Контакт

Забава

Одобрена ексхумација на познатиот гангстер Џон Дилинџер кого го глумеше Џони Деп

Објавено пред

Властите на американската сојузна држава Индијана одобрија ексхумација на познатиот гангстер Џон Дилинџер, кого актерот Џони Деп го глумеше во „Public enemies“ (2009).

Ексхумацијата ја побарало неговото семејство затоа што се сомнева дека телото на Дилинџер е погребано во Индијанаполис.

Џони Деп во улога на Џон Дилинџер

Дилинџер (1903 – 1934) бил познат гангстер во 30-ите години, а американското Федерално истражно биро (ФБИ) во тоа време го опишало како „жесток крадец“ кој редовно бил на насловните страници на тогашните весници.

Дилинџер бил убиен во 1934 година од страна на полицијата. Бил погребан на гробиштата Краун хил во Индијанаполис. Но, некои членови на неговото семејство се сомневаат во полициската верзија на убиството.

Внуката на гангстерот, Керол Томпсон, тврди дека има информации за човек кој тогаш се претставил како Дилинџер и кого полицијата го убила, но дека тој не бил нејзиниот чичко. Како доказ, таа ги навела бојата на очите и отпечатоците од прстите.

„Мислам дека е важно да се знае дали Дилинџер живеел подолго од датумот кој е наведен за неговата смрт, а тоа е 22 јули 1934 година. Ако не е убиен тогаш, би сакала да знам што му се случило, каде живеел, дали имал деца, внуци и дали некој од нив е жив“, навела таа.

ФБИ наведува дека нејзината верзија изгледа како теорија на заговор. Ексхумацијата би требало да се изврши на 31 декември.

Управата на гробиштата, сепак, се противи на одлуката, па изгледа целиот случај ќе заврши на суд.

Дилинџер бил познат по ограбувањето на банки и организирањето бегства на други гангстери од затвор во времето на Големата депресија во САД. Бил најпознат гангстер на своето време и една од иконите на американската култура на 20. век. За него се напишани многу книги, а снимени се и филмови и телевизиски серии.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Кајли Џенер во војна со „Форбс“ по објавената статија за неа

Објавено пред

Престижниот магазин „Форбс“, кој минатата година на својата насловна страница ја прогласи Кајли Џенер за најмлада милијардерка, тврди дека таа повеќе не ја заслужува титулата, но Џенер возвраќа.

Својата сторија, објавена во петокот, „Форбс“ ја темели на финансиски документи откако реалити ѕвездата и магнат за козметика продаде мнозински удел во нејзината компанија. Новинарите на Форбс истражувале и откриле дека богатството на најмладата Кардашиан е намерно пренадуено.

Таа продаде 51% од нејзината компанија “Кајли козметикс“ на конгломератот „Коти“ во договор вреден 1,2 милијарди американски долари на почетокот на оваа година.

„Бизнисот на Кајли е значително помал и помалку профитабилен, отколку што семејството со години ги наведува козметичката индустрија и медиумите, вклучително и Форбс, да веруваат“, се вели во статијата. „Форбс сега смета дека Кајли Џенер, дури и откако инкасира околу 340 милиони долари по данок на добивка од продажба, не е милијардер“.

Џенер одговори со низа твитови: „Мислев дека ова е реномиранo списание… сега гледам неточни изјави и непоткрепени претпоставки. Никогаш не сум барала никаква титула.“

Подоцна таа твитна: „Но, добро, благословена сум на мои години, имам убава ќерка и успешна работа и се чувствувам совршено добро. Можам да наведам список од 100 работи што се поважни во моментов отколку утврдување колку пари имам.“

Нејзиниот бизнис и популарноста на социјалните мрежи направија Кајли да отскокнува во премногу позната фамилија инфлуенсери. Таа е сестра на Кендал Џенер и полусестра на Ким, Клое и Корни Кардашиан.

Во март 2019, „Форбс“ на насловна страница објави дека 21-годишната Кајли Џенер е најмлада милијардерка која сама го стекнала своето богатството.

Но во петокот, „Форбс“ ѝ ја симна круната со сосема поинаков наслов „Внатре во мрежата од лаги на Кајли Џенер – и зошто таа веќе не е милијардерка“.

„Глобалната криза со коронавирусот и нејзиниот ефект врз индустријата за козметика можеби ја намали нето вредноста на Кајли Џенер. Но, нејзиниот бизнис никогаш не бил толку голем. Фамилијата Џенерови секоја година лажат за нивниот бизнис уште од 2016 година – вклучувајќи даночни пријави и повраток на данок со лажни бројки – за да помогнат во проценката на Форбс за нивната заработка и нето вредност.“

Списанието вели дека не може да докаже дека документите биле фалсификувани.

