Контакт

Забава

Нова книга го опишува Мик Џегер како бисексуалец

Објавено пред

Сер Мик Џегер е разоткриен како бисексуалец во нова книга во која се тврди дека имал врски со двајца членови на „Ролинг стоунс“.

dobivaj vesti na viber

Писателката Лесли-Ен Џонс во својата нова книга The Stone Age вели дека фронтменот на „Стоунс“ имал афера со Кит Ричардс во раните денови на бендот, како и со неговиот поранешен гитарист Мик Тејлор.

„Дејли мејл“ ги пренесува тврдењата на книгата и додава дека ќе побара Мик Џегер (79) да се прогласи за бисексуална икона.

Кит (78) и Мик Тејлор (73), кој беше гитарист на „Стоунс“ од 1969 до 1974 година, наводно и двајцата се наведени во книгата која ги опишува љубовниците што ги имале во текот на годините.

Се споменува и долгогодишното тврдење дека Џегер имал рандеву со Дејвид Боуви, а исто така и наводната афера со австрискиот актер Хелмут Бергер кого го запознал со својата прва сопруга Бјанка.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Бајден ги пофали Џорџ Клуни, „Ју-ту“, Гледис Најт и другите лауреати на Центарот Кенеди

Објавено пред

Актерот, режисер и продуцент Џорџ Клуни, пејачката-текстописец Ејми Грант, поп-дивата Гледис Најт, композиторката Тања Леон и ирскиот поп-рок бенд „Ју-ту“ беа славени во неделата за нивниот придонес во уметноста на приемот во Белата куќа во пресрет на почесното шоу на Центарот Кенеди.

dobivaj vesti na viber

Манифестацијата, сега во својата 45. година, им оддава признание на ѕвезди од музиката, театарот и екранот за нивниот придонес во американската култура.

На свечениот прием во Белата куќа присуствуваше и претседателот Џо Бајден со сопругата Џил.

На приемот за петте почестени, претседателот Џо Бајден се обрати поединечно на секој од нив, пофалувајќи ги нивните индивидуални таленти и нагласи дека тие го отелотворуваат духот на земјата.

„Да се видиме себеси еден во друг, да се обединиме во заедничка кауза – вечерва славиме навистина исклучителна…група уметници“, рече Бајден.

Церемонијата на доделувањето на наградите сите големи телевизиски американски мрежи ќе ја емитуваат на 28 декември.

Прикажи повеќе...

Забава

Џоли: Битката на Пит е злонамерна и несериозна

Објавено пред

Анџелина Џоли продолжува да го критикува Бред Пит среде долга бракоразводна битка, при што фокусот сега е ставен на сопственоста на нивната винарница Шато Миравал во јужна Франција.

dobivaj vesti na viber

Пит (58) ја обвини Џоли (47) дека го продала својот дел од винарницата со намера намерно да нанесе штета со тоа што влегла во продажба со тотален странец и на тој начин го прекршила нивниот договор.

Според „Радар-онлајн.ком“, кој дојде до судските документи, Анџелина ги критикува тврдењата на Бред како „несериозни, злонамерни и дел од проблематична шема“. Истиот извор дознава дека нејзиниот адвокатски тим изминатава недела давал ажурирани информации.

Пит тврдеше дека и двајцата се согласиле да не го продаваат својот удел во имотот без меѓусебно одобрување бидејќи и двајцата се сопственици.

Во документите се додава: „Тврдењата на Пит дека тој и госпоѓа Џоли имале таен, непишан, неискажан договор за право на согласност за продажба на нивните интереси на имотот директно се спротивни на писмената евиденција и, меѓу другите правни недостатоци, го прекршуваат Статутот за измами и јавни политики.“

Ова доаѓа откако неодамна повторно се појави е-пошта каде Џоли го објасни образложението зад нејзината одлука да го продаде својот дел од имотот.

Прикажи повеќе...

Забава

Круната за Чарлс Трети го почна своето патување до големата церемонија

Објавено пред

Круната на Св. Едвард е извадена од Лондонската кула за да се адаптира за кралот Чарлс Трети во пресрет на неговото крунисување, соопшти Бакингемската палата во саботата.

dobivaj vesti na viber

Историскиот накит бил преместен за да може да се прилагоди пред церемонијата на крунисување. Преместувањето на бесценетата круна било чувано во тајност додека не било доставено до златарите.

Се смета дека верзиите на круната на Св. Едвард се користат за крунисување на британските и англиските монарси уште од 13 век.

Сегашната круна е направена за Чарлс Втори во 1661 година како замена за средновековната круна која била стопена во 1649 година. Оригиналната датира од 11 век, кога му припаѓала на кралскиот светец Едвард Исповедник, последниот англосаксонски крал на Англија.

Оваа круна се појавува во Кралскиот грб на Обединетото Кралство, логото на Кралската пошта и на значките на вооружените сили.

„Круната на Свети Едвард, историскиот центар на кралскиот накит, е извадена од лондонската кула за да се започне со подготовките за крунисувањето в сабота, на 6 мај 2023 година“, се вели во соопштението од Бакингемската палата.

Крунисувањето ќе се одржи во Вестминстерската опатија, осум месеци по стапувањето на тронот на монархот и смртта на кралицата Елизабета Втора.

Соопштението доаѓа откако британскиот весник „Дејли мирор“ објави дека, поради сè поголемите трошоци за живот во Британија, кралот планира поевтина церемонија во помал обем од церемонијата на крунисување на покојната кралица во 1953 година, која траеше околу три часа.

