Контакт

Забава

Парис Хилтон се омажи: „Mоето засекогаш почнува денес“

Објавено пред

Парис Хилтон го врза јазолот со претприемачот Картер Реум на раскошна церемонија на имотот на нејзиниот покоен дедо во Бел-Ер.

dobivaj vesti na viber

На ѕвездениот настан присуствуваа гости од А-листата, меѓу кои Ема Робертс, Ешли Бенсон и Бејби Реџа.

40-годишната наследничка на синџирот луксузни хотели „Хилтон“ ја потврди веста со тоа што се огласи на „Инстаграм“ по церемонијата за да сподели прва фотографија во својата невестинска тоалета, креација на Оскар дела Рента.

„Моето засекогаш почнува денес… 11.11… штотуку венчани. Засекогаш Хилтон-Реум“, ѝ даде наслов на објавата, на која блеска пред камерата додека го држи превезот на лицето.

Парис и Картер ја објавија својата свршувачка во февруари по едногодишна врска.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

(Видео) Кинезите изградија единствен пат во светот, кој минува во средината на реката

Објавено пред

По анализите и пресметките, тим од кинески инженери покажаа дека изградбата на автопат преку река е и поевтина и побрза од изградбата на автопат на копно.

dobivaj vesti na viber

Еден од најнеобичните и најимпресивни автопати досега е изграден над планинска речна долина во кинеската провинција Хубеи. Автопатот „Ечен“ минува во средината на реката. Завршен во 2015 година, кинескиот „Ривер експресен пат“ се смета за инфраструктурно чудо.

Дизајниран да го поврзе градот Гуфузен во округот Ксиншан со главниот автопат меѓу Шангај и Ченгду во југозападна Кина е овој уникатен суспендиран автопат.

Очигледно, кинеските инженери одлучиле дека автопатот што се протега по средината на реката не само што е поевтин за изградба туку е и поефикасен. Изградбата на автопат низ комплексен планински пејзаж, како долината на реката Ксијангки во Хубеи, излегува дека е потешко отколку што звучи. Ова вклучува ископување километарски тунели низ цврсти карпи, раселување на луѓето што живеат на брегот на реката и влијание врз локалната флора и фауна.

Изградбата на висечка патека од 4,4 километри што ги следи свиоците на реката Ксијангки не беше баш евтин потфат, но беше очигледно подобар од алтернативата. 440 милиони јуани (71 милион долари) потрошени на овој уникатен речен автопат.

Тоа е неколкупати помалку отколку што би чинел копнен автопат во оваа долина. Дополнително, го намалува времето потребно за возење од Гуфузен до главниот автопат од повеќе од еден час на само 20 минути. За 8 години (2015) од неговото свечено отворање, кинескиот експресен пат на реката стана донекаде туристичка атракција, со милиони патувања во Хубеи за да го искусат возењето на средината на реката и да уживаат во воодушевувачките пејзажи.

Прикажи повеќе...

Забава

Кејт Бекинсејл блесна на моден настан во Лос Анџелес

Објавено пред

Кејт Бекинсејл привлекува погледи во смел фустан на доделувањето на наградите од „Фешн траст“.

dobivaj vesti na viber

Гламурозните Хајди Клум и Алесандра Амброзио ја придружуваа актерката на церемонијата што се одржа во Лос Анџелес во вторникот вечерта.

Британската актерка (49) ги воодушеви присутните во проѕирен фустан украсен со сребрен накит, впечатлива креација што ја истакна нејзината складна фигура.

„Фешн траст“ е непрофитна организација посветена на откривање, финансирање и негување млади дизајнерски таленти со цел да им помогне да ја изградат својата етикета во просперитетен глобален бренд.

Прикажи повеќе...

Забава

Том Круз нема никаков удел во животот на ќерка си Сури

Објавено пред

Ќерката на Кејти Холмс се пријавува за колеџ и сака да студира мода во Њујорк, но таткото Том Круз нема да одлучува каде да аплицира бидејќи тој нема никаков удел во нејзиниот живот.

dobivaj vesti na viber

16-годишната Сури веќе испратила апликација со помош на мајка си – но, славниот татко на тинејџерката нема да може да ѝ помогне бидејќи актерот наводно нема удел во животот на своето дете.

Извор близок до Кејти (44) ексклузивно раскажува за „Дејли мејл“ дека Сури, која ќе наполни 17 години следниот месец, испратила апликации и сака да студира мода во Њујорк – избор што ќе ја направи мајка ѝ многу задоволна.

„Сури се пријавува во повеќе колеџи во разни градови. Кејти навистина сака таа да остане во Њујорк за да може да бидат блиску една до друга. Кејти се гордее со неа, но е и премногу заштитнички настроена“, вели инсајдерот додавајќи дека Кејти е преоптоварена од фактот што ќерка ѝ заминува на колеџ.

Додека Кејти презема активна улога во пријавите за факултет, таткото на тинејџерката, ѕвездата од „Невозможна мисија“, Том (60), нема да учествува во процесот бидејќи е отуѓен од својата ќерка од 2013 година, една година откако тој и Кејти се разведоа.

Во времето на нивното разделување беше објавено дека Кејти избрала да го прекине бракот поради стравувања за воспитување на ќерка си како сциентолог – религија на која Том е неверојатно посветен.

Нејзината одлука да се откаже од религијата, како и од бракот, предизвикаа голем јаз меѓу поранешните сопружници поради што врската на Том и Сури стана сè подалечна со текот на годините.

Сепак, изворот потенцира дека – иако Том нема да одлучува за тоа каде ќе се запише Сури – тој ќе ѝ ги плати трошоците за школарина во согласност со ултратајниот договор за развод од поранешната сопруга.

