Контакт

Забава

Модниот гигант „Прада“ доби тужба од два милиона долари поради набавка на крокодилска кожа

Објавено пред

Италијанската модна куќа „Прада“ набргу ќе се најде на суд поради проблеми при набавката на крокодилска кожа од 700 млади и 26 возрасни крокодили. Тужбата против модниот гигант е тешка речиси два милиона долари.

„Прада“ се најде во правни проблеми кога компанијата „Капо“ од САД откри дека склучиле договор за набавка на кожа од 700 младенчиња американски крокодили, со цел „Прада“ да ја користи за производство на егзотични модни додатоци.

Додека другите модни компании се борат да го обезбедат производството преку доставувачи на скапи материјали, „Прада“ со помош на „Капо“ стапила во директен контакт со одгледувачи на крокодили и со тоа обезбедила полесен начин на директна испорака кон својата фабрика „ГНП Пели“ во Италија.

Компанијата „Капо“ била платена за секој обезбеден крокодил, а дополнително заработувала и од продажбата на кожа. Оваа фирма тврди дека нејзините вработени самостојно пренеле 726 крокодили во фарма што „Прада“ специјално ја подготвила во Луизијана, каде што крокодилите се одгледувале поради нивната кожа.

Меѓутоа, од „ГНП Пели“ наводно не ја платиле провизијата за „Капо“ од САД, со што била предизвикана штета од два милиона долари, кои оваа американска компанија си ги бара преку тужба.

Забава

(Видео) Трамп помилува две мисирки за Денот на благодарноста

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп за време на традиционалната годишна церемонија помилува две мисирки во Белата куќа, во пресрет на американскиот празник Ден на благодарноста. Како што пренесуваат американските медиуми, на шега, Трамп ги предупредил мисирките – Грашок и Морков, дека и покрај тоа што ги спасил со претседателски указ да не завршат на празничната трпеза, можеби сепак мораат да им одговараат на демократите.

Како што им рекол, демократите од јануари ќе имаат мнозинство во Претставничкиот дом на Конгресот, а веќе, ветиле дека ќе ги истражат сите негови одлуки и деловни ангажмани.

Белата куќа преку интернет организирала натпревар меѓу навивачите на двете мисирки, за да се утврди која ќе биде помилувана, а Трамп прво објавил дека среќна птица е Грашок, но подоцна одлучил да ги помилува и двете.

Инаку, оваа традиција на помилување на мисирки ја воведе поранешниот претседател на САД, Џорџ Буш постариот уште во 1989 година, кога го поштеди животот на една мисирка, која била тешка околу 23 килограми, потсетува АП.

Трамп денот на благодарноста ќе го помине со семејството на нивниот имот на Флорида.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Минхенскиот аеродром смисли инвентивен начин за да го смести огромниот „ербас А380“

Објавено пред

Вратата на хангарот на аеродромот во Минхен има огромна дупка, од која излегува опашката на големиот патнички авион „ербас А380“.

Аеродромот немал доволно голем хангар за да смести ваков авион, па надлежните се сетиле како на креативен начин да го сместат истиот. Така направиле дупка во вратата на хангарот, низ која излегува задниот дел на леталото.

Овој авион е долг дури 73 метри, а мора да биде во хангар при постапката за одржување, поради екстремно ниските температури на кои персоналот за технички преглед не може да работи. Вратите се специјално изработени и со помош на шини тие идеално го прицврстуваат авионот.

Аеродромот во Минхен на социјалните мрежи се пошегува дека ова е нивниот идеал за совршена задница.

Прикажи повеќе...

Забава

Роберт де Ниро се разведува по повеќе од 20 години брак

Објавено пред

Роберт де Ниро се разведува од својата сопруга по повеќе од 20 години брак, пишува „Пејџ сикс“.

Имено, Де Ниро (75) повеќе не живее со својата 63-годишна сопруга Грејс Хајтауер, а наскоро и официјално ќе го објават прекинот на врската.

Роберт и Грејс се венчаа во 1997 година, и ова не е нивно прво раскинување. По две години брак, актерот побарал развод, но никогаш не го финализирал.

Во 2004 година, тие ги обновија брачните завети, а заедно имаат две деца, 20-годишниот Елиот и шестгодишната Хелен.

Де Ниро беше во брак помеѓу 1976 и 1988 година со актерката Дајан Абот, со која има син Рафаел, а со поранешната девојка Туки Смит ги има синовите  близнаци Арон и Џулијан.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 минути

Апостолски: Недозволиво е да се одреди мерка притвор без да биде сослушан обвинетиот

Денеска го добивме решението за мерката притвор на Сашо Мијалков. Без да се повика на сослушување обвинетиот е недозволиво да...