Адвокатот на Џенер рече дека сторијата „е полна со целосни лаги“.

„Обвинувањата на Форбс дека Кајли и нејзиниот сметководител фалсификувале даночни пријави се недвосмислено лажни и ние бараме Форбс веднаш и јавно да ги повлече таквите тврдења,“ рече адвокатот Мајкл Камп. „Не би очекувале вакво нешто ниту од супрмаркет таблоид, а уште помалку од Форбс.“

Портпаролот на „Форбс“, Метју Хачисон, веднаш излезе со реакција во која вели дека магазинот започнал екстензивно истражување откако ново-поднесените документи откриле големи разлики и несовпаѓање помеѓу информациите што приватно биле доставени до новинарите и информациите што јавно им биле дадени на акционерите. Нашите новинари ги забележаа неточностите и со месеци ги откриваа фактите. Ние го охрабруваме нејзиниот адвокат повторно да ја прочита статијата“.

Кавгата помеѓу Џенер и Форбс се прелеа на Вол Стрит, каде вредноста на акциите на конгломератот „Коти“ (Coty Inc.) со седиште во Њујорк се намали за повеќе од 13% во петокот.

Прикажи повеќе...

Забава

Tуристите се добредојдени во Португалија – без карантин при пристигнување

Објавено пред

Земјите ги отвораат своите граници низ цела Европа, знак дека летен одмор на Медитеранот сепак е можен, според списанието-водич  „Тајм ин“.

„Од една страна, Грција, Италија, Шпанија и Турција објавија дека ќе се отворат за посетители странци во јуни или јули. Од друга страна, Кипар рече дека ќе прифати само патници од краток список на земји, барем за почеток. Но, има една земја за која не сме слушале многу како летна дестинација, а таа веќе е отворена за летово.“

„Португалија е отворена и туристите се добредојдени,“ Министерот за надворешни работи Августо Сантос Силва рече во интервју за весникот „Обсервадор“. Иако копнената граница на земјата со Шпанија ќе остане затворена до 15 јуни, патниците кои пристигнуваат со авион нема да бидат ставени во карантин. Наместо тоа, тие ќе се соочат само со минимални здравствени контроли.

Откако земјата доживеа релативно тивка пролет, кафулињата и рестораните повторно беа отворени во мај. Хотелите и другите сместувачки капацитети ќе им се придружат од 1 јуни, при што локалните одбори за туризам ќе доделат нова ознака „Чисто и безбедно“ на хотелите и рестораните кои спроведоа нови мерки за хигиена.

Од локалното население и од туристите се бара постојано да одржуваат физичко растојание и да носат маски за лице или марами додека користат јавен превоз. Заштитни маски се препорачуваат и за сите јавни излети.

Публикацијата „Тајм аут“ (Time Out) – златна книга или водич за уметност, забава, храна и пијалоци, атракции, хотели и други работи што се нудат во најголемите градови во светот – неодамна се ребрендираше во „Тајм ин“ (Time In). Списанието со долга листа дестинации за храна, пијалок и забава во стотици градови ширум светот го смени името и го запре печатењето откако коронавирусот ги испразни улиците и ги натера неговите читатели да седат дома. Сега е достапно во онлајн верзија.

Прикажи повеќе...

Забава

Кајли Џенер не е милијардерка, тврди „Форбс“

Објавено пред

Најмладата Кардашиан фабрикувала финансиски документи за поддршка на лажното тврдење дека е милијардерка, според новиот извештај на „Форбс“.

Списанието кое што во 2019 година ја прогласи за најмлада милијардерка во светот, сега тврди дека 22-годишната реалити ѕвезда всушност не е толку побогата.

Во деталниот извештај заснован на јавно објавени финансиски цифри, списанието „Форбс“ во петокот го обвини семејството за создавање мрежа на лаги, и додава дека Кајли (22) ја напумпала големината на својот бизнис и успех.

Публикацијата тврди дека магнатот за козметика  плетела мрежа од лаги за компанијата и дека фалсификувала даночни пријави (за повраток на данок) за да влезе во листата на милијардери.

Врз основа на даночните пријави на гигантот за убавина „Коти“, кој во јануари се стекна со 51 процентен удел во компанијата на Кајли со договор вреден 1,2 милијарди американски долари, козметичката компанија “Кајли козметикс“ генерирала приходи и профити што биле пониски од бројките објавени од страна на кланот Џенер-Кардашијан.

„Форбс“ сега нето вредноста на Кајли ја процени под 900 милиони долари.

