Контакт

Забава

На повидок уште едно доцнење на „Црната вдовица“

Објавено пред

Новиот филмски спектакл „Црна вдовица“ со Скарлет Јохансон во главната улога, првиот филм од Марвеловата таканаречена фаза 4, првично требаше да се појави во мај 2020 година.

Филмот се одложуваше повеќе пати поради пандемијата на коронавирусот, отворајќи го патот за серија на „Дизни плус Вандавижн“ да ја почне фазата 4 наместо тоа.

Во моментов, премиерата е закажана за 7 мај 2021 година, но „Марвел“ веројатно размислува за уште едно одложување ако пандемијата продолжи да ја држи публиката ширум светот надвор од киносалите, пишува „Варајети“.

Последна опција на студиото „Марвел“ за претстојниот филм ќе биде да го објави на „Дизни плус“, иако разбирливо е двоумењето.

Забава

„Лига на правдата“ за Зак Снајдер ќе дебитира на „ХБО макс“ на 18 март

Објавено пред

Тоа е несомнено најочекуваниот режисерски рез на претходно објавениот филм во историјата на киното.

Се појавија ново детали околу новата таканаречена „Снајдер-кат“ верзија на ДС-филмот, нова верзија во режија на Зак Снајдер, пред премиерата подоцна овој месец на „Ејч-би-о макс“.

Според IGN, новата, проширена верзија на филмот за суперхерои од 2017 година ќе трае 242 минути, или четири часа и две минути.

Во филмот, најчесто нарекуван „Снајдер кат“, главни sвезди ќе бидат Хенри Кавил како „Супермен“, Гал Гадот како „Вондер вуман“, Бен Афлек како „Бетмен“, Џејсон Момоа како „Аквамен“, Реј Фишер како „Сиборг“ и Езра Милер како „Д флеш“.

Прикажи повеќе...

Забава

Четворица од десет студенти се зависни од смартфони, покажува ново истражување

Објавено пред

Четворица од десет студенти се зависни од паметни телефони (смартфони) и оваа навика им предизвикува големи проблеми со спиењето, покажува истражување спроведено од Кралскиот колеџ во Лондон.

Во студијата учествувале 1.043 студенти на возраст од 18 до 30 години, а 406 од нив покажале одлики на зависност од паметни телефони, објави „Гардијан“.

Повеќе од две третини од зависниците имале проблеми со спиењето, а студентите кои користат телефони по полноќ, или четири или повеќе часа во текот на денот, се изложени на најголем ризик од развој на зависност од овој технолошки уред.

Прикажи повеќе...

Забава

Ким Кардашјан на виртуелна ревија на „Долче и Габана“

Објавено пред

Таа ѝ се придружи на својата сестра Кортни Кардашијан во „виртуелна прошетка“ на модната ревија на брендот „Долче и Габана“ есен / зима 2021 година.

А, Ким Кардашијан во понеделникот покажа волшебна црна долна облека што ја доби од култната модна куќа, споделувајќи фотографии на својот Инстаграм-стори.

Виртуелна писта: Ким Кардашијан (39) на себе има дводелен комплет долна облека од црно кадифе и долги црни ракавици за виртуелното шоу „Долче и Габана за есен-зима 2021“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија23 минути

На следниот конгрес СДСМ ќе го смени своето име, согласно Договорот од Преспа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вели дека името на партијата се уште не е сменето поради пречките кои ги предизвикала...

Регион1 час

Претседателот на Србија ѝ ги предаде вакцините на БиХ

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска, во Сараево, предаде контингент од 5.000 вакцини од компанијата „Астра зенека“, што Србија ѝ ги...

Свет2 часа

Експертите на СЗО против употребата на лекот „хидроксихлорокин“

Лекот „хидроксихлорокин“, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да...

Свет3 часа

Шок-бомби, кациги и импровизирани шлемови на протестите во Мјанмар

Полицијата во Мјанмар активира шок-бомби за да ги растера демонстрантите во Јангон, најголемиот град во Мјанмар. Тие се собраа пред...

Свет14 часа

Кина им забрани на наставниците да ги тепаат и навредуваат учениците

Кина воведе забрана за казнување во училиштата што може да предизвика физичка и психолошка траума, бидејќи неколку ученици починаа во...

Свет15 часа

Навални, Грета Тунберг, СЗО и Трамп номинирани за Нобелова награда за мир

Приближно 329 номинации пристигнаа за Нобеловата награда за мир оваа година, како одраз на бројни горливи прашања низ целиот свет...

Европа17 часа

(Видео) Франција и Германија сега уверуваат дека вакцината на „Астразенека“ е ефикасна

Поради бавниот напредок на вакцинацијата против Ковид-19, со оглед дека има недостиг на вакцини, француските и германските власти се обидуваат...

Свет18 часа

ОН: Русија е одговорна за труењето на Навални

Според меѓународното право, Русија е одговорна за труењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, наведуваат во прелиминарните наоди експертите за...

Македонија20 часа

234 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа регистрирани се 234 нови случаи на Ковид-19 од направени...

Македонија21 час

(Видео) Oрганизаторите на настани протестираа пред Владата: Наместо да пуштаме гласна музика, една година сме тивки

Со мотото „ПОМЕН – една година тишина“, со транспаренти во рацете „Спасете ја ивент-индустријата“, вработените во продукциските компании за организирање...

Македонија22 часа

Од мај почнува реконструкцијата на Универзалната сала, идејното решение е донација од архитектот

Универзалната сала во Скопје ќе биде реконструирана во постојниот облик и габарит задржувајќи го својот автентичен изглед со цел и...

Регион24 часа

Во Хрватска помалку од 100 новозаразени од коронавирус, од денес попуштање на мерките

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 91 нов случај на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни...

Македонија1 ден

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека, доколку сакале, можеле да скријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни...

Европа1 ден

Германија ги попушта мерките, се отвораат фризерските салони

Фризерите во Германија од денес ги отвораат салоните по двомесечна забрана, што е уште еден претпазлив чекор кон отворање на...

Свет1 ден

„Модерна“ почнува да ја испитува вакцината против јужноафриканскиот вид коронавирус

Испитувањата на вакцината што ја разви лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид ќе почнат во средината на март во САД,...

Топ1 ден

Во Струмичко растурена свадба со 300 гости, МВР подготвува кривични пријави

Струмичката полиција на 28 февруари добила дојава по што службеници извршиле контрола во селото Банско, каде што била организирана свадба,...

Свет1 ден

Нетанјаху: Иран е нашиот најголем непријател, јас сум решен да го запрам и ќе удриме во целиот регион

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес го обвини Иран дека стои зад експлозијата што се случи минатата недела во израелски...

Македонија1 ден

Почнува попишувањето на иселениците, дипломатите, затворениците и бездомниците

Од денеска почнува првата фаза на пописот, со која ќе бидат опфатени дијаспората, армијата, дипломатските претставништва, бездомниците и затворениците. Попишувањето...

Свет2 дена

(Видео) Израел повторно ја гранатира Сирија

Израел повторно ја гранатира Сирија, соопшти сириската државна агенција. Израел ги гранатира иранските позиции во близина на Дамаск. Како што...

Регион2 дена

Карантин за Подгорица и уште неколку градови во Црна Гора 

Комисијата за заштита на населението од Ковид-19 на предлог на Институтот за јавно здравје, денеска донесе нови мерки. Според нив,...

Досие