Контакт

Забава

Објавени фотографии што покажуваат како изгледа вулканската ерупција на Хаваите од вселената

Објавено пред

Вулканот на Хаваите е активен веќе дванаесетти ден по ред, а сега на социјалните мрежи се појавија нови фотографии од ерупцијата, овој пат од вселената.

Имено, двајца астронаути од Меѓународната вселенска станица направиле фотографии кои покажуваат како од нивна перспектива изгледа вулканската ерупција, а потоа ги споделиле на социјалните мрежи.

Првата фотографија била направена на 12 мај и на неа може да се види чадот што се шири од вулканот, а втората фотографија е направена пред два дена. Од неа може да се забележи дека по неколку дена ситуацијата станала посериозна.

По ерупцијата на вулканот Килауеа, најопасна е седумнаесеттата пукнатина (од вкупно 21), која се отворила пред неколку дена и од која излегува најмногу лава, во некои случаи во висина од 150 метри.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

(Видео) Шангајско чудо – хотел со 16 ката под земја

Објавено пред

Од

хотел, Шангај

Луксузниот хотел „Интерконтинентал Шангај вондерленд“, кој речиси целосно се наоѓа под земја, односно во длабока јама на некогашен каменолом во југозападниот дел на Шангај, ќе биде отворен на крајот на оваа година.

Од вкупно 18 ката, два се наоѓаат над земја, додека 16 ката се под нивото на тлото, вклучувајќи и два ката под вода. Хотелот се простира на површина од 61 000 метри квадратни. Има 336 соби и апартмани со балкони од кои гостите ќе може да уживаат во спектакуларен поглед кон водопади.

Хотелот претставува невообичаен однос меѓу градот и природата, претворајќи напуштен каменолом во прекрасна атракција. Проектот на хотелот е дело на „Шимао груп“, а со него ќе управува една од водечките хотелски компании „ИХГ“.

Прикажи повеќе...

Забава

Во Градскиот парк никна куќичка изработена од трупецот на старо и исушено дрво

Објавено пред

Од

Екипите на ЈП „Паркови и зеленило“ изработија куќичка од трупецот на старо исушено дрво во Градскиот парк.

Оттаму информираат дека идејата е во иднина, наместо стеблата на сувите или болни дрва да се сечат до земјата, да прераснат во разни интересни форми, кои би го привлекле вниманието на минувачите.

Прикажи повеќе...

Забава

Напатената душа на кралицата Арета

Објавено пред

Од

Toм Ленард, дописникот на „Дејли мејл“ од Њујорк, напиша не толку розова приказна за неодамна починатата кралица на соулот – од разорен дом и татко свештеник швалер преку бременост на 13-годишна возраст до светска слава – и животната борба со алкохолот и демоните од минатото.

Арета Френклин почина од рак на панкреасот, болест што ѝ беше дијагностицирана во 2010 година. Со денови пред тоа таа беше во еден дом за тешко болни. Иако нејзиното здравје беше нарушено од повеќегодишното консумирање алкохол, цигари и храна, дури минатата година таа го најави своето повлекување од музиката.

Арета со децении беше и остана икона на Афроамериканците. Таа ја пееше Precious Lord на погребот на Мартин Лутер Кинг во 1968 година и настапи на инаугурацијата на Барак Обама повеќе од 40 години подоцна, во 2009 година. Кога таа му пееше на претседателот уште еднаш, шест години подоцна, го снимија како ги брише солзите пред таа да го заврши првиот стих, според „Дејли мејл“.

Дете од растурен дом, ќерка на свештеник швалер, кој својата служба ја претвори во оргии, забремени на 12-годишна возраст, а на 15 години веќе има две деца од два мажи. Поголемиот дел од својот живот се бореше со алкохолизам.

Поради недостиг на доверба, често беше невозможна дива – се расправаше љубоморно со ѕвездите, учествуваше во спектакуларните настапи на бес со семејството и колегите. Цело време одрекувајќи дека има лични и проблеми со однесувањето, Арета даваше сè од себе за да го скрие приватниот живот од јавноста. Но, сè излезе на виделина во неавторизираната биографија во 2014 година, чиј автор, Дејвид Риц, беше решен да ја открие нејзината вистинска приказна по официјалната стерилна верзија објавена 15 години порано, која пејачката ја одобри.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Инсулинот во Македонија е со уреден рок на употреба, велат од Министерството за здравство

Инсулинот во Република Македонија, без исклучок, е со уреден рок на употреба, уверува Министерството за здравство откако во јавноста се...

Македонија3 часа

„Врти им на Војче и на Љубинка од антикорупциска да отворат предмет за Б.Ц.“, бара Јанкулоска од Котевски

Во разговор од 2011 година ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, на експомошник-министерот во МВР, Иво Котевски, му дава нарачки...

