Контакт

Забава

Не игнорирајте ја болката во препоните – може да биде фатална

Објавено пред

Телото произведува болка само за да нè предупреди дека нешто не е во ред за да  обрнеме внимание и да се обидеме да го „поправиме” тоа. Понекогаш болките предупредуваат на состојби опасни по живот. Една од нив е и болката во препоните.

Чувството е како некој да ве погодил во тестисите, болката е силна и може да биде придружена со оток. Во тој случај може да станува збор за торзија на тестисите.

Ако симптомите се игнорираат, ќе дојде до изумирање на тестисите и околното ткиво, а во најлош случај гангрената може да доведе до труење на крвта – сепса.

Ова нарушување може да биде наследно и можно е двата тестиса слободно да ротираат. Понекогаш се јавува по повреда или за време на брзиот раст во пубертетот.

Други можни симптоми се гадење, крв во семето, покачена температура, повраќање, тестисот може да стане поголем, може да ја смени бојата во црвена или темна боја.

Кога станува збор за торзија на тестисите, важно е брзо да побарате медицинска помош. Обично пациентот се подложува на поедноставен хируршки зафат.

Ако во болница  пристигнете во рок од шест часа, тестисот може да се спаси. Сè потоа го зголемува ризикот од трајно оштетување и отстранување на мртвите тестиси за да не  дојде до гангрена.

Естрада

Еминем ja покажа паричката што го спаси

Објавено пред

 

Како момче се издигна и иако никој не му даваше никакви шанси, тој стана најголемиот рапер во светот. Во игра, во тоа време резервирана за Афроамериканците, слабото бело момче од Детроит им покажа на сите дека расата нема никаква врска со вештината на рапување, но сето тоа имаше своја цена. Тој бргу се навикна на разни антидепресиви и алкохол, но Маршал Матерс, попознат како Еминем (46), денес слави 11-годишнина откако на зависноста ѝ кажа „не“.

На својот инстаграм-профил тој објави фотографија на една паричка што ја заработи во програмата за анонимни алкохоличари, со опис „Поминаа 11 години. Сè уште не се плашам“.

View this post on Instagram

11 years – still not afraid.

A post shared by Marshall Mathers (@eminem) on

Овој рапер никогаш не ја криеше својата бурна младост и зависност.

View this post on Instagram

07.09 @DefiantOnes

A post shared by Marshall Mathers (@eminem) on

„Пред 12 години претерував со апчиња за спиење и речиси умрев. Во тоа време имав 110 килограми. Кога конечно влегов во рехабилитација, сфатив дека морам да се сменам. На почетокот, имав големи проблеми со спиењето, но потоа решив да почнам да трчам. Сега сум зависен од тоа, но тоа не е штетно за мене“, рече Еминем.

Тој долго време мислеше дека нема проблем бидејќи никогаш не беше зависен од хероин, крек и кокаин, но лековите со рецепт се достапни во сите аптеки. Тој набргу почна да пие 20 таблети на ден. За среќа, овие денови се сега зад него, но Еминем е еднакво добар и без сите тие апчиња и алкохол.

Прикажи повеќе...

Забава

Секси реалната ѕвезда прошета низ Лондон во чорапи со шокантна порака

Објавено пред

Британската ТВ-водителка, реална ѕвезда и модел и, како што таа сака да се нарекува, зависничка од шминка, Клои Симс (36), беше снимена додека се шеташе на улиците во Лондон.

Клои и сестра ѝ Деми Симс одеа на вечера во ресторан кога беа фотографирани, а привлечната водителка, која секогаш е максимално дотерана од глава до петици и никогаш не излегува од дома без шминка, привлече големо внимание не само со својот изглед туку и со обувките.

Таа носеше жешки панталончиња и црно сако и сето тоа зачинето со црни чорапи, кои никој не можеше да не ги забележи.

На чорапите пишуваше No Money и Fu*k you.

Прикажи повеќе...

Hitech

Европска држава воведува забрана за анонимни коментари на интернет

Објавено пред

Онлајн-коментарите, и покрај тоа што се само зборови, може да бидат злонамерни и штетни, па така веќе имавме можност да видиме како т.н. интернет-тролови откажаа неколку познати личности од користење на социјалните мрежи. Засега останува нејасно дали ваквите злонамерни коментари некогаш целосно ќе се искоренат од глобалната мрежа, но во Австрија е поведена иницијатива да се преземе нешто во врска со тоа, пишува PC Press.

Имено, владата изготвила нацрт-закон, кој во суштина би ги направил незаконски анонимните коментари на интернет-страниците. Ваквата одредба од корисниците би барала да ги регистрираат своите вистински имиња и адреси при оставање коментар на интернет, што би требало да предизвика поголема одговорност кај оние што ги пишуваат коментарите.

Според законот, корисниците и натаму ќе може да користат јавни прекари, но во овој случај би биле регистрирани, па тоа би било олеснителна околност при следењето на злонамерните коментари сè до нивните креатори. Доколку законот биде усвоен, тој ќе се применува само на интернет-страници, кои имаат повеќе од 100.000 регистрирани корисници или кои заработуваат повеќе од 500.000 евра годишно, односно добиваат парични субвенции поголеми од 50.000 евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет44 минути

Најмалку 11 жртви и 24 исчезнати во земјотресот во Филипини

Најмалку 11 лица загинаа, 24 исчезнати, а повеќе од 80 се повредени во земјотрес со јачина од 6,1 степен, кој...

