Контакт

Забава

Опра Винфри, Џулија Робертс, Ева Лонгорија, Аланис Морисет и други во 24-часовен глобален лајв стрим

Објавено пред

Џулија Робертс и Ева Лонгорија се меѓу ѕвездите кои ќе земат учество во 24-часовниот глобален лајв стрим (видео пренос) за поддршка на луѓето среде пандемијата на коронавирус.

Повеќе од 200 забавувачи и светски лидери ќе учествуваат на настанот, наречен „Повик за обединување“ во петок (1 мај). Програмата вклучува разговори, претстави, совети и лекции за поддршка на луѓето во време на кризата Ковид-19.

Меѓу учесниците ќе бидат и Џорџ Буш, Опра Винфри, Џош Гробан, Џенифер Гарнер, Квинси Џонс, Менди Мур, Наоми Кембел, Мартин Шин и Аланис Морисет.

На веб-страницата на настанот пишува: „Повикот за обединување е 24-часовен глобален лајв стрим настан кој ги поканува луѓето ширум светот да ја прослават нашата заедничка хуманост,“ пренесува „Ројтерс“.

„Ќе бидеме солидарни со оние што преживуваат болка, страв, осаменост и тага – и ќе понудиме надеж и поддршка додека градиме нова иднина заедно.“

Гледачите исто така ќе можат да донираат – волонтерска или финансиска помош – во напорите за справување со коронавирусот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Бред Пит во посета на поранешната сопруга и децата

Објавено пред

Бред Пит беше забележан додека заминува од домот на неговата поранешна сопруга Анџелина Џоли со мотор во четвртокот.

Посетата на Пит (56) во куќата на Џоли (45) се случува еден ден по веста што ја објави магазинот „Пипл“ дека некогаш најславниот брачен пар на планетата е „на подобро место“ кога станува збор за заедничко старателство над шесте деца.

Бред изгледа кул во сива јакна со светло портокалов патент, над едноставна бела маичка.

Претходно, кон крајот на минатиот месец, тој беше виден како го напушта домот на Џоли откако постигнаа договор за старателство над нивните две деца.

Прикажи повеќе...

Забава

Хелен Хант се рефрешира во Малибу

Објавено пред

Оскаровката Хелен Хант ја покажа својата феноменална фигура во црно бикини за време на рифреш натопување во Тихиот океан во Малибу.

Ѕвездата и продуцент на комичната серија „Луд по тебе“ лесно им се спротивставува на своите 57 години во дводелен костим за капење и покрај тоа што никогаш не држи диета и не оди во сала за вежбање.

„Никогаш не одам во теретана. Не сум на диета. Порано, во осумдесеттите, се обидов да воведам режим на исхрана но се чувствував мизерно“ изјави Хелен за списанието Healthy Living пред неколку години.

„Јас сакам да шетам, да трчам и сакам да сурфам, и уживам во јога кога сум на плажа. За мене е религија никогаш да не бидам на диета. Мислам дека диетата ве прави несреќни.“

Во средата, Хант им препорача на своите фанови три романи на британската авторка Зејди Смит – On Beauty (За убавината 2005 ), Swing Time (Време на свинг 2016 ) и White Teeth (Бели заби 2000).

Хант, која може да се пофали со 2.2 милиони следачи на социјалните мрежи, во средата се огласи: „Најздравото и најхранливо нешто што сум го направила од март е читањето на овие три книги.“

Прикажи повеќе...

Забава

Џони Деп пишувал со раскрвавен прст за време на расправија со поранешната сопруга

Објавено пред

Холивудската sвезда Џони Деп пишувал на ѕид со крвта од расечениот врв на прстот, повреда што ја добил во текот на долга и насилна конфронтација со поранешната сопруга Амбер Херд, според неговото сведочење во судот во Лондон во четвртокот.

Деп во судницата изјави дека претрпел некој вид нервен слом за време на расправија со Херд, но негира дека физички ја нападнал. Всушност, тој ја обвини дека му го исекла прстот кога фрлала шишиња вотка кон него.

Ваквите наводи излегоа на површина на третиот ден на судскиот процес за клевета против британскиот таблоид „Сан“. Актерот го тужи издавачот на „Сан“ – News Group Newspapers – за статија во која таблоидот го нарекува тепач на сопругата.

Во текот на судскиот процес Деп ги отфрли сите обвиненија дека бил насилен кон својата поранешна сопруга тврдејќи дека тие се дел од измамата што ја смислила Херд како полиса за осигурување.

„Таа изградила неверојатно досие, полиса за осигурување, што ја искористи по нашиот развод“, рече тој

Прикажи повеќе...

