Контакт

Забава

Меган и Хари предупредени да не ги прават истите грешки

Објавено пред

Ричард Фицвилијамс, експерт за кралското семејство, се осврна на контроверзите околу принцот Хари и Меган Маркл, војводата и војвотката од Сасекс.

Во разговор со британскиот весник „Експрес“, тој истакна дека парот со драматичните потези кои ги направи покажа немудрост и може да предизвика лошо чувство или кај кралското семејство или кај јавноста.

Фицвилијамс ја наведе можноста војводата и војвотката да се предмет на контроверзи затоа што  не ги слушале советниците додека ги вршеле своите должности во монархијата.

Експертот предупреди на неколку подраматични промени имајќи предвид дека тие сè уште се поврзани со кралското семејство.

„Во минатото беа направени грешки, мислам дека видовме како се олади односот на Меган и Хари со печатените медиуми кога се обидоа да диктираат што е приватно, а што не.“

„Бидејќи тие добиваа пари од даночните обврзници, не се справија со ова како што треба.

Воопшто нема сомнеж дека имало грешки во начинот на кој тие се справувале со крштевањето, околината… кога зеле приватни авиони, како и контроверзните написи во „Вог“ кои Меган ги едитираше.

Забава

Филозофијата на Брус Ли се претвора во водич за самопомош во современиот живот

Објавено пред

Во текот на последните неколку години има иницијатива да се издигне Брус Ли од икона за боречки вештини во филозоф. Тоа е веројатно претерување, иако Ли секако беше внимателен и многу начитан млад човек – тој поседуваше библиотека со околу 2.500 книги, вклучувајќи филозофски дела на Томас Аквинас, Дејвид Хјум и Рене Декарт.

Ли заврши курс по западна филозофија и курс по кинеска филозофија додека беше студент на Универзитетот во Вашингтон и ова му даде методологија да го примени критичкото размислување во боречките вештини, пишува весникот „Саут Чајна морнинг пост“.

„Биди вода, мој пријателу: Поуките на Брус Ли“ е книга што ја напиша неговата ќерка Шенон Ли, која е и претседател на фондацијата „Брус Ли“. Книгата содржи делови од рачно напишани текстови на Ли – главно афоризми и опсервации – и ги проширува во водич за самопомош за модерно живеење.

Еден од најдобрите делови во книгата на Шенон е кога таа детално ја опишува борбата што го навела Ли да сфати дека традиционалниот пристап не го припрема борачот да се справи со реалната ситуација. Ли и неговиот противник се согласија да не се придржуваат кон традиционалните правила, но тој не беше подготвен за начинот на кој се развиваше борбата, пишува Шенон.

Како што истакнува книгата, идеите на Ли потекнувале од традиционални извори. Таоизмот, кој го нагласува протокот – преточен во флуидност за вежбање боречки вештини – и Зен будизмот, кој во термините на боречки вештини се користи за да се нагласи реагирање во моментот, наместо да се следи однапред дефиниран план за борба, се клучни за неговите идеи, пишува весникот „Саут Чајна морнинг пост“.

Порадикален бил начинот на кој Ли го негирал конфучијанизмот, кој е пресуден за боречките вештини во јужен стил. Неговото отфрлање на традицијата, заедно со хиерархијата на овие вештини што тој ја одржувал, претставуваше напад врз конфучијанските идеи што го регулираа практикувањето боречки вештини неколку векови наназад.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Џоџо ја пее официјалната песна на кампањата Џо Бајден за претседател

Објавено пред

Денот на претседателските избори во САД наближува, а еден од кандидатите доби и официјална химна.

Пејачката Џоџо го позајми својот глас за да го поддржи Џо Бајден за претседател со нова песна напишана од Дајан Ворен, The Change.

Во едноминутниот видеоклип, Џоџо пее за промена, додека Бајден води кампања низ целата земја со кандидатката за потпретседател Камала Харис.

Во видеото, Бајден и Харис се среќаваат и се поздравуваат со гласачите пред денот на изборите, вторник, 3 ноември.

Прикажи повеќе...

Забава

Клое Кардашијан имала Ковид-19

Објавено пред

Клое Кардашијан била позитивна на Ковид-19 пред неколку месеци. Во новиот трејлер за следната епизода на „Дружење со семејството Кардашијан“, 36-годишната дизајнерка на „Гуд Американ“ споделува дека била тешко болна од коронавирусот.

Мајката на двегодишниот Тру Томпсон вели дека нејзините симптоми вклучувале повраќање и главоболки.

Се чини дека се разболела на почетокот на март откако била на патување со нејзината најдобра пријателка Малика Хак во казино во близина на Палм Спрингс, Калифорнија. Наместо со сопругот, Малика се упатила со Клое на таканареченото бејбимун патување или последен одмор пред раѓањето на бебето кое го очекува.

