Контакт

Забава

Нема безбедно ниво на консумација на алкохол

Објавено пред

Лоши вести за оние кои уживаат во една чашка вино во денот, за што мислат дека е здраво. Нова глобална студија објавена во Лансет го потврди претходното истражување кое покажа дека не постои безбедно ниво на консумација на алкохол.

Истражувачите признаваат дека умереното пиење може да заштити од болести на срцето, но откриле дека ризикот од рак и други болести ги надминува овие заштитни мерки.

Авторот на студијата вели дека неговите наоди се најзначајни до денеска, поради опсегот на разгледувани фактори.

Во рамките на студијата биле испитани нивоата на употреба на алкохол и нејзините здравствени ефекти во 195 земји, вклучувајќи ја Велика Британија, во периодот помеѓу 1990 и 2016 година.

Анализирајќи ги податоците од 15 до 95-годишници, истражувачите ги споредиле луѓето кои воопшто не пиеле со оние кои имале еден алкохолен пијалак дневно.

Тие откриле дека од 100 000 лица кои не пијат алкохол, 914 ќе развијат здравствен проблем поврзан со алкохолот, како што е ракот или страдаат од повреда. Но, дополнителни четири лица ќе бидат погодени ако пиеле еден алкохолен пијалак дневно.

За луѓе кои имале два алкохолни пијалаци на ден, 63 повеќе развиле состојба во рок во период од една година, а за оние кои консумирале пет пијалаци секој ден, ризикот се зголемил за 338 лица, кои развиле здравствен проблем.

Забава

Почина Бу, најпознатото куче во светот

Објавено пред

Едно од најпознатите кучиња во светот, Бу, почина синоќа, објави неговата сопственичка на „Фeјсбук“. Најслаткиот померанец во светот имаше 12 години, а причината за смртта, како што наведува сопственичката, е буквално скршено срце откако Бу се разболе во 2017 година кога угина кучето Бади, неговиот најдобар пријател.

Бу на социјалните мрежи беше попопуларен од многу светски ѕвезди и имаше околу 17 милиони „пријатели“. Симпатиите во светот ги освои поради неговата фризура, фотогеничност и фотографиите кои неговата сопственичка ги објавуваше на интернет.

Поради неговата фризура, Бу беше толку поинаков од померанците и се мислеше дека е од посебна раса на кучиња. Илјадници сопственици на померанци ширум светот ја копираа неговата фризура, но никогаш не се појави куче слатко како него.

„Драги пријатели, со најдлабока тага ве известувам дека Бу почина ноќеска во сон и му се придружи на неговиот најдобар пријател Бади“, стои во објавата на неговата сопственичка.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Мигранти му провалиле во викендичката, а тој ги згрижил

Објавено пред

Драгослав Шиник од Градишка во БиХ за време на новогодишните празници откри група мигранти од Багдад  кои провалиле во неговата викендичка. Тие биле премрзнати, гладни и исплашени. Драгослав покажа хуманост за која пишуваат медиумите во регионот.

Во предвечерието на Нова година, тој пристигнал во својата викендичка, дрвена куќичка во селото Гашница, кај Градишка. Тој ја посетуваше почесто бидејќи претходните денови му го украле чамецот што го користел за превоз и риболов на реката Сава, на границата со Хрватска.

Тој беше шокиран кога виде едно девојче пред куќата, речиси идентично со неговата ќерка Сара.

„Отидов по неа, никогаш нема да ја заборавам таа глетка, полн објект, подоцна дознав дека ги има 23, шест многу мали деца, бебе од 9-10 месеци. Сите ме гледаа со страв што ќе направам. Им помогнав да запалат оган, да се згреат, да се преоблечат, отидов на бензинска пумпа со моето возило и им  купив храна, млеко, леб“, рече Драгослав.

Дознал дека тие биле од Багдад, а во Градишка допатувале од Сараево, со такси кое го платиле околу 500 евра.

