Контакт

Забава

Објавен стрип за животот и кариерата на Мараја Кери

Објавено пред

Мараја Кери доби стрип кој го раскажува нејзиниот живот и кариера, објави „Тајделвејв комикс“.

dobivaj vesti na viber

Стрипот посветен на американската пејачка и актерка е дел од  серијалот Female Force („Женска моќ“), во кој се прикажуваат кариерите на многу успешни жени во својата дејност.

На 22 страници, стрипот ја раскажува приказната за детството на Мараја и нејзиниот пат до славата. Издавачот Дарен Г. Дејвис објасни зошто стрипот за неа е објавен токму сега.

„Нејзината приказна инспирира и затоа претпразничниот период е вистинско време да се најде во продавниците стрип посветен на кралицата на Божик, чиј хит од 1994 година, All I Want for Christmas Is You, веќе 25 години редовно се емитува на радио станиците и на адвентите.“

Во серијалот „Женска моќ“, суперѕвездите на кантри музиката Доли Партон и Лорета Лин и пејачките Барбара Стрејсенд и Стиви Никс добија свои стрипови.

 

Стрипот за Мараја Кери со тврда или мека корица е достапен од среда, 7 декември.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Познати личности кои се во сродство

Објавено пред

Американски медиуми наведоа неколку славни личности за кои малкумина знаат дека се далечни роднини еден со друг.

dobivaj vesti na viber

Бред Пит и Спајк Ли

Бред Пит и Спајк Ли се стари пријатели, но тие се и дванаесетти братучеди. Веста ја објави генеалошката веб-страница Geni.com. Бред Пит зад себе има успешна актерска кариера со десетици филмови, меѓу кои „Боречки клуб“, „Необичниот случај на Бенџамин Батон“, „Беше еднаш во Холивуд“, додека Спајк Ли е познат по своите независни филмови и по ангажманот во социјални и политички прашања во неговата работа. Двајцата соработуваа на документарниот филм на Ли, насловен If God Is Willing and Da Creek Don’t Rise“ од 2010 година.

Бен Афлек и Мет Дејмон

Бен Афлек и Мет Дејмон се пријатели од детството и заедно ја започнаа својата кариера како сценаристи. Тие го напишаа и глумеа во филмот „Добар Вил Хантинг“, за кој добија „Оскар“ за најдобро оригинално сценарио во 1997 година. Потоа продолжија да работат заедно во различни филмски и телевизиски продукции, и до ден-денес се пријатели. Покрај нивното пријателство и професионална врска, Бен и Мет се и десетти братучеди. Двајцата актери ја открија роднинската врска во 2009 година, кога New England Historic Genealogical потврди заедничко потекло.

Aврил Лавињ и Џастин Бибер

Аврил Лавињ е канадска пејачка која се прослави во 2000-тите со хитовите Complicated и Sk8er Boi. Џастин Бибер е канадски пејач кој постигна светски успех како тинејџер во 2010 година со песни како како Baby и Sorry. Двајцата, според истражувањето објавено во Ancestry, се во роднински врски, односно дванаесетти братучеди. Овие две славни личности делат и сродство со други познати личности на оваа листа.

Селин Дион и Рајан Гослинг

Селин Дион е канадска пејачка и актерка, позната по успешната кариера како поп уметник и по нејзиниот моќен глас. Рајан Гослинг е канадски актер, кој глуми во повеќе хитови како The Notebook, Half Nelson и La La Land. Според американското истражување објавено во Ancestry, сродството меѓу двете ѕвезди датира од некои од првите доселеници кои живееле во Квебек пред 400 години.

Ел Фенинг и Кејт Мидлтон

Ел Фенинг е американска актерка, позната по филмовите Super 8 и Maleficent. Кејт Мидлтон е војвотката од Кембриџ, сопруга на принцот Вилијам и член на британското кралско семејство. Ел потекнува од Едоардо Трети од Англија и затоа е далечна роднина на Кејт Мидлтон.

Прикажи повеќе...

Забава

Опра наполни 69 години

Објавено пред

Повеќе личности од забавната индустрија ѝ испратија најдобри желби на Опра по повод нејзиниот 69. роденден во неделата.

dobivaj vesti na viber

Медиумскиот магнат и една од најпознатите ТВ-лица беше во фокусот на славеничките објави споделени на „Инстаграм“ од страна на десетици блиски пријателки од т.н. А-листа, вклучувајќи ги Вајола Дејвис, Кери Вашингтон, Гејл Кинг, Ким Кардашјан…

И самата славеничка исто така сподели долга порака на „Опра дејли“ за да каже како се чувствува дека е една година поблиску до седумдесеттата.

Опра и Гејл – фотографија споделена на профилот на нејзината најдобра пријателка Гејл Кинг, на која двете се со испружени раце, прегрнати.

Кери Вашингтон сподели селфи со Опра.

Во емотивна роденденска порака Виола Дејвис ја опиша својата блиска пријателка како национално богатство и икона.

Алесандра Амброзио сподели фотографија со роденденската кралица и со Хајди Клум и Софија Вергара.

Ким Кардашјан сподели фотографија за својата пријателка, на која ѝ подарува украсена роденденска торта.

Прикажи повеќе...

Забава

Почина актерката Ени Вершинг

Објавено пред

По долга борба со ракот, актерката Ени Вершинг, најпозната по улогата на агентот на ФБИ, Рене Вокер, во серијата „24 часа“, покрај Кифер Сатерленд, почина на 45-годишна возраст.

dobivaj vesti na viber

Тажната вест ја објави нејзиниот сопруг Стивен Фул на социјалните мрежи.

