Контакт

Забава

Парис Хилтон повеќе не сака да глуми лик со совршен живот

Објавено пред

Парис Хилтон повеќе нема да изиграва среќна како што го правеше тоа пред самоизолацијата среде пандемија на коронавирус.

39-годишната телевизиска sвезда признава дека глумела стереотипи порано во кариерата, но таа смета дека изолацијата се покажала како пресврт во нејзиниот живот.

„Пред карантинот постојано патував во различни земји, се дружев со странци, и цело време го играв тој лик, па заборавив која сум и речиси се изгубив во него“, вели Парис во инервју за „Сандеј тајмс“.

„Но, тоа не сум јас и не сакам да ме запомнат како таква. Јас имам љубезно срце, јас сум одговорна“.

Парис сега планира да прекине да оди на живи свирки и диџеј-забави на Ибица и има намера во целост да го промени стилот на живеење. Таа за весникот изјави: „Ми здосади да го трошам животот во постојани патувања и журки. Јас всушност немам личен живот“.

Парис пред неколку години реши да замрзне свои јајце клетки по разговор со Ким Кардашијан-Вест. Русокосата убавица, која моментално е во врска со бизнисменот Картер Реум, смета дека секоја жена треба да размисли за замрзнување на свои јајце клетки.

„Мислам дека секоја жена треба да го стори тоа затоа што навистина можете да го контролирате процесот, и ќе го нема она: О Боже мој, треба да се омажам“.

Таа е убедена дека во Картер конечно ја пронашла љубовта на својот живот. Парис, која претходно беше верена три пати, вели дека во минатото сакала да изиграва среќна, со совршен живот, со совршен партнер, но никогаш не се чувствувала така.

„Само глумев“, додава таа во интервјуто.

Забава

Сер Дејвид Атенборо се придружи на Инстаграм за да предупреди дека светот е во неволја

Објавено пред

Познатиот британски исражувач сер Дејвид Атенборо за првпат се пријави на Инстаграм со цел да ја сподели неговата порака за заштита на животната средина.

„Го правам овој потег … затоа што, како што сите знаеме, светот е во неволја“, рече тој во својата прва видео порака на социјалната мрежа.

„Континентите горат. Глечерите се топат. Коралните гребени умираат … Списокот продолжува и продолжува”, рече истражувачот.

„Спасувањето на нашата планета сега е комуникациски предизвик.“

За еден час по неговата прва објава, познатиот ветеран-водител веќе стекна повеќе од 200.000 следачи.

Тенисерот Енди Мареј, фитнес тренерот и нутриционист Џо Викс беа меѓу оние кои објавија пораки за добредојде.

Прикажи повеќе...

Забава

Џорџ Клуни се срами од одлуката за случајот Бреона Тејлор

Објавено пред

Џорџ Клуни им се придружи на другите sвезди во осуда на одлуката да се обвини само еден од полицајците инволвирани во убиството на афроамериканката Бреона Тејлор. Против полицаецот е покренато обвинение за загрозување на општа безбедност, а не за убиство.

Медицинската сестра Тејлор (26) беше застрелана повеќе пати кога полицајци упаднаа во нејзиниот дом во Луисвил, Кентаки, во март.

Клуни, роден во сојузната држава Кентаки, изјави: „Засрамен сум од одлуката да го обвинат Брет Ханкисон не за смртта на г-ѓа Тејлор, туку за безобзирно загрозување“.

Актерите Виола Дејвис и Џефри Рајт исто така ја искажаа својата фрустрација од ваквата пресуда.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Во Јапонија претставена најмалата Рубикова коцка во светот

Објавено пред

Најмалата Рубикова коцка на светот е претставена денеска во Јапонија.

Коцката има рабови долги 9,9 милиметри и тешка е околу 2 грама.

Истиот ден, подружницата Бандаи Намко Холдинг Инк. започна да прифаќа нарачки за производот преку интернет.

Во Јапонија има цена од 198.000 фунти, вклучувајќи ги и трошоците за испорака, која ќе почне кон крајот на декември.

Рубиковата коцка, измислена од Ерно Рубик од Унгарија во 1974 година, се појави на полиците на продавниците ширум светот во 1980 година. Во Јапонија, Мегахаус испорача над 14 милиони коцки.

Најмалата Рубикова коцка е изложена на специјална изложба во Унгарскиот културен институт во Токио во чест на 40-годишнината од објавувањето на шестстрана загатка.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

Владата ќе го разгледа барањето за продложување на породилното отсуство

Владата ќе ги разгледа барањата на родителите кои предлагаат времено продолжување на породилното отсуство за месец или два и ќе...

