јули годинава ја објави свршувачката, а покрај нивните заеднички фотографии тогаш напиша: „Не можам со зборови да опишам колку те сакам. Џош, ти си ми најдобриот пријател и мојата сродна душа. Едвај ја чекам нашата заедничка вечност. Милион пати ‘да’“.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 часа

Лондон, Париз и Берлин: Ријад да ги докаже тврдењата за смртта на Кашоги

Саудиска Арабија мора да приложи докази за нејзиното објаснување, во врска со убиството на новинарот Џамал Кашоги, порачаа Велика Британија,...

Македонија6 часа

Исклучената од ВМРО-ДПМНЕ, Исмајлоска-Старова: Не се каам што гласав за уставни измени

Експратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлоска-Старова, за „Макфакс“ вели дека не се кае што гласала за отпочнување на процесот за уставни...

Македонија8 часа

(Видео) Заев: Верувам дека заеднички изготвените амандмани ќе нѐ обединат во иднина

Премиерот Зоран Заев денеска од Валандово изрази уверување дека во рамките на 15-те дена за изготвување на нацрт-амандамните ќе се...

Регион8 часа

Додека Договорот од Преспа не дојде во нашиот Парламент ние остануваме во Владата, порача Каменос

Грчкиот министер за одбрана и коалицискиот партнер на Алексис Ципрас, Панос Каменос, лидерот на Независни Грци, денеска од Солун, каде...

Македонија11 час

(Видео) Шекеринска: Македонија со оваа одлука станува фактор на стабилност во регионот

Пратениците презедоа одговорност и испишаа нова шанса во историјата на Македонија, сакам да им честитам на сите за заедничкиот напредок...

Македонија12 часа

Русија останува на својот став, ве признавме под името Република Македонија

Русија ја призна Република Македонија под нејзиното уставно име пред повеќе од 26 години и својот став не го менува,...

Свет12 часа

(Видео) САД бара повеќе информации од Ријад, но не сака да биде запрена продажбата на оружје

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека не е задоволен од саудиските власти за смртта на новинарот Џемал Кашоги, но...

Македонија14 часа

Бавна правда: 650 судења се одложени за 1,5 година поради отсуство на обвинител

За една и пол година (2017 до јуни 2018 година) во скопскиот кривичен суд биле одложени 672 судења, од кои...

Македонија14 часа

Звиздиќ со честитка до Заев: Сакам вашата одлука да ја зајакне европската перспектива на целиот Западен Балкан

Претседавачот на Советот на министри на Босна и Херцеговина, Денис Звиздиќ испрати честитка до македонскиот премиер Зоран Заев за изгласувањето...

Македонија1 ден

Стејт департмент: Ова е историска шанса за Македонија и регионот

Стејт департментот ја поздрави одлуката на Собранието, со која Македонија треба да ги започне уставните измени и имплементација на Спогодбата...

Македонија1 ден

Кривична пријава за говор на омраза и загрозување на сигурноста на пратеници во Собранието

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи до Основно јавно обвинителство Скопје поднесе известување за...

Македонија1 ден

„Катимерини“: Наскоро нов конфликт во грчката Влада поради Македонија

Само три дена по оставката на министерот за надворешни работи Никос Коѕијас и предупредувањето на премиерот, Алексис Ципрас дека нема...

Македонија1 ден

(Видео) Ципрас: Гласањето во Собранието отвора пат за договор меѓу Грција и Македонија

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави дека усвојувањето на предлогот за уставни измени од страна на македонскиот Парламент отвора пат за...

Македонија1 ден

Коѕијас: Среќен сум за одлуката на Скопје, тврдењата за тајни фондови се одвратни

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, кој пред неколку дена поднесе оставка од функцијата изјави дека е среќен поради...

Македонија2 дена

Нимиц со порака до политичките лидери: Работете заедно за финализирање на договорот

Метју Нимиц, македонско-грчкиот посредник во спорот за името ја поздрави одлуката на парламентот да продолжи со промена на Уставот кон...

Македонија2 дена

Тачи: Македонија направи голем чекор кон зајакнување на мирот во регионот

Македонија е чекор поблиску до ЕУ и НАТО, откако беа обезбедени потребните гласови за измена на Уставот, отворајќи го патот...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ: Достоинството на Македонија беше ставено на тезга како пиперки и домати

Тоа што се случи вчера вечер во Собранието беше срам каков што светот не видел, оценува ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение. Опозицијата...

Македонија2 дена

Димитров на „Фејсбук“: Далеку сме од тоа каде сакаме да бидеме, ама го знаеме патот

Далеку сме од тоа каде сакаме да бидеме. Ама го знаеме патот, напиша министерот за надворешни работи, Никола Димитров на...

Македонија2 дена

Столтенберг на „Твитер“: Лидерите да ги завршат процедурите за Македонија да влезе во НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, преку социјалната мрежа „Твитер“ го поздрави изгласувањето на одлуката за пристапување кон уставните измени...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски ги исклучи од партијата пратениците од ВМРО-ДПМНЕ што гласаа за уставните измени

ВМРО-ДПМНЕ ги исклучи пратениците од своите редови што вечерва гласаа за уставните измени – Елизабета Канческа-Милевска, Емилија Александрова, Нола Исмајловска,...

Досие