Таа зад себе остави три сина.

Во текот на својата 20-годишна кариера, Вершинг глумеше во десетина ТВ-серии и филмови, меѓу кои Star Trek: Enterprise, во седмата и осмата сезона на „24 часа“, „Бош“, „Вампирски дневници“, „Одметници“, како и во втората сезона на „Ѕвездени патеки: Пикард“.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа32 минути

Медведев со цитат од руски поет: „На Полјаците им беше наметната лажна националност“

Поранешниот руски претседател и актуелен заменик-претседател на рускиот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев, како дел од проектот „Збор на класиците“...

Македонија37 минути

Реакција од затворот „Скопје“: Филип Андов раководи со институција затвор, а не со логор

„Казнено-поправната установа „Скопје“ реагира на изнесените лаги и невистини, како и манипулации од страна на одредени политички партии во изминатиот...

Свет2 часа

(Видео) Уште еден кит заринка на источниот брег на САД

Од минатиот месец, 15 китови се насукаа на источниот брег на САД, а 7,6 метарски грбав кит се насука на...

Македонија3 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Оставка од Филип Андов-Сокол и одговорност од Тупанчески

„Во рок од еден месец јавноста дозна за три бегства од затвор. Последниот случај на бегство е повторно од затворот...

Економија3 часа

ММФ: Намалени се изгледите за рецесија

  Меѓународниот монетарен фонд малку ги зголеми изгледите за глобален раст во 2023 година поради „изненадувачки отпорната“ побарувачка во Соединетите...

Свет3 часа

Бајден: САД нема да испраќаат авиони Ф16 во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека Вашингтон нема да испраќа борбени авиони Ф16 во Украина, пренесе Ројтерс. Минатата недела западните...

Македонија3 часа

Претседавачот со ОБСЕ, Османи, на работни средби во Брисел со Борел, Џоана и Лајчак

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Османи, престојува во Брисел, при што ќе има работни средби во ЕУ и НАТО со цел...

Македонија15 часа

Бугарскиот амбасадор им се враќа на дипломатските должности во земјава

Бугарскиот амбасадор Ангел Ангелов им се враќа на своите дипломатски должности во земјава, потврдуваат од македонското МНР. Ангелов денеска во...

Европа15 часа

Орбан: Политичкиот систем во Европа ќе пропадне

Унгарскиот премиер Виктор Орбан вели дека актуелниот политички систем во Европа ќе пропадне во текот на оваа деценија. Орбан, како...

Европа18 часа

Кина со порака до Вашингтон: Уште една посета може скапо да ве чини

Кина одговори на извештаите за планот на претседателот на Претставничкиот дом на САД, Кевин Мекарти, да го посети Тајван оваа...

Топ19 часа

Британци преку компјутерска измама оштетиле фирма за над 425 илјади евра

Полицијата поднесе кривична пријава против Ј.Т.С.(21) од Велика Британија, правно лице од Велика Британија и A.A.A.(44) од Велика Британија, поради...

Македонија22 часа

Арсовска сменета од претседателската функција во ЗЕЛС, на нејзино место назначен Орце Ѓорѓиевски

Скопската градоначалничка Данела Арсовска е разрешена од претседателската функција во Заедницата на единиците на локалната самоуправа (ЗЕЛС). Одлуката е донесена...

Македонија22 часа

(Видео) Зеќири не беше донесен на судење; Судијката: Повикана е брзата помош, а во зависност од проблемите, ќе биде однесен во болница

Полицијата не можела да го спроведе Мухамед Зеќири од куќен притвор бидејќи кога службениците дошле да го земат, тој ги...

Македонија22 часа

(Видео) Владата: ЕУ е стратешки приоритет, реформските процеси ќе се интензивираат

Европската Унија е стратешки приоритет на Владата. Владеењето на правото ќе остане во фокусот на институциите за брз напредок во...

Македонија23 часа

(Видео) Ковачевски: Отворени се нови можности за економијата и за членството во ЕУ, повикувам на обединување и паметни одлуки

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, се обрати на годишната конференција „Година на нови можности“, што се...

Регион23 часа

Милановиќ: Ја провоцираат Русија од 2014 да почне војна, па ние и Србите не се мразевме толку

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска ја коментира ситуацијата во Украина нагласувајќи дека Русија со години била провоцирана. Тој рече дека...

Македонија24 часа

(Видео) Јаневска: Доцни исплатата на стипендиите, а на студентите не им се исплатени ни парите за студентски оброк

„Учениците и студентите останаа без поддршка од државата. Доцни исплатата на ученичките и студентските стипендии. Наместо државата да ги мотивира,...

Регион1 ден

„Демостат“: Србија во ЕУ до 2030 година ако го прифати европскиот план за косовското прашање

Јасната перспектива за членство на Србија во Европската Унија, инвестициите во енергетскиот сектор и ослободувањето од зависноста од Русија во...

Европа1 ден

Ги чувале децата во вински подрум во Австрија, соседите се посомневале, реагира полицијата

Шест британски деца се спасени во Австрија кога беа откриени дека живеат во напуштен вински подрум со своите родители. Полицијата...

Македонија1 ден

Бугарскиот министер за внатрешни работи доаѓа во Скопје на средба со министерот Спасовски

Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи на Бугарија, Иван Демерџиев, со придружна делегација, денеска, ќе...