Македонија2 часа

Врховниот суд ја потврди 4-годишната казна за Сеад Кочан

Врховниот суд ја потврди 4,8-годишната казна на Сеад Кочан за случајот „Труст“, која од Апелација му ја намали од изречените...

Македонија2 часа

Рангелова: Ја докажав правдата и слободно можам да се пресметам со тие кои ме обвинуваа

Експратеничката Даниела Рангелова, која е ослободена во предметот „Насилство во Центар“, по судењето, на сведоците кои лажно сведочеле против неа...

Македонија3 часа

Царовска на средба со наставниците: Важно е наставата да почне и покрај сите предизвици

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, и заменик-министерот Арафат Шабани со градоначалникот на Кисела Вода, Филип Темелковски, и претседателот...

Култура4 часа

Со „Хомо“ на Игор Иванов-Изи вечерва завршува филмскиот фестивал „Синдејес“

Филмот „Хомо“, во режија на Игор Иванов-Изи, вечерва ќе го затвори 19-тото издание на фестивалот за европски филм „Синедејс“, по што...

Регион4 часа

Земјотреси во Албанија и во Грција

Во Албанија утрово е регистриран земјотрес со јчина од 4,3 степени според Рихеривата скала, а земјотрес од 4,1 степен ја...

Топ5 часа

Маж загина по пад од покрив

Педесет и шестгодишен маж од село Злетово почина во болница, откако претходно паднал од покривот на куќата додека го чистел...

Македонија5 часа

Николоски: Заев нема да ме замолчи да зборувам за „Рекет“, денес ме тужеше, а не дојде на суд

Денес најмоќниот човек во државата, премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, ме тужи за клевета, изјави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар...

Македонија5 часа

Фетаи ја ослободи Рангелова во „Насилство во Центар“

По три и пол години судења, обвинителката Фатиме Фетаи го повлече обвинението против експратеничката Даниела Рангелова, но и против Борче...

Македонија6 часа

Судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ одложено за во октомври

Судењето за случајот познат во јавноста како „Меѓународен сојуз“ се одложува за во октомври. Како што соопшти кривичниот суд, главната...

Европа7 часа

Грците осудија двајца Руси на по 300 години затвор

Двајца Руси се осудени во Грција на по 300 години затвор за нелегален транспорт на мигранти, изјави потпретседателот на Комитетот...

Македонија7 часа

Комплетиран владиниот кабинет, избрани 16 заменик-министри

На предлог на претседателот на Владата, Зоран Заев, Собранието ги именуваше заменик-министри во Владата. Башким Хасани е избран за заменик...

Европа8 часа

Британската полиција заплени еден тон кокаин вреден 128 милиони долари

Британската полиција заплени речиси еден тон кокаин скриен во гајби со овошје од Јужна Америка и уапси двајца мажи. Вредноста...

Свет8 часа

Фаучи: Нормален живот на крајот на наредната година

Во Италија расте бројот на заразени со Ковид-19, па во последните 24 часа откриени се 1.670 нови случаи на инфекција,...

Свет18 часа

Уапсен германски лекар кој снимил силување на пациентка

Уапсен е болнички лекар од евангелистичката клиника „Бетел“ во Билефелд под сомнение дека им давал седативи на жени што доаѓале...

Македонија19 часа

(Видео) Мицкоски: Бараме да предложиме независен јавен обвинител за борба против мафијата

„Правдата во Македонија е нападната. Селективната правда денеска во Македонија е неправда. Имаме невини луѓе во затвори, луѓе што страдаат...

Свет19 часа

Нов Зеланд укина поголем дел од рестрикциите против пандемијата

Маските за лице повеќе не се задолжителни во поголем дел од Нов Зеланд бидејќи случаите на Ковид-19 продолжуваат да опаѓаат....

Свет22 часа

(Видео) Евакуирана Ајфеловата кула поради закана за бомба

Ајфеловата кула во Париз е евакуирана поради телефонски повик дека е поставена бомба, а целата област околу обележјето е блокирана....

Свет22 часа

Хајко Мас во карантин

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, од денеска е во карантин по утврдувањето дека еден од неговите телохранители има...

Македонија22 часа

Владата даде согласност – во 169 училишта може да има настава со физичко присуство

Владата на својата 5. седница, одржана на 22 септември, го усвои и извештајот за работата на Комисијата за разгледување поднесени...

Досие