Контакт

Забава

Моќниот „готвач на Путин“ приготвува матни зделки

Објавено пред

Богатиот руски бизнисмен Евгениј Пригожин, со прекар „Готвач на Путин“, има прсти во многу пити, пишува Би-би-си.

Тој го направи своето богатство водејќи угостителски бизниси во 1990-тите, така го доби и прекарот. Пригожин му се придружи на елитниот круг на претседателот Владимир Путин кога рускиот лидер почна да вечера во неговиот луксузен ресторан на вода „Нов остров“ во Санкт Петербург во 2001 година.

Како и многу други руски олигарси, Пригожин (58) е разгранет во разни бизниси, користи офшор фирми во сенка и ужива во раскошен џет-сет стил на живот.

Но, американската влада се обидува да му ги собере крилјата на Пригожин: ги засили санкциите против него и неговите бизниси поради наводно мешање во  изборите во САД, пишува Би-би-си.

Истрагите на западните новинари и истражувачки центри го поврзуваат Пригожин со групата руски платеници наречена Вагнер. Овие платеници наводно спроведуваат руски државни интереси во воените жаришта во Сирија и Либија, како и во супсахарска Африка. Тој ги негира обвинувањата на Западот, но неговите деловни потфати остануваат доста замаглени.

Пригожин дојде до израз во Санкт Петербург, родниот град на Путин, иако не беше во првобитната група сојузници на Путин кои формираа клуб наречен „Озеро“.

Во своите дваесетти, пред да стане продавач на хотдог и потоа успешен угостител, тој беше во затвор девет години за грабеж и измама.

Спред Би-би-си, рускиот „шок-терапија“ капитализам од 90-тите создаде многу бизнис-можности за криминалците, бидејќи тие можеа да повикаат пријатели да ги одбранат од агресивните ривали.

Пригожин со години одржувал низок профил, но во 2011 година во интервју за весник во Санкт Петербург тој кажа за детската приказна што некогаш ја напишал, во која џуџиња го бранат кралот од непријатели.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Ребел Вилсон со новото момче на црвен тепих на гламурозна гала во Монако

Објавено пред

Актерката Ребел Вилсон и нејзиниот партнер Џејкоб Буш за првпат се појавија заедно на црвен тепих во средата, нејзино прво излегување во јавност откако ослабе повеќе од 18 килограми.

Тие присуствуваа на Гала-вечер на планетарно здравје, во организација на принцот Алберт од Монако. 40-годишната актерка и 29-годишниот наследник на пиварницата „Анхојзер-Буш“ изгледаа среќно вљубени додека стоеја фатени подрака.

Звездата се чини горда на својот нов изглед по неверојатното слабеење, желна да го врати холивудскиот сјај.

Таа неодамна најави дека ќе води војна со килограмите, а за тоа колку сериозно го сфатила ова, говори податокот дека досега изгубила 18 килограми. Вежба со личен тренер, Џоно Кастано, кој постојано објавува фотографии за нејзиниот напредок.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Џенифер Лопез објави спот за две нови песни

Објавено пред

Таа ги задеваше фановите дека набргу ќе се врати на голема врата на музичката сцена и тоа го стори неделава во соработка со популарниот колумбиски пејач Малума.

51-годишната латино-дива Џенифер Лопез во четвртокот објави спот за двата нови синглови Pa Ti и Lonely, први по повеќе од една година.

На екранот, sвездата на „Хастлерс“ ја истакнува својата затегната фигура во замотани кошули, мини фустани и секси долна облека додека се бори со законот и започнува романса со нејзиниот возач, кого го игра 26-годишниот колумбиски пејач.

Видеото се отвора со широк поглед на луксузна палата со фасцинантни градини и фонтани.

Во палатата, соодветна за кралица, Лопез седи покрај рози на балкон со поглед на раскошната градина.

Прикажи повеќе...

Забава

„БАФТА“ воведува нови номинации среде полемика за различностите

Објавено пред

Британските филмски награди „БАФТА“, кои се своевиден еквивалент на американските „Оскари“, ќе имаат повеќе номинации следната година во обид да ја зголемат различноста на sвездите и на креаторите на филмови кои треба да ги добијат сите почести кои ги заслужуваат.

Сите четири актерски категории, како и наградата за најдобар режисер ќе имаат шест номинирани, наместо вообичаените пет.

Десет наслови ќе бидат во конкуренција за највисоката британска награда за филм – четири повеќе од вообичаените шест.

На почетокот на оваа година „БАФТА“ доби остри критики по објавувањето на листата на номинирани актери, а на која сите беа белци.

Во меѓувреме, ниту една жена не беше номинирана за наградата најдобар режисер веќе седма година.

Организаторите извршија детален преглед како резултат на критиките, и рекоа „ќе се обидат да таргетираат“ 1.000 нови членови со право на глас од недоволно застапените групи.