Македонија21 минута

Директорот на затворот „Шутка“: Мијалков е во ќелија со други затвореници, има право на посети и два часа прошетка

Нема наредба од судот за ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, да биде спроведен на рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина“ поврзан со...

Македонија26 минути

Хан очекува објаснување од Орбан за азилот на Груевски

Еврекомесарот за проширување, Јоханес Хан на Твитер објави дека доколку е потврдена информацијата дека Унгарија одобрила азил за Никола Груевски,...

Свет54 минути

(Видео) Напад во Денвер, едно лице загина, двајца напаѓачи се уапсени

Доцна синоќа во центарот на Денвер две лица отвориле оган при што неколкумина беа ранети, а едно лице загина. Шефот...

Свет1 час

(Видео) Американскиот Сенат преку писмо побара од Трамп втора истрага за Кашоги

ЦИА не успеа со сигурност 100 %, да утврди дали саудискиот престолонаследник го наредил убиство на новинарот Џамал Кашоги, изјави...

Македонија1 час

МЗД: Да се разреши составот на Комисијата која утврди дискриминација кон Груевски

Со утврдувањето дискриминација кон Никола Груевски, Комисијата за заштита од дискриминација покажа селективно и непрофесионално работење, смета Мрежата за заштита...

Македонија12 часа

СЈО барало притвор за Мијалков поради оперативни информации дека ќе бега

Во решението на кривичниот суд за притворот на ексдиректорот на тајната полиција, Сашо Мијалков, пишува дека мерката му е определена...

Македонија13 часа

Адвокатот на Мијалков: Недозволиво е што тој не беше известен за притворот

Недозволиво е судија на претходна постапка или кривичен совет да не ја извести странката, во случајов Сашо Мијалков, дека за...

Македонија15 часа

(Видео) Мијалков спроведен во затворот во Шуто Оризари

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, вечерва е спроведен во истражниот затвор во Шуто Оризари поради опасност од бегство, велат...

Македонија16 часа

Владата го одби предлог-законот за амнестија предложен од ВМРО-ДПМНЕ

Владата на денешната владина седница донесе негативно мислење за предлог-законот за амнестија за настаните од 27 април. „Владата донесе негативно...

Uncategorized18 часа

Амнестија во текот на судскиот процес, прекин на постапката за тие што не тепале на 27 април?

Кој ќе се спаси од кривична одговорност за инцидентите од 27 април, најверојатно ќе се утврдува според обвинителниот акт, односно...

Македонија18 часа

Влада: Очекуваме Будимпешта да го предаде Груевски во Македонија

Владата соопшти дека официјално покрај протестната нота доставена вчера за улогата на амбасадите на Унгарија во бегството на Груевски од земјата,...

Бегството на Груевски19 часа

Груевски: Добив азил во Унгарија, продолжувам да ја барам правдата

Поранешниот премиер Никола Груевски, на неговиот „Фејсбук“ профил, ги потврди информациите дека добил политички азил во Унгарија. Тој себе си...

Македонија20 часа

Кривична за директор на јавно претпријатие кој незаконски си зел аванси од над 2 милиона денари

Гевгелиската полиција поднесе кривична пријава против 29-годишен директор од Дојран поради сомнение за сторено кривично дело „проневера во службата“. Како...

Бегството на Груевски20 часа

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски до Министерството за правда на Република Унгарија. „Барањето за...

Македонија23 часа

Сведокот ги препозна двајцата напаѓачи што го претепаа Никола Саздовски

На денешното рочиште за убиството на 20-годишниот навивач на групата „Комити“ повеќе од два часа сведочи сведокот Миле Алексовски, кој...

Свет23 часа

(Видео) Девојка со српско потекло меѓу убиените во Чикаго

Една од трите жртви на пукањето во болницата „Мерси“ во Чикаго е 25-годишна девојка со српско потекло, пишуваат српските медиуми....

Македонија23 часа

При апсењето на Бошкоски пронајдени се пиштол и хрватски пасош

Денешното рочиште за случајот „Тортура“, кој се однесува на апсењето на претседателот на партијата ОМ, Љубе Бошкоски, продолжи со репродуцирање...

Афера „Банки“1 ден

(Видео) Афера „Банки“ – како банката му ја одзеде болницата на доктор Адил Мустафа!?

Приватната болница „Шендети“ во Мала Речица, Тетово, неколку години по отфрлената кривична пријава од Обвинителството, остана со катанец на вратата....

Бегството на Груевски1 ден

(Видео) Дескоска: Ќе бараме екстрадиција на Груевски и да му е доделен азил

Македонија, денеска, или најдоцна утре ќе го достави барањето за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски. Министерката за правда, Рената...

Досие