Контакт

Забава

Ноќевање во хотел со роботи во Јапонија – рчењето не е пожелно

Објавено пред

Јошихиса Ишикава одлучил да преноќи во хотел во западниот дел на Јапонија, во кој место луѓе работат роботи, но наместо мирна ноќ – го дочекало изненадување. Тој бил разбуден неколкупати во текот на ноќта од кукла асистент која влегувала во неговата соба и постојано го прашувала: „Се извинувам, но не успеав да разберам што сакате. Ќе можете ли да го повторите вашето барање?”

Дури во 6 часот изутрината тој сфатил што е проблемот, неговото силно рчење го активирало роботот.

Роботите во овој уникатен хотел изгледа не се познати по своето гостопримство. Откако беше отворен во јавноста во 2015 година, познатиот хотел Henn na, или ,,Чуден” хотел, признаен од Гинисовата книга на светски рекорди како прв хотел со роботи во светот, сега се откажува од своите слаби дроиди.

Досега хотелот се откажа од половина од своите 243 роботи, најчесто поради тоа што тие создаваа многу повеќе проблеми и работа, отколку што го олеснуваа работењето.

,,Полесно е сега без нив, затоа што многу често гостите нè викаа да дојдеме и да ги решиме проблемите што настанале со роботите”, вели еден вработен кој три години работи во хотелот.

Роботи и други уреди што би можеле да бидат корисни за индустријата и во угостителство сè почесто се користат во САД. Хотелите во синџирите на Yotel и Aloft во САД користат роботи кои доставуваат пошта и пијалаци во собите. Кинеската компанија за електронска трговија ,,Алибаба” го лансираше хотелот во кој роботите ја презедоа улогата на келнери, а примерот го следат и други угостителски објекти.

Но, обидот на јапонскиот хотел не ги даде очекуваните резултати. Една од целите на хотелот била да се надмине недостигот на работна сила со користење роботи за носење багаж, за мешање коктели и за чистење. Хотелот се наоѓа во рурална област каде што има сериозен недостиг на работници.

Хотелот започна да работи со околу 80 роботи. Почетната позитивна реакција ги охрабри да додадат многу повеќе за забава за гостите, како кучиња роботи кои танцуваат во холот или риби роботи во аквариумите. Но, одеднаш почнале да се појавуваат проблемите. Роботите  почнале сè почесто да се расипуваат или да создаваат дополнителни проблеми, па било неопходно да се ангажираат повеќе вработени за да се справат до дополнителниот обем на работа.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Ана Винтерс во најиконскиот имиџ на Мадона за да го привлече вниманието на поп-иконата

Објавено пред

26-годишната актерка Ана Винтерс направи римејк фотографии на кои ја портретира седумкратната добитничка на „Греми“ Мадона во музичките спотови Like a Prayer и Material од 1989 година бидејќи сака да глуми во нејзиниот биографскиот филм.

Ѕвездата на ТВ-серијата „13 причини зошто“ откри дека 62-годишната легенда сега ја следи на социјалните мрежи и дури и стапила во контакт со неа по прегледувањето на фотографиите.

„Сè е можно кога ќе се потрудите за она што го сакате, а имате добар талент, секако, за да го постигнете тоа“, напиша еден фан на Винтерс коментирајќи ги фотографиите на кои таа се појавува со Мадона рамо до рамо.

Изминтиот викенд актерката започна да споделува фотографии на кои ја претставува музичката икона низ годините, во обид да глуми во претстојниот биографски филм, кој најверојатно ќе го режира самата Мадона.

 

 

Прикажи повеќе...

Забава

Гвинет Палтроу и Бред Фалчук ја прославија двегодишнината од бракот

Објавено пред

Две години откако го врзаа јазолот на интимна церемонија во својот дом во Хемптон, Гвинет Палтроу и Бред Фалчук изгледаат посреќни од кога било.

На прославата на нивната втора годишнина од бракот, 48-годишната актерка во вторникот сподели симпатично селфи со него.

„До втората година“, оскаровката ја наслови објавата на фотографија на која таа блеска покрај сопругот, ТВ-продуцент и режисер, кој е најпознат по тоа што заедно со Рајан Марфи ги создадоа  хорор-сериите „Гли“, „Американска хорор приказна“ и „Кралици на вресокот“.

Заедничкото селфи доаѓа откако актерката позираше гола како од мајка родена, за својот 48. роденден и ја сподели фотографијата на Инстаграм.

Претходно на роденденот на неговата сопруга, Фалчук ја пофали дека таа може да направи пица од ништо, никогаш не доцни за коктели, и без напор, односно со невидена леснотија, знае да направи да изгледа добро.

Прикажи повеќе...

