Контакт

Забава

На аеродромите постои место што е повалкано и од тоалетите

Објавено пред

Следниот пат откако ќе минете низ аеродромска контрола, здравствените работници советуваат да си ги измиете рацете.

Според резултатите од истражување на научници од Финска и Велика Британија, половина од пластичните садови во кои се складираат предметите на патниците, можат да предизвикаат сериозни респираторни инфекции.

Имено, истражувањето покажало дека четири од осум пластични садови содржат риновируси или аденовируси, за кои е познато дека предизвикуваат настинка.

Резултатите само докажуваат дека аеродромите и понатаму се погодни за појава на епидемии, посебно во САД, зашто таму во пластичните садови на аеродромската контрола патниците оставаат и храна и пијалаци.

Научниците предлагаат аеродромите ширум светот неколкупати дневно да ги дезинфицираат садовите за складирање  предмети, што моментално не е случај.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Џорџ и Амал пред развод „тежок“ 400 милиони фунти 

Објавено пред

Во изминатите неколку дена се прошири вест дека една од најпознатите двојки, Џорџ Клуни (57) и Амал Аламудин (40), се разведуваат по четиригодишен брак, пишува „Мирор“. Разводот ќе „тежи“ 400 милиони фунти.

По жолчната расправа, Амал ги земала работите и заминала со близнаците, Александра и Ел, во нивната куќа во Сардинија. Џорџ постојано испраќа пораки и видеоповици затоа што сака да ги види децата, изјавува изворот, додавајќи дека Амал јасно му кажала дека ако дојде на Сардинија,  единствено место каде што може да спие е куќата за гости.

Фановите тврдат дека тоа е лажен трач имајќи предвид дека познатиот актер, заедно со родителите Ник и Нино, ја поддржа Амал на 23. доделување на наградите на Здружението на дописниците на Обединетите нации во Њујорк на 6 декември минатата година. Двојката изгледаше среќна и заљубена, а адвокатката за човекови права на социјалните мрежи често објавуваше фотографии со Џорџ.

Прикажи повеќе...

Забава

Шангај го доби најдолгиот 3Д-печатен пешачки мост во светот

Објавено пред

Шангај е дом на најдолгиот бетонски пешачки мост на светотот изграден со технологија на 3Д-печатење. Тој е долг 26,3 метри и го проектирал професорот Xu Weiguo од Ксинхуа Универзитетот за дигитална архитектура во Пекинг.

Мостот е изграден од 44 издлабени 3Д-печатени бетонски единици, додека гелендерите се поделени на 68 единици. Компонентите на мостот се отпечатени  од композитни материјали, кои содржат бетон армиран со полиетиленски влакна кои по структуралните карактеристики одговараат на конвенционалните материјали.

Моделот е направен за да ја демонстрира одржливоста на мостот и за да докаже дека може да ги издржи пешаците кои преминуваат и се задржуваат. За изградба на конструкцијата печатени се бетонски компоненти со две роботски „раце“ во времетраење од 450 часови.

Во мостотот е ставен и систем на следење и обезбедување податоци за вибрации на напрегнатите жици, деформации и промени. Резултатите ќе овозможат подобро разбирање на практичните карактеристики на новите бетонски материјали и структурните својства на 3Д-печатените компоненти.

Пешачкиот премин е правен според познатиот Zhaozhou мост во провинцијата Хебеј, во северниот дел на Кина и е еден од најстарите мостови.Тој премин е направен од плочи од варовник, а новата структура, која се наоѓа во областа Шангај Баошан, е создадена со современи градежни техники. Новиот мост не може да биде убав како неговиот претходник, но она што недостасува во естетиката се надополнува со технологијата – тој е произведен во само 450 часа и чини една третина помалку од стандардните мостови.

Првиот бетонски мост во светот на 3Д-отпечатоци беше отворен во Холандија во октомври 2017 година. Создаден од Технолошкиот универзитет во градот Гемерт, структурата е дизајнирана за велосипедисти и содржи околу 800 слоеви на бетон.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Поради непромислена егзибиција на крузер, доживотно му се забранети крстарења

Објавено пред

Исклучително опасна акробација на група туристи ќе заврши на суд, пренесуваат светските медиуми.

Имено, компанијата „Ројал Карибијан“ сака да поднесе тужба против група туристи кои го снимале својот пријател како скока од 11-тиот кат на бродот во морето.

По оваа егзибиција, која, за среќа, минала без последици, капетанот ги исфрлил несовесните туристи од бродот, а потоа компанијата ги ставила на црна листа, што значи дека до крајот на животот им е забрането крстарење со „Ројал Карибијан“.

Дваесет и седумгодишниот Ник Најдев во морето скокнал од височина од 30 метри, додека бродот бил закотвен на Бахамите. Неговите пријатели го снимиле, а потоа видеото го споделиле на социјалните мрежи.

