Контакт

Забава

Мистериозен авион се појави на „Гугл мапс“, воздухопловните сили тврдат дека ова е феномен

Објавено пред

Апликацијата „Мапи“ на „Гугл“ во Австралија забележала контура на патнички авион и никој не е сигурен како стигнал таму.

dobivaj vesti na viber

Авионот, кој малку личи на ербас А320, се чини дека слетал на јужната страна на планинскиот гребен, североисточно од Mount Leach.

Тешко е да се каже дали авионот е комерцијален бидејќи нема видливи ознаки на него.

Управата за безбедност на цивилното воздухопловство проговори за чудната глетка.

„Немаме информации за исчезнување на ниту еден патнички авион. Се чини дека постои феномен наречен слики од духови и ова може да е она за што зборуваме“, велат тие.

„Слики на духови“ се секундарни слики најчесто предизвикани од грешка во оптичкиот систем.

Забава

Дали е на повидок нова романса: Бред Пит и Емили Ратајковски

Објавено пред

Холивудскиот актер Бред Пит, наводно, сè повеќе време поминува со 31-годишната манекенка Емили Ратајковски.

dobivaj vesti na viber

Но, Бред (58) и Емили не се официјално во врска, изјави извор за „Пејџ сикс“ во понеделникот.

Инсајдерот додаде за порталот дека фановите „треба да бидат во тек за тоа како ќе се развива нивната врска“.

„Луѓето шпекулираат за ова подолго време. Бред ретко излегува и официјално нема нова девојка. Тој и Емили беа видени неколку пати заедно“, додаде изворот.

„Пејџ сикс“ не откри каде точно поминуваат време заедно, но Бред беше во Париз во неделата (25 септември), а Емили минатата недела отпатува од Њујорк во Италија на модна ревија.

Од минатата недела на социјалните мрежи се шпекулира дека се пар во рана фаза.

Во август, магазинот „ОК“ објави дека Бред се зближува со Емили, пренесувајќи тврдење дека ја прашал дали сака да излезат на вечера и таа одговорила да.

Прикажи повеќе...

Забава

Нострадамус предвидел дека принцот Хари ќе биде крал по Чарлс, а не Вилијам

Објавено пред

Смртта на кралицата Елизабета Втора на 96-годишна возраст била предвидена пред неколку векови од францускиот астролог Нострадамус, според книга што ги толкува неговите пророштва, а се продава како алва од нејзината смрт на 8 септември.

dobivaj vesti na viber

Угледниот пророк во 1555 година ја објавил Les Propheties, збирка песни наречени „кватрени“ кои тешко може да се толкуваат, а за која поддржувачите тврдат дека претскажала голем број катастрофални настани како што се светските војни и нападите од 11 септември.

Според книга на Марио Ридинг од 2005 година, „Нострадамус: Целосните пророштва за иднината“, еден од катрените на пророкот ја предвидел точната возраст на која кралицата ќе умре стотици години подоцна. Експертот за Нострадамус го пренесува, односно го толкува неговото пророштво: „Кралицата Елизабета Втора ќе почине околу 2022 година на возраст од 96 години“.

Британски „Сандеј тајмс“ тврди дека продажбата на книгата на Ридинг нагло се зголемила по смртта на кралицата. Од 17 септември, продадени се 8.000 примероци, споредено со само пет пред овој датум.

Книгата, исто така, ја навестува иднината на кралот Чарлс Трети, предвидувајќи дека поранешниот сопруг на принцезата Дијана ќе абдицира од тронот, кој потоа ќе го држи нивниот втор син, принцот Хари, кој се повлече од кралските должности.

„Затоа што не го одобруваа неговиот развод…човек кој подоцна го сметаа за недостоен…народот ќе го протера кралот на островот…ќе го замени човек кој никогаш не очекувал да биде крал“, напишал Нострадамус, се вели во толкувањето на Ридинг.

Нострадамус бизарно предвидел дека принцот Хари ќе го преземе тронот по кралот Чарлс – не Вилијам.

Марио Ридинг, кој напиша книга за Нострадамус во 2005 година, го протолкува и го пренесува ова тврдење во својата книга „Нострадамус: Целосни пророштва за иднината“.  Ридинг пишува: „Преамбула е дека кралицата Елизабета Втора ќе почине, околу 2022 година, на возраст од околу 96 години, пет години помалку од животот на нејзината мајка.“

„Принцот Чарлс ќе има 74 години во 2022 година, кога ќе го преземе тронот. Но, незадоволствата што ги има против него одреден дел од британското население, по неговиот развод со Дијана, принцезата од Велс, сè уште опстојуваат.“

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Историски момент за НАСА – вселенското летало Дарт успешно се судри со астероид

Објавено пред

Вселенското летало Дарт што денеска го лансираше НАСА, директно се судри со астероид, со што успешно заврши мисијата за „спасување“ на Земјата.

dobivaj vesti na viber

Необичниот настан се случил на околу 11 милиони километри од Земјата, на небесното тело познато како Диморфос, пренесува Би-би-си.

Тоа е прв обид на човештвото да придвижи друго небесно тело, а целта е да се види дали голем астероид кој се движи кон Земјата може да се пренасочи.

Леталото беше околу 100 пати помало од Диморфос, па затоа не го уништи астероидот. Наместо тоа, Дарт се надева дека судирот ја променил брзината и траекторијата на астероидот во вселената. Научниците очекуваат притискањето малку да го придвижи Диморфос и да го направи гравитациски врзан за Дидимос, поголемиот астероид во системот.

