Контакт

Забава

Наградите за Џони Деп се навредливи, тврдат добротворни организации

Објавено пред

Водечки добротворни организации против насилство врз жени и семејно насилство упатија остри критики кон два големи европски филмски фестивала затоа што одлучиле да му оддадат почест на Џони Деп на нивните претстојни настани.

Деп, кој минатата година ја загуби тужбата за клевета за напис во весник каде беше наречен „тепач на жена“, ќе биде награден на филмскиот фестивал во Карлови Вари подоцна овој месец.

Американскиот актер и режисер, исто така, треба да ја добие наградата „Доностија“ на филмскиот фестивал во Сан Себастијан, Шпанија, во септември.

Федерацијата за помош на жените соопшти дека ова е непочитување кон жртвите на семејно насилство.

Solace Women’s Aid, друга добротворна организација и една од членките на Федерацијата за помош на жените, претстојните награди за актерот ги нарече „погрешни и навредливи“.

Филмскиот фестивал во Сан Себастијан, крајбрежен град во северна Шпанија, во понеделникот објави дека Деп ќе прими „највисока почесна награда“ на 22 септември.

Забава

Пет послушни раси на кучиња кои најлесно се дресираат

Објавено пред

Многу раси на кучиња лесно ќе станат лојални членови на семејството и најблиски придружници. Сепак, дури и на најискусниот сопственик му е тешко да ги научи некои од најтврдоглавите кучиња да ги следат основните наредби.

Без разлика дали сте сопственик на куче за првпат или сте пораснале со домашни миленици, знаењето која раса на кучиња е најлесно да се обучи може да ви помогне ако не сакате да одвоите часови и часови од вашето време за да го едуцирате вашиот четириножен пријател.

Не само што дресурата на вашето куче ќе ви го олесни животот (помалку незгоди, без џвакан мебел и минимално гласно лаење), туку исто така ќе му помогне на вашиот миленик да ги разбере границите во вашиот дом. Ниту едно куче нема да го цени викањето по него за некоја незгода – освен ако не е научено каде треба да уринира.

Без разлика дали го учите вашето куче на основните заповеди или сакате да одгледате куче за изложба, обуката може да стане важен дел за поврзување со домашното милениче.

Ова се пет раси кои најлесно се дресираат:

Германски овчар
Ако имате простор за сместување на оваа лојална раса, германските овчари се едни од најпослушните и најработливите раси, па затоа се одлични кучиња за сопствениците кои бараат што е можно помалку пречки кога станува збор за тренинг. Тие се омилени во полицијата и армијата, бидејќи gерманскиот овчар е познат по тоа што може брзо да научи нови работи.

Златен ретривер
Обожувани од љубителите на кучиња низ целиот свет, златните ретривери се многу мили и интелигентни кучиња кои можат да се прилагодат во секакво домаќинство. И покрај нивната големина, добро обучените златни ретривери се пристапни, нежни и среќни. Тие сакаат да учат, што ги прави лесни за обука и затоа се одличен избор за секој сопственик, дури и за целосно неискусен.

Пудлица
Постои причина зошто стандардните, минијатурни и разиграни пудли често го преземаат водството на изложбите на кучиња. Не само што изгледаат прекрасно, туку и здравата мешавина на послушност, интелигенција и разиграност ги прави идеални за тренинг. Ова се кучиња кои лесно можат да се сетат на наредбите и да ги следат истите.

 

Џуџест континентален шпаниел (папилон)
Малите кучиња имаат репутација на тврдоглави, но не и папилонот. Она што им недостасува во големината го надополнуваат со интелигенција, и можат ад се пофалат со импресивна способност да ги разберат командите.

Граничарски шкотски овчар (border Colie)
Ако сте загрижени за обука на вашето куче, „бордер коли“ многу брзо ќе ве смири. Овие кучиња се мирни во криза, независни, но лојални и сметаат дека целото семејство е достојно за заштита. Кога не се издресирани, овие палави кучиња можат да бидат деструктивни и тврдоглави, но нивната интелигенција им овозможува брзо да учат и да ги слушаат наредбите.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Шефицата на кастинг за Џејмс Бонд открива детали од аудициите

Објавено пред

Деби Меквилијамс, една од главните во аудициите за серијалот „Џејм Бонд“, проговори за процесот што мора да го поминат актерите кои се натпреваруваат за улогата на 007.

