Контакт

Забава

Оригинална и креативна идеја за куќа во шума

Објавено пред

Повеќето луѓе можеби стравуваат да го поминат целиот свој живот во авион, но не и Брус Кембел. Тоа е затоа што неговиот авион, кој останува на земја, е неговиот дом.

Брус Кемпбел, пензиониран електроинженер, направил уникатно место за живеење во стар Боинг 727. Тој го купил авионот за 100.000 долари уште во 1999 година. Со реновирање и други трошоци, вкупната цена на проектот се проценува на околу 220.000 долари. За да биде погоден за транспорт преку копно од едно до друго место, крилјата и опашката на авионот морало привремено да се отстранат.

Поранешниот електроинженер отсекогаш имал креативна визија. Кога бил во раните дваесетти години, тој купил парче земја од 10 хектари во шумата Хилсборо, Орегон, за 23.000 долари со многу јасна визија што ќе прави со тоа.

Стариот авион и големиот имот ги претвори во најуникатен дом во светот.

Забава

Сер Дејвид Атенборо го собори Инстаграм-рекордот на Џенифер Анистон

Објавено пред

Британскиот истражувач Дејвид Атенборо го собори рекордот на хоивудската актерка Џенифер Анистон за најбрзо време на достигнување еден милион следачи на Инстаграм.

На возраст од 94 години, бројот на следачи на познатиот натуралист достигна седум цифри за четири часа и 44 минути, според Гинисовата книга на светски рекорди, пренесува „Би-би-си“.

Сер Дејвид Атенборо за првпат се пријави на Инстаграм во четвртокот со цел да ја сподели неговата порака за заштита на животната средина. Во неговата прва објава на социјалната мрежа, тој напиша: „Спасувањето на нашата планета сега е комуникациски предизвик“.

Во своето прво видео, ветеранот рече: „Го правам овој потег и го истражувам овој нов начин на комуникација, бидејќи, како што сите знаеме, светот е во неволја.“

“Континентите горат. Глечерите се топат. Корални гребени умираат. Рибите исчезнуваат од нашите океани. Списокот продолжува и продолжува. Спасувањето на нашата планета сега е комуникациски предизвик”.

Минатиот октомври, ѕвездата на „Пријатели“, Анистон ја достигна пресвртницата за пет часа и 16 минути.

Бројот на луѓе кои го следат Атенборо се искачи на 2,5 милиони во рок од 24 часа. Сепак, тој е на некој начин зад најследената личност на планетава – фудбалерот Кристијано Роналдо, кој има 238 милиони, коментира „Би-би-си“.

Прикажи повеќе...

Забава

Том Хенкс финансиски помогнал да се снимат некои од иконските сцени на „Форест Гамп“

Објавено пред

Во Холивуд е познат по тоа дека е многу добар човек, приземен и секогаш пристоен, а најново, дека е и дарежлив, откако откри  дека платил дел од трошоците за продукција на култниот „Форест Гамп“ од својот џеб.

Омилениот холивудски актер, режисер и продуцент Том Хенкс откри дека помогнал да се плати скапото патување на главниот лик низ целата земја откако режисерот на филмот од 1994 година, Роберт Земекис, го замолил да ги подели трошоците со него.

Во разговор со новинарот Грејм Бејсинџер (In Depth), Хенкс се присети: „Режисерот рече: Ова патување ќе чини икс сума долари. И тоа не беше ефтино. Му одговорив : Добро. Тој додаде: Јас и ти ќе ја поделиме таа сума.“

„Ние ќе ви ги вратиме парите, но вие момци [Парамаунт] ќе мора да ги споделите и профитите, а студиото одговори: „Одлично. Договорено!“ раскажува Хенкс. „Тоа беше добро и за нас,“ рече тој.

Хенкс, исто така, помогнал во трошоците за осигурување.

„Тие рекоа: Временските услови се такви што не можеме да обезбедиме осигурително покритие. Значи, вие момци не можете да снимате. Боб [Роберт Земекис] и јас им рековме: Ние ќе го покриеме осигурувањето. И тоа го сторивме.“

„Форест Гамп“, филмска адаптација на истоимениот роман на Винстон Грум од 1986 година, освои шест „Оскари“ во најважните категории и три „Златни глобуси“. Комичната драма, сторија за млад човек со умствена попреченост, кој се издигнува над животот, се смета за класика на современата филмографија.

 

Прикажи повеќе...

Забава

Хоакин Феникс добил син пред еден месец

Објавено пред

Оскаровецот и ѕвездата на „Џокер“, Хоакин Феникс, и неговата свршеница, актерката Руни Мара, наводно, пред еден месец го дочекале нивното прво дете, машко бебе, и го крстиле по покојниот брат на Феникс, Ривер.

Режисерот Виктор Косаковски веста ја откри на филмскиот фестивал во Цирих по проекцијата на филмот „Гунда“ на кој Хоакин е извршен продуцент.

