Контакт

Забава

Меган и Хари враќаат подароци добиени на свадбата во вредност од шест милиони евра

Објавено пред

Иако нагласиja дека не сакаат подароци за свадбата, војводата и војвотката од Сасек добиле многу, па како што велат, сега сакаат да ги вратат.

Принцот Хари и Меган Маркл, сакаат да вратат подароци во вредност од речиси шест милиони евра, бидејќи, како што велат, не можат да прифатат подароци од луѓе што не ги познаваат лично. Тие, исто така, сакаат да ги избегнат компаниите кои ја икористиле нивната свадба за рекламирање и комерцијални профити.

„Ги одбија сите подароци од поединци во Велика Британија кои лично не ги познаваат членовите на кралското семејство. Секогаш постои загриженост за исправноста на таквите подароци и мотивите на донаторот“, изјави извор близок до кралското семејство.

Пред свадбата, двојката побара донации во добротворни организации наместо подароци.

Пар на коали именувани Меган и Хари, од австралискиот регион на Нов Јужен Велс се наоѓаат меѓу официјалните свадбени подароци кои принцот Хари и неговата сопруга би можеле да ги задржат, а ќе бидат сместени во зоолошката градина Таронга во Сиднеј.

Инаку, војводата и војвотката од Сасекс, цвеќињата од свадбата ги подариле за болниците ширум Велика Британија.

Свадбениот букет кој Меган го носеше завршил на гробишта, а традицијата врз онсова на која по кралската свадба цвеќиња се испраќаат на Вестминстерските гробишта, поточно на гробот на непознатиот борец, ја вовела кралицата Елизабета по нејзината свадба во 1923 година со кралот Џорџ Шести, во спомен на нејзиниот брат Фергус кој починал во 1915 година во Првата светска војна.

Принцот Хари и Меган Маркл се венчаа на 19 април во капелата Сент Џорџ во Виндзор.

Забава

Алиша Викандер има строго правило во врска со снимање секс-сцени

Објавено пред

Алиша Викандер во интервју за Harper’s Bazaar UK отворено зборува за снимањето на сцени во кои има секс и е категорична дека таквите сцени никогаш не треба да бидат ништо друго освен „технички“.

Оскаровката тврди дека таа инсистира ваквите сцени да се снимаат во еден кадар, без повторувања.

Според Cosmopolitan, на долгиот список работи што веројатно се прилично непријатни е да бидете актер и да снимате секс-сцени во просторија полна со странци. „Се чини дека второво е на врвот на списокот. Но, не би требало. Снимањето на секс сцена треба да биде како снимање на било која друга сцена: професионално, технички и, пред сè, безбедно.“

Во интервју за британскиот магазин Harper’s Bazaar, Алиша Викандер одговараше на прашања поврзани со нејзиниот нов филм Earthquake Bird во кој има сцена со „интензивен“ секс, како што вели авторот на текстот во магазинот.

За време на интервјуто, актерката добитник на Оскар истакна дека е важно интимните сцени да бидат чисто технички. И, очигледно, таа инсистира ваквите сцени да се снимаат во еден кадар, без повторување, и така сите, целиот екипаж  ќе бидат ефикасни.

„Мојата прва секс сцена беша кога имав 20 години и тоа секогаш беше технички, како што треба да биде“, рече таа, додавајќи дека не треба да има повторувања на кадрите.

 

Прикажи повеќе...

Забава

Има девет години и до крај на 2019. ќе дипломира, па потоа запишува докторат

Објавено пред

Вундеркинд од Белгија на 9-годишна возраст студира електротехника и планира да дипломира на Универзитетот за технологија во Ајндховен до декември, на студиите кои ги започна минатата година. Потоа, Лорен Симонс планира да продолжи со докторски студии по електротехника, а истовремено ќе студира медицина, изјави неговиот татко Александер за Си-ен-ен. Талентот на момчето за прв пат го забележале неговите баба и дедо, а родителите сметале дека претеруваат, но наскоро и наставниците се согласиле.

Тие го тестирале темелно во потрагата по границите на неговиот талент и им кажале на родителите дека е како сунѓер кој брзо апсорбира неверојатна количина на информации.

Лорен потекнува од докторско семејство, но сè уште нема објаснување зошто е толку надарен. Универзитетот му дозволи да ги заврши студиите порано од другите студенти.

Сјоер Хулшоф од универзитетот вели дека Лорен е едноставно извонреден.

„Лорен е најбрзиот студент што сме го имале. Не само што е хиперинтелигентен, тој е исто така многу сочувствителен“.

Неговиот напредок, се разбира, не остана незабележан, па веќе го бараат престижни универзитети ширум светот, но семејството на Лорен допрва треба да каже кои понуди ги имаат предвид за неговиот докторат.

Неговите родители внимаваат покрај учењето Лорен да има време и за игра.

„Не сакаме тој да стане многу сериозен, па прави што сака“, вели неговиот татко, додавајќи дека мора да се постигне рамнотежа меѓу детството и талентот.

Лорен веќе знае што сака да направи во животот: развој на вештачки органи.

Прикажи повеќе...

Забава

Кајли Џенер ја промовира нејзината обновена линија за нега на кожа

Објавено пред

Кајли Џенер објави дека нејзината блокбастер Kylie Skin линија е обновена и е подготвена за освојување на пазарот.

22-годишната девојка од насловната на Форбс ја сподели веста на Инстаграм во средата навечер со жешка фотографија.

На фотографијата, Џенер се потпира на едната рака а на себе има светло розово марама, целосно намокрена.

Таа во раката држи еден од нејзините производи од линијата „Кајли скин“ додека позира за „Кајли козметика“ со розов кармин и молив за очи.