Македонија5 часа

Заев се сретна со членовите на ДИК: Должни сме сите професионално да си ја завршиме работата

Премиерот Зоран Заев, придружуван од министерот за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, денеска се сретна со претседателот на ДИК,...

Европа5 часа

Меркел-Марковиќ: Германија и Црна Гора се согласни да нема промена на границите на Балканот

Црна Гора и Германија се согласиле да нема промени во границите на Балканот, ова била главната порака по средбата меѓу...

Свет7 часа

(Фото) Багери ги расчистуваат урнатините од надвозникот во Џенова, потрагата по исчезнатите и натаму е во тек

Багери почнаа да ги расчистуваат урнатините од надвозникот во италијанскиот град Џенова. И три ден по несреќата, потрагата по лицата што...

Македонија7 часа

„Копиле скапано“, вели Протоѓер за адвокатот на Мијалков, Шврговски

Во една од бомбите што беше пуштена во судницата, Мартин Протоѓер на ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, ѝ вели...

Македонија8 часа

ДИК ќе ги разгледува трошоците за референдумот

Повеќе точки поврзани со референдумот се на дневен ред на четвртата седница што ќе ја одржи денеска Државната изборна комисија...

Топ8 часа

Запален автомобил на адвокат од Охрид

Ноќеска по полноќ бил запален автомобилот на адвокатот Мишел Наумоски од Охрид. Тој за „Макфакс“ вели дека бил паркиран на...

Дијаспора8 часа

Министерот за дијаспора од Ростуше ги повика печалбарите да гласаат на референдумот

Министерот за дијаспора, Едмонд Адеми, во рамките на печалбарската средба што се одржа во Ростуше, нагласи дека големиот број печалбари...

Свет9 часа

Американскиот Сенат донесе резолуција: Медиумите не се непријатели на народот

Американскиот Сенат едногласно усвои резолуција со која се потврдува дека медиумите не се непријатели на народот. Резолуцијата што ја предложи...

Регион9 часа

Вучиќ: Србија има три цели на Косово

Српскиот претседател, Александар Вучиќ рече дека главните цели на Белград на Косово се зачувување на мирот и стабилноста, заштитата на...

Македонија1 ден

(Видео) Шестчлено семејство моли за помош, откако гром им ја изгоре куќата

Пожар предизвикан од гром, во вторникот, без дом остави шестчлено семејство од скопското село Нова Брезница. Божин Вељановски, татко на...

Мартин Протогер, СЈО Мартин Протогер, СЈО
Македонија1 ден

Протоѓер му нарачувал на Јанакиески да им нареди на амбасадорите да одат по куќи и да собираат гласачи од дијаспората

Во кривичниот суд во Скопје, по речиси четири и пол часа, време за приговори на адвокатите на обвинетите, почна репродуцирањето...

Италија, Џенова Италија, Џенова
Европа1 ден

Дваесет луѓе уште се водат како исчезнати по уривањето на мостот во Џенова

Главниот обвинител во Џенова, Франческо Коци, изјави дека 20 луѓе уште се водат како исчезнати по уривањето на мостот во...

Македонија1 ден

Апелација на 30 август ќе одлучува за затворот на Груевски

Апелациониот суд на 30 и 31 август ќе одржи седница на која ќе расправа за жалбата на Никола Груевски за...

Гордана Јанкулоска, Титаник, СЈО Гордана Јанкулоска, Титаник, СЈО
Македонија1 ден

По еден час пауза во судењето за „Титаник“ поради мајчинските обврски на Јанкулоска

Судијата Осман Шабани, кој е судечки судија во предметот „Титаник“, пред паузата за судењето ги извести обвинетите и нивните адвокати...

Македонија1 ден

(Видео) Ефремов: Полицајците 10 години немаат нови униформи

Претседателот на синдикалната подружница при Независниот синдикат на полицијата, Мартин Ефремов, на денешната прес-конференција пред Министерството за внатрешни работи информира...

Топ1 ден

Дваесетгодишно момче почина во сообраќајна несреќа, излетало од патот и удрило во столб

Дваесетгодишно лице со иницијали М.А. почина по сообраќајна несреќа на регионалниот пат Куманово-село Липково. Тој управувал патничко возило „форд фокус“ со кумановски...

Економија1 ден

Катар финансиски ќе ѝ помогне на Турција за излез од кризата

Катарскиот шеик, Тамим бин Хамад ал-Тани, денеска за време на средбата со турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, вети дека Катар...

Свет1 ден

Путин подготвен за средба со Ким Џонг-ун

Рускиот претседател, Владимир Путин, е подготвен да се состане со лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, а руските медиуми и...

Досие