Забава

Селена Гомез ја продаде куќата во Студио Сити за 2,37 милиона долари

Објавено пред

Селена Гомез се прости од малата куќа во која живееше пред многу години.

„Лос Анџелес тајмс“ во вторникот објави дека пејачката ја продала својата мала куќа во населбата Студио Сити во Лос Анџелес за 2,37 милиона долари, точно две години по објавувањето на имотот за продажба во 2018 година.

Ова се случува неколку месеци откако актерката ја купи поранешната куќа на починатиот рокер Том Пети во Енсино, Калифорнија, за 4,9 милиони долари.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Објавен распоредот на телевизиските часови за учениците кои немаат компјутери

Учениците кои немаат компјутер или таблет за да следат онлајн-настава преку платформата на Министерството за образование часовите ќе можат да...

Македонија8 часа

Регистрирани 194 новозаразени, починаа 2 лица

Во последните 24 часа се направени 1.697 тестирања, а регистрирани се 194 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Регион10 часа

Грчките свештеници загрижени за барањето до Вартоломеј за автокефалност на македонската црква

Грчките црковни кругови ги коментираа барањата на македонските власти до вселенскиот патријарх Вартоломеј за автокефалноста на македонската црква. Задната врата...

Македонија11 час

Сојузот на средношколците најави бојкот во ноември ако не се дозволи комбинирана настава

Сојузот на средношколците најави бојкот на наставата од ноември доколу во октомври остане стабилна епидемиолошката состојба, а институциите не дозволат...

Македонија11 час

Милошоски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа против одлуките за вонредна состојба

Заврши координацијата на пратеничката група на коалицијата „За обнова на Македонија“ по што пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, информира дека...

Регион12 часа

Албанија го одложи почетокот на училишната година

Албанија го одложи почетокот на училишната година за ноември откога бројот на заразени од коронавирусот во еден ден се зголеми на...

Топ13 часа

Приведена дилерка на кокаин во Тетово

Полицијата приведе 45-годишна жена од Теотово осомничена за продажба на кокаин. Според информациите од МВР, таа ја криела и ја...

Свет13 часа

Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании: го зголемуваме производството на вакцини со невидена брзина

Фондацијата на Бил и Мелинда Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании за да соработуваат во производството на вакцина против...

Македонија13 часа

Потрошени 6,7 милиони евра за итни набавки за заштита од Ковид-19, најмногу потрошило МВР

За итни набавки за заштита од коронавирусот, во првите шест месеци од кризата биле потрошени 6,7 милиони евра, покажува извештајот...

Македонија14 часа

Филипче на средба со медицинските сестри кои дадоа отказ од Инфективна – се обидел да ги убеди да останат

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово се сретнал со трите медицински сестри од Инфективната клиника кои дадоа отказ. Според објавата...

Свет15 часа

(Видео) Хаотична прва дебата меѓу Трамп и Бајден

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот противкандидат, поранешниот потпретседател и сенатор Џо Бајден, синоќа ја имаа првата од трите дебати...

Свет15 часа

Премиерот на Ерменија: За конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение

Премиерот на Ерменија, Никол Пашињан изјави дека за конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение. Пашињан за телевизијата Русија 1 рекол...

Свет1 ден

Кремљ: Путин планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус

Рускиот претседател, Владимир Путин, планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус, рече неговиот портпарол. „Путин планира да се...

Македонија1 ден

Алаѓозовски и Поповски именувани за национални координатори во Владата

Владата на денешната седница ги именува поранешниот министер за култура Роберт Алаѓозовски и поранешниот министер без ресор задолжен за комуникации,...

Македонија1 ден

Игротеките почнуваат со работа

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на игротеките. „Владата го усвои протоколот за работа на игротеките во...

Македонија1 ден

Владата одобри целоднeвна настава во училиштата

По препорака на Комисијата за заразни болести, Владата на денешната седница одобри целодневна настава во училиштата. „Одобрена е организацијата на...

Македонија1 ден

(Видео) Потпишан етичкиот кодекс, функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

На седница на Владата денеска беше потпишан кодексот за етичко однесување на носителите на јавни функции. По тој повод, заменик-претседателот...

Свет1 ден

(Видео) Војската на Нагорно-Карабах соборила два азербејџански хеликоптера

Војската на Нагорно-Карабах собори два азербејџански хеликоптера користејќи ракети „земја-воздух“ – „игла“, објави прес-секретарот за ерменското Министерство за одбрана, Шушан...

Македонија1 ден

Осум починати и 112 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Фетаи ќе бара затворски казни за сите обвинети во „Насилство во Центар“

Обвинителката Фатиме Фетаи ќе бара затворска казна за Миле Јанакиески и другите обвинети со жалба во апелација откако Кривичниот суд...

Досие