Контакт

Забава

„Осмиот комесар” – хрватскиот кандидат за Оскар

Објавено пред

Филмот „Осмиот комесар” на режисерот Иван Салаја, е хрватскиот кандидат за 91-виот Оскар на Академијата за филмска уметност и наука, во категоријата најдобар филм на странски јазик, беше одлучено од Комисијата на Хрватското здружение на филмски работници (ХДФД).

На годинешниот Филмски фестивал во Пула, филмот освои неколку Златни арени: за најдобра споредна машка улога (Борко Периќ) за визуелни ефекти (Томислав Вујновиќ, Антонија Патљак, Синиша Матаиќ и Сандрино Пожежанец), за костимографија (Морана Старчевиќ), за сценографијата (Ивана Шкрабало) и за музика (Ален Синкауз и Ненад Синкауз). На „Бич филм фестивал“ во Охрид, „Осмиот комесар” беше прогласен за најдобар долгометражен филм.

Финалната листа на номинации за Оскар ќе биде објавена на 22 јануари, а церемонијата за доделување на наградите ќе се одржи на 24 февруари.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Авиокомпанија го погреши своето име на натпис на авион

Објавено пред

Од

Авиокомпанија мораше да испрати еден од своите авиони на фарбарска корекција откако е забележано дека на него било грешно испишано името на компанијата.

Називот на Cathay Pacific, компанија со седиште во Хонг Конг, на страната од авионот било грешно испишано како Cathay Paciic.

Патниците со остар поглед ја забележале грешката на меѓународниот аеродром во Хонг Конг, по што контактирале со авиокомпанијата.

„Упс, овој специјален изглед нема да трае долго! Авионот се враќа назад во работилница“, се пошегува компанијата во објава на Твитер.

Авиокомпанијата соопшти дека станува збор за ненамерна грешка, иако некои во индустријата велат дека тоа е необјасниво.

„Просторот меѓу буквите е премногу точен за да може да се каже дека е несреќна грешка“, изјави инженер на „Хаеко“, сестринска компанија на авиокомпанијата.

Прикажи повеќе...

Забава

Рекламата со Бoрдејн предизвика различни реакции кај луѓето

Објавено пред

Од

За време на доделувањето на годинашните награди „Еми“ прикажана е реклама за виски во која се појавува починатиот кулинарски гениј Ентони Бордејн.

И додека некои рекламата со починатиот Бордејн ги воодушеви па дури и предизвика по некоја солза, другите на социјалните мрежи коментираа дека е несоодветно да се пушти ваква реклама по неговата смрт, особено имајќи ја предвид неговата долга борба со зависноста.

„Кој заклучи дека е добра работа да се подигне профитот со смртта на Бордејн?”, „Ова е несоодветно и без вкус”, „Уште една реклама без почит за мртвите”, „Понекогаш се чувствувам депресивно. Можеби треба да се обидам со вискито што ми го продаде духот на Ентони Бордејн”, „Ова речиси не е етички “, беа само некои од огорчените коментари.

„Господе, плачам како дождлива година на овие ‘Еми'”, „Можеби е лош тајмингот, но тоа ме потсети на неговите емисии”, „ Ве вознемири рекламата со Бордејн? Смирете се”, коментираа други.

Прикажи повеќе...

Забава

Мајка од Макарска повикана во Прага да си го земе синот кој се опијанил на екскурзија

Објавено пред

Мајка од Макарска, Хрватска, била повика од професорите да патува до Прага за да си го земе синот кој се опијанил на матурската екскурзија.

Како што пишува „Слободна далмација“, станува збор за преседан бидејќи вакви ситуации не се случуваат често. Досега се случувало ученици поради болест или некоја друга сериозна причина да бидат испратени дома за време на ексурзиите, но не и поради пијанство, коешто е честа појава за време на ваквите патувања на матурантите.

Професорите тврдат дека постапиле согласно со правиликот за настава, кој е регулиран со протокол.

,,На водачот на екскурзијата му предложив да почека до изутрината за да се отрезни ученикот, но таа одби бидејќи сметаше дека оваа мерка ќе биде предупредување и за другите ученици. Повеќе не можам да ви кажам за случајот”, вели професорката Нада Шимиќ.

По пијанството со момчето, во хотелот останал неговиот класен раководител, а останатите ученици заминале во рагледување на градот. Околу 13 часот во Прага пристигнала и мајката на момчето, која пропатувала 1 100 километри за да го земе својот син дома.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Јорданов: На Божиновски му дадов 5 илјади евра за услуги, потоа ми бараше уште повеќе

Бизнисменот Минчо Јорданов на денешното рочиште во кривичниот суд за случајот ,,Шпион” рече дека на новинарот Зоран Божиновски му дал...

Македонија1 час

(Видео) Запален автомобилот на архитектот Златко Тодоров, соседите забележале луѓе со фантомки

Утрово околу 4 часот бил запален автомобилот на архитектот Златко Тодоров паркиран на тротоар на улицата Христо Смирненски зад Универзалната...