Најново

Топ28 минути

Сопственик на продавница ветувал на купувачи дека ќе им ги прости долговите ако гласаат за СДСМ

Сопственик на продавница во Штип ветувал дека ќе им избрише долг на неколку лица, ако на изборите гласаат за СДСМ,...

Македонија2 часа

Гласот за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ, порача Оливер Спасовски од Тетовско

Граѓаните се сигурни со концептот Едно општество за сите, гласот за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ и тие се опасност,...

Регион2 часа

(Видео) Солзавец и димни бомби на протестите во Грција

Грчката полиција синоќа употреби солзавец за да ги растера демонстрантите што се собрале пред парламентот за да изразат незадоволство од...

Свет3 часа

СЗО: Итно е потребно понатамошно истражување за пренoс на коронавирусот преку воздухот

Светската здравствена организација (СЗО) објави нови насоки за коронавирусот, кои признаваат некои извештаи за пренесување на вирусот преку воздухот, но...

Македонија4 часа

Италија забрани влез за граѓани од Македонија и уште 12 земји

Италија ги затвори своите граници за 13 земји, вклучително и за Македонија, сметајќи ги за најризични места за ширење на...

Македонија4 часа

Хоспитализирани се 412 заразени лица во земјата

Во моментов низ болниците во земјава, хоспитализирани се 412 лица кои се позитивни на ковид-19. На Инфективната клиника вкупно се...

Македонија4 часа

Мицкоски: Се обврзуваме на минимална плата од 18.000 денари која ќе расте со просечната

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски синоќа посочи дека до крајот на мандатот на владата на ВМРО-ДПМНЕ минималната плата ќе стигне...

Македонија15 часа

(Интервју) Најчевска: Уставниот суд носи скандалозни одлуки

За скандалозните одлуки на Уставниот суд, довербата во институциите, за максималното почитување на човековите права, заложбите за истополови бракови, декриминализација...

Македонија15 часа

Заев најави укинување на министрите без ресор и отворање агенции и директорати

Ќе градиме уште поотчетна и потранспарентна влада која ќе работи за народот, за унапредување на правата на сите граѓани, порача...

Македонија17 часа

Бојан Јовановски пријави 40 функционери и бизнисмени: „Ќе ме спречат само ако посегнат по мојот живот“

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски преку писмо соопшти дека кривично ќе гони 40-ина функционери и бизнисмени порди злоупотреба на...

Македонија18 часа

Косово бара да се преиспита одлуката за влез во земјава со негативен тест

Косовскиот министер за здравство, Арменд Земај, побара од Македонија да ја преиспита одлуката за задолжителни тестови за влез на косовските...

Македонија19 часа

Турски државјани врзале чаршав и преку прозорец избегале од државен карантин во Скопје

Двајца државјани на Турција синоќа избегале од државен карантин во Скопје, со чаршав кој бил врзан како импровизирано јаже. Од...

Топ20 часа

Скопјанец ја нападнал со секира својата сопруга додека спиела, а потоа бил пронајден мртов

Шеесет и едногодишен маж од Скопско утрово со секира ја нападнал својата сопруга додека таа спиела во семејниот дом во...

Македонија21 час

168 новозаразени и тројца починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.470 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на...

Свет21 час

Директорот на СЗО предупредува: Се забрзува ширењето на вирусот

Пандемијата на коронавирусот сè уште забрзува, а повеќето земји и натаму не успеваат да ја стават под контрола, предупреди директорот...

Регион22 часа

Србија воведува нови рестрикции поради коронавирусот, најстрого ќе биде во Белград

Во Србија, која веќе два дена е потресена од големи немири, донесени се нови мерки за превенција од коронавирусот. Како...

Регион24 часа

Без гушкање и бакнување, дозволен е само бакнеж на младенците – Хрватска воведува нови правила за свадби

Директорот на хрватскиот Институт за јавно здравје, Крунослав Чапак, истакна дека свадбите нема да бидат забранети и откри кои ќе...

Свет1 ден

(Видео) „Победата дојде“ – во болницата во Бергамо нема пациенти со Ковид-19 во одделот за интензивна нега

Во болницата „Папата Јован“ во Бергамо, Италија, нема повеќе пациенти со коронавирус на одделот за интензивна нега, и тоа 137...

Регион1 ден

(Видео) Полицијата нападнала две новинарки на протестот во Белград

Две новинарки на порталот „Нова.рс“ вчера биле нападнати од страна на полицијата на протестот во Белград. Порталот објави дека новинарката...

Топ1 ден

Комбе со 50 мигранти се превртело на патот Валандово – Струмица, возачот побегнал

Во вечерните часови на 8 јули на регионалниот пат Валандово – Струмица, пред крстосницата за село Раборци, се превртело комбе...

Досие