Во интервју за „Ентертејнмент викли“ Меквилијамс вели дека аудицијата е „прилично ригорозна и трае многу долго“.

Објаснувајќи дека многу актери се разгледуваат, а потоа се отфрлаат од една или друга причина, таа додава дека најдобрите два или три избори треба да поминат тест на екран, проценка на акробација и да се запознаат со сите.

„Тоа е одлука на продуцентите, студиото и режисерот, но обично најмногу зависи од семејството Броколи“, наведе долгогодишната шефица на кастингот за Бонд.

Семејството Броколи е на чело на филмската компанија „Еон продакшн“, која продуцира филмови за британскиот таен агент 007.

Меквилијамс, исто така, открива детали за многуте квалитети што таа ги бара во модерниот Џејмс Бонд, признавајќи дека тоj е oд „високиот ред“.

„Тоа е човек којшто може да издржи голем притисок, кој е привлечен и во одлична физичка форма, способен да ја преземе улогата“, рече таа.

Во текот на нејзиниот тридецениски ангажман со култната франшиза, Меквилијамс ги одбра, односно имаше голем уддел во изборот на Тимоти Далтон, Пирс Броснан и Даниел Крејг.

Крејг влезе во кожата на шармантниот шпион на МИ6 во 2006 година со „Казино Ројал“. Меквилијамс раскажува за првичните негативни критики на медиумите и фановите кога Крејг беше избран да го глуми Бонд.

„Реакцијата на новинарите од печатените медиуми беше ужасна и ми беше многу жал за него, но на необичен начин, мислам дека тоа го поттикна да стори сè за да докаже дека грешат“.

Имајќи предвид дека Крејг повеќе нема да биде Бонд, Меквилијамс знае дека ѝ претстои тешка задача бидејќи ѕвездата на Knives Out („Нож во грб“)  ќе биде тешко да се следи.

No Time to Die („Не е време за умирање“) ќе биде последен филм за Бонд со Крејг во главната улога.

Премиерата е закажана за 30 септември во Велика Британија. Секој филм за Бонд, традиционално првпат се прикажува во Лондон а потоа во остатокот од светот.

Прикажи повеќе...

Забава

Стара снимка од концерти на „Секс пистолс“ продадена на аукција за 15.000 фунти

Објавено пред

Единствената позната снимка од две свирки на легендарните „Секс пистолс“ што ја запалија музичката сцена во Манчестер и иницираа цела генерација бендови се продаде на аукција за 15,000 фунти.

Музичкиот фан Марк Робертс ги снимил концертите на панк рок-бендот во салата „Лесер фри трејд“ во 1976 година. Снимени се на 8-милиметарска лента.

Идните членови на Buzzcocks, New Order, The Smiths, The Fall и Ентони Вилсон, кој ја основа реномираната издвачка куќа Factory Records, беа присутни на свирките.

Аукционерот Пол Ферведер рече дека снимките на музичките икони на 70-тите се уникатни.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Вчера се вакцинирале над 12.000 граѓани

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера, вакцинирани се вкупно 774.422 граѓани. Прва доза вакцина вчера...

Регион1 час

Србите побројни на протестите, им носат храна и вода

Бројот на Срби собрани утрово на преминот Јариње е значително поголем од вчера, пренесува репортерот на „Косово онлајн“. Луѓето што...

Македонија2 часа

Досега се попишани 1.132.484 лица

Вкупно 1.132.484 лица, 353.256 домаќинства и 480.364 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера. Можноста за самопопишување на лица...

Македонија3 часа

Вархеи во Софија на разговори за бугарското вето за Македонија

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеј ќе престојува во посета на Бугарија, објави Европската комисија. Детали за разговорите не се соопштуваат,...