Потоа била во карантин со ќерката Тру и момчето Тристан Томпсон во Лос Анџелес. Засега не е познато дали и тие биле позитивни.

„Само што дознав дека имам корона, бев во мојата соба … беше навистина лошо неколку дена, повраќање и тресење, и топло и ладно“, вели Клое од својот кревет.

„Страдам од мигрена, но ова беше најлудата главоболка, не би рекла дека е мигрена“, додава таа.

„А кашлањето беше ужасно, градите ми гореа кога кашлав. Грлото сè уште не ми е целосно заздравено, дозволете ми да ви кажам дека ова ср**е реално, но сите ќе го пребродиме“, вели Клое.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 минути

Од денеска маските се задолжителни на отворено

Собранието синоќа со 53 гласови „за“, 26 воздржани и ниту еден глас против ги изгласа измените во Законот за заштита...

Македонија31 минута

Седница на Советот за безбедност за состојбата со коронавирусот во Македонија

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“ со почеток во 11 часот, ќе се одржи седница на Советот...

Европа10 часа

(Видео) Од петок карантин во цела Франција

Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи каратин од петок што ќе трае најмалку до 1 декември. „Бранот се рашири низ цела...

Македонија11 час

Славјанка Петровска позитивна на коронавирус, качила температура додека била на седница во Собранието

Актуелната пратеничка во Собранието од СДСМ и поранешна дополнителна заменичка на министерот за внатрешни работи во техничката влада Славјанка Петровска...

Македонија11 час

Во Скопје рекорден број новозаразени, Аеродром надмина 700 активни случаи

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани рекордни 422 нови случаи на Ковид-19, а во тој период починале тројца...

Македонија13 часа

Рекордни 870 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 14 лица

Во последните 24 часа во Македонија 14 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 870 нови случаи од  2.647 тестирања,...

Свет14 часа

Германија воведе строги мерки: рестораните, кината и баровите ќе бидат затворени 4 недели

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека германските власти се согласиле на четиринеделен делумен карантин. Во овој временски период затворени...

Македонија17 часа

МОН го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение

Министерството за образование и наука го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение поради несоодветна и дискриминирачка содржина. „Во...

Македонија18 часа

Пауновски: Нови вработувања ќе има в година, дотогаш ќе се снаоѓаме

Државниот пазарен инспекторат добил од Владата ветување дека в година ќе им бидат одобрени бараните 20 нови вработувања. Директорот на...

Македонија18 часа

Поради контакт со Спасовски, само едно лице е во изолација

Државниот санитарен и здравствен инспекторат издал само едно решение за изолација на лице што било во контакт со министерот за...

Македонија19 часа

Пожарникарите протестираа пред канцеларијата на Шилегов

Пожарникарите на мирниот протест пред канцеларијата на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, порачаа дека не се откажуваат од своето барање...

Македонија19 часа

Поранешениот шеф на кабинетот на Мијалков, Тони Јакимовски, осуден на шест години затвор

Поранешениот шеф на кабинетот на ексдиректорот во УБК, Сашо Мијалков, Тони Јакимовски, е осуден на шестгодишна затворска казна во случајот...

Македонија19 часа

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – совет во учебник по македонски за шесто одделение

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – ова е совет во учебник по македонски за шесто одделение....

Македонија21 час

Советот за безбедност ќе одржи седница за состојбата со коронавирусот

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“, утре, 29 октомври, со почеток во 11 часот, ќе се одржи...

Свет21 час

Куба ја регистрира својата втора вакцина против коронавирусот

Куба официјално регистрира втора вакцина против Ковид-19, а испитувањата се очекува да почнат набргу, објави „Агенсија Кубана де нотисијас“ (АКН)....

Македонија22 часа

Мицкоски: Бремените жени да се ослободат од работа поради загадувањето и пандемијата

Поради високата загаденост на воздухот, паралелно со пандемијата на Ковид-19, апелирам бремените жени да се ослободат од работа, и во...

Свет22 часа

(Видео) Меланија Трамп: Медиумите од мојот сопруг направија личност што не је препознавам

Првата дама на САД, Меланија Трамп, вчера одржа говор на предизборен митинг во Пенсилванија – тоа беше нејзино прво соло...

Македонија24 часа

Митко Јанчев повикува на протест за смена на Мицкоски

Митко Јанчев повикува на протест за смена на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.   Поранешниот потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен...

Свет24 часа

Блумберг донира уште 15 милиони долари за кампања на Бајден

Американскиот милијардер Мајкл Блумберг донира дополнителни 15 милиони долари за претседателската кампања на демократскиот претседателски кандидат Џо Бајден во Охајо...

Свет24 часа

Од коронавирус во светот заразени повеќе од 44.155.000 лица

Повеќе од 44.155.000 лица се заразени од коронавирус во светот, според најновите статистички податоци што ги одржува специјализираната страница worldometers.info....

Досие