Контакт

Забава

Новогодишното украсување во еден романски град почна порано зашто има само двајца работници

Објавено пред

Компанијата за комунални услуги во градот Барлад во источна Романија веќе почна да поставува новогодишни светилки, кои зимава ќе го красат градот.

Иако е септември, процесот веќе почна бидејќи само двајца работници работат на оваа задача, а сè треба да биде завршено до 1 декември, пренесуваат романските медиуми.

Инженерот и работникот на располагање имаат само едно возило за да ја завршат работата.

Оваа година градот Барлад купи 238 нови декорации за новогодишно осветление. Тие ќе ги красат градските улици со вкупна должина од 11 километри.

Барлад има речиси 56.000 жители и се наоѓа на брегот на истоимената река. Таму бил роден романскиот принц Александар Јоан Куза, првиот владетел на обединетите кнежевства Молдавија и Тара Романеаска.

Забава

Витаминот Д треба да се консумира во есен и зима

Објавено пред

Од

Сите кои се помалку изложени на сончева светлина се во опасност од недостиг на витаминот важен за здравјето на коските, забите и мускулите.

Многу луѓе денес пијат различни додатоци во исхраната, но повеќето од нив воопшто не се неопходни за здравјето.

Витамините и минералите се од суштинско значење – без железо, витамин Ц или калциум, на пример, организмот не може правилно да функционира. Но, потребните количини сигурно ги добивате од намирниците ако се храните здраво.

Сепак, од почетокот на октомври до крајот на март немаме доволно сонце за да му помогнеме на организмот да синтетизира витамин Д! Затоа секој треба да зема додатоци во исхраната – најдобро, рибино масло, од кое организмот ќе зема онолку витамин Д колку што му е потребно.

Овој витамин ја регулира количината на калциум и фосфати во организмот, па затоа е потребен за здрави коски, заби и мускули.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Најмалиот стан во францускиот главен град, кој има 8 квадрати, е всушност сосем удобен за живеење

Објавено пред

На седмиот кат од една зграда во Париз има стан од осум квадратни метри, опремен со кревет, кујна, бања, маса, стол, плакар и шпајз.

Станува збор за поранешна просторија за послугата, која е претворена во посебен објект, а проектот што го изработи архитектонското студио „Китоко архитектурс фирм“ го направи просторот функционален, воден од концептот на швајцарско воено ноже.

Tiny apartment in Paris (8sqm only) from Kitoko Studio on Vimeo.

Ова во суштина значи дека просторот е многу повеќе отколку што изгледа на прв поглед.

Прикажи повеќе...

Бизарно

На позната плажа во Австралија се отвори дупка

Објавено пред

Од

Голем дел од познатата австралиска плажа „Инскип поинт“ се урна во океанот, речиси три години по појавувањето голема дупка во близина на местото и ги доведе во опасност камперите што се наоѓаа таму и ги проголта автомобилите и камп-куќичките.

На фејсбук-профилот на Rainbow Beach Helicopters објавена е воздушна снимка на местото каде што океанот проголта дел од плажата. „Технички, тоа е свлечиште, природен феномен, а за еден месец ќе биде одлично место за риболов“, пишуваат тие. Австралиските медиуми објавија дека плажата веројатно се урнала преку ноќ.

Technically it is a landslip, a naturally occurring phenomenon. It will be a great fishing spot in a month.

Gepostet von Rainbow Beach Helicopters am Sonntag, 23. September 2018

Сликата од дупката на плажата исто така се појави и на фејсбук-страницата на Double Island Point Fishing Charters. Грег Пирс, кој ја снимал сцената, вели дека дупката е длабока околу седум и пол метри.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

(Видео) Стаменковска: Нема притисок врз пратениците од ВМРО-ДПМНЕ што не се изјаснија против уставните измени

Нема притисок врз пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои не се изјаснија дека ќе гласаат против уставните измени, вели пратеничката Невенка Стаменковска,...

Топ3 часа

Фотографирале девојки на плажа во Охрид, сликите ги објавиле на веб-страница за интимни средби

Две лица од Свети Николе и од Охрид фотографирале девојки на плажа во Охрид и ги лажеле дека сликите ќе...

Економија3 часа

Плати од 97.000 денари и за новиот состав на Регулаторната комисија за енергетика

Плати од 97.000 денари ќе добива и новиот состав на Регулаторната комисија за енергетика. Тие неодамна на веб-страницата објавија колкави...

