Контакт

Забава

Мила Јовович во поодмината бременост се шеташе со ќерката и сопругот

Објавено пред

Актерката Мила Јовович (44) го очекува своето второ дете, а на православниот Божик, 7 јануари, беше снимена како шета во Беверли Хилс во поодмината бременост.

Мила изгледа одлично и покрај тоа што има минимална шминка на лицето, а стомакот ѝ е прилично голем, што ѝ го отежнува одењето. Покрај тоа, на фотографијата се гледа дека нозете ѝ се отечени и дека рамните чевли на врзување се најдобриот избор при крајот на бременоста.

Ѕвездата на филмот „Петтиoт елемент“ очекува девојче и треба да се породи во февруари, а друшто на прошетката ѝ правеа 12-годишната ќерка Евер и сопругот Пол В. С. Андерсон.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Гвинет Палтроу во лежерно издание

Објавено пред

Таа не само што е успешна актерка, туку е и претприемач и деловна жена, со своја лајфстајл и велнес компанија „Гуп“.

А во средата, Гвинет Палтроу направи пауза од нејзиниот напорен ден за да заврши ситни обврски во Беверли Хилс.

За своето попладневна излегување, 48-годишната sвезда се реши за лежерен изглед во лабави фармерки и плетен џемпер во крем боја.

Прикажи повеќе...

Забава

Бијонсе позира во спортска облека од сопствениот бренд

Објавено пред

Таа доминира во играта со спортска облека со својота модна линија Adidas x Ivy Park.

А во средата, Бијонсе ги изложи своите иконски облини пред објективот, додека позира облечена во неколку парчиња во медени тонови од многу очекуваната втора колекција „Дрип 2“ на брендот.

Под фотографиите што ги објави на својот Инстаграм, 39-годишната мегаѕвезда напиша дека фановите можат да ја погледнат целата колекција „Дрип 2“ на веб-страницата „Адидас“ на 29 октомври.

Прикажи повеќе...

Забава

Музичката индустрија во Британија бележи напредок во однос на диверзитетот

Објавено пред

Има значително зголемување на бројот на црнци, азијати и припадници на етнички малцинства во музичката индустрија од 2016 година, наведено е во новиот извештај на UK Music, пренесува Би-би-си.

Процентот на вработени од етничките малцинства се зголемил од 15.6% во 2016 година на 22.3% оваа година, според извештајот.

UK Music („Ју-кеј мјузик“) е британска организација која ги претставува колективните интереси на продукциската страна на комерцијалната музичка индустрија во Велика Британија: уметници, музичари, текстописци, композитори, издавачки куќи итн.

Во извештајот е забележано дека застапеноста е полоша на работни места со повисоки плати.

Меѓу оние кои заработуваат повеќе од 100.000 фунти годишно, само 27% биле жени, а 12.2% не биле бели. На ниско платени работни места – каде што платите се помалку од 15.000 фунти – бројките беа 59.4% и 33.6%.

Генерално, застапеноста на жените била 49.6% во 2020 година – приближно иста како во 2016 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 минути

Задолжителна самоизолација од закажувањето тестирање за Ковид-19, казните се 50 евра

Со новите законски измени, самоизолацијата е задолжителна при тестирање за Ковид-19 од закажување на тестот или самото тестирање, па се...

Свет24 минути

Во нападот во Ница убиени се три лица, една жена е обезглавена

Во нападот што се случи во Ница, за кој се сомнева дека е терористички, убиени се три лица со нож,...

Македонија2 часа

МОН најави реформа на учебниците по честите реакции за грешки и стереотипи во нив

Министерството за образование и наука формираше работна група којашто развива концепт за целосна и суштинска промена на учебниците за основно...

Македонија3 часа

Стапија во сила новите мерки – забрането е групирање по 22 часот, казната е 500 евра

Од денеска забрането е групирање на отворено на повеќе од четири лица по 22 часот, а казната за непочитување на...

Свет3 часа

Едно од ретките места во светот без коронавирус ги забележа првите два случаја

Маршалските Острови, едно од последните места во светот каде што немаше коронавирус, ги забележаа првите два позитивни случаја, пишува Би-би-си....

Македонија3 часа

Од денеска маските се задолжителни на отворено

Собранието синоќа со 53 гласови „за“, 26 воздржани и ниту еден глас против ги изгласа измените во Законот за заштита...

Македонија3 часа

Седница на Советот за безбедност за состојбата со коронавирусот во Македонија

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“ со почеток во 11 часот, ќе се одржи седница на Советот...

Европа13 часа

(Видео) Од петок карантин во цела Франција

Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи каратин од петок што ќе трае најмалку до 1 декември. „Бранот се рашири низ цела...

Македонија14 часа

Славјанка Петровска позитивна на коронавирус, качила температура додека била на седница во Собранието

Актуелната пратеничка во Собранието од СДСМ и поранешна дополнителна заменичка на министерот за внатрешни работи во техничката влада Славјанка Петровска...

Македонија14 часа

Во Скопје рекорден број новозаразени, Аеродром надмина 700 активни случаи

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани рекордни 422 нови случаи на Ковид-19, а во тој период починале тројца...

Македонија16 часа

Рекордни 870 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 14 лица

Во последните 24 часа во Македонија 14 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 870 нови случаи од  2.647 тестирања,...

Свет17 часа

Германија воведе строги мерки: рестораните, кината и баровите ќе бидат затворени 4 недели

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека германските власти се согласиле на четиринеделен делумен карантин. Во овој временски период затворени...

Македонија20 часа

МОН го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение

Министерството за образование и наука го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение поради несоодветна и дискриминирачка содржина. „Во...

Македонија21 час

Пауновски: Нови вработувања ќе има в година, дотогаш ќе се снаоѓаме

Државниот пазарен инспекторат добил од Владата ветување дека в година ќе им бидат одобрени бараните 20 нови вработувања. Директорот на...

Македонија21 час

Поради контакт со Спасовски, само едно лице е во изолација

Државниот санитарен и здравствен инспекторат издал само едно решение за изолација на лице што било во контакт со министерот за...

Македонија21 час

Пожарникарите протестираа пред канцеларијата на Шилегов

Пожарникарите на мирниот протест пред канцеларијата на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, порачаа дека не се откажуваат од своето барање...

Македонија22 часа

Поранешениот шеф на кабинетот на Мијалков, Тони Јакимовски, осуден на шест години затвор

Поранешениот шеф на кабинетот на ексдиректорот во УБК, Сашо Мијалков, Тони Јакимовски, е осуден на шестгодишна затворска казна во случајот...

Македонија22 часа

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – совет во учебник по македонски за шесто одделение

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – ова е совет во учебник по македонски за шесто одделение....

Македонија23 часа

Советот за безбедност ќе одржи седница за состојбата со коронавирусот

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“, утре, 29 октомври, со почеток во 11 часот, ќе се одржи...

Свет24 часа

Куба ја регистрира својата втора вакцина против коронавирусот

Куба официјално регистрира втора вакцина против Ковид-19, а испитувањата се очекува да почнат набргу, објави „Агенсија Кубана де нотисијас“ (АКН)....

Досие