Топ11 час

(Видео) Дац му подари метла на Заев, премиерот возврати – чистка ќе има

Актерот Драган Спасов Дац на вечерашната трибина на СДСМ во Карпош му подари метла на премиерот Зоран Заев, порачувајќи му...

Европа14 часа

Курц ја осуди песната во која мигранти се споредуваат со стаорци

Aвстрискиот канцелар, Себастијан Курц, побара од помалиот партнер во владејачката коалиција, десничарската Партија на слободата на Австрија, да се дистанцира...

Избори 201915 часа

(Видео) Поништено гласањето на избирачко место во Ѓорче Петров, имало вишок гласачки ливчиња во кутијата

Три гласачки ливчиња повеќе во кутијата од бројот на гласачи нотира Државната изборна комисија во едно избирачко место во општина...

Свет16 часа

Кои се жртвите во Шри Ланка: Деца, познати готвачи, келнери, политичари…

Во терористичките напади во Шри Ланка загинаа најмалку 290 луѓе, а повеќе од 500 се повредени. Меѓу нив, повеќето луѓе...

Избори 201917 часа

ОБСЕ: Изборите беа добро спроведени, но потребна е реформа на изборното законодавство

Во првиот круг на претседателските избори гласачите беа во можност да се информираат пред да го направат својот избор помеѓу...

Македонија19 часа

(Видео) Николоски го наклеветил Вице Заев, но нема да му плати 30 илјади денари отштета

Судијката од Основниот суд Скопје 2, Кети Германова, заедно со двајца судии поротници, донесе пресуда со која утврди дека потпретседателот...

Избори 201919 часа

(Видео) Јанушев: Со постигнатите резултати ВМРО-ДПМНЕ би освоила 53 пратенички мандати, а СДСМ – 41

Вчера се потврди дека кај граѓаните има апатија поради криминалот, корупцијата и сиромаштијата, порача генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев,...

Избори 201920 часа

(Видео) Пендаровски: Не сум изненаден од резултатот, ја разбрав пораката на граѓаните

Претседтелскиот кандидат Стево Пендаровски вели дека не е изненаден од резултатите од гласањето и дека ја разбрал пораката на граѓаните....

Избори 201921 час

Река: Нема да тргуваме со гласовите

Од изборниот штаб на претседателскиот кандидат Блерим Река, по вчерашните повикувања и на двајцата кандидати, Силјановска и Пендаровски, кои се...

Свет22 часа

Локална исламистичка група одговорна за нападите во Шри Ланка

Владата на Шри Ланка објави дека зад оргнизираните напади на цркви и хотели на Велигден стои екстремистичката група Нешенел Товид...

Топ22 часа

Убиени татко и неговиот осумгодишен син во Слупчане

Татко и неговиот осумгодишен син се пронајдени мртви во автомобил во близина на кумановското село Слупчане. Според информациите од кумановското...

Избори 201924 часа

Дука нов градоначалник на Дебар, во Охрид и во Ново Село ќе има втор круг

Хекуран Дука, кандидатот на ДУИ за Дебар, победи на локалните предвремени избори што се одржаа вчера заедно со претседателските. Дука...

Свет24 часа

Ден на Земјата – што може секој поединец да направи за да ја заштитиме нашата планета?

Додека голем број граѓани од католичка вероисповед од Европа и светот го празнуваат првиот ден од Велигден, 22 Април исто...

Топ24 часа

Еден мотоциклист загина, а друг тешко повреден во сообраќајна несречќа на патот Скопје-Велес

Еден мотоциклист загина, а друг е тешко повреден во сообраќајна несреќа што се случила вчера на автопатот „Пријателство“, во атарот...

Вести1 ден

Бројот на жртви во терористичките напади во Шри Ланка се искачи на 290

Бројот на жртви во терористичките напади во цркви и хотели во Шри Ланка порасна на 290, а бројот на повредени...

Избори 20191 ден

Зекири: Горчлива победа, граѓаните знаат да наградат, а и да казнат

Пратеникот од СДСМ Мухамед Зекири, по завршување на првиот круг од претседателските избори на кои во тесно водство е кандидатот...

Избори 20191 ден

Дерковски: Силјановска освои 309.799, Пендаровски – 310.751 и Река – 75.519 гласа

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, соопшти дека се обработени 96,92 отсто од гласовите, при што гласале 41,92 отсто...

Избори 20191 ден

Пендаровски: Едвај чекам да се фатам за работа од позиција шеф на државата

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски во своето обраќање во медиумскиот центар оцени дека првиот круг од претседателските избори минал во демократски...

Избори 20191 ден

Заев прогласи победа на Стево Пендаровски

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, прогласи победа на Стево Пендаровски во првиот круг од претседателските избори. Тој рече дека од 98,28...

Досие