„Влегуваме во нова ера на човештвото, ера во која потенцијално имаме способност да се заштитиме од опасен удар на астероид. Каква неверојатна работа. Никогаш не сме имале таква способност“, рече Лори Глејз, директор на одделот за планетарна наука на НАСА, веднаш откако потврди дека вселенското летало Дарт успешно го удрило Диморфос во првата „мисија за планетарна одбрана“.

Копнените опсерватории ширум светот, вклучително и вселенскиот телескоп Џејмс Веб, ќе го набљудуваат астероидниот систем во наредниот период за да потврдат дали Дарт успешно го променил движењето на астероидот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

ВМРО-ДПМНЕ побара оставка од Славјанка Петровска: „Се вработуваат војници преку партиски штаб“

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ побара оставка од министерката за одбрана, Славјанка Петровска, откога на официјалната фејсбук-страница на СДСМ Арачиново осамна објава –...

Економија10 часа

ЕСМ од Владата доби 1,1 милијарда денари за да може да купува гас

Владата на денешната седница одобри 1,1 милијарда денари за набавка на енергенти пред почетокот на грејната сезона на АД за...

Свет11 час

Столтенберг: НАТО недвосмислено го поддржува суверенитетот на Украина, референдумите го кршат меѓународното право

Лажните референдуми во Украина се јасно кршење на меѓународното право, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Столтенберг рече дека...

Економија13 часа

Николовски: 140 милиони денари за млекопроизводителите и 20 милиони за откуп и дистрибуција на јаболкото

Владата на седница усвои две нови мерки за поддршка на земјоделците. Министерот за земјоделство, Љупчо Николовски, образложи дека мерките опфаќаат...

Македонија15 часа

Автомобил падна од мост во реката Вардар, внатре најверојатно имало луѓе и по нив се трага

Автомобил падна од мост во реката Вардар, движејќи се на патот с. Желино кон Тетово. Случајот бил пријавен преку бројот...

Европа16 часа

Путин: Имаме рекордна жетва, Западот е виновен за кризата со храна

Рускиот претседател Владимир Путин денеска најави дека жетвата на жито во Русија ќе достигне рекордно ниво и оцени дека санкциите...

Економија17 часа

Kовачевски: Прашањето со парно греењето уште не е решено, се бара решение

Владата има 19 дена да најде решение како ќе ги стопли жителите на Скопје, откако БЕГ кажа дека нема намера...

Топ19 часа

Татко осомничен за убиство на тримесечно бебе во Скопје – го удирал со раце и нозе по главата

Тримесечно бебе починало откако таткото го истепал, удирајќи го со раце и нозе по главата и телото. Oсновното јавно обвинителство...

Македонија20 часа

МНР го осуди говорот на омраза на натпреварот Македонија-Бугарија

Министерството за надворешни работи упати јавна реакција и осуда за вчерашниот израз на говорот на омраза што можеше да се...

Свет20 часа

Јапонија бара извинување од Русија: Потегот на Москва е неприфатлив

Јапонското Министерство за надворешни работи упати протестна нота до рускиот амбасадор во таа земја, Михаил Галузин. Причината е приведувањето на...

Свет21 час

Рогов: Зеленски е предавник и странски шпион

Членот на Главниот административен совет на регионот Запорожје, Владимир Рогов, изјави дека против претседателот на Украина, Володимир Зеленски, треба да...

Свет21 час

Медведев се закани со нуклеарно оружје: Ова секако не е блеф

Дмитри Медведев, поранешен претседател на Русија и заменик-шеф на рускиот Совет за безбедност, повторно го споменува нуклеарното оружје. „Нашите непријатели...

Забава21 час

(Видео) Историски момент за НАСА – вселенското летало Дарт успешно се судри со астероид

Вселенското летало Дарт што денеска го лансираше НАСА, директно се судри со астероид, со што успешно заврши мисијата за „спасување“...

Свет21 час

(Видео) Почна државниот погреб на Шинзо Абе, строги безбедносни мерки во Токио

Јапонија воведе строги безбедносни мерки во главниот град Токио за денешниот државен погреб на убиениот поранешен премиер Шинзо Абе. На...

Свет21 час

Кремљ призна: Имаше грешки за време на мобилизацијата

Кремљ призна дека направиле грешки кога ги мобилизирале резервистите на руската армија да се борат во Украина, а повеќе извештаи...

Спорт1 ден

Црвениот картон пресуди: Бугарија минимално триумфираше во Скопје

Фудбалската репрезентација на Македонија загуби од Бугарија со 0:1 на арената „Тодор Проески“ во последниот меч од Лигата на нации...

Регион1 ден

Србија со жесток одговор за Брисел – Вучиќ ќе го соопшти во следните 72 часа

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, подготви дециден и жесток одговор до Брисел, а одговорот на јавноста ќе ѝ биде соопштен најдоцна...

Свет1 ден

Путин му додели руско државјанство на Сноуден

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ и му додели руско државјанство на поранешниот советник на американската Национална разузнавачка агенција, Едвард...

Свет1 ден

Убиецот од Русија боледувал од шизофренија: лекарите се борат за животот на девет деца

Артем Казанчев (34), кој денеска уби 15 луѓе во училиштето „88“ во Ижевск, Русија, а рани уште најмалку 20 други,...

Економија2 дена

БЕГ тврди дека нема обврска да ги грее скопјани, Владата смирува дека парно ќе има

„Балкан енерџи груп“ (БЕГ) објави дека нема правен основ да располага со топланите, ниту обврска да продолжи со вршење на...