„Новата линија доби многу љубов. Сакам да ви се заблагодарам од дното на моето срце! Многу сум среќна што ги видов сите рецензии. Уживајте! ” напиша таа над сликата на својот Инстгарам.

Колекцијата беше огромен хит за оние помлади од 30 години, а звездата на реалити шоуто Keeping Up With The Kardashians сега повторно зема замав.

Ова доаѓа откако Џенер сподели фотографија во прекрасен црвен фустан за рекламирање на нејзината нова козметичка линија со теми од одмор.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија26 минути

(Видео) Одложено првото рочиште за убиството на Пино, обвинетата се појави во судница

Во кривичниот суд утрово беше одложено судењето за убиениот Пино Секондо, поради тоа што адвокатот на обвинетата Ангела Ѓорѓиевска побара време...

Свет45 минути

Австралиска авиокомпанија постави нов рекорд за најдолг комерцијален лет

Австралиската компанија „Кантас“ го урна светскиот рекорд за најдолг непрекинат комерцијален лет во историјата. Растојанието од Лондон до Сиднеј (17.800...

Регион1 час

Поради говор на омраза исклучени осум членови на ХДЗ во Хрватска

Судот на честа за Градскиот комитет на Загреб ХДЗ синоќа донесе одлука да исклучи од партијата осум членови поради говор...

Свет2 часа

Иранскиот врховен водач помилува 3.500 затвореници

Иранскиот врховен водач, ајатолахот Али Хамнеи, помилува илјадници затвореници вклучувајќи 32 активисти и други обвинети за загрозување на безбедноста. Веб-страницата...

Свет3 часа

(Видео) Крвав напад во САД: Убиени двајца ученици, 16-годишниот напаѓач си пукал во главата

Двајца ученици загинаа во нападот што се случи вчера во средното училиште „Саугус“ во калифорнискиот град Санта Кларита.Напаѓачот е 16-годишен...

Македонија15 часа

Заев: Мицотакис ќе се бори да добиеме датум за преговори

Премиерот Зоран Заев во рамките на Самитот во Солун попладнево се сретна со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис. По средбата, Заев...

Македонија16 часа

(Видео) Мицкоски до наставниците: Заев не ви додава, туку ви одзема од платите кои чесно ги заработувате

„Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја...

Култура16 часа

Дорфулија од „Медена земја“ меѓу десетте најатрактивни европски локации за филм

Дорфулија од „Медена земја“ се најде меѓу десетте најатрактивни европски локации за филм. Изборот за најдобра локација сè уште трае...

Економија17 часа

Собранието изгласа минималната плата да биде 14.500 денари

Со 59 гласови ЗА, пратениците попладнево ги изгласаа измените во Законот за минимална плата, со што дадоа зелено светло таа...

Регион18 часа

Хан: Вучиќ ми кажа дека е демотивиран по блокадата на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Европскиот комесар за проширување во заминување, Јоханес Хан, вели дека српскиот претседател Александар Вучиќ му кажал дека по блокирањето на...

Македонија20 часа

Обвинителството: Случајот со катната гаража на „Никофон“ е во предистражна постапка

Случајот за кривичната пријава во врска со катната гаража, што „Никофон“ треба да ја гради кај „Аутомакедонија“, сè уште е...

Свет22 часа

Од Лондон до Сиднеј за 19 часа: се реализира најдолгиот лет во историјата

Водечката австралиска авиокомпанија „Кантас“ по еден месец од рекордно долгиот лет меѓу Њујорк и Сиднеј, планира пробен 19-часовен непрекинат лет...

Македонија24 часа

Нападнати двајца новинари во близина на угостителски објект во Скопје

Двајца новинари синоќа биле физички нападнати од страна на неколку 20-годишни лица. Од МВР информираа дека нападот се случил на...

Македонија24 часа

Сведочење на полицаец: Проверив 78 луѓе од Избирачкиот список, ниту еден не беше на пријавената адреса

Полицаецот Агрон Кранлиевски од Ресен во предметот „Титаник“ на СЈО сведочеше дека во 2012 година правел проверки на живеалишта на...

Македонија1 ден

Контрола на автобуси и комбиња во Тетово – 14 возеле патници со неисправни сопирачки, 8 без технички преглед

Вчера, во Тетово, била спроведена акциска контрола за техничка исправност на возилата што вршат јавен превоз на патници, најмногу автобуси...

Македонија1 ден

Заев заедно со Мицотакис и Борисов учествува на самит во Солун

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска учествува на годинашниот самит во Солун, кој е под покровителство на претседателот на Република...

Свет1 ден

Насилството во Хонгконг ескалира: демонстрантите со стрели ги гаѓаат полицајците

Полицијата во Хонгконг соопшти денеска дека демонстрантите со стрели ги гаѓале полицајците што патролирале во близина на Политехничкиот универзитет, а...

Европа1 ден

(Видео) Вонредна состојба во Венеција

Италијанската влада денеска ќе прогласи вонредна состојба поради поплавата во Венеција со цел што побргу да се мобилизираат средства за...

Македонија1 ден

Едно од девет возрасни лица во Северна Македонија има дијабетес

Во Северна Македонија едно од девет возрасни лица има дијабетес или околу 175 илјади луѓе, објави Асоцијацијата за детски дијабетес на...

Регион2 дена

Полициско куче откри рекордна количина хероин во Словенија, вредна речиси 90 милиони евра

Словенечката полиција и цариниците заплениле 730 килограми хероин во пристаништето Копер, што е најголема количина хероин запленета во историјата на...

Досие