Косаковски ја спомна убавата вест во емисијата Q&A („Прашања и одговори“) изминатиов викенд кога го прашаа како го инволвирал новиот татко во филмот. „Патем, тој доби бебе… убав син Ривер“.

45-годишниот оскаровец и неговата 35-годишна свршеница не го објавија раѓањето на нивното прво дете и никогаш не ја потврдија бременоста.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Четири лица починаа, потврдени се 48 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа, потврдени се 48 нови случаи на коронавирус од 387 тестови, а починаа четири лица,  соопшти Министерството...

Македонија13 минути

МОН: Во тек се тестирањата на националната платформа за онлајн настава

Во тек се тестирањата на платформата, се работи на нејзина оптимизација, велат од Министерството за образование и наука по реакциите...

Свет1 час

(Видео) Жестоки борби во Нагорно-Карабах, светските лидери бараат прекин на огнот

Голем судир меѓу Ерменија и Азербејџан избувна во регионот Нагорно-Карабах. ООН повика на итен прекин на огнот. Москва, Вашингтон и...

Свет1 час

Kина: Запрете го увозот на замрзната храна од загрозените земји, преку неа се пренесува корона

Властите во Пекинг апелираа до увозниците да престанат да увезуваат замрзната храна од земјите погодени од епидемијата Ковид-19, бидејќи примероците...

Македонија2 часа

Притвор за десетмина дрвокрадци кои претепааа полицајци

Судот определи мерка притвор од 30 дена за десет осомничени лица кои биле вклучени во претепувањето на полициските службеници во...

Регион3 часа

Трамп: Лидерите на Србија и Косово се прегрнаа во Белата куќа, прекрасно беше да се види тоа

На предизборен митинг во сојузната држава Пенсилванија, Трамп повторно зборуваше за неговото посредување меѓу Србија и Косово, како и меѓу...

Економија4 часа

Усвоен четвртиот пакет економски мерки – 470 милиони евра за поддршка на граѓаните и стопанството

Владата на вчерашната редовна седница ја разгледа информацијата за четвртиот сет економски мерки за ревитализирање на економијата во услови на...

Македонија5 часа

Седум града со над 100 активно заразени од коронавирус

Во моментот во земјата како активни се водат 2.323 случаи на заразени од коронавирус. Од нив, во седум македонски града...

Економија16 часа

Субвенции и за казината – ќе плаќаат само една третина од износот за лиценца

Во четвртиот сет мерки Владата предвиде субвенции за приредувачите на игри на среќа за месеците октомври, ноември и декември. Тие...

Македонија17 часа

Заев и Борисов разговараа телефонски: Историските комисии треба да најдат решенија прифатливи за двете страни

Премиерите на Република Северна Македонија и Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска телефонски разговараа за повеќе области на...

Регион18 часа

Серија земјотреси кај Атос

Серија земјотреси, од кои најсилниот од 5,2 степени според Рихтеровата скала, ја погодија областа Атос во Грција во последните 24...

Свет19 часа

(Видео) Борбите околу Нагорно-Карабах траат со часови, има мртви и ранети војници и цивили

Парламентот на Азербејџан прогласи воена состојба и полициски час во неколку региони по вооружениот конфликт со Ерменија околу Нагорно-Карабах, јавува...

Свет20 часа

Папата Франциско повика на мир меѓу Ерменија и Азербејџан

Папата Франциско денеска апелираше до Ерменија и Азербејџан да ги решат „нивните недоразбирања“ преку преговори по конфликтот за отцепениот регион...

Топ21 час

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско. Како што информира МВР, вчера во 14.25 часот во СВР Скопје, од...

Македонија21 час

Tројца починати и 148 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на...

Економија22 часа

Викенд без ДДВ од 10 до 12 октомври

Викендот без ДДВ ќе биде за време на празничниот продолжен викенд од 10-12 октомври. Државата ќе врати ДДВ на секој...

Топ24 часа

Малолетник од Струмица осомничен за 13 тешки кражби и разбојништва

Струмичката полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе пријава против 13-годишник од Струмица, поради сомнение дека извршил 13 кривични...

Европа24 часа

Брисел – ново европско жариште на вирусот

Дневниот просек на новоинфицирани со коронавирусот во последната недела во Брисел е 2.305, односно 340 заразени на 100 илјади жители....

Свет1 ден

(Видео) По Нагорно-Карабах и Ерменија прогласи воена состојба, тензиите ескалираат

Ерменските власти денеска прогласија воена состојба и општа мобилизација откако избувнаа нови судири во Нагорно-Карабах меѓу тамошните сепаратисти поддржани од...

Топ1 ден

Кривични за двајца скопјани кои краделе од возила на институции и фирми

Скопската полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе кривични пријави против 29-годишниот И.Џ. од селото Страхојадица, поради сомнение дека...

Досие