Свет3 часа

Претседателот на Бразил наместо во ресторан, вечераше пица на улица

Невакцинираните шефови на држави кои присуствуваат на Генералното собрание на Обединетите нации оваа недела, најверојатно, ќе мора да се задоволат...

Регион4 часа

Седница на Совет за безбедност на Србија за ситуацијата на Косово

На Косово ноќта помина тензично, но мирно по распоредувањето на специјалните единици „Росу“ низ северот на провинцијата. Српскиот претседател, Александар...

Свет4 часа

Идентификувани жртвите од пукањето во универзитетот во Русија

Идентификувани се сите шест жртви на пукањето на универзитетот во рускиот град Перм. Како што пренесе ТАСС, повикувајќи се на...

Македонија4 часа

Пендаровски: Одржувањето на перспективата за членство во ЕУ е клучниот двигател за реформите во земјите од Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски во Њујорк учествуваше на 20. состанок на високо ниво во организација на Меѓународниот центар „Низами Ганџави“, што...

Свет16 часа

Од ноември можен влез во САД за странци што се вакцинирани

САД повторно во ноември ќе дозволат влез на патници од Кина, Индија, Велика Британија и од многу европски земји, кои...

Свет16 часа

(Видео) Напаѓачот од Русија објавил детали за нападот во универзитетот, во кој уби најмалку шест луѓе и рани 28

Приведениот напаѓач на универзитетот во Русија, Тимур Бекмансуров, објавил долго детаљно објаснување за својата подготовка за нападот, во кое тврди...

Регион17 часа

(Видео) Вучиќ за ситуацијата на Косово: Се надевам дека нема да треба да прeземеме контрамерки

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, вечерва ѝ се обрати на јавноста и нагласи дека ова е еден од најтешките денови за...

Македонија21 час

Нови 154 заболени од Ковид-19, починале 12 луѓе

Во последните 24 часа се направени 1.967 тестирања, а регистрирани се 154 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 118, Куманово...

Македонија23 часа

Заев: Прашањето за морална одговорност и моја оставка стана банално

Премиерот Зоран Заев изјави дека прашањето за морална одговорност и за негова оставка станува банално. „СДСМ има квалитетни кадри коишто...

Македонија23 часа

Позитивни на коронавирус се 13 воспитувачи и 9 деца во градинките, Шахпаска вели дека состојбата е стабилна

Тринаесет воспитувачи и 9 деца се позитивни на коронавирус низ градинките, информираше денеска министерката за труд и социјална политика, Jагода...

Македонија1 ден

Стевчо Јакимовски ќе настапи самостојно во Карпош, во другите општини ГРОМ ќе коалицира со ВМРО-ДПМНЕ

Граѓанската oпција за Македонија-ГРОМ на овие локални избори одлучи да настапува самостојно во oпштина Карпош со претседателот на партијатија Стевчо...

Свет1 ден

(Видео) Проработе вулкан во Шпанија, лавата проголта 20 куќи

Шпанските власти евакуираа околу 5.000 луѓе од неколку села на канарскиот остров Ла Палма поради ерупција на вулкан, соопштија локалните...

Македонија2 дена

Маричиќ: Над милион попишани граѓани, влегуваме во последната фаза

Откако Државниот завод за статистика извести дека денеска се попишани над милион граѓани, министерот за правда Бојан Маричиќ, преку социјалните...

Свет2 дена

Три европски земји ги укинуваат сите ковид-мерки, за таквиот чекор клучни се две нешта

Данска, Шведска и Холандија ги укинуваат практично сите мерки во борбата против пандемијата на коронавирус. Стапките на вакцинација се релативно...

Македонија2 дена

Изминатава недела Македонија е прва во Европа според бројот на починати од Ковид-19 на милион жители

Според бројот на смртни случаи минатата седмица, Гренада е повторно на прво место во светот со 212 смртни случаи на...

Македонија2 дена

Започна уривањето на старата конструкција на Универзална сала

Универзална сала започнува да го добива своето ново лице, сподели градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов на својот Фејсбук профил. Според...

Досие