„Отидов дома, никогаш нема да ја заборавам таа ноќ, сите околу мене се радуваа, беше Нова година, а јас буквално не спиев, размислував цела ноќ. Утрото на 1 јануари, околу 6 наутро, отидов горе за да го посетам објектот. Жалосна глетка, сите беа собрани околу огнот, ми зборуваа на англиски јазик: ‘Ве молам, ве молам, оган, оган’, две деца гореа од температура“ раскажува Драгослав.

Иако бил неработен ден, Драгослав успеал да купи лекови, витамини и овошје. Мигрантските семејства кои влегле во неговиот дом потоа Граничната полиција ги одвела во Центарот за имиграција во Сараево.

Овој човек не им замерил што провалиле во неговиот дом, тој вели дека би го сторил  истото за своето дете.

Од тогаш, вратата на неговата куќа не се заклучува и на неа стои натписот „Open 0-24h“.

Исто така секогаш има  дрва, млеко, вода, хепо-коцки, но исто така и упатство за употреба.

Тука се дури и играчките што ги донела ќерката на Драгослав, Сара, за да им се најдат на оние кои одат во неизвесност.

Драгослав Шиник, хуманитарец од Градишка, е активист на локалниот центар за деца со пречки во развојот, нема постојан приход, ниту осигурување.

Прикажи повеќе...

Екологија

(Видео) Откриена најголемата мистерија за сината морска дупка на Белизе

Објавено пред

Познатата сина дупка на Белизе е конечно истражена и се дозна што се крие на нејзиното дно. Минатиот месец научна експедиција се упати на дното на големата сина дупка во океанот на Белизе, а еден од истражувачите беше Ричард Бренсон, сопственик на Вирџинија.

Тоа беше првото нуркање до дното на дупката, која се наоѓа по должината на Месоамериканскиот Гребен, што е втора по големина мрежа на корални гребени во светот.

Група отпатувала на дното со подморницата „Акватика“, при што наишле на ѕид од сталактити за кои Бренсон вели дека покажуваат дека дупката е сочинета од пештери, кои оригинално биле формирани на сува почва.

„Оваа дупка е доказ кока нивото на океанот може драстично и катастрофално да се зголеми. Нивото на морето било неколку стотини метри пониско. Пред 10 илјади години нивото на морето се зголемило 91 метрар кога се стопил мразот. Тоа беше еден од најстрашните потсетници на опасноста од климатски промени што ги имам видено“, рече Бренсон.

Поради големата длабочина на дупката и недостигот на кислород, на нејзиното дно нема живот. Но, Бренсон вели дека забележал пластични шишиња на дното, кои се главна причина за загадувањето на морињата.

Најголемата мистерија во океанот – големата сина дупка кај Белизе е најголемото морско свлечиште на светот, широко 300 метри, а длабоко околу 125 метри. Била откриена во 1971 година од истражувачот Жак Кусто. Речиси половина век подоцна, иако дупката е голем хит за нуркачите, уште е релативно неистражена.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Загаденоста на воздухот во Прилеп 20 пати над дозволеното

Прилеп вечерва доживува рекорди во загаденост на воздухот. Концентрацијата на ПМ10 канцерогените честички достигна дури 1012 микрограми, што е за...

Македонија10 часа

Повредена новинарка на Канал 5 на одбележувањето на Водици

Новинарката Мирјана Мирчевска од Канал 5 телевизија заврши во болница со повреда на вратот и на раката откако, за време...

Свет10 часа

Трамп најави важна објава

Американскиот претседател Доналд Трамп најави важна објава во врска со блокадата на работата на федералната влада. Неговата најава следи во...

Свет12 часа

Масовни протести во Унгарија против премиерот Виктор Орбан

Неколку илјади Унгарци протестираа денеска во Будимпешта против премиерот Виктор Орбан и неговиот закон за прекувремени часови, кој досега неколкупати...