Во изјава на Твитер, Кајли се обиде да го возврати ударот. Таа напиша: „Мислев дека ова е реномирано списание. Сè што можам да видам се бројни неточни изјави и непоткрепени претпоставки.“

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 минути

Османи: Денес бројот е уште позагрижувачки!

Денес бројот е уште позагрижувачки, напиша вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на „Фејсбук“. Тој вели дека не е потребно...

Македонија43 минути

Царовска и Манчевски во самоизолација, биле на состанок со Зекири

Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска, и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, од денеска се во самоизолација...

Македонија51 минута

Црна Гора не прима македонски државјани поради зголемениот број заразени

Владата на Црна Гора ја отстрани Македонија од листата држави кои немаат потреба од државен карантин при влез на територијата...

Свет1 час

(Видео) Протестите за смртта на Афроамериканецот се проширија и во Европа

Во Лондон и уште неколку градови во Велика Британија се одржаа протести како поддршка на демонстрациите во САД, поради смртта...

Свет1 час

(Видео) Трамп евакуиран во подземен бункер под Белата куќа

Агенти од тајната служба го спровеле американскиот претседател Доналд Трамп во бункер во време кога Белата куќа ја опколија демонстранти,...

Свет12 часа

(Видео) Астронаутите на „Спејс-икс“ и НАСА пристигнаа во вселенската станица

Вселенското летало „Dragon“ на американската компанија „Space-X“, во кое се вклучени астронаути нa НАСА, Роберт Бенкен и Даглас Харли, пристигна...

Македонија14 часа

Заев: Гласањето на изборите ќе се одржи според сите безбедносни протоколи

Избори мора да има час поскоро. Предизбрните активности и самото гласање ќе се одржат согласно сите безбедносни протоколи, пишува претседателот...

Македонија17 часа

Јанушев чека резултати од тестот по дебатата со Зекири, новинарката Мрѓа е во домашна изолација

Потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири кој е заразен со коронавирус, пред два дена учествуваше на дебата во ТВ24 заедно со...

Спорт19 часа

Позитивни на Ковид-19 има во Ренова и Шкендија

Ре-стартот на фудбалскиот шампионат на Македонија, предвиден за 14 или 21 јуни, најверојатно ќе биде одложен откако четворица од Ренова...

Економија19 часа

Бектеши: Од 15 јули ваучери од 6.000 денари за домашен туризам

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција информираше дека на последната седница на Владата, на предлог на Министерството за...

Македонија19 часа

Арсовски: Несериозно и морбидно е да се зборува за избори на 5 јули

Фиксираниот датум за избори на 5 јули кога би се случиле изборите не само што е несериозно туку е морбидно,...

Македонија19 часа

Најмногу новозаразени скопјани денеска има во Чаир и Бутел

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19, од кои најмногу во Чаир и Бутел. Имено, од Чаир...

Македонија20 часа

Потврдени 62 нови случаи на ковид 19, починаа 2 лица

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрирал 62 нови случаи на ковид-19, а починале 2 лица....

Македонија20 часа

Мухамед Зекири е позитивен на коронавирус

Потпрестедателот на СДСМ Мухамед Зекири на социјалните мрежи објави дека е позитивен на коронавирусот. Зекири информира дека позитивни на коронавирус...

Македонија21 час

(Видео) Спасовски: По сила на закон изборите ќе се одржат на 5 јули

По сила на закон изборите се на истекот од 22 дена по завршувањето на вонредната состојба, што значи дека ќе...

Свет22 часа

(Видео) Маск за лансирањето: Преплавен сум со емоции, тешко е да се зборува

Елон Маск не можел да опише како се чувствува откако неговиот SpaceX во соработка со НАСА прв пат испрати астронаути...

Македонија23 часа

Во ладилник кај Миравци пронајдени над 100 мигранти, приведен е жител на Косово

Синоќа на автопатот Гевгелија – Демир Капија, кај клучката Миравци, при преглед во товарното возило „сканија“ и ладилник со скопски...

Свет23 часа

(Видео) Немири на протестите во САД, полицијата со возило туркала луѓе

Во 25 градови ширум САД воведен е полициски час по протестите за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше задавен...

Македонија24 часа

Казнети 673 лица за неносење на маска

Во текот на изминатото деноноќие на територија на целата држава, по однос на уредбата за носење на лична заштита на...

Македонија24 часа

Почнува четвртата вонредна состојба

Почнува четвртата вонредна состојба што претседателот Стево Пендаровски ја прогласи вчера по состанокот на Советот за безбедност. Вонредната состојба ќе...

Досие