Контакт

Забава

Оставајќи ги настрана суеверијата, Дензел Вашингтон реши да го портретира Магбет

Објавено пред

Дензел Вашингтон го толкува еден од најпознатите ликови на Вилијам Шекспир во „Трагедијата на Магбет“, нова адаптација на драмата стара 400 години за која оскаровецот вели дека никогаш претходно не ја гледал во театар.

Тој ја игра насловната улога во црно-белата филмска верзија на Џоел Коен – трагична сторија за шкотски генерал кој, поттикнат од неговата сопруга, извршува убиство за да дојде до тронот.

Оскаровката Френсис Мекдорманд ја игра Лејди Магбет во филмот налик на театарска сцена.

„Тоа се случи како што сакаше судбината, никогаш не сум ја гледал во театар. Не ја избегнував. Едноставно не сум ја гледал“, изјави Дензел во интервју за „Ројтерс“.

„Имав среќа што Џоел и Френ и јас се собравме речиси една година пред снимањето и почнавме да читаме сцени заедно. Моравме да навлеземе во материјалот, да глумиме по малку и да поставуваме прашања… и да видиме како ќе работиме заедно“.

Од Питер О’Тул и Ијан Мекелен до Џејмс Мекевој и Мајкл Фасбендер, долга листа на актери ја играа главната улога во „Магбет“, драмата за која се верува дека првпат бил изведена во раните 1600-ти.

„Тоа е притисок. Можете ли да си замислите – некој доаѓа и ви вели: Oва е одлична претстава веќе 400 години. Немој да зафркнеш. Со среќа“, се пошегува Дензел, кој претходно глумеше во продукција на Шекспировиот „Отело“.

Позната како шкотска драма, „Магбет“ е опкружена со суеверие, нешто на што Вашингтон рече дека не обрнувал многу внимание. „Списокот е предолг… Секој ден има по некоја работа што не треба да ја правите или нешто слично.“

Трагедијата на Магбет, која доби одлични рецензии од критичарите, ќе почне да се емитува од петок (14 јануари) на „Епл ТВ-плус“.

Забава

„Невозможна мисија 7 и 8“ одложени до 2023 и 2024 година

Објавено пред

Седмиот и осмиот филм во франшизата „Невозможна мисија“со Том Круз во главната улога се одложени до 2023 и 2024 година поради пандемијата со Ковид-19“, соопштија продуцентите „Парамаунт пикчрс“ и „Скајденс“.

Mission: Impossible 7 требаше да дебитира во киносалите во септември оваа година, проследено со Mission: Impossible 8 во јули следната година.

Новите датуми за филмовите се 14 јули 2023 година за седмиот и 28 јуни 2024 година за осмиот филм од серијалот.

„По внимателно размислување, Paramount Pictures и Skydance одлучија да ги одложат датумите на објавување на Mission: Impossible 7 и 8 како одговор на доцнењата поради тековната пандемија“, се наведува во соопштението на компаниите.

 

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Новинарка ја удри автомобил среде директен пренос, таа стана и продолжи да известува

Објавено пред

Репортерката на „Ен-би-си“, Тори Јоргеј, ја удри автомобил за време на пренос во живо. Таа потоа станал и заврши со прилогот за студено време.

Додека известувала, автомобил налетал на неа одзади и ѝ ја срушил камерата. Тори неколку моменти не се гледала на екранот, а водителот во студиото бил видно вознемирен обидувајќи се да сфати што се случило.

Но по неколку моменти, Тори повторно се појавил пред камера и продолжи да известува како ништо да не се случило.

„Сè е во ред, сите сме добро“, повтори новинарката обидувајќи се да ја смири шокираната жена возач што удри во неа.

„Ова е мојата последна недела на работа, па се разбира дека ова се случи“, се пошегува 25-годишната Тори.

Прикажи повеќе...

Забава

Герет Хедланд уапсен поради пијанство на јавно место

Објавено пред

Герет Хедланд бил приведен поради алкохолизирање на јавно место.

37-годишниот актер бил приведен во саботата вечерта (22 јануари) во округот Френклин, Тенеси, пренесува „ТМЗ“, додавајќи дека веќе е ослободен со кауција од 2,100 долари.

Герет,  кој треба да се врати на суд во март, моментално е на тригодишна условна казна поради претходен случај на возење под дејство на алкохол.

Против него претходно, во 2020 година, беше покрената тужба за предизвикување сообраќајна несреќа во алкохолизирана состојба. Тој тогаш удри во друго возило додека се онесвестил пијан зад воланот на својот џип. Актерот, наводно, се обидел да побегне од местото на несреќата без да повика брза помош.

