Контакт

Забава

Нов фаворит за улогата на Бонд

Објавено пред

Џејмс Нортон (34) е новиот фаворит за следниот Џејмс Бонд. Тој во моментот глуми во драмата на Би-би-си, The Trial Of Christine Keeler, а веста ја објави за време на Нова година.

Ловот за новиот Бонд почна во 2016 година кога Даниел Крег (51) призна дека по глумата во „Казино Ројал“ во 2006 година, Бонд се издигнал над него. Тој додаде дека сака да продолжи понатаму како актер.

Во најновиот филм за Бонд „Нема време за умирање“, кој излегува во април, Даниел Крег последен пат го игра шпионот.

По прогласувањето на Џејмс Нортон за главен фаворит за ликот на Бонд, се зголеми рејтингот на актерската екипа. Тој е забележан насекаде, а неодамна на промоцијата на новиот филм „Господин Џонс“ беше ѕвезда на црвениот килим.

Забава

Разводот на внукот на кралицата, Питер Филипс, стигна до суд

Објавено пред

43-годишниот внук на кралицата се разведува од сопругата, со која беше во брак 13 години.

Тоа е првиот кралски развод во последните неколку децении, а сега Питер Филипс треба да ги финализира деталите за разделбата со сопругата Отум Филипс.

Бракоразводната постапка, иако виртуелна, почнува во судот оваа недела.

Судијата Џастис Пил од Високиот суд ќе го разгледува нивниот случај. Двојката има две деца, 10-годишната Савана и деветгодишната Исла.

Ниту една од страните нема да биде присутна на суд, целиот процес ќе се одвива виртуелно преку видеоконференција, а адвокатите ќе говорат во име на секој од парот.

Двојката ја објави својата разделба минатата година откога ги известиле кралицата и семејството на крајот на 2019 година. Во изјавата објавена на почетокот на февруари 2020 година, беше наведено: „Есента заеднички се согласивме да се разделиме“.

Тие заедно заклучиле дека тоа е најдобриот начин на дејствување за нивните две деца и меѓусебното пријателство. Одлуката за развод и заедничко старателство над децата, која следуваше по повеќемесечни дискусии, иако тажна, е пријателска, велат двајцата.

На денот на свадбата, 2008 година.

Прикажи повеќе...

Забава

Кајли Џенер се гордее со својата тригодишна ќерка Сторми

Објавено пред

Кајли Џенер сподели слајдшоу на нови фотографии со својата тригодишна ќерка Сторми на Денот на мајката истакнувајќи ги добрите страни на тоа да се биде родител.

Покрај фотографијата со малата Сторми, 23-годишната магнатка за шминка им овозможи на своите 232 милиона следачи на „Инстаграм“ поглед на нивната рутина пред спиење.

„Обожавам да ти бидам мама“, напиша Кајли покажувајќи како ѝ ги мие забите.

Објавата на Кајли се појави неколку минути пред Тревис Скот да ѝ посвети песна за Денот на мајката.

Прикажи повеќе...

Забава

Џон Траволта ѝ оддава почит на покојната сопруга Кели Престон на Денот на мајката

Објавено пред

Џон Траволта во неделата (9 мај), првиот Ден на мајката откако неговата сопруга Кели Престон почина од рак на дојката на 57-годишна возраст, се огласи на „Инстаграм“ за да ѝ оддаде почит.

Споделувајќи фотографии од него и Кели со нивните деца, холивудската sвезда напиша: „Драга Кели, во мојот живот донесе три најпрекрасни деца. Ти благодарам. Те сакаме и ни недостигаш. Среќен Ден на мајката“.

На првата од двете фотографии што ги сподели Траволта (67) се гледаат тој и Кели со ќерката Ела Блу, сега 21 година, и новородениот Бенџамин, кој сега има 10 години.

Втората фотографија ја покажува двојката со нивниот првороден син Џет, кој почина во јануари 2009 година на 16 години. Џет имал аутизам и претрпел низа епилептични напади уште како мал.

Траволта и Престон се венчаа во 1991 година. Тие се запознаа во 1987 година на снимањето на филмот The Experts (1989).

Прикажи повеќе...

Најново

Свет45 минути

(Видео) Најмалку 20 загинати, меѓу нив 9 деца во синоќешните израелски напади

Палестинците рано утрово лансираа десетици ракети од Газа, а Израел возврати со нови воздушни напади. Израелската армија објави дека во...

