Контакт

Естрада

Оливер Мандиќ: Поради фустанот, мислеа дека сум хомосексуалец

Објавено пред

Оливер Мандиќ е оженет со 22 години помлада сопруга и за него се врзуваат најголемите естрадни скандали и навреди.

Во 80-тите години кога на музичката сцена се појави во фустан, со црвен кармин и високи потпетици, дотеран и среден како најдобро облечена жена, следуваше скандал.

Денес, тој не би предизвикал толку многу реакции, а некогаш го нарекуваа со погрдни имиња на улица, го навредуваа и му дофрлуваа.

Тој беше првиот маж што сними спот облечен како жена ризикувајќи дури и тогаш да си ја загрози својата кариера, пишува „Курир“.

– Во Србија велеа дека сум пе*ер и плукнаа на мене. Ноќе, кога возев автомобил, илјада плукања извикуваа: „Пе*ерчинооо“ – изјави пред неколку години Оливер потсетувајќи на моментот кога беше на врвот на славата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Естрада

Бритни Спирс излезе од психијатрија, одамна не изгледала толку лошо

Објавено пред

Американската пејачка Бритни Спирс (37) минатата недела престојуваше во психијатриска установа во која сама се пријави бидејќи тешко ја поднесува болеста на својот татко Џејми Спирс (66). Џејми имаше руптура на дебелото црево пред неколку месеци и по операцијата, помина 28 дена во болница. Американските медиуми на почетокот на април објавија дека пејачката се лекува во институција за ментално здравје.

Но, се чини дека Бритни заврши со лекувањето бидејќи американските папараци ја фатија на Велигден како излегува од хотелот „Монтаж“ на Беверли Хилс. Пејачката беше во друштво на 12 години помладото момче Сем Асгари (25), кој постојано ја штити од љубопитните новинари и камери.

Пејачката толку беше погодена од болеста на татко ѝ, што нејзините обожаватели беа изненадени од нејзиниот лош изглед.

„Бритни никогаш не изгледала толку лошо. Се надевам дека набргу ќе закрепне“, се некои од коментарите на социјалните мрежи.

Во последно време се зборува дека Бритни ќе се пензионира на 20-годишнината од својата кариера поради новата семејна ситуација. Болеста на нејзиниот татко, наводно, ѝ ги отворила очите, па почнала да гледа на работите од друга перспектива и сфатила дека сака да се посвети на мирен семеен живот.

Прикажи повеќе...

Естрада

Иги Поп го прослави 72. роденден во свој стил, без маица на сцената

Објавено пред

Рок-легендата и кум на панкот, како што често го нарекуваат, сè уште е на сцената, а неговите енергични и бескомпромисни настапи се над стандардите што се очекуваат од луѓето во седумдесеттите години. Иги Поп (72) со својот бенд The ​​Stooges почнал да свири кон крајот на 60-тите и денес е на сцената во подобра форма од многу негови двојно помлади колеги.

Тој го прослави 72. роденден во атмосфера што најдобро му одговара, на својот концерт во Мелбурн. Таму тој пееше од петни жили, скокаше, слезе во публиката и, се разбира, без кошула. Речиси и не се памети кога последен пат е виден овој рок-дедо облечен на сцената, а неговото голо торзо е една од првите и најпрепознатливи рокенрол-асоцијации во последните 50 години.

И покрај тоа што има долга кариера зад себе и се чини дека сè уште има завидна физичка кондиција, не е никаква тајна дека Иги поголемиот дел од животот го помина борејќи се против зависноста од наркотици за што тој постојано зборуваше отворено.

„Пропуштив многу работи во животот бидејќи бев постојано дрогиран и тоа е нешто поради што зажалив подоцна. Не жалам за нешто лошо што сум направил во таква состојба, туку за нештата што не ги направив поради зависноста. Би сакал да бев поприсебен и да му дадев повеќе на татко ми кога беше стар и на заминување“, беше искрен пејачот во интервјуто за „Дејли мејл“ пред две години, а денес, тврди тој, само сака да испие некоја чаша вино.

Прикажи повеќе...

Естрада

Еминем ja покажа паричката што го спаси

Објавено пред

 

Како момче се издигна и иако никој не му даваше никакви шанси, тој стана најголемиот рапер во светот. Во игра, во тоа време резервирана за Афроамериканците, слабото бело момче од Детроит им покажа на сите дека расата нема никаква врска со вештината на рапување, но сето тоа имаше своја цена. Тој бргу се навикна на разни антидепресиви и алкохол, но Маршал Матерс, попознат како Еминем (46), денес слави 11-годишнина откако на зависноста ѝ кажа „не“.

На својот инстаграм-профил тој објави фотографија на една паричка што ја заработи во програмата за анонимни алкохоличари, со опис „Поминаа 11 години. Сè уште не се плашам“.

View this post on Instagram

11 years – still not afraid.

A post shared by Marshall Mathers (@eminem) on

Овој рапер никогаш не ја криеше својата бурна младост и зависност.

View this post on Instagram

07.09 @DefiantOnes

A post shared by Marshall Mathers (@eminem) on

„Пред 12 години претерував со апчиња за спиење и речиси умрев. Во тоа време имав 110 килограми. Кога конечно влегов во рехабилитација, сфатив дека морам да се сменам. На почетокот, имав големи проблеми со спиењето, но потоа решив да почнам да трчам. Сега сум зависен од тоа, но тоа не е штетно за мене“, рече Еминем.

