Контакт

Бизарно

Завршил на Ургентен центар оти го „погодила“ песна на Шабан Шаулиќ – лекарски извештаи од соседството мета на потсмев

Објавено пред

На социјалните мрежи се појавија два наводни лекарски извештаи од Србија и Хрватска, во кои се опишани повредите со кои се здобиле две млади момчиња кои завршиле во Ургентен центар.

dobivaj vesti na viber

Еден белграѓанец по име Вељко завршил во ургентен центар поради песна на Шабан Шаулиќ. Имено, како што пишува во извештајот причина за посетата на лекар е „песната поради која скршил шише од главата“. Тој наведува дека се удрил со шише по глава бидејќи го погодила песната „Дојди да остариме заедно“ од Шабан Шаулиќ“, и тоа стои во описот како дошло до повредата.

Еден загрепчанец, пак, завршил во ургентен центар поради јагнешка коска со која го повредил окото. Имено, додека јадел самиот случајно се удрил во левото око.

„Денеска за време на ручек го удрило парче јагнешка коска во пределот на левото око. Држел мраз околу 20 минути, видот му е заматен, го гребе и има болки. Негира какви било други тегоби. Негира каква било алергија на лекови“, се наведува во извештајот.

Набргу по објавувањето на двата медицински извештаи, корисниците на социјалните мрежи масовно почнаа да споделуваат фотографии, најчесто со опис „Ќе живее овој народ додека има јагниња и песни на Шабан“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Бизарно

Британец поставил замка за возачите кои паркирале пред неговата куќа

Објавено пред

Сопственик на куќа во Велика Британија поставил голем камен како стапица за возачите кои паркираат на неговиот премин. Видеото е објавено на ТикТок и за кратко време стана вирално.

dobivaj vesti na viber

На двете видеа се гледа како автомобилите се обидуваат да се свртат и да го заобиколат каменот, но на крајот удираат во него и си го оштетуваат возилото. Иако возачите ги оштетиле возилата на тој камен, интересно е што во коментарите под видеото луѓето ја изразуваат својата поддршка за ваквиот начин на справување со возачите кои паркираат на туѓо место.

„ Веднаш набавувам камен“, „Најдобар начин да не го оштетите вашиот автомобил е да избегнете паркирањето на туѓ приватен имот. Едноставно е“, „Кој им дал на овие луѓе возачка дозвола?“, „Ова е одлично“ , „Ги сакам овие видеа“, „ Би можел да го гледам ова цел ден“, се само дел од коментарите.

Прикажи повеќе...

Бизарно

Објавена листата на најглупавите земји: Хрватска е на прво место, а по неа – Србија

Објавено пред

Веб-страницата „Топ-тенс“ објави листа на најглупавите земји во 2023 година.

dobivaj vesti na viber

Хрватска е на прво место, Србија е на четврто, а Босна и Херцеговина е на 18. место.

18 отсто од гласачите сметаат дека Хрватска е најглупава. Во коментарите зборуваше и корисник што тврди дека живеел таму.

„Луѓето ги мразат буквално сите нации и религии. Само прочитајте ги нивните коментари на социјалните мрежи, кои го потврдуваат тоа. Тие навистина не се двоумат да шират омраза на нтернет. Тоа е нормално за хрватскиот народ“, напиша тој.

Зад Хрватска се САД и Северна Кореја, а Србија е на четврто место со четири отсто од гласовите.

„Тие сакаа да бидат голема Србија на штета на нивните соседи, но станаа територијално намалени. Постои голема неписменост, општо незнаење и верување дека Србите се небесниот народ“, вели еден гласач.

Босна и Херцеговина освои два отсто од гласовите и со тоа го зазеде 18. место. Еден коментатор вели дека „голема казна е да ѝ се припаѓа на таа нација“.

„Луѓето се полни со омраза, завидливи и лажат дека се религиозни и морални, а 90 проценти од нив се вистински лицемери. Сакаат да изневеруваат и да зборуваат лошо еден за друг. Кога некој е успешен во БиХ, повеќето ќе направат сѐ за да го оспорат неговиот успех“, се наведува во коментарот.

Прикажи повеќе...

Бизарно

(Видео) Бритни Спирс доживеала нервен слом среде полн ресторан, сопругот побегнал

Објавено пред

Пејачката Бритни Спирс, доживеала нервен слом во ресторан во Лос Анџелес во петокот вечерта, поради што дури и нејзиниот сопруг Сем Асгари го напуштил ресторанот.

dobivaj vesti na viber

Спирс била забележана во ресторан во Лос Анџелес каде вечерала со сопругот Сем Асгари. Ресторанот бил полн со посетители, кои веднаш ја препознале пејачката и почнале да ја снимаат. Штом забележала дека сите ја снимаат со телефоните, таа доживеала нервен слом.

Почнала да вика и зборува глупости, како што тврдат другите гости во ресторанот, не на друг јазик, туку со непрепознатлив говор. Нејзиниот сопруг поради тоа се изнервирал и истрчал од ресторанот. Набргу потоа телохранителот на пејачката ја извадил Бритни од ресторанот и се вратил да ја плати сметката.

