Контакт

Забава

Обложи се на ракомет и освој нов Мi8 Lite, одлична можност за сите членови на СЛ-клубот!

Објавено пред

Sport Life организира нова наградна акција за сите свои верни играчи, корисници на Сл клуб-картичката. Правилата на игра се едноставни, а награда се пет Mi8 Lite мобилни телефони. Сѐ што треба да направиш е да одиграш тикет со натпревари од понудата за Светското првенство во ракомет регистрирани на твојата Sport Life клуб-картичката и да фатиш највисок вкупен коефициент во периодот на траење на натпреварот.

Sport Life ќе ги награди со нов Mi8 Lite телефон петте сопственици на тикети со највисок вкупен коефициент. Затоа, доколку си љубител на ракометот и имаш своја Sport Life клуб-картичка, не пропуштај ја оваа можност и уплати ја својата комбинација.

Во рамките на оваа акција можеш да типуваш на сите натпревари од понудата за ракомет на натпреварите од Светското првенство, вклучително и учиноците на играчите. Акцијата важи за тикети со една комбинација и трае од 10.1.2019, па сè до 27.1.2019 година.

Важно е да се знае дека сите играчи при уплатата задолжително треба да ја приложат својат Sport Life клуб-картичка. На крајот на наградната акција имињата на добитниците ќе бидат објавени во билтенот, на интернет-страницата и на фан-страницата на Facebook @SportLifeBet.

Искористи ја оваа можност и освој нов Mi8 Lite мобилен текефон.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Сингапур веќе нема најмоќен пасош во светот

Објавено пред

Јапонија и Сингапур веќе немаат најмоќен пасош во светот. Според интернет-страницата The Passport Index, на врвот на листата се најде пасошот на Обединетите Арапски Емирати. Со овој пасош можете да влезете без никакви проблеми во дури 167 земји, или имате пристап до 84 проценти од светот.

Passport Index, во сопственост на „Артон капитал“, рангира пасоши од 193 земји и шест региони, кои се членови на ОН. На врвот на листата се пасошите на земјите со кои можете да влезете во други земји, без виза и посебни барања.

Обединетите Арапски Емирати се искачија на врвот на листата во рекордно време. Тие првпат беа забележани на листата во декември 2016 година (27. место) и за две години стигнаа до број еден. Пред тоа Сингапур имаше најмоќен пасош.

Во првите 10 земји се Сингапур, Германија, Данска, Шведска, Финска, Луксембург, Франција, Италија, како и Холандија, со чии пасоши можете да влезете во 165, односно 166 земји во светот.

Прикажи повеќе...

Забава

Девојче копира познати личности на „Инстаграм“

Објавено пред

Алија Чаглар е талентирана уметница, која е следена на „Инстаграм“ од неколку илјади луѓе. Популарноста ја доби изработувајќи фустани за својата мала ќерка Стефани, токму онакви какви што носат Ријана, Рита Ора, Џеј Ло… Но секој фустан го прави од цвеќиња, зеленчук, хартија и пластика.

„Еден ден наидов на фотографија од Ријана во син фустан од Моли Годард и решив исто така да ја облечам мојата ќерка. Користев разни материјали. Оваа фотографија бргу стана хит на ‘Инстаграм’ и така го почнав проектот ‘Облечи се како познатите’, во кој ги поставувам фотографиите на мојата ќерка со хаштагот #ahStefani“, рече креативната мајка за „Боред Панда“.

За еден фустан ѝ се потребни од 10 до 30 минути, а главно ги прави од пластика, фолија и други материјали, кои можете да ги најдете во вашиот дом.

Меган Маркл

Лејди Гага

Џенифер Лопез

Малечката Стефани вели дека ѝ се допаѓа како таа и мајка ѝ ги копираат познатите дами на црвениот килим и не може да се одлучи која е нејзината омилена комбинација.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Гимнастичарката што доби максимални 10 поени повторно во центарот на вниманието

Објавено пред

Младата гимнастичарка, за која медиумите пред неколку месеци пишуваа за совршената точка со движењата на Мајкл Џексон, денес е повторно во центарот на вниманието.

Кетлин Охаси (21), гимнастичарка од Универзитетот УКЛА во САД, ја забележа целиот свет по видеото во кое изведуваше извонредна кореографија дополнета со движењата на кралот на попот.

Пред неколку дена таа изведе нова кореографија на УКЛА и заработи максимални 10 поени, овации на публиката и восхит на сите луѓе што го гледаа видеото. Експертите во коментарите велат дека овој настап беше подобар од минатогодишниот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија25 минути

(Видео) Анкета: Џабе ни е јазикот кога младите си заминаа во странство

„Џабе ни е двојазичност кога младите континуирано бегаат од државата. Заев само зборува, зборува на празно, каде е таа плата...

