Контакт

Забава

На Гренланд откриени повеќе од 50 нови езера, досега се знаеше само за четири

Објавено пред

Под мразот на Гренланд научниците откриле повеќе од 50 нови езера, а досега се знаело за само четири. Антарктикот под мразот крие 470 езера, но најновите истражувања на американските и британските научници покажуаат дека ги има и во севернополарниот регион, пишуваат британските медиуми.

Тие не се многу големи како езерото Восток, кое се наоѓа на Јужниот Пол и е долго 250 километри. Најголемо субглацијално езеро на Гренланд е долго само 6 километри, а новоотркиените езера се наоѓаат под мразот дебел неколку километри.

Притисокот и геотермалната топлина успеваат да ја одржат водата во течна агрегатна состојба, а водата настанала од топењето и се задржала во шуплините. Поради се повисоките температури, мразот се топи и се движи кон океаните, а водата му го олеснува движењето. Кога би се стопил целиот мраз на Гренланд, нивото на океанот би пораснало 7 метри.

Според податоците на американските научници, под ледената плоча се наоѓа многу вода. За време на истражувањето, Џејд Боулинг од Универзитетот во Ланкастер забележала дека постојат 54 езера и дека за разлика од оние антарктичките, групирани околу внатрешните ледени делови, новите гренландски езера главно се наоѓаат при крајот на ледениот покривач, кој е стабилен и бавно се движи.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

(Видео) Мадона откажа настап за да се одмори и сподели видео со ледена бања

Објавено пред

Поп-легендата Мадона откажа уште еден настап во португалската престолнина Лисабон, град кој беше инспирација за нејзиниот најнов албум „Мадам Икс“. Таа го откажува концертот поради болка од „тековни повреди“, изјави во средата промоторот на турнејата.

Промоторот на Everything Is New пушти соопштение на Фејсбук, извинувајќи им се на фановите и им се заблагодари за „добрите желби за закрепнување на Мадона“.

„Искрено жалиме за разочарувањето на фановите поради непредвидените и измени во распоредот што се случија во последна минута,“ гласи објавата на социјалните медиуми.

Концертот во средата навечер беше втор настап кој ѕвездата го откажа од почетокот на нејзината европска турнеја во Лисабон на 12 јануари, каде што живее од средината на 2017 година.

„Жал ми е што морав да откажам вечерва“, напиша 61-годишната поп-ѕвезда на својот Инстаграм во неделата, веднаш по првото откажување на настапот во лисабонскиот Колосеум.

„Но јас мора да го слушам моето тело и да се одморам!“

Мадам Икс (Madame X) е четиринаесеттиот студиски албум на американската пејачка, инспириран од нејзиниот живот во Португалија и културата во земјата и традиционалната музика, вклучувајќи ја и меланхоличната музичка форма фадо.

Во текот на викендот, Мадона сподели видео на кое таа се гледа како користи ледена бања после настап.

Прикажи повеќе...

Бизарно

(Видео) Американски стоматолог осуден откако извадил заб возејќи ховерборд

Објавено пред

Американскиот стоматолог Сет Локхарт е обвинет за несовесен третман откако извадил заб на пациент додека се возел на ховерборд. Тој бил обвинет не само за загрозување на животот на друго лице, туку и за измама на државата за парични средства.

Триесет и четиригодишниот стоматолог од Енкориџ, Алјаска, бил осуден за сите 46 точки од обвинението изнесено против него, пренесува „Унилад“.

Според главното обвинение, Лохарт извадил заб од пациент под анестезија, додека истовремено се возел на ховерборд. Тој го снимил целиот настан, а потоа и го објавил, што само по себе е престап.

Стоматологот ја испратил снимката од операцијата до своите пријатели, шегувајќи се дека на видеото е прикажан нов метод во медицинската грижа. Откако го извадил забот од пациентот, тој триумфално парадирал на ховербордот низ просторјата, смешкајќи се во камерата.

За време на судењето, неговиот адвокат се извини во име на клиентот, посочувајќи дека ваквото однесување е неприфатливо.

„Кога се согласив да го застапувам, јасно го прекорив и убаво му кажав што мислам за неговите постапки“, изјавил адвокатот.

Покрај ова обвинение, на Локхарт му се судело, меѓу другото и за проневера на средства обезбедени од државната здравствена организација во Алјаска во висина од 10.000 долари. Се покажало дека стоматологот непотребно барал поскап вид на анестетик на штета на граѓаните што плаќаат данок.

 

 

Прикажи повеќе...

Забава

Орландо Блум ќе го позајми гласот за принцот Хари во анимирана комична серија

Објавено пред

Орландо Блум доби улога во новата пародија со наслов „Принцот“, која ќе се фокусира на шестгодишниот принц Џорџ – внукот на Хари и најстарото дете на војводата и војвотката на Кембриџ.

Проектот е инспириран од популарниот инстаграм-профил на американскиот писател и продуцент Гери Џенети, со главен фокус на младиот монарх.

Страницата на Гери на социјалните медиуми е исполнета со спомени од Џорџ како фрла играчки врз своите браќа и сестри – принцезата Шарлот и 20-месечниот принц Луис, неговиот чичко Хари и тетката – војвотката Меган, нивниот осуммесечен син Арчи и други членови на семејството, вклучувајќи ја и бабата на младиот принц, кралицата Елизабета.