Според документите за развод, Том се согласил да ѝ плаќа на Кејти 400.000 долари месечно додека Сури не наполни 18 години.

„Том секогаш ги исполнува своите обврски кога станува збор за финансиските обврски кон Кејти и Сури“, открива инсајдерот.

Сепак, ѕвездата на „Невозможна мисија“ не е присутен во животот на Сури.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Отчукува часовникот до застарување на делото на Мијлаков – остануваат 16 дена до слобода

Преостануваат 16 дена во кои Апелација треба да донесе одлука за предметот „Титаник 2“, а за на обвинетиот Сашо Мијалков...

Македонија2 часа

(Видео) Со трактори ќе го блокираат патот кон Бугарија кај Страцин, државата не најде решение за пресечениот локален пат

Жителите на кратовското село Страцин следната недела со трактори и автомобили ќе го блокираат патот кон Бугарија. Разочарани се што...

Македонија3 часа

Нова паника: крадец претставен како киднапер на деца во музичкото училиште, објавувачот утврди дека згреши, па се извини

Крадец претставен како киднапер предизвика паника во музичкото училиште „Илија Николовски-Луј“. Фотографија од маж  залепена на влезот од училиштето со...

Свет3 часа

(Видео) Шји на заминување од Москва: Доаѓа промена каква што немало во последните 100 години

Кинескиот претседател Шји Џјинпинг на заминување од Москва му рекол на рускиот колега дека доаѓаат промени. „Доаѓа промена што не...

Македонија4 часа

(Фото) Ниту камион пропаднал ниту има дупка во фонтаната на плоштадот

Во медиумите денеска се прошири вест дека повторно пропаднал камион на плоштадот Македонија. Но, фотографијата е од минатата година кога...

Македонија5 часа

(Видео) Андоновски: Извештајот на Стејт департментот е најкритички, Владата е најкорумпираниот елемент на државата

Последниот извештај на Стејт департментот на САД за заштита на човековите права во Македонија е најкритичниот во последните години во...

Топ5 часа

Странски државјанин прошверцувал над 43 килограми златен накит, цариник осомничен дека му помагал

32-годишник прошверцувал над 43 килограми разновиден накит на влез во земјата на граничниот премин Аеродром Скопје. Основното јавно обвинителство Скопје...

Македонија6 часа

„Казната е потврдена“, Апелација пресуди за мајката што ја продаваше ќерката за секс за 2.000 денари

Нема помала казна за мајката Налиље А. од Скопје, која си ја продаваше малолетната ќерка и ја присилуваше да дава...

Европа6 часа

Рама бара појаснување од ОН: Зошто Белград и Приштина, а не Србија и Косово?

Премиерот на Албанија, Еди Рама, реагира на изјавата на заменик-портпаролот на генералниот секретар на Обединетите нации во врска со постигнувањето...

Свет8 часа

(Видео) Пропагандистот на Путин: Ќе почнеме нуклеарен напад врз земјата што ќе го уапси Путин

Пропагандистот на Путин, Владимир Соловјов, повика да се нападне секоја земја со нуклеарно оружје што ќе се обиде да го...

Свет8 часа

Шојгу до украинските војници: Ќе пројдете како НАТО во Србија

Рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, предупреди дека муницијата со осиромашен ураниум сериозно ќе влијае врз здравјето на украинските војници...

Свет8 часа

Расте црниот биланс: најмалку 13 жртви од разорниот земјотрес во Авганистан и Пакистан

Најмалку 13 лица ги загубија животите, а повеќе од 90 се повредени во земјотресот со јачина од 6,5 по Рихтер,...

Европа8 часа

Нуклеарен физичар: Не заборавајте што има Украина потпишано со Кина

Нуклеарниот физичар и поранешен пратеник Тончи Тадиќ ја коментира посетата на кинескиот претседател Шји Џјинпинг на Москва за N1. „Кина...

Европа8 часа

Белгиската полиција убила пациент, кој имал ладно оружје во психијатриска клиника

Белгиската полиција денеска застрела и уби пациент што носел ладно оружје во психијатриска клиника во Брисел, соопшти локалното Обвинителство. Според...

Европа8 часа

Руската Црноморска флота цел на напади со дронови

Руската Црноморска флота во раните утрински часови успешно одби напад со површински беспилотни летала на заливот Севастопол, на Крим, објави...

Европа9 часа

Тајната што Путин ја чува како очите во главата – мрачните детали ги знаат само најверните соработници

Секој потег на рускиот претседател Владимир Путин често е предмет на анализа на западните медиуми. Уште од почетокот на инвазијата...

Македонија20 часа

„Навиваше за мене и тогаш кога не требаше, се гледаме стари“, напиша Џамбазов по веста за смртта на Мешковски

Доајенот на македонското глумиште Димче Мешковски почина по долго боледување во својот дом во Лос Анџелес, САД.  Колегите актери преку...

Македонија23 часа

Два месеци се ковал планот за бегство од „Идризово” преку тунел кој бил копан под стари објекти

Затворениците осудени на високи казни со месеци го подготвувале планот за бегството од „Идризово“. Управата за извршување на санкциите информираше...

Македонија24 часа

Дете од Скопје натепано од дефектолог, модриците ги пријавиле родителите

Родители од Скопје забележале повреди околу ушите кај нивната малолетна ќерка. Осомниечна е дефектолог која му држела приватни часови на...

Македонија1 ден

(Видео) Снимка од тунелот во Идризово, полицијата со детали како осум осудени спремале бегство

Полицијата објави видео од тунелот и детали за планот за бегство на затворениците осудени на високи казни. Според информациите од...