Контакт

Забава

Научници тврдат дека Евровизија е добра за здравјето на луѓето

Објавено пред

Британските научници дошле до откритие дека гледањето на натпреварот за најдобра песна на Евровизија може да биде добро за здравјето на гледачите.

Ова натпреварување има телевизиска публика од повеќе од 180 милиони луѓе, па научниците веруваат во неговата моментна здравствена корист поради тоа што преносот на Евровизија се гледа во целиот свет.

Студијата спроведена од еден универзитет во Лондон потенцира дека гледањето Евровизија придонесува за тоа светот да се чини поубав и весел, пишува „Њузхаб“.

Истражувањето дошло до резултати што покажуваат дека нивото на среќа кај луѓето што го следат изборот е 10 пати повисоко од нормалните вредности во случај кога нивната земја ќе се избори за добар пласман.

Забава

Папата ми рече дека Бог ме прифаќа таков каков што сум, тврди хомосексуалец

Објавено пред

Од

Чилеанецот Хуан Карлос Круз, кој бил сексуално злоупотребен од страна на католички свештеник, изјавил за Си-ен-ен дека папата Франциско во приватен разговор му рекол дека Бог го создал како хомосексуалец и дека неговата сексуална ориентација воопшто не е важна.

„Знаеш, Хуан Карлос, тоа воопшто не е важно. Бог те создал таков и Бог те сака таков каков што си. Папата те прифаќа таков каков што си и ти не треба да се грижиш за тоа што другите ќе речат“, изјавил Круз за Си-ен-ен прераскажувајќи го разговорот од средбата што ја остварил со папата во април годинава.

Папата со ваквата лична изјава значајно отстапил од учењата на Римокатоличката црква, која ја смета хомосексуалноста за објективно нарушување и спротивна на божјите закони, информира американската телевизија.

Портпаролот на Ватикан, Грег Бурк, во понеделникот за Си-ен-ен изјавил дека не ги коментира приватните разговори на папата.

Свештеникот што го злоупотребил Круз во младоста, Фернандо Карадима, Ватикан го прогласи за виновен за злоупотреба во 2011 година. Минатиот петок сите бискупи во Чиле му понудија оставка на папата Франциско по тридневниот вонреден самит на кој се разговараше за скандалот со сексуалната злоупотреба во таа земја.

Прикажи повеќе...

Hitech

Откриени детали за новиот телефон од средната класа на „Самсунг“

Објавено пред

Од

За новиот телефон од средната класа на корејскиот производител, „галакси ј8“, како основа ќе послужи моделот „галакси A6+“, па може да се каже дека ќе претставува поевтина верзија од него. Продажбата на овој уред во Индија започнува по цена од 240 евра.

Во едноделното куќиште направено од поликарбонат е вграден 6-инчен супер амолед- екран со резолуија од 720p+.

Телефонот располага со процесор Snapdragon 450, напојуван од батерија од 3.500 mAh.

Системот со две задни камери се состои од главен сензор од 16 MP, со отвор на блендата f/1,7 и втор сензор од 5 MP со отвор на блендата f/1,9. Предната селфи-камера има сензор од 16 MP и сопствен блиц.

Што се однесува до меморијата, ќе постои само една верзија, со 4 GB RAM и 64 GB простор за складирање. Телефонот доаѓа со оперативен систем Android 8,0 Oreo. Продажбата на „галакси ј8“ ќе почне во јули годинава.

Прикажи повеќе...

Забава

Шведска подготвува брошура за случај на криза или војна

Објавено пред

Од

Шведска подготвува брошура за тоа како да се постапува во случај на криза вклучувајќи и војна, а прирачникот преку пошта ќе биде дистрибуиран до 4,8 милиони домаќинства.

Брошурата со 20 страници со наслов „Ако има криза или војна“ има цел подобро да ги подготви граѓаните во случај јавните служби да бидат ослабени при случај на инциденти, опасности, временски непогоди, хакeрски напади или најлошото сценарио, во случај на војна, соопшти тамошната агенција за цивилна одбрана.

Материјалот ќе биде дистрибуиран за време на Неделата за подготовка за итни реакции од 28 јуни до 3 јули. Брошурата исто така ќе биде достапна и во електронски формат на шведски, англиски и на десетина други јазици, објави новинската агенција АП.

Брошурата исто така ќе има информации за тоа што треба да содржи една кутија за вонредни ситуации како, на пример, конзервирана храна, а граѓаните се советуваат да имаат и пари во готово во случај банкоматите да не работат, како и телефонски броеви од службите за итна помош.

Инаку, последниот ваков прирачник во Шведска бил издаден во 1961 година во екот на Студената војна. И покрај тоа што Русија не се спомнува во текстот, шведски високи функционери стравуваат од напад во случај на отворен конфликт со НАТО.