Тој долго време мислеше дека нема проблем бидејќи никогаш не беше зависен од хероин, крек и кокаин, но лековите со рецепт се достапни во сите аптеки. Тој набргу почна да пие 20 таблети на ден. За среќа, овие денови се сега зад него, но Еминем е еднакво добар и без сите тие апчиња и алкохол.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија37 минути

Полиција пред ИВЗ, тензии за тоа кој да биде нов поглавар

Тензично e попладнево пред седиштето на Исламската верска заедница (ИВЗ), каде што се одржува состанок за смена на поглаварот Сулејман...

Свет2 часа

В четврток прва средба меѓу Путин и Ким на рускиот Далечен Исток

Севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун, в четврток ќе се состане со рускиот претседател, Владимир Путин, на рускиот Далечен Исток, објави советникот...

Свет6 часа

(Видео) Камерите снимија терорист кој влегува во црквата непосредно пред масакрот

Медиумите на Шри Ланка објавија снимка од надзорните камери снимена непосредно пред еден од нападите. Како што известува „Гардијан“, се...

Македонија7 часа

Северна Македонија или Македонија? Караџовски и Адеми расправаa како да ја пишува државата на извештајот

Членовите на Судскиот совет го изгласаа годишниот извештај за работата за 2018 година, но претходно претседателот Зоран Караџовски и членот...

Топ7 часа

Мицкоски: Не е до чистката, туку проблемот е до тој што треба да исчисти

По најавите на премиерот Зоран Заев дека власта ја примила пораката од граѓаните и дека ќе следуваат кадровски промени, лидерот...

Топ7 часа

Поднесено обвинение против родителите чии деца загинаа во пожар во Велес

Против мајката и таткото, чии деца во јуни минатата година загинаа во пожар во куќа во Велес, е поднесено обвинение...

Македонија8 часа

(Видео) Таткото на Саздовски: Родителите да кажат каде е третиот осомничен, кој е во бегство

Ни една мајка не треба да го закопа својот син, казната е толкава колку што е предвидено во законот. Не...

Македонија9 часа

(Видео) По 19 години затвор за убијците на Никола Саздовски

Кривичниот суд во Скопје им одреди по 19 години затвор на Бесим Беља и Скендер Демири, кои на 29 јуни...

Свет9 часа

Евакуирана Сиднејската опера поради истекување гас

Стотици луѓе се евакуирани денес од Сиднејската опера и околината поради истекување гас, а раководството на куќата објави дека настапите...

Регион10 часа

Убиецот на бугарската телевизиска новинарка осуден на 30 години затвор

Бугарскиот суд го осуди Северин Красимиров на 30 години затвор за силување и убиство на телевизиската новинарка Викторија Маринова. Телото...

Свет10 часа

(Видео) Базен на врвот на висококатница се излеа за време на земјотресот во Манила

Филипините вчера ги погоди силен земјотрес со интензитет од 6,3 степени според Рихтер поради што се тресеа многу згради, а...

Свет11 час

Најмалку 11 жртви и 24 исчезнати во земјотресот во Филипини

Најмалку 11 лица загинаа, 24 исчезнати, а повеќе од 80 се повредени во земјотрес со јачина од 6,1 степен, кој...

Топ21 час

(Видео) Дац му подари метла на Заев, премиерот возврати – чистка ќе има

Актерот Драган Спасов Дац на вечерашната трибина на СДСМ во Карпош му подари метла на премиерот Зоран Заев, порачувајќи му...

Европа1 ден

Курц ја осуди песната во која мигранти се споредуваат со стаорци

Aвстрискиот канцелар, Себастијан Курц, побара од помалиот партнер во владејачката коалиција, десничарската Партија на слободата на Австрија, да се дистанцира...

Избори 20191 ден

(Видео) Поништено гласањето на избирачко место во Ѓорче Петров, имало вишок гласачки ливчиња во кутијата

Три гласачки ливчиња повеќе во кутијата од бројот на гласачи нотира Државната изборна комисија во едно избирачко место во општина...

Свет1 ден

Кои се жртвите во Шри Ланка: Деца, познати готвачи, келнери, политичари…

Во терористичките напади во Шри Ланка загинаа најмалку 290 луѓе, а повеќе од 500 се повредени. Меѓу нив, повеќето луѓе...

Избори 20191 ден

ОБСЕ: Изборите беа добро спроведени, но потребна е реформа на изборното законодавство

Во првиот круг на претседателските избори гласачите беа во можност да се информираат пред да го направат својот избор помеѓу...

Македонија1 ден

(Видео) Николоски го наклеветил Вице Заев, но нема да му плати 30 илјади денари отштета

Судијката од Основниот суд Скопје 2, Кети Германова, заедно со двајца судии поротници, донесе пресуда со која утврди дека потпретседателот...

Избори 20191 ден

(Видео) Јанушев: Со постигнатите резултати ВМРО-ДПМНЕ би освоила 53 пратенички мандати, а СДСМ – 41

Вчера се потврди дека кај граѓаните има апатија поради криминалот, корупцијата и сиромаштијата, порача генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев,...

Избори 20191 ден

(Видео) Пендаровски: Не сум изненаден од резултатот, ја разбрав пораката на граѓаните

Претседтелскиот кандидат Стево Пендаровски вели дека не е изненаден од резултатите од гласањето и дека ја разбрал пораката на граѓаните....

Досие