Прикажи повеќе...

Најново

Домашен4 часа

(Видео) По победата на Вардар, Чкембари испратени со специјалци и полициски возила од Аеродром

Битолската навивачка група Чкембари, со шест автобуси и едно комбе заминаа од салата „Јане Сандански“, откако Вардар го совлада Пелистер....

Македонија6 часа

Тешка сообраќајка во Чаир: Крв на улицата, еден возач однесен во болница

Тешка сообраќајка се случи вечерва во Чаир, во близина на стадионот. Во несреќата учествувале автомобил марка „фолксваген“ и моторцикл. Според...

Спорт7 часа

(Видео) Инциденти на ракометно дерби, прекинат натпреварот Вардар – Еурофарм Пелистер

Дербито во Првата македонска ракометна лига меѓу Вардар 1961 и Еурофарм Пелистер е прекинат попладнево во Скопје поради сериозни инциденти...

Свет9 часа

(Видео) Дрон камиказа падна во близина на Москва, се сомнева дека леталото било украинско

Во областа Тула во Русија, недалеку од поширокиот московски регион, се урнало и експлодирало беспилотно летало камиказа. „Две лица се...

Регион11 часа

Вучиќ: Предупредив дека доаѓа војна, не ми кажа Путин туку сам сфатив

Српскиот претседател Александар Вучиќ зборуваше за состојбите во светот. Тој вели дека Американците создаваат „нов блок во Европа, кој значително...

Македонија12 часа

(Фотогалерија) Охрид, Водно, Градски парк, Кучково – викенд места за прошетка на сонце

Убав пролетен ден не е за седење дома. На вакво мислење се голем број наши сограѓани кои сончевото време го...

Македонија12 часа

Заев вети, институциите исполнија, хотелот во Лагадин на чичко Никола е легален

По десетина поништени решенија на Општина Охрид и исто толку жалби од инвеститорот, две пресуди на Управен суд и нешто...

Македонија13 часа

Дабиќ: Во МНР масовно се впумпуваат партиски кадри, па се унапредуваат со злоупотреба

На денешната панел дискусија на тема „Алармантните состојби во македонската дипломатија“ обраќање имаше амбасадорот и претседател на Македонски дипломатски синдикат...

Македонија16 часа

Спасовски: Лажните дојави за бомби се од група од Македонија и ќе одговараат за тероризам

Набргу група македонски државјани ќе добијат кривични пријави за тероризам и ќе одговараат за лажните дојави за бомби во училиштата...

Свет16 часа

Нови гробови на историските гробишта во Украина: Победата е наша, но оваа е цената

Сместени во југоисточниот дел на Лавов, гробиштата Личакив се едни од најстарите во Европа и често се споредуваат со историскиот...

Македонија17 часа

Пратеник од ДУИ барал пари за да гласа уставни измени, тврди ВМРО-ДПМНЕ

Ковачевски знае дека ниту неговите пратеници нема да поддржат уставни измени и затоа е нервозен. Иста е состојбата и во...

Свет17 часа

Трамп: Јас сум жртва на лов на вештерки

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера во Тексас им порача на илјадници приврзаници дека е подложен на една по друга лажни...

Македонија18 часа

Македонските патарини лани собрале над 53 милиони евра

На наплатните станици во државава лани е остварен промет во износ од 53.242.070 евра, соопшти Јавното претпријатие за државни патишта...

Македонија19 часа

Времето денес сончево и топло

Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност, велат од УХМР. Ќе дува слаб до умерен ветер од...

Свет1 ден

Русија по грешка призна дека Украинците сепак ѝ потопиле воен брод

Украинските сили пред една година тврдеа дека рускиот воен брод Саратов е целосно уништен, што Русите постојано го негираа. На...

Свет1 ден

Каде ќе започне контраофанзивата?: Генерал изненади со најавата, Москва ја менува тактиката

Пролетта пристигна во Украина – при крајот на март температурите достигнаа највисоки 17 Целзиусови степени низ поголемиот дел од источниот...

Топ1 ден

Обвинителството со детали за девојчето во Струга: едниот силувач бил семеен пријател

Обвинителството бара притвор за тројцата кои силувале 14-годишно девојче во Струга. За случајот поведена е истрага против две лица, на...

Топ1 ден

Филмска потера на автопатот кај Тетово – полицијата пукала во тркалата на автомобил со кој бегале дилери на дрога

Полициска бркотница се одвивала синоќа на автопатот Гостивар-Тетово кога дилери на дрога ја забележале полицијата и одлучиле да се дадат во...

Македонија1 ден

Оштетувања на дигесивниот тракт има битолчанецот кој испил корозивно средство во кафуле, а нарачал кисела вода

Веќе петти ден на Клиниката за Токсикологија е хоспитализиран битолчанецот поради испиено корозивно средство во кафуле. Според информациите што вчера...

Македонија1 ден

Од што починала петгодишната Јана ќе покаже обдукцијата – се чека наодот додека се испитуваат лица

Обдукцијата на телото на петгодишната Јана Христовска, ќе треба да го дадат одговорот од што починало девојчето во битолската болница...