Видеото за кратко време доби многу прегледи и го привлече вниманието на светската јавност, но повлече и голем број на критики.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Ќосето до Ѓорчев: Требаше досега да ги посетиш фамилиите на затворените за 27, а не откако најави кандидатура за претседател

Горан Ангелов – Ќосето обвинет за случувањата од крвавиот четврток, преку социјалните мрежи му се обрати на пратеникот Влатко Ѓорчев...

Македонија1 час

Агенцијата за медиуми го испитува сопствеништвото на 1ТВ

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиуми поведува постапка против 1 ТВ поради наводно скриено сопствеништво. На утрешната седница на дневен...

Македонија2 часа

СЈО бара да им биде продолжен куќниот притвор на Камчев и Мијалков

За сите осомничени во истрагата ,,Империја”, СЈО бара да им биде продолжен куќниот притвор бидејќи сè уште постојат причините за...

Македонија3 часа

Граѓаните на пешачки маратон во МРТ, лифтовите на поправка

Речиси една недела не работи ниту еден од четирите лифтови во зградата на Македонската радио-телевизија каде што се сместени и...

Регион4 часа

Грчките пратеници вечерва ќе гласаат за ратификација на договорот за името

Вториот ден од дебатата за преспанскиот договор, на пленарната седница во грчкиот парламент, ќе биде заокружена доцна вечерва, кога се...

Македонија4 часа

(Видео) Закани до обвинителите на СЈО: „Фатиме е наша, а на тој каурот ќе му ја расплачеме фамилијата“

Во кривичниот суд во Скопје повторно се одложи рочиштето за предметот на СЈО „Титанк 3“, во кој обвинети се Ејуп...

Македонија4 часа

Мијалков на 31 јануари ќе го испрашува свиркачот Лазаревски

Судењето за предметот „Таргет-Тврдина“, кое се однесува на незаконското следење на комуникации, е одложено за 31 јануари. Свиркачот Ѓорги Лазаревски...

Македонија6 часа

Каракамишева: Венециската комисија поради притисоците испрати писмо до Османи и Заев

Венециската комисија испратила писмо до Кабинетот за вицепремиерот за евроинтеграции, Бујар Османи, и до премиерот Зоран Заев во кое се...

Свет6 часа

Кинески воени авиони ,,покажувале сила” летајќи во близина на Тајван

Кинески воен авион „сухој Су-30“и транспортен авион „шансји Ј-8“ на Ослободителната војска на Кина (ПЛА) прелетале над каналот Баши меѓу...

Македонија6 часа

На 12 март одново ќе почне судењето за набавката на 300 полициски „шкоди“

На 12 март, во 10 часот, во кривичниот суд во Скопје одново ќе почне судењето за предметот „Триста“ на СЈО,...

Свет7 часа

Најмалку 5 мртви во заложничката криза во банка на Флорида

Вооружен напаѓач упаднал во банка во Флорида и се забарикадирал внатре, а потоа се јавил на бројот за итни случаи...

Свет8 часа

САД одбиваат да ги повлечат дипломатите од Венецуела

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, одби да ги повлече американските дипломати од Каракас тврдејќи дека владата што ги прекинала дипломатските...

Македонија22 часа

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ не сакаат да се договорат за една изборна единица

Многуте повици од помалите партии за измени на Изборниот законик, со кои ќе се воведе една изборна единица и отворени...

Анализи22 часа

Политиката го подели СЈО на табори

„Чарлиевите ангели“ ги нема. Катица Јанева, Ленче Ристоска и Фатиме Фетаи речиси една година не се појавуваат на заеднички прес-конференции....

Македонија23 часа

Ѓорчев: Не се грижам кој ќе биде противкандидат од СДСМ, тие го излажаа народот

Без да одговара на новинарски прашања, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев ја објави кандидатурата за претседател на државата. Тој повеќе...

Истражувања1 ден

(Видео) „Лимак“ и Градот ги изиграа скопјани, се гради хотел место прво да се изгради подземната сообраќајница

Место прво да ја изгради подземната сообраќајница па потоа да ги гради содржините над земја, турската компанија „Лимак“ кај Стара...

Македонија1 ден

Врховните судии ќе расправаат дали СЈО може да отвора истраги и да презема предмети

Адвокати на обвинети во предметите на специјалното јавно обвинителство, преку неколку иницијативи, бараат од Врховен начелно правно мислење за постапките...

Македонија1 ден

Нимиц: Длабоки и опасни последици ако не успее преспанскиот договор

Специјалниот пратеник на Обединетите нации, Метју Нимиц, предупредува дека пропаѓањето на преспанскиот договор би имало опасни последици за двете страни,...

Свет1 ден

Шпанските спасувачи во трка со времето – ќе успеат ли да го извлечат двегодишното дете од бунарот

Шпанските спасувачи се во трка со времето и неизвесно е дали ќе успеат да го извлечат двегодишното дете кое пред...

Македонија1 ден

Протестот за воздухот в сабота за едни политички за други неопходен

Нова најава за протест против загадувањето на воздухот од синоќа ги подели скопјани на верници и луѓе кои повеќе не...

Досие