Македонија30 минути

Три илјади анкетни листови за имотот на функционерите заглавени во антикорупциската комисија

Повеќе од 60 претставки за корупција и триесетина предмети за судир на интереси стојат во фиоките на Државната комисија за...

Македонија38 минути

(Фото) Олимпија фати морбили

Посине споменикот на мајката на Александар Македонски, Олимпија, која се наоѓа на плоштадот Карпошово востание. На спомениците на Олимпија и...

Македонија2 часа

Скопјани принудувале малолетничка на проституција

Обвинителството отвори истражна постапка за трговија со дете кога било пријавено дека двајца скопјани принудувале 16-годишно девојче да врши полови...

Македонија3 часа

(Видео) Лашкоска: СДСМ нема намера да донесе квалитетен закон за спречување корупција

СДСМ нема намера да донесе квалитетен закон за спречување корупција. Сака насилнички со ЕУ-знаме да го протурка без дебата. Третпат...

Македонија3 часа

Претседателот на грчкото собрание смета дека договорот од Преспа е историски моќен

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, рече дека пратениците со јасно мнозинство треба да го изгласаат преспанскиот договор, бидејќи, како...

Македонија3 часа

Цаноски бара 40 милиони евра отштета за уривањето на „Космос“

На денешното судско рочиште за предметот на СЈО, ТНТ, за уривањето од политичка омраза на комплексот „Космос“, бизнисменот Фијат Цаноски...

Македонија4 часа

Братот на Заев, Вице, го тужи Александар Николоски за клевета

Во Основниот суд Скопје 2 се одржа подготвителното рочиште за тужбата за клевета на братот на премиерот Заев, Вице Заев,...

Македонија5 часа

Путин: Постои надворешен притисок за зачленувањето на Македонија во НАТО

Кога станува збор за ситуацијата на Балканот, тогаш може да се каже дека тука сериозен дестабилизирачки фактор претставува политиката на...

Регион6 часа

Романија ја претстави програмата за претседавање со ЕУ

Романската премиерка, Виорика Данчила, вчера пред Европскиот парламент ги презентира приоритетите на романското претседателство со Европската Унија. „Првата фаза ќе...

Вести6 часа

Грчкиот парламент ќе гласа недоверба на владата на Алексис Ципрас

Денеска во грчкиот парламент продолжува седницата на чиј дневен ред е една точка – недоверба на владата на Алексис Ципрас....

Македонија6 часа

Владата една и пол година ги слави празниците на Груевски, Законот за празниците нечепнат

Владата една и пол година ја разгледува можноста за укинување дел од неработните денови и измена на Законот за празниците,...

Свет6 часа

Британскиот парламент ќе гласа за недоверба на владата на Меј

Британската премиерка Тереза Меј денеска треба да се соочи со гласање за недоверба, еден ден откако парламентот го отфрли нејзиниот...

Свет7 часа

Помпео: Иранските ракети за сателити се закана за Европа и Блискиот Исток  

Неуспешниот обид на Иран да ландира сателит во орбитата со трифазна ракета покажува дека намерата на Исламиската Република е да...

Свет8 часа

Американскиот  Стејт департмент: Американските граѓани во странство се цел на терористите од ИД и Ал Каеда

Американскиот Стејт департмент во својата најнова серија совет и препораки за своите граѓани низ светот предупреди дека американските граѓани се...

Свет8 часа

Отава побара од Пекинг помилување за канадскиот државјанин осуден на смрт

Канадскиот министер за надворешни работи, Кристија Фриленд, во вторникот информираше дека Отава официјално побарала од Пекинг да го поштеди животот...

Свет18 часа

Тереза Меј доживеа голем пораз, парламентот го одби нејзиниот предлог за брегзит

Британските пратеници вечерва гласаа против предлогот на премиерката Тереза Меј за договор за излез на Велика Британија од Европската Унија,...

Регион19 часа

Девојче од БиХ почина од сепса предизвикана од сипаници

Деветгодишно девојче од Читлук во Босна и Херцеговина починала во неделата во болница во Задар, откако настанале компликации за време...

Регион20 часа

Приштина попушти и ги повлече даноците на дел од производите од Србија и БиХ

Привремените приштински институции одлучија да ослободат од стопроцентно зголемените даноци на дел од производите од Србија и БиХ, пренесуваат српските...

Свет21 час

(Видео) Најмалку петмина убиени во нападот на хотелски комплекс во Најроби

Најмалку пет луѓе се убиени, а четворица се повредени во напад на луксузен хотелски комплекс во Најроби, кој полицијата го...

Досие