Дел од Британците се бесни затоа што кралското семејство ќе го организира крунисувањето во време на криза и инфлација.

„Убава круна, но јас седам во мојот стан во капут“, „Не е во ред, луѓето се смрзнуваат, а вие организирате крунисување“, „Не ми се верува што се случува, никогаш не сме биле во поголема криза, луѓето немаат парно, а вие го правите ова, вратете ги парите на народот“, пишуваат дел од Британците.

Некои со нетрпение го очекуваат крунисувањето и веруваат дека новиот крал и кралица ќе внесат малку гламур и радост во тажното секојдневие на Британците.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Герасимовски поднесе оставка од функцијата директор на Академијата за судии и обвинители

Судијата Зоран Герасимовски поднесе оставка од функцијата в.д. директор на Академијата за судии и обвинители, а поради конфликт на интереси,...

Свет23 минути

Меркел: Ако Путин ја нападнеше Украина во 2008 година, ќе ја прегазеше

Ангела Меркел пред околу една година ја напушти функцијата германска канцеларка како хероина на слободниот свет. На прошталната церемонија на...

Македонија1 час

Охрид меѓу петте најпотценети градови на Балканот

Угледниот магазин „Форбс“ објави листа на петте најпотценети градови на Балканот. Балканскиот Полуостров, опремен со живописни плажи, прекрасни планини и...

Македонија1 час

Дојави за бомби во училишта во Кавадарци

Министерството за внатрешни работи информира дека денеска околу 07 часот во Полициска станица Кавадарци било пријавено дека на електронска адреса...

Свет2 часа

(Видео) Експлозија на руски аеродром: Се запали резервоар за гориво, има загинати и повредени

Три лица загинаа во експлозија на резервоар за гориво на аеродромот во близина на рускиот град Рјазан. Шест лица се...

Европа2 часа

Макрон: Имам директен контакт со Путин

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека одржува редовни разговори и директен контакт со рускиот претседател Владимир Путин. „Секогаш одржувам редовни...

Економија3 часа

На сила стапија ограничувањето на цената на руската нафтата и забраната за увоз во ЕУ

Денеска стапи на сила ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено од ЕУ, Г7 и...

Свет3 часа

Убиен чеченски блогер во Шведска, голем критичар на Кадиров

Познатиот чеченски антирежимски блогер Тумсо Абдурахманов е убиен во Шведска, потврди чеченското опозициско движење 1ADAT. Според извештаите, Абдурахманов бил убиен...

Свет3 часа

Дојава за бомба во авион за Бристол, летот пренасочен кон Прага

Летот на компанијата „Изиџет“ од Краков, Полска, до Велика Британија безбедно слета откако беше пренасочен кон Прага поради извештаи за...

Македонија3 часа

Блокирани клучните крстосници во Скопје поради протест на превозниците

Поради протестот на приватните автобуски превозници, денеска во Скопје од раните утрински часови има посебен сообраќаен режим. „Министерството за внатрешни...

Македонија22 часа

Османи смета дека уставните измени треба што побрзо да стигнат во Собранието и темата да биде затворена

Темата за уставните измени треба што побрзо да биде отворена во Парламентот вели министерот за надворешни работи Бујар Османи. Тој...

Регион23 часа

Остри реакции во Бугарија по ветото од Холандија

Најавата на Холандија дека одлучила да го блокира приемот на Бугарија во Шенген зоната без гранична контрола предизвика остри реакции...

Свет24 часа

Огромна победа за жените во Иран, укината полицијата за морал, можеби ќе падне и задолжителниот хиџаб

По неколкумесечните протести во кои загинаа повеќе од 300 луѓе, Иран одлучи да попушти и да ја укине моралната полиција....

Економија1 ден

Бо Буџетот за следната година 800 милиони евра капитални инвестиции

Капиталните инвестиции во Буџетот за 2023 се проектирани на 800 милиони евра. Владејачкиот СДСМ коментира дека буџетот за наредната година...

Економија1 ден

Бислимоски: Домаќинствата со 16,32 проценти помала потрошувачка на струја

Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле потрошувачката на електрична енергија во скапа (висока) тарифа откако се воведени блок тарифите, покажуваат...

Македонија1 ден

Најстудено на Попова Шапка, снег во Маврово

Утрово најстудено е на Попова Шапка (минус еден степен), а најтопло во Гевгелија (9 степени). Управата за хидрометеоролошки работи соопшти...

Свет1 ден

Трамп повика на укинување на американскиот устав по објавата на интерните мејлови на Твитер

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп повика на укинување на Уставот на САД со цел да се сменат резултатите од претседателските...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Предложени 458 проекти низ општините, граѓаните за првпат одлучуваат за што ќе се трошат нивните пари

„Огромна заинтересираност и предложени 458 проекти од страна на граѓаните за само еден ден низ општините каде градоначалниците се од...

Спорт2 дена

Австралија ги намачи, но Аргентинците закажаа дуел со Холандија

Аргентина е во четврт-финалето на Светското првенство и ќе игра против Холандија. „Гаучосите“ успеаја да ја победат Австралија со 2:1,...

Економија2 дена

Ковачевски: Повисоки пензии, повеќе пари за општините и здравството во буџетот за следната година

Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за финансии Фатмир Бесими денеска, на заедничка прес-конференција, го претставија Предлог-буџетот за 2023 година, оценувајќи...