Регион11 час

Швајцарски весник со истражување: Зошто Балканот е легло на антиваксери?

Весникот Ноје Цирхер Цајтунг (НЗЗ), на почетокот на анализата од дописникот на Југоисточна Европа, Волкер Пабст, истакнува дека до неодамна,...

Македонија17 часа

Потврдени 25 случаи на коронавирус во Македонија, 16 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 25 случаи на коронавирус, 16 лица починаа, а 408 пациенти оздравеа, соопшти...

Македонија17 часа

Филипче: Значајно се испразнети болниците, хируршките одделенија се вратени во функција

Eпидемиолошката крива е во опаѓање и бројот на хоспитализирани пациенти во континуитет се намалува во изминатите денови, изјави министерот за...

Македонија18 часа

Инспекторатот за животна средина: Рудникот „Казандол“ не претставува опасност

Рудникот „Казандол“ во моментот не претставува опасност за животната средина и локалното население, соопшти Државниот инспекторат за животна средина, кој...

Македонија19 часа

Средба Заев – Фон дер Лаен: Идентитетски прашања не смее да бидат на масата за разговори

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, во рамките на посетата на Брисел, оствари средба и со претседателката...

Македонија22 часа

Заев од Брисел: Идентитетот не може да биде причина за блокада на европските интеграции

Премиерот Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот во Владата за европски прашања, Никола Димитров, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, и...

Македонија23 часа

Од 12 до 18 мај полициски час од 24 часот, дозволено да биде и организирање настани на затворено

Кризниот штаб предложи олеснување на рестриктивните мерки – полицискиот час да почнува од 24 часот, угостителските објекти да работат до...

Свет24 часа

(Видео) Застрашувачки снимки од Индија, пациенти оставени да умираат, лекарите се кријат

Во Индија се појавија застрашувачки снимки од пациенти заразени од коронавирус, кои, според тврдењата на нивните семејства, лекарите ги оставиле...

Свет1 ден

(Видео) Пет лица повредени при напад со нож на Нов Зеланд

Пет лица се повредени, а три се во критична состојба кога биле прободени со нож во супермаркет на Нов Зеланд,...

Свет1 ден

Состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ, фокусот е Западен Балкан

Шефовите на дипломатиите на Европската Унија денеска во Брисел ќе одржат дискусија за посилен политички ангажман на ЕУ со партнерите...

Свет1 ден

(Видео) Седум лица убиени на роденденска забава во Колорадо

Седум лица, вклучително и напаѓачот, беа убиени синоќа во пукање на роденденска забава во Колорадо Спрингс во американската држава Колорадо,...

Македонија2 дена

Регистрирани нови 135 заболени и 14 починати од коронавирус во земјата

Во последните 24 часа се направени 1.993 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 74,...

Свет2 дена

(Видео) Илон Маск призна дека има Аспергеров синдром на телевизиско шоу

Елон Маск откри дека има Аспергеров синдром, за време на неговото гостување во американското ТВ-шоу „Saturday Night Live“. Тој откри...

Регион2 дена

(Видео) Хрватскиот министер за здравство вакцинираше граѓани

Хрватскиот министер за здравство, Вили Берош заедно со лекарите на Хрватскиот институт за јавно здравје и Наставниот институт за јавно...

Топ2 дена

Се преврте автомобил кај клучката Коњари, загина 27 годишник

Во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне на автопатот Скопје-Штип, во близина на клучката Коњари, загина 27 годишно лице...

Македонија2 дена

Во болниците во земјата од коронавирус се лекуваат 760 пациенти

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и...

Македонија2 дена

(Видео) Колариќ: Шилегов делел субвенции за инвертер клими на партиски луѓе

Советничката на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје, Светлана Колариќ на денешната прес-конференција обвини за измама и злоупотреба во врска со најавените...

Македонија2 дена

Во земјава досега втора доза вакцина против Ковид-19 примиле 22.900 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 107.978 граѓани, а ревакцинирани се 22.900 граѓани. Прва доза...

Свет2 дена

(Видео) Путин: Секогаш ќе се сеќаваме дека величествената победа над нацизмот ја постигна советскиот народ

Претседателот на Русија, Владимир Путин, на почетокот на традиционалната воена парада во Москва, им го честиташе на граѓаните Денот на...

Досие