Овој потег, како што рекоа, е еден во низата чекори „да се обезбеди порепрезентативно и поинклузивно членство што го рефлектира денешното британско општество“, пренесуваат британските медиуми.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 минути

Пендаровски до Пахор: Споделуваме сегашност во НАТО, уверен сум дека ќе имаме и заедничка иднина во ЕУ

Денеска во претседателскиот кабинет во „Вила Водно“, претседателот Стево Пендаровски на церемонија со највисоки државни и воени почести го пречека...

Македонија30 минути

Казна за Рудникот САСА – ќе плати 65 илјади евра поради истекувањето јаловина

Откако при направениот увид и констатиран прекршок водостопанскиот инспектор на Државниот инспекторат за животна средина предложи постапка за посредување согласно...

Свет46 минути

(Видео) Ковид-19 создал мутација којашто е уште позаразна

Резултатите од една нова студија покажуваат дека Ковид-19 создал нова мутација која се чини дека е уште позаразна, а експертите...

Македонија1 час

Николовски ќе бара мотивациско писмо од директорите за да спречи корупција

Вицепремиерот Љупчо Николовски бара од граѓаните да не очекуваат чудо за брзо време бидејќи проблемот со корупцијата во Македонија постои...

Македонија2 часа

Маричиќ не поддржува бирање државен јавен обвинител со политички договор

Не веруваме дека е добар начин на избор на обвинител со политички договор меѓу партиите, рече министерот за правда, Бојан...

Регион2 часа

(Видео) Во Србија се урна воен авион „Миг 21“

Авионот на српската армија „Миг 21“ се урна утрово при извршување на редовна задача за летање во селото Брасина, во...

Свет3 часа

Водечкиот германски епидемиолог предупредува: Пандемијата допрва ќе почне

Водечкиот германски епидемиолог Кристијан Дростен во својот говор на Светската здравствена конференција во Берлин предупреди на предвременото славење на успехот...

Свет3 часа

Трамп: Бајден ќе ја уништи Флорида, мојот план ќе го уништи вирусот

Како дел од предизборната кампања, американскиот претседател, Доналд Трамп, ги посети Северна Каролина и Флорида, некои од државите каде што...

Свет3 часа

Бројот на заболени од Ковид-19 во САД надмина 7 милиони

Бројот на заболени со коронавирус во САД вчера надмина седум милиони, што е повеќе од 20 проценти од вкупниот број...

Македонија3 часа

Заев: Бруталноста од полициски службеници врз граѓани Роми е за најсилна осуда

Премиерот Зоран Заев го осуди вчерашниот инцидент, во кој полицајци брутално тепаат Роми. Според него, таквото однесување е срамно за...

Регион3 часа

Албански претседател: Косово гарант за безбедноста на Балканот

Претседателот на Албанија, Илир Мета, на 75. заседание на ООН изјави дека членството на Косово во ООН би било корисно...

Свет18 часа

Гутереш: Вирусот се шири во сите правци, потфрли заедничката соработка

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, денеска изјави дека светот не успеал да соработува во борбата против пандемијата на Ковид-19....

Топ18 часа

(Видео) Во Визбегово пронајдена мини лабораторија за масло од канабис, уапсени три лица

Попладнево, околу 15 часот, Единицата за недозволена трговија со дрога извршила претреси во скопско Визбегово, при што пронајдена била мини...

Европа19 часа

Додека Навални закрепнуваше во Берлин, во Русија му го заплениле станот

Сметките на рускиот опозициски политичар Алексеј Навални се замрзнати, а неговиот стан во Москва е одземен додека тој во болница во...

Македонија21 час

Двајца починати и 152 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаја на...

Македонија22 часа

Владата ќе го разгледа барањето за продложување на породилното отсуство

Владата ќе ги разгледа барањата на родителите кои предлагаат времено продолжување на породилното отсуство за месец или два и ќе...

Свет22 часа

Ниту едно вакцинирано лице во Москва немало компликации

Не се забележани компликации кај ниту едно од 3.000 лица кои биле вакцинирани против коронавирусот во Москва како дел од...

Македонија23 часа

Врховниот суд ја потврди 4-годишната казна за Сеад Кочан

Врховниот суд ја потврди 4,8-годишната казна на Сеад Кочан за случајот „Труст“, која од Апелација му ја намали од изречените...

Македонија24 часа

Рангелова: Ја докажав правдата и слободно можам да се пресметам со тие кои ме обвинуваа

Експратеничката Даниела Рангелова, која е ослободена во предметот „Насилство во Центар“, по судењето, на сведоците кои лажно сведочеле против неа...

Македонија1 ден

Царовска на средба со наставниците: Важно е наставата да почне и покрај сите предизвици

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, и заменик-министерот Арафат Шабани со градоначалникот на Кисела Вода, Филип Темелковски, и претседателот...

Досие