Серијата ќе се емитува на претстојниот нов стриминг-сервис на „Ејч-би-о макс“ (HBO Max), а продуцентите не може да дочекаат да видат што ќе донесе Гери на екранот, кој ќе ја напише и продуцира серијата и ќе му го позајми гласот на Џорџ.

На Орландо и Гери со гласовите ќе им се придружат и Иван Раон како принцот Вилијам, Луси Панч како неговата сопруга, војвотката Кетрин, и Кондола Рашад како војвотка од Сасекс.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет30 минути

Си-ен-ен: Откриен е изворот на корона вирусот

Изворот на новиот корона вирус кој се појави во Кина би можеле да бидат змиите кинеска кобра и кинески краит,...

Македонија1 час

Бојан Јовановски: Не си играјте со мојот живот, 55 пати сум носен во болница

Педесет и пет пати сум носен во болница. Пред малигнитет сум. Ве замолувам, не си играјте со мојот живот, изјави...

Свет1 час

Кинеското министерство: Автобусите и траектите повеќе не одат во Вухан

Кинеското Министерство за транспорт го прекина целосно автобускиот и траектниот сообраќај кон градот Вухан, поради епидемијата на вирусот корона, од...

Македонија1 час

(Видео) Рочиштето за „Рекет“ одложено по вторпат

Поради влошена здравствена состојба на адвокатите на ексшфицата на СЈО Катица Јанева, Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска, вторпат се одложува...

Регион2 часа

По 20 дена ослободени киднапираните грчки морнари

Осуммина членови на екипажот на грчки танкер се ослободени по 20 дена од киднапирањето од вооружени напаѓачи на брегот на...

Свет2 часа

СЗО денеска ќе одлучува дали ќе прогласи вонредна состојба

Светската здравствена организација (СЗО) денеска ќе донесе одлука дали да прогласи глобална вонредна состојба поради избувнување на новиот корона вирус,...

Македонија14 часа

Изгласан Законот за младински додаток: Младите до 23 години ќе добиваат по 3.000 денари за работа во производство

Вечерва во Собранието пратениците го изгласаа Законот за младински додаток по скратена постапка. Овој закон предвидува на младите до 23...

Македонија19 часа

Раскината концесијата за Охридското Езеро, Димковски тврди дека концесионерот ги кршел законите

Владата донесе одлука за раскинување на договорот за концесија за Охридското Езеро со концесионерот „Летница-Белвица“. Причината за оваа одлука, како...

Македонија19 часа

Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ со 3.000 амандмани го блокира предлог-законот за отпис на камати

ВМРО-ДПМНЕ поднел 3.000 амандмани за предлог-законот за отпис на камати и репрограмирање на долгови и трошоци на јавните препријатија, за кој...

Македонија20 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја тужи Царовска за в.д. директорите во центрите за социјална работа

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе биде поведена постапка за злоупотреба на службена дожност против ексминистерката Мила Царовска поради тоа што,...

Топ20 часа

Измамник во Свети Николе изнудил 2.000 евра од жена, ја излажал дека е полицаец

Седумдесет и осумгодишна жена од Свети Николе пријавила дека била измамена за сума од 2.000 евра. Според пријавеното, вчера лицето...

Македонија20 часа

Микиќ: Нема потреба од паника за корона вирусот во Македонија

Информативните летоци ќе бидат превентивна мерка во Македонија да не се рашири смртоносниот корона вирус. Доктор Владимир Микиќ од Институтот...

Македонија21 час

Уставниот суд нема да ја оценува уставноста на амнестијата на обвинетите за 27 април

Нема да се оценува уставноста на амнестијата со која некои од обвинетите за упадот во Собранието на 27 април се...

Македонија22 часа

Спасовски: Во земјата не се увезува штетен отпад

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, уверува дека во државата не се увезува штетен отпад за кој нема сертификати. Тој вели дека...

Македонија22 часа

Филипче: Чекаме препораки од СЗО за заштита од корона вирусот

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека чекаат Светската здравствена организација да даде препораки за тоа што треба да се...

Македонија23 часа

(Видео) Крпен студентски живот: 61 денар за оброк дневно, еден килограм месо месечно

Просечно по 61 денар се издвојува дневно за оброк за станарите во студентските домови. На секој станар му следуваат по...

Свет23 часа

СЗО: Постои голема веројатност корона вирусот да се прошири и надвор од Кина

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека постои голема веројатност новиот корона вирус да се прошири и во други делови на...

Свет23 часа

Сенатот на САД ги усвои правилата за постапката за импичмент на Трамп

По 13-часовна расправа, американскиот Сенат ги усвои правилата за водење на постапката за отповикување на претседателот Доналд Трамп вклучувајќи го...

Свет24 часа

Трамп: Имаме добар план за новиот корона вирус

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека САД имаат план за борба против корона вирусот, од коj во Кина загинаа деветмина,...

Регион24 часа

Протести на грчките острови поради преполните мигрантски кампови

Штрајкови и протести се одржаа на грчките острови Лезбос, Самос и Киос поради владиното справување со мигрантите што пристигнуваат од...

Досие