Свет12 часа

(Видео) Расте бројот на загинати во најголемата експлозија на нафтовод во Мексико

Билансот на загинати во силната експлозија на нафтовод во Мексико се искачи на 66 луѓе. Повредени се 76, изјави гувернерот...

Македонија14 часа

Загадувањето во Битола, Тетово и Струмица до шест пати над дозволеното

Присуството на штетните ПМ10 честички во воздухот во Битола, Тетово и Струмица, во изминативе два дена било и до шест...

Топ15 часа

Расправија во кафеана му претходела на пукањето во Кочани, напаѓачот е во бегство

На пукањето што се случи вчера околу 17 часот во угостителски објект во Кочани, а во кое едно лице беше...

Регион16 часа

Епидемија во Хрватска, девет лица починаа од грип

Девет лица починаa од грип во Хрватска, но за два смртни случаи во Сплит сè уште се чекаат официјални информации,...

Македонија17 часа

Директор на основно училиште склучувал договори во четири очи, го оштетил Буџетот за 1,2 милиони денари

Директор на основно училиште во Кратово, без да објавува јавни огласи, склучувал договори во четири очи за набавка на разни...

Македонија18 часа

Скопјани се гневни откако градот се искачи на прво место по загаденост во светот

Социјалните мрежи се преполни со реакции, откако вчеравечер Скопје се искачи на првото место по загаденост во светот.   Мерните...

Македонија20 часа

82 обвинители ја тужат државата за неисплатени додатоци на плата

82 обвинители од јавните обвинителства низ земјава ја тужат државата пред домашните судови за неисплатени додатоци во вкупен износ од...

Економија20 часа

„Фич” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија ББ, со позитивен изглед

Aгенцијата „Фич” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ, со позитивен изглед. Од Министерството за финансии соопштија дека...

Свет1 ден

Втората средба меѓу Трамп и Ким ќе се одржи кон крајот на февруари

Американскиот претседател, Доналд Трамп, и севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун ,повторно ќе се состанат кон крајот на февруари, соопшти Белата куќа...

Регион1 ден

(Видео) Објавена снимка од свечениот ручек во Белград: Дачиќ пее, а Путин ракоплеска

Руската новинска агенција ТАСС објави видеоснимка од свечениот ручек кој вчера во Белград беше приреден во чест на посетата на...

Истражувања2 дена

(Видео) Турците ем градат кај Стара железничка ем плаќаат казна од 2 милиона денари месечно

Турската компанија „Лимак“, која го гради комплексот со дваесеткатници кај Старата железничка станица, месечно уплаќа по  2 милиони денари во...

Македонија2 дена

(Видео) Димовски: Следува комплициран избор на антикорупциска комисија

Конкурсот за избор на членови на антикорупциската комисија објавен во октомври денеска беше поништен за да може да се објави...

Македонија2 дена

(Видео) Наумовски си ја зголеми платата, а Ѓорче Петров нема пари за ветените базен и градинка

Градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Александар Наумовски, годинава ќе зема повисока плата, а планирани се и нови вработувања во Општината во...

Топ2 дена

Каракамишева повикана во полициска станица поради говор на омраза

Професорката Тања Каракамишева била на информативен разговор во полициска станица бидејќи била пријавена за ширење говор на омраза. Таа на...

Македонија2 дена

(Видео) Ако не се освести Заев, одиме со Мицкоски, порачаа пазарџиите

„Ако не се сврти кон народот, како што вети Заев, ние ќе се приклучивме кон другите, ќе одиме со Мицкоски“,...

Македонија2 дена

(Видео) Кекеновски со иницијатива до Уставниот суд: Се противам на каубојското носење на Законот за јазиците

Професорот Јове Кекеновски поднесе иницијатива за оценка на уставноста на Законот за употреба на јазиците. Според него, власта каубојски и...

Досие