Spion Spion
Македонија2 часа

Укината постапката против Зоран Божиновски за злосторничко здружување

Се укинува постапката против Зоран Божиновски за злосторничко здружување. Судијата Владимир Туфегџиќ на почетокот од денешното рочиште за случајот ,,Шпион”...

Македонија2 часа

Јавноста исклучена од денешното рочиште за „Тортура“

Денешното рочиште за „Тортура“ почна без присуство на јавноста. Триесет и пет прислушкувани разговори како дел од доказниот материјал ќе...

Македонија2 часа

Коментар на грчка пратеничка ги разгоре страстите на синоќешната седница на мешовитиот парламентарен комитет

Во Собранието вчера со бурен старт почна седницата на мешовитиот парламентарен комитет. Страстите уште на самиот почеток ги разгоре пратеничката...

Свет4 часа

Помпео: Вашингтон е подготвен за преговори со Северна Кореја

САД ги поздравија важните обврски што ги презеде Северна Кореја за време на меѓукорејскиот самит во Пјонгјанг и изрази подготвеност...

Македонија13 часа

Пелени и шишиња со урина ја испразнија зградата во Аеродром

Евакуацијата на зградата во Аеродром била поради нехигиена. Дел од присутните лица пред зградата од каде беа евакуирани за „Макфакс“...

Македонија15 часа

Томевски: Поради острата миризба, станарите мораше веднаш да се евакуираат на безбедно

Околу 18 часот добивме дојава од граѓани што почувствувале остар мирис во влезот по што беше испратена екипа. Поради остриот...

Македонија16 часа

Евакуирана зграда во Аеродром, паника кај станарите

Жителите од зграда на улицата Кузман Јосифовски – Питу, број 15, во скопската населба Аеродром, кај „Мезе бар“, се евакуирани...

Македонија19 часа

(Видеоинтервју) Софијанова: Балканската школа на педијатрите ги обедини кадрите и важните аспекти во лекувањето на децата

Повеќе од 500 доктори, медицински сестри и специјализанти ја посетиле Балканската школа на педијатрите, што првпат се одржа во хотелот...

Македонија19 часа

(ВИДЕОИНТЕРВЈУ) Јовановиќ: Путин преку своите дипломати сака да го сруши договорот помеѓу Македонија и Грција

Претседателот на српската Либерално-демократска партија, Чедомир Јовановиќ, во интервју за „Макфакс“ вели дека има руско влијание на Балканот и дека...

Крвав четврток22 часа

Напаѓачите добиваа насоки од команден штаб, сведочеше пратеникот Ферид Мухиќ за 27 април

На продолжението на судењето за настаните од 27 април, судијката Добрила Кацарска, која го суди предметот, рече дека претседателот на...

Топ23 часа

Тинејџери силувале дете во Битола

Двајца тинејџери на возраст од 14 и 16 години се осомничени дека силувале дете во Битола. Според информациите на МВР,...

Димитар Апасиев, Тодор Петров Димитар Апасиев, Тодор Петров
Македонија23 часа

(Видео) Апасиев: Да се испита кој ги повикувал уставните судии на разговор и им влијаел на одлуката

Има сознанија дека уставните судии се повикувани на разговор пред денешната седница, вели Димитар Апасиев, еден од подносителите на инцијативата...

Kacarska Кацарска Kacarska Кацарска
Крвав четврток1 ден

Адвокатот на Тарчуловски не сака да суди Кацарска оти била роднина со оштетен

Судијката Добрила Кацарска, која го суди предметот за крвавиот четврток, даде еден час пауза за претседателот на судот, Иван Џолев,...

Македонија1 ден

Референдум ќе има, одлучи Уставниот суд

Уставниот суд со 7 гласа „за“ и два „против“ ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на собраниската одлука...

Топ1 ден

Почина пожарникар во Скопје, му се слошило додека гасел пожар

Пожарникар кој учествувал во гасење пожар во близина на транзитниот центар за странци во Скопје починал неколку часа по интервенцијата....

Крвав четврток1 ден

„Излезете комуњари, отворете“ викаа по нас, а ние стоевме зад регал за да не се одбие куршум, рече сведок за 27 април

Во кривичниот суд во Скопје со сослушување на четворица сведоци продолжи судското рочиште за 27 април, познат како крвавиот четврток....

Вести1 ден

Ким Џонг-ун наскоро ќе отпатува во Сеул

Севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун, по состанокот со претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин, изјави дека во наскоро планира да го...

Македонија1 ден

Ристиќ: Против полицајците кои ме приведоа ќе бидат преземени сите правни мерки

Актерката Ирена Ристиќ и нејзиниот адвокат Јанаки Митровски најавија дека против полицајците кои во саботата ја приведоа и ја одведоа...

Досие