Свет5 часа

(Видео) Највисоко ниво на заштита, Трамп во ОН пристигна со „ѕверот“ и со ладилник полн со крв

Американскиот претседател, коj вчера имаше говор во Обединетите нации, во Њујорк пристигна со највисоко ниво на обезбедување – се возеше...

Економија6 часа

НБРМ: Денарот е стабилен, не постои опасност за евентуална девалвација

Народната банка на Република Македонија информира дека како институција надлежна за конципирање и спроведување на монетарната политика цврсто стои на...

Регион6 часа

(Видео) Четворица пожарникари повредени во ноќната битка со пожарот на Пелешац

Апокалипса на Пелешац по пожарот што дивееше изминатото деноноќие, јавуваат хрватските медиуми. Огнената стихија на хрватскиот полуостров во текот на...

дијамант дијамант
Забава7 часа

Најскапиот дијамант во светот проценет на 50 милиони долари на аукција во Женева

Розовиот дијамант од скоро 19 карати тргнува на светска турнеја пред да биде понуден на аукција во Женева, а се...

Свет7 часа

(Видео) Макрон ја критикуваше политиката на Трамп и доби аплауз

Францускиот претседател, Емануел Макрон остро ги критикуваше во Њујорк светските лидери кои ги гледаат исклучиво своите интереси и порача дека...

Регион8 часа

Брутално убиство на 33-годишен геј активист ја бранува Атина

Геј активист почина во Атина откако брутално беше претепан. Зак Костопулос, 33-годишен активист на грчкиот ЛГБТИ, почина по брутален напад...

Свет20 часа

Бил Козби осуден на 3 до 10 години затвор за сексуален напад

Познатиот комичар Бил Козби е осуден на три до 10 години во државен затвор за дрога и сексуално малтретирање на...

Регион22 часа

(Видео) Пожар на Пељешац, гори борова шума – жителите ги бранат куќите

Во пожар што избувна кај местото Мокало на хрватскиот полуостров Пељешац гори густа букова шума. Според последните информации, огнот го...

Македонија23 часа

Се намалуваат трошоците во постапките пред нотарите и извршителите

На предлог на Министерството за правда, Владата ги прифати предлог-законите за изменување и дополнување на Законот за извршување и на...

Македонија24 часа

Заев: Одлучуваат тие што гласаат, тие што не гласаат не се ни бројат

За успешноста одлучуваат тие што гласаат, а тие што не гласаат не се ни бројат, порача премиерот Заев пет дена...

sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok
Крвав четврток1 ден

Чавков наредил да им ја отворам вратата на колегите од УБК, сведочеше собраниска полицајка за oдзмените харддискови

По наредба на директорот на БЈБ, обвинетиот Митко Чавков, било одземањето на дисковите со снимките од безбедносните камери во Собранието, потврди собраниската...

Крвав четврток1 ден

Судот им ги одби гаранциите на Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов да се бранат од слобода

Обвинетите пратеници Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов, како и активистот Богдан Илиевски и обезбедувачот Оливер Радулов, и натаму остануваат во...

Топ1 ден

Градоначалникот на Куманово добивал закани, поднесена кривична пријава против едно лице

Градоначалникот на Куманово до СВР Куманово пријавил дека во два наврата му биле испратени СМС-пораки со заканувачки содржини кон него...

Крвав четврток1 ден

Се надевам дека ќе одговараат нарачателите за 27 април, рече обвинителката Русковска

По првиот дел од судењето во кривичниот суд за настаните од 27 април, обвинителката Вилма Русковска, на новинарско прашање, рече...

Investigative story1 ден

Антикорупциската комисија се сомнева во злоупотреби со монографии на Филозофскиот факултет

Антикорупциската комисија има доставено иницијатива за поведување постапка за кривично гонење поранешен декан на Филозофскиот факултет до Јавното обвинителство,поради сомневања...

Крвав четврток1 ден

„Влатко Ѓорчев ги молеше како Господ да не нè напаѓаат“, се расплака телохранителот на Оливер Спасовски

(Фото: Ацо Ангеловски во средина) „Лево од мене слушнав наредба – убијте ги! Масата одеднаш тргна кон нас. Бидејќи не...

Регион1 ден

Додик: Јавна тајна е дека опозицијата подготвува немири на улиците

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, изјави дека е јавна тајна дека опозицијата во тој српски ентитет има план да...

Досие