А, најновите правни проблеми за ѕвездата од Friday Night Lights доаѓаат еден ден по разделбата со Ема Робертс. Славната двојка, која заедно има 13-месечен син, неодамна навести крај на тригодишната романса по неколку тешки месеци во врската.

Врската ја започнаа во март 2019 година, а синот го добија во декември 2020 година во екот на пандемијата.

Пријател на двојката претходно откри дека актерот многу се променил откако се породи Ема.

„Да се има новороденче среде пандемија беше многу потешко отколку што очекуваше кој било од нив, но тие навистина, навистина се трудеа максимално да ги средат работите,“ објасни инсајдерот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

Османи за БТВ: Резултати се очекуваат и од Македонија и од Бугарија

Резултати се очекуваат и од Северна Македонија и од Бугарија, рече министерот за надворешни работи Бујар Османи во ексклузивно интервју...

Економија16 минути

Повторно поскапување – од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените...

Македонија49 минути

Мицевски: Поднесовме предлог за укинување на техничката Влада

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ до Собранието денес поднесе предлог на Законот за изменување и...

Македонија1 час

Работна група од македонски и бугарски експерти ќе работи на железничкото поврзување

Владата го прифати усогласениот текст на Меморандумот за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република...

Свет2 часа

Бродови и авиони во базите на НАТО – алијансата испраќа дополнителни сили во Источна Европа

Сојузниците на НАТО денеска ја ставија својата армија на подготвеност и ќе испратат дополнителни бродови и борбени авиони во нивните...

Македонија2 часа

Зимското одржување на патиштата оваа сезона ќе чини осум милиони евра

Државните институции склучиле договори за јавни набавки со приватни фирми за механизација, работници, сол и ризла за одржување на улиците...

Свет2 часа

Тедрос: Светот е во клучна пресвртница, земјите мора да работат заедно

Во екот на уривањето на рекордите на новозаразени луѓе во светот, СЗО ги повика сите земји да работат заедно за...

Македонија3 часа

(Видео) Јанакиески спроведен на судење со полициско возило

На патерици, легнат во полициско возило, Миле Јанакиески е земен од дома со судска наредба и спроведен на судење. Денеска...

Свет3 часа

По САД и Британија повлекува дел од персоналот во амбасадата во Киев

Велика Британија почна да го повлекува персоналот од амбасадата во Украина поради предупредувањата за руската инвазија. Според извештајот, официјалните лица...

Свет4 часа

Kазнети 3.600 долари зашто на една минута го напуштиле карантинот

Тајванските здравствени власти казнија индонезиски рибари со 3.610 долари затоа што ги напуштиле хотелските соби за време на карантин за...

Свет5 часа

СЗО најавува крај на пандемијата во Европа

Сојот омикрон на коронавирус, кој би можел да зарази 60 отсто од Европејците до март, започна нова фаза на пандемијата...

Македонија16 часа

Локализиран пожарот во „Жито Битола“

Локализиран е пожарот што избувна околу 17 часот во „Жито Битола“. Пожарникарите остануваат на терен, до целосно гасење на огнот....

Македонија17 часа

Нови 1.424 случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 5.604 тестови, а регистрирани се 1.424...

Свет19 часа

НАТО испраќа се’ повеќе оружје во Украина

Во последните денови, членките на НАТО испраќаат оружје и воен персонал во Украина, како и во блиските европски земји, во...

Македонија21 час

„Преговорите ги диктира Софија, ова е пазар дипломатија“ – опозицијата со критики за начинот на кој Владата преговара со Бугарија

Остри критики за начинот на којшто се водат преговорите со Бугарија упатија говорниците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на трибината насловена „Заштита...

Економија24 часа

Ковачевски: Сите работници кои работат во недела мора да добиваат најмалку 50 отсто повисока дневница

„Денешната посета на „Дура Аутомотив Системс“ е одлична можност да се види како изгледа примената на законското решение „Недела неработен...

Топ1 ден

Прегазен малолетник на улица во Тетово, возачот избегал

Седумнаесетгодишно момче било прегазено од автомобил вчера на улицата Благоја Тоска во Тетово. Возачот кој управувал со возилото избегал од местото,...

Свет1 ден

Директорот на „Фајзер“: Годишните вакцини против ковид би биле подобри од честите бустери

Алберт Бурла, извршен директор на компанијата „Фајзер“, рече дека годишната вакцинација против короната би била подобра опција од почестите засилувачки...

Регион1 ден

Вучиќ добил список со седум лица кои му спремале атентат

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синoќа се обрати до јавноста по обелоденувањето на веста дека бил подготвуван атенатат врз него....

Македонија1 ден

Пецаков да одговара што не се изолирал додека чекал резултати од тестот за ковид, порача владејачката партија

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков додека чекал резултати од тестот за коронавирусот наместо да се изолира, свесно присуствувал на јавен...

Досие