Иако Шведска нема копнена граница со Русија, двете земји имаат излез на Балтичкото Море, а Москва има военоморска база во Балтијск во областа на Калининград. Шведска не војувала со никого повеќе од 200 години од војната со Норвешка во 1814 година, а за време на двете светски војни била неутрална.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Заев го состави списокот: три министерства ќе добијат нови челници

Премиерот Зоран Заев попладнево го испратил предлогот за промена на составот на Владата до Собранието на Република Македонија. Според него,...

Македонија6 часа

(Видео) Лазаревски: Го напуштив работното место во МВР за да ги заштитам бомбите

Јас го напуштив моето работно место за да ги заштитам бомбите, таа одлука не беше само моја. Постоеше некаква опасност...

Економија8 часа

(Видео) Менаџментот на „Југохром“ најавува рестартирање на комбинатот во ноември

По средбата со заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, менаџментот на „Југохром“ најавува дека до ноември ќе...

Македонија8 часа

(Видео) Функционерите на ДУИ најголеми трошаџии во Владата

Вања Михајлова, експерт за антикорупција, на денешната прес-конференција во рамките на проектот „Граѓанските организации и медиуми против корупцијата“ истакна дека...

Македонија9 часа

Притвор за Ѓоко Поповски, одлучи судот

Судот му одреди притвор на поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски, сè додека не почне да ја издржува затворската казна....

Економија9 часа

(Видео) Тевдовски: Платите во трудоинтензивните дејности пораснаа до 21 отсто

Работниците од текстилната, кожарската и индустријата за производство на облека имаа неправедно пониско ниво на минимална плата. Ако го погледнете...

Македонија11 час

Штетата е 75% од месечната плата на обвинителката Фетаи, рече Бедредин Ибраими

Поранешниот член на ДИК, Бедредин Ибраими, во воведните зборови за предметот „Титаник 2″, рече дека наводната штета во предметот е...

Daily news12 часа

Димитров бара мудрост и нерви пред средбата со Коѕијас

„Пуштајте ми ве молам мудрост и нерви“ напиша министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на својот фејсбук-профил пред да отпатува...

Забава13 часа

Кралското семејство ги објави официјалните фотографии од принцот Хари и Меган

Кралското семејство ги објави официјалните фотографии од принцот Хари и Маган Маркл по нивната свадба што се одржа во саботата,...

Вести14 часа

Почина една од трите преживеани патнички во авионската несреќа на Куба

Почина една од трите преживеани патнички во авионската несреќа што се случи минатата недела на Куба. Со ова, бројот на...

Македонија14 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Вчерашната судска пресуда е неправда

Пресудата за ослободување на Зоран Заев од секаква вина за случајот „Поткуп“ е црн ден за македонското судство. Таа покажа...

Македонија15 часа

Пресуда за „Триста“ за Ѓоко Поповски

Поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски, денеска во кривичниот суд во Скопје ќе ја чуе пресудата за случајот „Триста“ во...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е амнестиран вторпат, пресудата за „Поткуп“ не нè изненади

Зоран Заев пред малку вторпат е амнестиран политичар за очигледен криминал. Зоран Заев повторно избега од соочување со правдата и...

Економија1 ден

Анита Ангеловска-Бежоска е нов гувернер на Народната банка

Собранието денеска ја избра Анита Ангеловска- Бежоска за нов гувернер на Народната банка, на местото на Димитар Богов, кому му...

Македонија1 ден

(Видео) Заев не се откажува од предлогот Република Илинденска Македонија

Предлогот Република Илинденска Македонија не отпаѓа, изјави премиерот Зоран Заев во изјава пред судот по ослободителната пресуда за случајот „Поткуп“....

Македонија1 ден

(Видео) Емини: Нема простор за паника од министерот за култура на Беса

Од сите албански партии, Беса најмногу заслужува да биде дел од Владата. Политичките партии, граѓаните и невладините организации немаат потреба...

Македонија1 ден

(Видео) Ослободителна пресуда за Заев во случајот „Поткуп“

Кривичниот суд донесе ослободителна пресуда за премиерот Зоран Заев во случајот „Поткуп“. Според пресудата, која јавно ја прочита судијата Дарко...

Македонија1 ден

(Видео) Заев доби кривична пријава за загрозување уставен поредок

Партијата „Левица“ денеска во Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против премиерот Зоран Заев за нарушување на уставниот поредок на...

Македонија2 дена

В четврток нова рунда преговори за името во Њујорк

В четврток и в петок ќе се одржи нова средба за името во Њујорк со медијаторот Метју Нимиц. Како што...

Свет2 дена

Победа на Мадуро на претседателските избори во Венецуела, опозицијата ги негира резултатите

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, извојува нов шестгодишен мандат, по вчерашната победа на претседателските избори во земјата. Изборите ги одбележа...

Досие